Jump to content



Ποια θα είναι η επόμενη κάρτα γραφικών σας;


TheLab

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Και ρωτάω εγώ μήπως τελικά το Farcry είναι λιγουλάκι πρόχειρα προγραμματισμένο; Τι έγιναν ρε παιδιά τα optimizations, κάποτε θυμάμαι τα λεγόμενα Demos που ούτε κάρτες σουπερ ντουπερ είχαμε ούτε τίποτα. Ένα DX2 66 και πήγαιναν σφαίρα. Όσο για το μέγεθος τους, ουδέν σχόλιο, τα δε γραφικά και ο ήχος τους για την εποχή από άλλο πλανήτη. Δε λέω να γυρίσουμε πίσω και οι προγραμματιστές να γράφουνε σε Assembly αλλά ας κάνουν και λίγο optimization στις μηχανές τους. Όχι καλομάθανε οι κοπρίτες στο δυνατό hardware και απλά κοιτάνε να βγάλουνε τέλεια γραφικά αδιαφορώντας αν σε κάρτες 1-1.5 έτους δεν μπορεί να πάρει τα πόδια του. Και κάτι άλλο πόσο καιρό ξέρατε ότι είναι στην ανάπτυξη το Farcry; 3,4,5 μήνες; Εγώ πάντως ξαφνικά το άκουσα. Τώρα πόσο καιρό ξέρουμε ότι το Doom3 και το Half life2 αναπτύσσονται; Πολύ, και είμαι πολύ περίεργος όταν θα βγουν αυτά τα παιχνίδια αν θα έχουν τις ίδιες απαιτήσεις και κατά πόσο καλύτερα γραφικά θα έχουν από το Farcry

Το ρεζουμέ είναι οι προγραμματισταράδες να βρίσκουν τεχνικές να αυξάνουν την απόδοση των μηχανών τους και όχι επειδή έχουν ένα API και ισχυρό Hardware να το ρίχνουν στην λούφα. Οι κονσόλες που έχουν Hardware περιορισμένων δυνατοτήτων γιατί κάθονται και σπάνε τα κεφάλια τους να καταφέρουν να βγάζουν τα παιχνίδια. Θα πει κάποιος ειδικό hardware, επεξεργαστές Risc και υποτυπώδη λειτουργικά. Το καημένο το ΧΒΟΧ έχει ένα 700άρη Pentium 3 με κάρτα λίγο καλύτερη από geforce2 gts. Και όμως κοιτάξτε γραφικά που βγάζει.

Για το τέλος μια ερώτηση. Ελάχιστες απαιτήσεις Doom 1. 486 και βάλε

Σε τι μπορεί να τρέχει με πιο πολύ optimization; Σε Snes 16bit, χειρότερα γραφικά και λίγο σπάσιμο αλλά παίζει. Σε 286 που είναι 16bit θα παίζει;

Καλά παιχνίδια απο θέμα μηχανής Serious Sam, Half life, AVP

Το Half life παίζει σε Pentium 133 με matrox mystique 2MB καλύτερα από quake 2 και ας βασίζετε στην μηχανή του

Αγανακτισμένος

Ακόμα κυκλοφορώ με μια creative Geforce 2 GTS

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [13-04-2004 14:59]

Εγω θα παρω στις αρχες του 2006 που θα βγει το το DirectX 10 και θα ειναι μια απο τις

NV5x ή R5xx!!!!!!!!!

Νομιζω οτι θα αντεξει η 9700 που εχω.

:jump: :jump: :worship:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήμαρτον!!!Παραπονιέσται και έχετε και ατι 9800 η 9700!!!Και εγώ την Τι4200 έχω και το σκεφτόμουνα να αλλάξω αλλά τα οικονομικά μου έχουν το ύψος του παπαθεμελή...Και αφού βλέπω ακόμα οτι τραβάει στα παιχνίδια και ας μην είναι μαξιμουμ ανάλυση ουδέν πρόβλημα.Αν τώρα γίνει κανένα θαύμα και έχω κανένα φράγκω να ριξω στο μηχανημα για κάρτα γραφικών μάλλον nvidia θα προτιμήσω.Ερώτηση κρίσεως:Τα μηχανήματα που έχετε για υπογραφές είναι αυτά που έχετε ή αυτά που θα θέλατε να έχετε???Πολύ φράγκο ρε παιδί μου!!!:)

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε tsunami....μια απο τα ιδια ειμαστε...far cry σε 1024χ768 σε low ειναι λιγο πικρα...αλλα τι να κανουμε...πρεπει να αλλαξω μητρικη πρωτα και μετα καρτα γραφικων...αν μεχρι τοτε δεν μου εχει καψει τα παντα αυτο το pci clock που οσο παει και ανεβαινει...προσωπικα...μια 9700 ή 9800 θα μου ηταν κουτι...αλλα που λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

nvidia θα παρω οταν το πσ που εχω τα φτυσει..

απο ατι ειμαι ετσι και ετσι...οι καρτες της ειναι καλες αλλα πασχει απο drivers ακομα και σημερα+ οτι ολα τα παιχνιδια που βαζω στο πσ λενε το κλασσικο "nvidia the way ment to be played"......οχι πως μασαει(1 μονο) η 9800 προ αλλα...αλλα

συγκεκριμενα thief 3 παιρνει τον πουλο!δοκιμασα και με χρονισμους ΧΤ αλλα φουλ multisampling δεν παιζει σε 1024!:cool: :alien:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για 6800 όταν βγει η επόμενη (6900?) λογικά θα κάνει τότε όσο μια 5900 γύρω στα 220 ευρώ. Τελικά αν ισχύουν αυτά που γράφει ο tom για τα φίλτρα και η ati κλέβει οπότε πρώτα θα κοιτάμε την τσέπη μας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης [Χθες, στις 22:14]

Σε λιγοτερο απο μηνα θα εχω μια X800:D :T: :T:

περιμενω με ανυπομονησια...οπως βλεπεις η καρτα γραφικων μου θελει μια στοιχειωδης αλλαγη gforce3 ti500....εχεις βρει πουθενα κανενα μαγαζι που να πουλαει?για ποια λες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.