Jump to content



HD69xx επιδοσεις και εντυπωσεις.


zpaf

Recommended Posts

Σταυρο δεν ξερω αν ισχυει... παντως διαβαζα σχετικα με αυτο στο ιντερνετ... και λεει πως οι καρτες οι οποιες μπορουν να ξεκλειδωσουν εχουν κατω (εκει που κουμπωνει στην mobo) την επιγραφη της AMD...

Επισης συνηθως δεν εχουν τον ανεμηστηρα στη μεση αλλα στην ακρη...

Αυτα πανω κατω...

Ας πουν και τα αλλα παιδια εαν το ξερουν!

σε ευχαριστω πολυ!!!!

και επισης ακουσα οτι πρεπει να ειναι και κοκκινη η πλακετα....δεν ξερω....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

μου κανουν για συνοθηλευμα σωστων πληροφοριων σε διαφορετικες χρονιες περιοδους που δεν εχουν σημασια σημερα τα παραπανω.

Δηλαδη, πχ το να ειναι ο ανεμιστηρας στην ακρη και οχι στη μεση ειναι ο τροπος του ασχετου να πει οτι πρεπει να ειναι reference design η καρτα. Κατι που ναι αυξανει τις πιθανοτητες, αλλα μονο αυτο, μπορει να εχει οτιδηποτε cooler και να ειναι η να ΜΗΝ ειναι reference design. Αυτα τα ελεγχουμε απο reviews. Οπως επισης (νομιζω) μπορει να μην ειναι reference design, αλλα να ξεκλειδωνει...

Αυτο περι AMD παλι παρομοια φαση μου κανει με το παραπανω, ή ενδειξη για sapphire που παλι αυξανει τις πιθανοτητες αλλα μπορει να μη λεει και τιποτα.

Τελος, περι χρωματος πλακετας, αυτο ειχε σημασια στην αρχη, επειδη η πρωτη φουρνια (μαυρες πλακετες) ηταν οντως 100% επιτυχια, αλλα αποκει και περα τα χρωματα ειναι οτι να'ναι, δε νομιζω πως λεει κατι το κοκκινο...

Παντως κατα τη γνωμη μου, μη τρελενεστε, 100 ποντοι στο 3dmark11 performance ειναι το unlock....ψιχουλα. Αμα η καρτουλα παει 20mhz παραπανω πυρηνα δινει πανω απο 100 ποντους...

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν γνωριζω πολλα για αυτο εκανα και ερωτηση σε εσας που γνωριζετε.δεν ειναι ομως μονο το θεμα στο σκορ αλλα και στα frames στα παιχνιδια που εστω και ενα 10% αφου μπορουμε να το κερδισουμε χωρις κανενα κοστος γιατι και οχι?παντως αν ξερετε καμια σιγκεκριμενη να μου προτεινετε και θελετε απο τις καινουριες θα το εκτιμουσα :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

υποτιθεται το score αντικατοπτριζει και τη διαφορα στα παιχνιδια...

Οι διαφορες στα reviews λοιπον μεταξυ 6950 και 6970 (που δεν ειναι και μεγαλες μεταξυ μας) οφειλονται κυριως στη διαφορα χρονισμων και πολυ λιγοτερο στα εξτρα shaders.

Εννοειται οτι αν μπορεις να παρεις τσαμπα ακομα και 3% αποδοση θα το κανεις....αλλα απλα λεω οτι δεν αξιζει τον κοπο/αγχος να γινεται κυνηγι αυτων των καρτων λες και ειναι "μαγικα" κομματια...

Καλο ειναι δηλαδη να ρωταει κανεις και αμα η απαντηση ηταν "παρε sapphire ξεκλειδωνουν ολες" τοτε ναι θα αξιζε τον κοπο αυτη η ερωτηση. Αλλα ετσι οπως ειναι η κατασταση, νομιζω σε καμια περιπτωση δεν αξιζει να γυρνας τα μαγαζια και να λες στον πωλητη να σου τη βγαλει απο το κουτι για να δεις το χρωμα της πλακετας πχ γιατι ΙΣΩΣ ξεκλειδωνει αμα ειναι κοκκινο..... καλα κρασια, αυτο εννοω...

Μεταξυ μας, και για τον εαυτο μου που εχω μια που ξεκλειδωνει, περισσοτερο ψυχολογικο ειναι, οτι νιωθεις πως εχεις την highest-end καρτα της AMD...ουσια λιγη εχει...

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν γνωριζω πολλα για αυτο εκανα και ερωτηση σε εσας που γνωριζετε.δεν ειναι ομως μονο το θεμα στο σκορ αλλα και στα frames στα παιχνιδια που εστω και ενα 10% αφου μπορουμε να το κερδισουμε χωρις κανενα κοστος γιατι και οχι?παντως αν ξερετε καμια σιγκεκριμενη να μου προτεινετε και θελετε απο τις καινουριες θα το εκτιμουσα :bigsmile:

Φίλε μου καλησπέρα, λοιπόν αν και συμφωνώ με τα παιδια (ότι δηλαδή η διαφορά είναι 6-7%) έχω να σου δώσω πληροφορίες

Αυτή εδώ Sapphire Radeon HD6950 2GB | Skroutz.gr

που είναι σαν τούβλο με κόκκινες γραμμές γύρω-γύρω και βγάζει τον αέρα έξω από το case , ξεκλειδώνει με πολύ καλά ποσοστά.

προσεχε μην άλλη δείχνει το site και άλλη πουλάνε εκεί γιατί η sapphire έχει πολλές εκδόσεις και κάποιες (π.χ. Sapphire Radeon HD6950 2GB | Skroutz.gr με τον ανεμιστήρα στο κέντρο) ΔΕΝ ξεκελειδώνει.

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω σχετικα με το θεμα, οτι απο τις δοκιμες που κανω τις τελευταιες μερες για το overclocking, οτι απο 3dmark11 το test1 αξιζει να κανετε loop, ειναι το πιο "βαρυ".

Αλλα πολυυυυ καλυτερα απο αυτο, ειναι να κανετε το benchmark του Metro2033. Ειναι οτι πιο βαρυ εχω δοκιμασει και προκαλει crash πολυ πολυ ταχυτερα απο το 3dmark. Το μονο κακο ειναι οτι εχει μεχρι 99 loops οριο (και διαρκει 1 λεπτο) οποτε δε μπορεις να το αφησεις ολη τη νυχτα, μπορει μεχρι 1 ωρα και 40 λεπτα να τεσταρει. Αλλα ειναι τοσο βαρυ που το θεωρω αρκετα επαρχες χρονικο οριο.

Επισης σχετικα με τη μνημη που ελεγα οτι πανω απο τα 1375 πεφτει η αποδοση και το απεδιδα σε error correction, παρατηρω οτι πεφτει μεχρι ενα οριο και μετα ξανανεβαινει. Δηλαδη στα 1450 βγαζει παραπανω score αποτι στα 1375 παρολο που ακομα και στα 1425 βγαζει λιγοτερο απο 1375. Πιθανολογω οτι στα 1450 συμβαινουν λαθη που διορθωνει το EC, αλλα το χτυπημα στην αποδοση απο αυτο ειναι μικροτερο απο το κερδος της παραπανω συχνοτητας. Οποτε ψαχνω νεα ορια για τις μνημες...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλαρακι.για τα τουβλα ξερω αλλα εψαχνα για τις πιο καινουριες με dual fan οπως msi gigabyte asus.απο οτι καταλαβα δεν ξεκλειδωνουν αυτες.παντως ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αλλη μια ερωτηση.παιζω crysis σε direct x11 και γενικα οποιο παιχνιδι παιζω και βλεπω με το afterburner οτι τα ρολογια δεν πανε πανω απο 500-1250 ενω η καρτα δουλευει στο 100%.ξερει κανεισ να μου πει τι γινεται? εχω sapphire 6950 @ 6970 με το bios του atiman και τους τελεθταιουσ drivers 11-7.αν μπορειτε βοηθηστε με σας παρακαλω :weep:

Link to comment
Share on other sites

παιδια αλλη μια ερωτηση.παιζω crysis σε direct x11 και γενικα οποιο παιχνιδι παιζω και βλεπω με το afterburner οτι τα ρολογια δεν πανε πανω απο 500-1250 ενω η καρτα δουλευει στο 100%.ξερει κανεισ να μου πει τι γινεται? εχω sapphire 6950 @ 6970 με το bios του atiman και τους τελεθταιουσ drivers 11-7.αν μπορειτε βοηθηστε με σας παρακαλω :weep:

Πως το "βλεπεις" ? Αν κανεις alt-tab και κοιτας το afterburner τοτε μπορει να ριχνει τα ρολογια επειδη πας σε 2D περιβαλλον. Γενικα τρεξε το gpu-z και βαλε τσεκαρε τα 2 κουτακια στο tab : sensors, ωστε να συνεχιζει να ανανεωνει τις μετρησεις του και οταν δε το εχεις focused, αλλα και να τις σωζει σε αρχειο. Παιξε crysis, και μετα πηγαινε δες στο αρχειο που καθε δευτερολεπτο δειχνει χρονισμους, θερμοκρασιες, τα παντα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Λιγο πριν την αφιξη της καινουργιας σειρας η Sapphire παρουσιαζει μια ενδιαφερουσα προταση της 6970.

Sapphire HD 6970 2GB Dual Fan Review: Dual ...fun! - ( HWBOX ) O/C on first boot

Ενδιαφερον και το σχολιο "Ακόμα, το powertune adjustment μπορεί πλέον να πάει και πάνω από κλασικό +20%, μέχρι και το +50%!"

Link to comment
Share on other sites

οχι το ειδα κλεινοντας το παιχνιδι στο afterburner αμεσως.επισης το δοκιμασα και με το kombustor.min 0 - 500 kai 0-1250 και η καρτα laod 99%. :hmm:

Το afterburner εχει επιλογη να "βλεπεις" σε overlay οτι stat θελεις. Παιξε λιγο με το σχετικο ρυθμιστικο και βαλε να σου δειχνει ενω παιζεις ρολογια /fps/ θερμοκρασιες κλπ (εγω πχ το εχω στην πανω δεξια γωνια)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...

Λέτε ανάλογα το bios που περνάμε,να αλλάζει και το overclockability?Δλδ με ένα bios να κλοκάρει μέχρι μία χ συχνότητα αλλά με ένα άλλο bios να κλοκάρει μέχρι μία ψ συχνότητα ή στις ίδιες συχνότητες με διαφορετικές τάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς!

εχω δοκιμασει με το trixx αλλα παντα βγαζει blue screen γιατι δεν ξερω τι παιζει με το ρευμα. Oταν ειχα nvidia γενικα ηταν πιο ευκολα αλλα δεν γνωριζω με τις ati τι παιζει. :wall:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.