Jump to content



HD69xx επιδοσεις και εντυπωσεις.


zpaf

Recommended Posts

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Ρε παιδιά έχω μια μεγάλη απορία! Τι θερμοκρασίες παίζουν οι φλασαρισμένες 6950 σας στο metro full load?

Ψάχνομαι γιατί το gpuz μου δείχνει 65 βαθμούς!!

Και furmark που έβαλα για 10 λεπτά έφτασε 67 βαθμούς!!

Μπάς και παίζει τίποτα και δεν τα διαβάζει σωστά?

Το fan είναι στο 56%...!

Link to comment
Share on other sites

μάλλον φυσιολογικότατες είναι αυτές που γράφεις (ακόμη και αν αναφέρεσαι και σε στοκ κάρτα), ενημερωτικά η δική μου στο dirt3 (σαφώς πιο ελαφρύ βέβαια από metro/furmark), στα 800/1.015 και με πειραγμένο λίγο προφίλ στον ανεμιστήρα + vsync, σταματάει στους 64(42-43% ο ανεμιστήρας)

Link to comment
Share on other sites

Τότε είμαι πολύ χαρούμενος!! :man_in_love:

Αλλά κ πάλι πολύ χαμηλά μου φαίνεται! Υπάρχει κάποιος άλλος με παρόμοια κάρτα να μου πει?

papatsonis έχω 880/1375 ρολόγια κ 1,17volt!

thanoolhs το fan το έχω ρυθμίσει custom με το TRIXX.

post-19806-1416075256,2375_thumb.gif

post-19806-1416075256,4984_thumb.jpg

post-19806-1416075256,6507_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Προς όσους έχουν εγκαταστήσει το AC Brotherhood και το τρέχουν με μια 6990: σας παρουσιάζεται το φαινόμενο συχνά πυκνά (μετά από cutscenes, πατώντας ESC στο DNA και επανερχόμενοι μετά στο παιχνίδι) να πέφτουν τα FPS στο μισό (από 60 στα 32-35)....με επαναφορά στο Desktop (ALT+TAB) και ξανά στο παιχνίδι τα fps επανέρχονται στα φυσιολογικά τους επίπεδα...

Mε το MSI Afterburner OSD βλέπω και στα χαμηλά και στα ψηλά fps τους πυρήνες να απασχολούνται το ίδιο (~55%)

Μπορεί να μην έχω 69xx, αλλα με την 6850 μου, ποτε δεν είχα αυτό το πρόβλημα μετά απόcutscenes (τώρα συγκεκριμένα που παίζω το game ειδικά)..

Για κάποιον παράξενο λόγο δεν έχω καταφέρει να ανοίξω τα fraps με το AC-B... αλλα πιστεύω πως έχω άνετα 50+ FPS στα 1920 x 1080 > Full Ultra στα πάντα details + 4X MultiSampling.. θα ξαναδοκιμάσω αργότερα, και θα γράψω συγκεκριμένα τα FPS..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν μια βδομαδα εγινα κατοχος μια gigabyte 6970 (reference design).

Εχω 2 ερωτησεις αν γνωριζετε.

α) Παιζω crysis (το πρωτο) και η καρτα βαραει 95-96 βαθμους συμφωνα με το ati tray tool. Το οποιο και μπορω να επιβαιβεωσω με την δραστηριοτητα του ανεμιστηρα ο οποιος χαλαει κοσμο ορισμενες στιγμες (ανεβαζει στροφες) μεχρι να κατεβασει την θερμοκρασια. Απο airflow δεν νομιζω να πασχω (haf 932) αλλα εχω το Pc σε θερμοκρασια δωματιου χωρις air condition. Ειναι λογικες οι τιμες η θα παρω την καρτα στο χερι σε λιγο καιρο? Σε idle παιζει γυρω στους 45 βαθμους.

Εχω ακουσει οτι ειναι θερμοαιμες οι εν λογω καρτες αλλα 95-96 βαθμους σε gpu πρωτη φορα βλεπω. (η gtx 295 που ειχα πριν μετα βιας πηγαινε 85). Ξερετε τι tjmax εχουν ?

β) Οταν τρεχω το bench! απο το ati tray tools ΧΩΡΙΣ να εχω κανει overclock ή να εχω πειραξει οτιδηποτε ακουγετε ενας υψισιχνος ηχος που προερχεται απο την καρτα ...να σημειωσω οτι μονο τοτε ακουγετε αν σταματησω το bench ή παιξω game κλπ δεν ακουγεται τπτ. Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να ειναι? Μηπως στρεσαρετε το τροφοδοτικο (enermax 1000αρι dxx)? Μου κανει εντυπωση γιατι ουτε στο furmark σε max stress δεν ακουγετε κατι...μονο στο bench!.

Αν εχει κανεις γνωμη ευπροσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα συνηθως παει περιπου 90-93 στα βαρια παιχνιδια!!!

Να πω οτι την εχω flash σε 6970, αλλα και πριν την πειραξω πηγαινε 89+:getlost:

Αλλους ακοω και εχουν 60 -65 temps και απορω!!

Να τονισω οτι εχω την sappire:)

Link to comment
Share on other sites

ρε παδια βαλτε msi afterburner και ρυθμιστε τον fan σε ενα προφιλ πιο θορυβωδες...ειναι κριμα να υπαρχει περιπτωση βλαβης της καρτας απο θερμοκρασιες....για λιγο θουβο παραπανω...σιγα...ειδικα αν εχετε αυτες που ξεκλειδωνουν...δεν προκειταινα τι ξαναβρειτε απο rma.δεν τις ξαναβγαζει η amd!:wall:(μιλαω για 6950 2gb)

Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι με default ρυθμισεις ο ανεμιστηρας παιρνεις μπρος και σταματαει ανα διαστηματα...μαλλον θα κανω κανα profile για το καλοκαιρακι και θα δουμε το χειμωνα τι temps πιανω με default ρυθμισεις.

Επισης εχετε καμια ιδεα τι ειναι ο ηχος που λεω οταν τρεχω το bench! απο att?

Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι με default ρυθμισεις ο ανεμιστηρας παιρνεις μπρος και σταματαει ανα διαστηματα...μαλλον θα κανω κανα profile για το καλοκαιρακι και θα δουμε το χειμωνα τι temps πιανω με default ρυθμισεις.

Επισης εχετε καμια ιδεα τι ειναι ο ηχος που λεω οταν τρεχω το bench! απο att?

Φιλε μου ακου τι θα κανεις, θα βαλεις το afterburner και θα πας στα properties εκει εχει ενα σχεδιάγραμμα για να ρυθμιζεις το fan, δηλαδη οταν περναει τους 60 βαθμους το fan να δουλευει 50% , οταν φτασεις στους 70 βαθμους να δουλευει στο 60%, οταν φτασει στους 80 βαθμους να δουλευει στο 65%

...μεχρι να δεις που σταθεροποιηται η θερμοκρασία και σε τι επίπεδα θορυβου!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την sapphire κατεβάστε το TRIXX το οποίο έχει παρόμοια λειτουργία με το afterburner που λέει seb!

Σε εμένα πάντως τώρα που καλοκαίριασε πιάνω τους 72 βαθμούς στο furmark (bench 30sec).

Σε παιχνίδια 65-70 βαθμούς (metro 2033).

Γι αυτό ποστάρισα παραπάνω για τις χαμηλές θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα profile για τι φαν.

Από κει και πέρα ο θόρυβος πρέπει να είναι το λεγόμενο "coil whine".Μην ανησυχείς.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=up_axOyd1Z8&feature=related]YouTube - ‪PSU - Corsair HX620 whine / screech / whistle‬‏[/ame]

Αυτο ακριβως μου κανει (με το enermax βεβαια)...και μαλλον αυτο που λες ειναι...πρωτη φορα το ακουω γι αυτο μου εκανε εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι το κανει μονο στο bench! ...δεν το εχω ακουσει πουθενα σε βαρια games furmark prime blend Κλπ...ασε που πρεπει να ειναι εκτος εγγυησης (το εχω απο το 2007 περιπου).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.