Jump to content



HD69xx επιδοσεις και εντυπωσεις.


zpaf

Recommended Posts

Την μπλε οθόνη δεν ξέρω γιατί στην βγάζει.

Θα πέπει να μας πεις τι error code σου βγάζει.

Ανεβαζω υπερβολικα τα ρολογια γι αυτο τα βγαζει. Απλα δεν ξερω ποσο ρευμα να δωσω. Εσυ τι εργαλειο χρησιμοποιεις για oc στην καρτα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply
Ερώτηση...

Λέτε ανάλογα το bios που περνάμε,να αλλάζει και το overclockability?Δλδ με ένα bios να κλοκάρει μέχρι μία χ συχνότητα αλλά με ένα άλλο bios να κλοκάρει μέχρι μία ψ συχνότητα ή στις ίδιες συχνότητες με διαφορετικές τάσεις?

Συνονοματε το ιδιο δεν γινετε και με τα bios της μητρικης σου και του 920 που εχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως!Αλλά δε σημαίνει απαραίτητα ότι αφού συμβαίνει κάπου θα συμβαίνει και αλλού!

Τελικά,όντως ισχύει?Δλδ με ένα bios για τα 950\1450 να χρειάζεται 1.17v και με ένα άλλο bios πάλι για 950\1450 να θέλει 1.23v?(τυχαίο παράδειγμα αλλά και σχετικό!)

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που εχω δει οσο καιρο επαιζα ηταν οτι με καποιους οδηγους περναγανε μετροπρογραμματα σε συγκεκριμενη συχνοτητα και με καποιους αλλους οχι.

Γνωστη βεβαια και η διαφορα στα timings των μνημων αναμεσα στα bios των 6950/6970.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου επιβεβαιώσω και γω ότι το overclocking ability επηρεάζετε απ΄τους οδηγούς.

Τις κάρτες τις υπογραφής μου τις έτρεχα με 975 Core clock για πολύ καιρό, αλλά πλέον με τους καινούργιους οδηγούς δεν σταθεροποιούνται με τίποτα σ'αυτή τη συχνότητα , όση τάση και να δώσω , αντιθέτως στα 950 τρέχουν μια χαρά με ελάχιστη extra τάση απ'τη στοκ.

Φαντάζομαι ότι το ίδιο ισχύει και για το bios της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα χθες τη reference 6950 στο συστημα μου.

Εχοντας συνηθίσει σε 4850+VF1000 (σχεδον αθορυβο), η δοκιμη του ανεμιστηρα της νεας καρτας στο 100% με σοκαρε.

Εκτος του ανελεητου θορυβου, η καρτα ψηνεται!....Με τον ανεμιστηρα να λειτουργει στο 27% εχει 56 βαθμους σε idle!

((με λειτουργια στο 100% πεφτει στους 42 βαθμους μεσα σε δευτερολεπτα...))

Απ'οτι ειδα η zalman εχει ενα κακασχημο gpu cooler, η thermaltake το ιδιο και το icy vision ειναι μετριο.

ΥΓ. Η 4850 με τη VF1000 δουλευε στους 24 βαθμους idle το χειμωνα και 34 σε full load.

ΥΓ. Απο επιδοσεις δε τη δοκιμασα ακομη στο συστημα μου.

Link to comment
Share on other sites

Τη reference.

radeon6950-sg.jpg

Οπως τη βλεπεις εδω.

Το ξερα οτι θα ειναι θορυβωδης (ακομα και η εργοστασιακη ψυκτρα της 4850 εκανε πολυ θορυβο) αλλα οχι τοσο!....

Επισης ειναι φλασαρισμενη σε 6970 γιατι βλεπω στο Hardware Information του CCC, το Core Clock στα 880Mhz.

Link to comment
Share on other sites

Νορμάλ σχετικά μου ακούγονται τα νούμερά σου.

Έχω την reference sapphire 6950 2GB φλασαρισμένη σε 6970 και έχω με 31% fan 45 βαθμούς idle, 45% fan 65-70 βαθμούς full load.

Δεν μπορώ να πώ ότι με κουράζει, αλλά εσύ που είχες συνηθίσει με την προηγούμενη κάρτα σου σίγουρα σου ξενίζει!

Αν δεις την διαφορά στις επιδόσεις θα χαρείς! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα χθες τη reference 6950 στο συστημα μου.

Εχοντας συνηθίσει σε 4850+VF1000 (σχεδον αθορυβο), η δοκιμη του ανεμιστηρα της νεας καρτας στο 100% με σοκαρε.

Εκτος του ανελεητου θορυβου, η καρτα ψηνεται!....Με τον ανεμιστηρα να λειτουργει στο 27% εχει 56 βαθμους σε idle!

((με λειτουργια στο 100% πεφτει στους 42 βαθμους μεσα σε δευτερολεπτα...))

Απ'οτι ειδα η zalman εχει ενα κακασχημο gpu cooler, η thermaltake το ιδιο και το icy vision ειναι μετριο.

ΥΓ. Η 4850 με τη VF1000 δουλευε στους 24 βαθμους idle το χειμωνα και 34 σε full load.

ΥΓ. Απο επιδοσεις δε τη δοκιμασα ακομη στο συστημα μου.

Εγω τις βλεπω ψηλες τις θερμοκρασιες σου.

Τρεις reference ειχα σε τοστ και ημουν ετσι.

tempstrieye.jpg

Απο θερμοκρασιες γενικα στο κουτι πως εισαι ;

Link to comment
Share on other sites

Απο θερμοκρασιες στο κουτι ειμαι......χωρις κουτι!

Το συστημα ειναι πανω στο γραφειο naked.

Το Core Clock δε πεφτει ποτε κατω απο 500Mhz και το Memory clock απο 750Mhz.

(το αναφερω γιατι στις φωτογραφιες βλεπω οτι η καρτα σου χαμηλωνει αρκετα τα ρολογια της κατω απο τη δικη μου στην ιδια κατασταση - idle)

h7f.png

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω καμια ψυκτρα. Μου φαινεται περιεργο που δεν εχουν κυκλοφορησει πολλες για 6950/6970.

Accelero Xtreme Plus 2

Η τιμή του είναι λίγο τσουχτερή αλλά σε ανταμοίβει με τις επιδόσεις και κυρίως το compatibility του.

Link to comment
Share on other sites

το waterblock πιο οικονομικα θα του ερθει :dance3:
Για ενα καλο waterblock θες τουλαχιστον 80 με 90€....να μην βαλουμε και ολα τα υπολοιπα :)

Η arctic αν και λιγο μανουριαρα στο assembly, το ξεπληρωνει με την ησυχια και τις χαμηλες θερμοκρασιες....

Link to comment
Share on other sites

Θελω να δω τη καρτα το καλοκαιρι.

Τωρα που το pc ειναι στο χωρο της δουλειας (πανω στο γραφειο naked) και με θερμοκρασιες αρκετα χαμηλες εντος του χωρου, η καρτα ψηνεται, για τα δεδομενα μου.

Με τον ανεμιστηρα στο 100%, πρωινες ωρες, μολις εχω ανοιξει, η θερμοκρασια της εφτασε στιγμιαια τους 31 βαθμους.

Πραγματικα πιστευω το καλοκαιρι σε idle θα φτανει τους 70.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να δω τη καρτα το καλοκαιρι.

Τωρα που το pc ειναι στο χωρο της δουλειας (πανω στο γραφειο naked) και με θερμοκρασιες αρκετα χαμηλες εντος του χωρου, η καρτα ψηνεται, για τα δεδομενα μου.

Με τον ανεμιστηρα στο 100%, πρωινες ωρες, μολις εχω ανοιξει, η θερμοκρασια της εφτασε στιγμιαια τους 31 βαθμους.

Πραγματικα πιστευω το καλοκαιρι σε idle θα φτανει τους 70.

Βασικά θα σου πρότεινα να γύρναγες σε 6950 bios και στοκ ρολόγια και να έβλεπες πως είναι οι θερμοκρασίες.

Επίσης να άνοιγες προσεχτικά την ψύχτρα και να περνούσες μια PK-1 θερμαγώγιμη πάστα μπας και παίζει κανα τέτοιο σκηνικό.

Η τρίτη λύση είναι aftermarket ψύχτρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.