Jump to content



HD69xx επιδοσεις και εντυπωσεις.


zpaf

Recommended Posts

Καταλαβα.. να το κανω αυτο με τα ρολογια λες..

Σκεφτομαι σοβαρα μετα τις γιορτες να δωσω ενα 400αρι να αναβαθμισω μητρικη ραμ επεξεργαστη.. γιατι χαραμιζεται η καρτα κάπως

*S2

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά επειδή έχω βρει κατι μετεχειρες saphire 6870 στα 100 ευρω και 6850 στα 80 πιο είναι πιο καλό vfm? Η να παω στη σειρά 58**?

Στάλθηκε από το Carl μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Η dirt edition εχει ξεκλειδωτα τα shaders της 6970 απο το εργοστασιο. Μολις γυρισεις τον διακοπτη βαζεις τα ρολογια της 6970(880/1375 @1.18) με το sapphire trixx. Οσο για τα frame drops παιζει ρολο ο επεξεργαστης..

Σκεψου οτι ακομα και ο q6600 στα 3.7 που εχω ωρες ωρες κραταει πισω την καρτα..

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk.

Ε τότε, ο δικός μου επεξεργαστής σίγουρα την γονατίζει την δικιά μου!

Χθες έβαλα το assasin's creed 3 και κόντεψε να απογειωθεί!

Την έχω με ξεκλείδωτους shaders αλλά με stock ρολόγια. Αν τα ανεβάσω θα έχει καμιά διαφορά? Φοβάμαι μη γίνει καμιά ζημιά από την κολασμένη ζέστη που βγάζει..

Πάντως δεν την αφήνω να πάει πάνω από 78 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή έχω βρει κατι μετεχειρες saphire 6870 στα 100 ευρω και 6850 στα 80 πιο είναι πιο καλό vfm? Η να παω στη σειρά 58**?

Στάλθηκε από το Carl μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Τις 6870. Καλύτερες επιδόσεις από 6850 και 5850,

ισάξιες έως λίγο καλύτερες σε σύγχρονα παιχνίδια

από 5870. Συν τοις άλλοις οι 68ΧΧ έχουν και

καλύτερο scaling σε CF.

EDIT: Mάλλον πήρες ήδη οπότε άκυρο.

Δεν είμαι σίγουρος ότι ο επεξεργαστής σου

οδηγεί σωστά μια 6870, πόσο μάλλον δύο.

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω παρει απο την πρωτοχρονια :p

και ειμαι υπερ ευχαριστημενος.

2-3 παραδειγματα ετσι ακριβως οπως εχω το συστημα στην υπογραφη, χωρις oc κτλ.

BF3 ολα ultra με λιγες ρυθμισεις στα high ~47fps.

Medal of honor warfighter ολα τερμα ~50fps

χωρις drops.βεβαια και στα 2 γεμιζει και η μνημη και η gpu usage αλλα απο ακαταλαβαινουμε ποσο καλα προγραμματισμενα ειναι για pc.

απο κει και περα το cryostasis ήταν απαλεφτο μιας και ειναι amd hater,το sleeping dogs χωρις high res pack σχεδον σε ολα τερμα παιζοταν ανετα, οπως και ολα τα dirt.

απο κει και περα μου την σπανε πως σε καποια κολλανε και βλεπεις gpu usage 30% αναθεμα της κονσολες.

Θα αναφερα και το far cry 3 που η αληθεια ειναι οτι το παιζει ικανοποιητικα με σχεση ολα αυτα που διαβαζα λογω κακογραμενου κωδικα αλλα οκ.

Παντως υπερευχαριστημενος αλλα ο adpanos με εβαλε σε πειρασμο να κανω ολικη αναβαθμιση με λιγα σχετικα χρηματα.

http://www.thelab.gr/mitrikes-gia-amd-epeksergastes/kali-vfm-mobo-gia-am3-119057.html

απο temps 70 μαξ εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πρώην κάτοχος και την ξέρω την κάρτα, μιλάμε ίσως ακόμα για το

απόλυτο value for money.

BF3 δοκίμασε τα πάντα όλα ultra με κλειστό motion blur και 2XAA.

Μην κοιτάς τα fps, θα δεις ότι είναι απολύτως playable. Αν δεν είναι,

φταίει ο επεξεργαστής σου.

Ποιά ακριβώς υλοποίηση έχεις?

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω παρει απο την πρωτοχρονια :p

και ειμαι υπερ ευχαριστημενος.

2-3 παραδειγματα ετσι ακριβως οπως εχω το συστημα στην υπογραφη, χωρις oc κτλ.

BF3 ολα ultra με λιγες ρυθμισεις στα high ~47fps.

Medal of honor warfighter ολα τερμα ~50fps

χωρις drops.βεβαια και στα 2 γεμιζει και η μνημη και η gpu usage αλλα απο ακαταλαβαινουμε ποσο καλα προγραμματισμενα ειναι για pc.

απο κει και περα το cryostasis ήταν απαλεφτο μιας και ειναι amd hater,το sleeping dogs χωρις high res pack σχεδον σε ολα τερμα παιζοταν ανετα, οπως και ολα τα dirt.

απο κει και περα μου την σπανε πως σε καποια κολλανε και βλεπεις gpu usage 30% αναθεμα της κονσολες.

Θα αναφερα και το far cry 3 που η αληθεια ειναι οτι το παιζει ικανοποιητικα με σχεση ολα αυτα που διαβαζα λογω κακογραμενου κωδικα αλλα οκ.

Παντως υπερευχαριστημενος αλλα ο adpanos με εβαλε σε πειρασμο να κανω ολικη αναβαθμιση με λιγα σχετικα χρηματα.

http://www.thelab.gr/mitrikes-gia-amd-epeksergastes/kali-vfm-mobo-gia-am3-119057.html

απο temps 70 μαξ εχω δει.

Τον έχεις και εσύ στα 2,2Ghz ....... Ανέβασέ τον λίγο ! Βέβαια αυτός δεν είναι be αλλά οκ θα ανέβει ...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πρώην κάτοχος και την ξέρω την κάρτα, μιλάμε ίσως ακόμα για το

απόλυτο value for money.

BF3 δοκίμασε τα πάντα όλα ultra με κλειστό motion blur και 2XAA.

Μην κοιτάς τα fps, θα δεις ότι είναι απολύτως playable. Αν δεν είναι,

φταίει ο επεξεργαστής σου.

Ποιά ακριβώς υλοποίηση έχεις?

της sapphire, την συνηθησμενη.

Τον έχεις και εσύ στα 2,2Ghz ....... Ανέβασέ τον λίγο ! Βέβαια αυτός δεν είναι be αλλά οκ θα ανέβει ...

ειχα βρει το phenom msrt tweaker για oc αλλα θα στο πω ξεκαθαρα γιατι δεν τον ocλοκαρω,

γιατι φοβαμαι

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε, ο δικός μου επεξεργαστής σίγουρα την γονατίζει την δικιά μου!

Χθες έβαλα το assasin's creed 3 και κόντεψε να απογειωθεί!

Την έχω με ξεκλείδωτους shaders αλλά με stock ρολόγια. Αν τα ανεβάσω θα έχει καμιά διαφορά? Φοβάμαι μη γίνει καμιά ζημιά από την κολασμένη ζέστη που βγάζει..

Πάντως δεν την αφήνω να πάει πάνω από 78 βαθμούς.

Αν βαλεις τα ρολογια που εχω αναφερεικαιπιο πανω θα χεις μια μικρη αυξηση στα fps αλλα και μια αυξηση στην θερμοκρασια επειδη απο το stock voltage(1.10ν) που παιζεις φανταζομαι οτι παιζεις θα πρεπει να πας στα 1.18.

Γραψε μια ποια υλοποιηση εχεις και με τι setup παιζεις.

PS

Παντως με τον q6600 που ημουν στα 3.7 για μικρη περιοδο στο bf3 αναγκαζομουν να εχω κλειστο aa και να εχω τις ρυθμισεις στο high γτ στους μεγαλους χαρτες (caspian, death valley, wake island) εβλεπα τα 30αρια και τα 35αρια συννεφο.

Μολις εβαλα τον i5 σε στοκ η καρτα σαν να ξανανιωσε και γυρισα ολες τις ρυθμισεις σε ultra με κλειστο aa και στους μεγαλους χαρτες επαιζα περιπου με 40-70.

Στα 4.5 πιανω 50-80.

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις τα ρολογια που εχω αναφερεικαιπιο πανω θα χεις μια μικρη αυξηση στα fps αλλα και μια αυξηση στην θερμοκρασια επειδη απο το stock voltage(1.10ν) που παιζεις φανταζομαι οτι παιζεις θα πρεπει να πας στα 1.18.

Γραψε μια ποια υλοποιηση εχεις και με τι setup παιζεις.

PS

Παντως με τον q6600 που ημουν στα 3.7 για μικρη περιοδο στο bf3 αναγκαζομουν να εχω κλειστο aa και να εχω τις ρυθμισεις στο high γτ στους μεγαλους χαρτες (caspian, death valley, wake island) εβλεπα τα 30αρια και τα 35αρια συννεφο.

Μολις εβαλα τον i5 σε στοκ η καρτα σαν να ξανανιωσε και γυρισα ολες τις ρυθμισεις σε ultra με κλειστο aa και στους μεγαλους χαρτες επαιζα περιπου με 40-70.

Στα 4.5 πιανω 50-80.

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk.

Sapphire 6950 2GB είναι η κάρτα. Παίζω high-high-normal-normal σε 1920*1080. Αν βάλω enviroment very high σέρνονται τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα..

Μια ερωτηση

Στο συστημα της υπογραφης, παιζοντας Bf3, ειτε Medium ειτε Auto, η χρηση της καρτας γραφικων δεν παει ποτε πανω απο 85%..

Τι παιζει..?

παιζω σε αναλυση 1280χ1024

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..

Μια ερωτηση

Στο συστημα της υπογραφης, παιζοντας Bf3, ειτε Medium ειτε Auto, η χρηση της καρτας γραφικων δεν παει ποτε πανω απο 85%..

Τι παιζει..?

παιζω σε αναλυση 1280χ1024

Αν εχεις ανοιχτο το task manager την ωρα εχεις ανοιχτο και το παιχνιδι χρησιμοποιει και τους 6 πυρηνες;

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..

Μια ερωτηση

Στο συστημα της υπογραφης, παιζοντας Bf3, ειτε Medium ειτε Auto, η χρηση της καρτας γραφικων δεν παει ποτε πανω απο 85%..

Τι παιζει..?

παιζω σε αναλυση 1280χ1024

Aν εχεις vsync on, τοτε αυτο κρατα μεχρι εκει το usage της καρτας γιατι κλειδωνει στα 60 καρε.

Αν οχι, εχεις bottleneck..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.