Jump to content



HD69xx επιδοσεις και εντυπωσεις.


zpaf

Recommended Posts

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply
Το θεμα ειναι οτι το κανει μονο στο bench! ...δεν το εχω ακουσει πουθενα σε βαρια games furmark prime blend Κλπ...ασε που πρεπει να ειναι εκτος εγγυησης (το εχω απο το 2007 περιπου).

enermax έχω σίγουρα έχει 5 χρόνια εγγύηση.Όσα για την κάρτα , στο autofan ανεβάζει θερμοκρασίες, παίξε χειροκίνητα.Εγώ την άλλαξα με τη musashi που είχα απ την παλιά 4870, και είμαι και πάλι ήσυχος.Πάντως είναι πολύ αποδοτική η μαμίσια ψύκτρα για μνήμες και κυρίως για vrm (η καλύτερη) απλά είναι πολύ θορυβώδης!

Link to comment
Share on other sites

enermax έχω σίγουρα έχει 5 χρόνια εγγύηση.Όσα για την κάρτα , στο autofan ανεβάζει θερμοκρασίες, παίξε χειροκίνητα.Εγώ την άλλαξα με τη musashi που είχα απ την παλιά 4870, και είμαι και πάλι ήσυχος.Πάντως είναι πολύ αποδοτική η μαμίσια ψύκτρα για μνήμες και κυρίως για vrm (η καλύτερη) απλά είναι πολύ θορυβώδης!

Μαλιστα δεν το ηξερα ...απο πλαισιο το εχω παρει αλλα αν το γυρισω τι θα τους πω...μονο στην συγκεκριμενη περιπτωση μου το κανει ...σε games δεν το εχω παρει χαμπαρι αλλα δεν στηνω και αυτι πανω απο το τροφοδοτικο. Εχω την εντυπωση οτι δεν προκειται να το αλλαξουν.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα δεν το ηξερα ...απο πλαισιο το εχω παρει αλλα αν το γυρισω τι θα τους πω...μονο στην συγκεκριμενη περιπτωση μου το κανει ...σε games δεν το εχω παρει χαμπαρι αλλα δεν στηνω και αυτι πανω απο το τροφοδοτικο. Εχω την εντυπωση οτι δεν προκειται να το αλλαξουν.

ΠΛΑΙΣΙΟ έχει φιλικό rma για τον πελάτη.3 φορές που χρειάστηκα ήταν άψογοι.Δεν χάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΛΑΙΣΙΟ έχει φιλικό rma για τον πελάτη.

Είχε... Τώρα, "λόγω κρίσης", τα πράγματα είναι πιο ρευστά και εξαρτάται πού θα πέσεις. Μια δοκιμή δε βλάπτει! Εξ' άλλου αυτοί που πουλάνε τα lexotanil κλέφτες θα γίνουν;

Link to comment
Share on other sites

Το χρονικο οριο αυτο εχει περασει εδω και 4 χρονια :)

Μπορει καποιος να μου βαλει ενα screenshot απο το afterburner πως εχει ρυθμιση την καμπυλη για το fan/temp γιατι μου περνει τα αυτια ο ανεμιστηρας ετσι οπως το εχω βαλει εγω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω αρκετοοοοοοο καιρο να ασχοληθω με benches για πειτε μου εχω μια 6950 η οποια εχει μετατρεπει σε 6970 και στο 3dmark vantage βγαζει 17700 ποντους ειναι καλο σκορ? (η cpu μου ειναι ο phenom x4 810 stock/ εβγαλε 8200 ποντους).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο κανα 6μηνο αποφασισα να ασχοληθω με την 6950 μου και με aftermarket ψυξη.

Λοιπον καταρχην ειναι μια sapphire 2gb μαυρο pcb που ξεκλειδωνει σε 6970.

Υπαρχουν 2 προβληματα που εχω στις δοκιμες για OC. Το γ@μημενο powertune δε με αφηνει να παιξω με furmark γιατι αρχιζει να ανεβοκατεβαζει ρολογια λογω καταναλωσης.

Αρα εχω περιοριστει στο να κανω loop ενα graphics test του 3dmark11 σε xtreme settings για ωρες. Συνεπως τα παρακατω αποτελεσματα θεωρουνται stable με αυτον τον τροπο ελεγχου, δηλαδη 5 ωρες+ loop 3dmark11 test4.

Λοιπον, δεν ηθελα να μπλεξω με afterburner/trixx επειδη "χαλανε" τη ρυθμιση του powertune απο το CCC και θεωρω δεδομενο οτι πρεπει να το εχω στο +20% για να γλιτωσω το throttling οσο γινεται τελοσπαντων. Συνεπως για να μην εχω προβλημα με τα ορια του CCC Overdrive, εβαλα Asus bios και απο το smartdoctor εκανα extend το range. Μετα uninstall smartdoctor και παιζω απο το Overdrive πλεον μονο. Οσο για την ταση, απευθειας στο bios μεσω RBE.

Ξεκιναμε λοιπον με το stock cooling. Εχω να παρατηρησω 3 πραγματα απο τις δοκιμες μου:

1) Οτι το stock cooler οσο μαπα και να ειναι, σε 80-100% fan speed κανει καλη δουλεια. Δηλαδη με σκληρες συνθηκες κραταει την καρτα κατω απο 75c κατι που δε το περιμενα. Ο θορυβος απιστευτος βεβαια, αλλα και παλι ειναι κατι καλο, γιατι μπορεις να κανεις μια εξομοιωση του τι θα πετυχαινες με καλυτερη ψυκτρα σε αθορυβες συνθηκες...

2) Η καρτα επηρεαζεται παρα πολυ απο τη θερμοκρασια. Δηλαδη δεν υπαρχει καποιο οριο το οποιο αν ξεπερασεις γινεται ασταθης (πχ 90 βαθμοι), αλλα ας πουμε με πυρηνα 960, με 75 βαθμους load κρασαρε ενω με το fan στο 100% και 70 βαθμους load ηταν 5 ωρες σταθερο... Περιεργη συμπεριφορα μπορω να πω...

3)Οι μνημες ειναι rated για 1375 (5500) και οτιδηποτε πανω απο αυτο μπορει να μην κρασαρει αλλα δινει χειροτερη αποδοση (=error correction). Αρα ξεχναμε τα εντυπωσιακα νουμερα 1500 mem πχ που ομως δινουν χειροτερη αποδοση απο 1375. Κολλημενες λοιπον στο 1375 και πειραζω μονο πυρηνα.

Παμε σε αποτελεσματα. Με το stock cooler στο 100% λοιπον, εφτασα 960 τον πυρηνα με 1.3v ταση και ~71 βαθμους load

Αλλαζω σημερα και βαζω ενα thermalright spitfire που βρηκα φτηνα μαζι με εναν 2000rpm 12αρη fan....μιας και δε γουσταρα να δωσω 70 ευρω για shaman/accelero.

20 βαθμοι κατω οι θερμοκρασιες! Παιζει στους ~50 βαθμους πλεον load, παλι με 1.3v και πλεον ετσι εφτασε σταθερα τα 990 (αυτο που λεγαμε πριν οτι με λιγοτερη θερμοκρασια γινεται πιο σταθερη και ας μην ησουνα σε επικυνδινη ζωνη...).

Εκει ειναι σα να πιανει τοιχο. Κριμας και μου αρεσε το στρογγυλο 1000, αλλα ακομα και 995 να βαλω, κρασαρει εντος 5λεπτου....

Αποκει και περα, υπαρχει τροπος να δωσεις πανω απο 1.3v? Δοκιμασα μεσω smartdoctor που παει ως 1.5, αλλα και απο bios να δωσω παραπανω, αλλα δειχνει να μη το δεχεται. Το gpu-z δειχνει την υποτιθεμενη τιμη που εχω δωσει (πχ 1.325 , 1.35) αλλα δεν υπαρχει καμια βελτιωση στη σταθεροτητα στα 1000mhz...

Τεσπα, στα 990-1375 βγαζει 6200 performance 3dmark11 (5700 gpu score) και πλεον αθορυβα με τη νεα ψυκτρα και με μολις 50 βαθμους load, οποτε ευχαριστημενος ειμαι...

Καπου εκει πρεπει να βγαζει gtx580 σε stock....οποτε για 250(+30 η ψυκτρα)=280 ευρω ευχαριστημενος ειμαι...

Αποκει και περα, εχετε να προτεινετε κανενα πιο βαρυ τροπο ελεγχου σταθεροτητας που να μην κανει trigger το powertune? Furmark και OCCT δυστυχως το κανουν...

Επισης, υπαρχει τροπος για αυξηση οριων του CCC overdrive περαν αυτου που εκανα? (για να γυρισω στο sapphire bios...), και μηπως τροπος για παραπανω ταση απο 1.3? (χωρις επεμβαση πανω στην καρτα...)

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα, στα 990-1375 βγαζει 6200 performance 3dmark11 (5700 gpu score) και πλεον αθορυβα με τη νεα ψυκτρα και με μολις 50 βαθμους load, οποτε ευχαριστημενος ειμαι...

Καπου εκει πρεπει να βγαζει gtx580 σε stock....οποτε για 250(+30 η ψυκτρα)=280 ευρω ευχαριστημενος ειμαι...

Αποκει και περα, εχετε να προτεινετε κανενα πιο βαρυ τροπο ελεγχου σταθεροτητας που να μην κανει trigger το powertune? Furmark και OCCT δυστυχως το κανουν...

Επισης, υπαρχει τροπος για αυξηση οριων του CCC overdrive περαν αυτου που εκανα? (για να γυρισω στο sapphire bios...), και μηπως τροπος για παραπανω ταση απο 1.3? (χωρις επεμβαση πανω στην καρτα...)

Καλημέρα, βλέπεις τις θερμοκρασίες των VRM?πόσο ανεβάζουν?

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα, στα 990-1375 βγαζει 6200 performance 3dmark11 (5700 gpu score) και πλεον αθορυβα με τη νεα ψυκτρα και με μολις 50 βαθμους load, οποτε ευχαριστημενος ειμαι...

Καπου εκει πρεπει να βγαζει gtx580 σε stock....οποτε για 250(+30 η ψυκτρα)=280 ευρω ευχαριστημενος ειμαι...

Αποκει και περα, εχετε να προτεινετε κανενα πιο βαρυ τροπο ελεγχου σταθεροτητας που να μην κανει trigger το powertune? Furmark και OCCT δυστυχως το κανουν...

Επισης, υπαρχει τροπος για αυξηση οριων του CCC overdrive περαν αυτου που εκανα? (για να γυρισω στο sapphire bios...), και μηπως τροπος για παραπανω ταση απο 1.3? (χωρις επεμβαση πανω στην καρτα...)

Καλημέρα, βλέπεις τις θερμοκρασίες των VRM?πόσο ανεβάζουν?

Ανεμενα μια αυξηση στα vrm μιας και πλεον ψυχονται μονο παθητικα (με ψυκτρακια που εδινε η ψυκτρα μαζι) ενω το stock cooler τα φυσαει κιολας και σκεφτομουνα αν δω μεγαλη διαφορα να βαλω κανα 12αρη πανω τους, αλλα τελικα δεν ειδα κατι τραγικο...

Στο gpu-z περα απο την GPU temperature, μετραει αλλες 4 θερμοκρασιες, gpu temp1, gpu temp2, gpu temp3 και vreg temp. Τα 3 πρωτα επεσαν με την αλλαγη ψυκτρας και το τελευταιο αυξηθηκε, οποτε πιθανον μονο το τελευταιο αφορα τα VRMs.

Παντως με stock cooler 100% και full load, οι temps ηταν :

gput : 72

gpu1 : 69

gpu2 : 71

gpu3 : 74

vreg : 52

Με το spitfire και παθητικα ψυκτρακια σε full load ηταν :

gput : 50

gpu1 : 49

gpu2 : 57

gpu3 : 53

vreg : 72

Δηλαδη ολα εχουν πεσει καμια 20αρια βαθμους, και το vreg εχει ανεβει 20. Δε το βλεπω σε ανυσηχιτικο επιπεδο παντως, με δεδομενο οτι ειναι full load για ωρες, καλοκαιρι και οτι το πρωτο νουμερο ειναι με το stock cooler στις 6000rpm, οποτε δε θα κανω τελικα αυτο με τον εξτρα ανεμιστηρα...

Η ψυκτρουλα αριστη παντως, μπραβο thermalright....ουτε watercooling να ηταν...ποσο κατω να ειχα αλλους 10 βαθμους?

Link to comment
Share on other sites

Η ψυκτρουλα αριστη παντως, μπραβο thermalright....ουτε watercooling να ηταν...ποσο κατω να ειχα αλλους 10 βαθμους?

εγω κούμπωσα πανω στη 6950 την skythe musashi επίσης έχω χαμηλά τις θερμοκρασίες αλλά και το vreg δεν ανεβάζει πάνω από 45-50 βαθμους.Βέβαια η ψύκτρα έχει 2 ανεμιστήρες και αυτό παίζει το ρόλο του.Μάλλον χρειάζεται λιγο airflow στα vreg αν και μάλλον δεν έχουν θέμα και εδώ που είναι

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερουμε αν υπαρχουν ακομα ξεκλειδωτες 6950?και αν ναι ποιες?

Σταυρο δεν ξερω αν ισχυει... παντως διαβαζα σχετικα με αυτο στο ιντερνετ... και λεει πως οι καρτες οι οποιες μπορουν να ξεκλειδωσουν εχουν κατω (εκει που κουμπωνει στην mobo) την επιγραφη της AMD...

Επισης συνηθως δεν εχουν τον ανεμηστηρα στη μεση αλλα στην ακρη...

Αυτα πανω κατω...

Ας πουν και τα αλλα παιδια εαν το ξερουν!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.