Jump to content



HD69xx επιδοσεις και εντυπωσεις.


zpaf

Recommended Posts

Αν τα φανάκια τα βάλεις τέρμα(100%),τότε τι θερμοκρασίες έχεις?,πορείς να το τσεκάρεις?Εννοώ full load 950\1450.Α,και με τι τάση?

Με τα φανακια στο 100% ειμαι 10c κατω δλδ. 60c ενω με τις reference sapphire ημουν αλλους 10c κατω αλλα ο θορυβος καμμια σχεση.

Απο ταση παιζω στα default για 6970 1.175v

Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι οτι οι καρτουλες ειναι απιστευτα αθορυβες με πολυ καλο scaling rpm/temp.

Απο 10% 1100 rpm που ειναι σε idle πανε μεχρι 36% 1900rpm σε παιχνιδια μεσα στην απολυτη ησυχια.

Περιμενω να συνδεσω και τις αλλες δυο οθονες με DP για να δω αν ισχυει η μειωση του φαινομενου tearing λογω ιδιων πηγων.

οι DirectCU II εκτος απο το καλυτερο συστημα ψυξης εχει κατι αλλο? πχ πυκνωτες, mosfet κτλ πιο καλα ωστε να κλοκαρει καλυτερα?

Δεν ξερω αν εχουν βαλει καλυτερα υλικα αλλα αν ημουν με μια οθονη θα προτιμουσα να παω εδω http://www.msi.com/product/vga/R6970-Lightning.html

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply
Με τα φανακια στο 100% ειμαι 10c κατω δλδ. 60c ενω με τις reference sapphire ημουν αλλους 10c κατω αλλα ο θορυβος καμμια σχεση.

Απο ταση παιζω στα default για 6970 1.175v

Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι οτι οι καρτουλες ειναι απιστευτα αθορυβες με πολυ καλο scaling rpm/temp.

Απο 10% 1100 rpm που ειναι σε idle πανε μεχρι 36% 1900rpm σε παιχνιδια μεσα στην απολυτη ησυχια.

Περιμενω να συνδεσω και τις αλλες δυο οθονες με DP για να δω αν ισχυει η μειωση του φαινομενου tearing λογω ιδιων πηγων.

Δεν ξερω αν εχουν βαλει καλυτερα υλικα αλλα αν ημουν με μια οθονη θα προτιμουσα να παω εδω MSI Global ? Graphics Card - R6970 Lightning

δεν υπαρχει ομως ελλαδα δυστηχως!

Link to comment
Share on other sites

Με τα φανακια στο 100% ειμαι 10c κατω δλδ. 60c ενω με τις reference sapphire ημουν αλλους 10c κατω αλλα ο θορυβος καμμια σχεση.

Απο ταση παιζω στα default για 6970 1.175v

Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι οτι οι καρτουλες ειναι απιστευτα αθορυβες με πολυ καλο scaling rpm/temp.

Απο 10% 1100 rpm που ειναι σε idle πανε μεχρι 36% 1900rpm σε παιχνιδια μεσα στην απολυτη ησυχια.

Περιμενω να συνδεσω και τις αλλες δυο οθονες με DP για να δω αν ισχυει η μειωση του φαινομενου tearing λογω ιδιων πηγων.

Δεν ξερω αν εχουν βαλει καλυτερα υλικα αλλα αν ημουν με μια οθονη θα προτιμουσα να παω εδω MSI Global ? Graphics Card - R6970 Lightning

παντως το στανταρ που βρηκα ειναι οτι εχει 10 φασεις αντι για 9 που εχει η reference!

edit: μου φαινεται ή η lighting ειναι τελικα μουφα και τσαμπα τοσος ντορος? http://www.kitguru.net/components/graphic-cards/zardon/msi-r6970-lightning-twin-frozr-iii-review-18-phase-pwm/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σημερα περασα την 6990 και τησ εκανα κατι μετρησεις και ειναι πολυ ανεβασμενη με την 5970.... το ερωτημα μου ειναι οτι μολις ανοιγω το GPU-Z.0.5.2 μου γραφει οτι crossfire disabled και ακριβος απο κατω εκει που γραφει την καρτα μου εχει μια επιλογη παλι amd radeon hd 6990 που οταν την επιλεγω μου γραφει ati crossfire enabled 2gpu

...ετσι πρεπει να ειναι? η δεν την αναγνωριζει καλα το 2gp.Mε το 3DMark06 μου βγαζει οτι εχω 2 καρτες οπως και το unigine

post-20002-1416075137,037_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Καλησπέρα.Μόλις πήρα μια sapphire 6950 2gb με την custom ψυξη(που δεν ξεκλειδώνει) και παρόλο που ειναι αξιοπρεπέστατη η ψύξη, την άλλαξα με την scythe musashi που είχα στην παλιά 4870 μου.Το όφελος ειναι 10% κατω οι θερμοκρασίες σε load και ενα 20% σε idle όμως αυτα κερδίζοντα εντελώς αθόρυβα πια .Η μανίσια ψύξη μπορεί να επιτύχει τις ίδιες επιδόσεις αλλά πρέπει να ανεβάσεις το φαν με το χέρι οπότε θα κάνει θόρυβο, σε auto δεν ανεβάζει πολλές στροφές όμως οι θερμοκρασίες είναι πιο υψηλές(πάντα όμως ασφαλείς)

ι

Link to comment
Share on other sites

αυτην εχω κ γω στην δικια μου κ ειμαι πραγματικα σε πολυ καλα επιπεδα με τις θερμοκρασιες, σιγουρα καλυτερα απο την μαμα την ψυχτρα που για πλακα πηγαινε 60 σε idle τον χειμωνα.εχω παρατηρησει γενικα οτι στην ατι οι καρτες της σε 2πλες οθονες ανεβαζουν καργα θερμοκρασια απο 15-17 βαθμους σε σχεση με μονη οθονη ενω κατι τετοιο δεν συμβαινει με την πρασινη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εμένα έχει πολύ καλή ψύξη. Αν βάλω το Fan 100% πάει 6300RPM και πετυχένει θερμοκρασίες επιπέδου 29-35C. Αλλά ο θόρυβος δεν παλεύεται..

Πάρα πολύ δυνατός μετά από τα 4000RPM γίνεται ανυπόφορος και στους 6300 ακούγεται σαν ελικόπτερο... 11175631.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικα, gpu1 98%,gpu2 99%.

Με το msi ab εχω ενα θεμα ,μου δειχνει τα screen μαυρα..και αμα πατησω 2-3 συνεχομενα κλεινει το παιχνιδι

1920x1080

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?>

- <!-- Benchmark Mode Results

-->

- <benchmark directx_version="11" author="Nikos" date="18:20:08 on 25/05/2011" machine="Nikos-PC">

<average min_fps="95.108307" av_fps="115.311729" min_fps_ms="10.514329" av_fps_ms="8.672145" />

- <track>

- <settings name="aspen" route="route_0">

<car name="frx" />

<car name="20x" />

<car name="stx" />

<car name="mex" />

<car name="6r4" />

<car name="rs2" />

<car name="frx" />

<car name="20x" />

</settings>

<results samples="12226" min_fps="95.108307" av_fps="115.311729" min_fps_ms="10.514329" av_fps_ms="8.672145" />

</track>

- <hardware_settings_config version="53" deviceId="0x6719">

- <cpu>

<threadStrategy parallelUpdateRender="true" workerMapFile="system/workerMap6Core.xml" forceFeedbackProcessor="4" dvdStorageProcessor="5" dataSetMonitorProcessor="1" renderProcessor="0" updateProcessor="2" fileStreamProcessor="3" />

</cpu>

- <audio_card>

<audio mixing="rapture3D" />

</audio_card>

- <graphics_card>

<directx forcedx9="false" />

- <resolution width="1920" height="1080" aspect="16:9" fullscreen="true" vsync="0" multisampling="8xmsaa">

<refreshRate rate="60" />

</resolution>

<gamma level="1.0" />

</graphics_card>

<graphics_detail level="high" />

<shadows enabled="true" size="2048" maskQuality="2" />

<particles enabled="true" wind="true" dynamicRes="false" />

<crowd enabled="true" detail="1" />

<cloth enabled="true" tessellation="true" />

<postprocess quality="2" />

<groundcover mode="blended" clutter="true" />

<objects lod="1.5" maxlod="0" />

<trees lod="1.5" maxlod="0" />

<vehicles characterQuality="2" lodQuality="2" />

<envmap faces="6" size="1024" forceBilinear="false" />

<water update="true" detail="2" tessellation="true" />

<mirrors enabled="true" forceBilinear="false" width="1536" height="512" car_maxlod="0" car_culldist="500.0" />

<skidmarks enabled="true" />

<dynamic_ambient_occ enabled="true" quality="2" />

<night_lighting volumes="true" lights="0" shadows="true" />

<physics environmentalDamage="true" vehicleDamage="true" />

<input device_type="auto" />

<motion enabled="true" ip="dbox" port="20777" delay="1" extradata="0" />

</hardware_settings_config>

</benchmark>

Link to comment
Share on other sites

To optimization πηγε για αλλη μια φορα περιπατο...

Απο high σε ultra βλεπω +40%! στο gpu load.

Νικο, τρεξε ενα bench με τα details στο high και θα δεις τα διπλα fps απο οσα βλεπεις σto eyefinity.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βγει driver για να ''στρώσει'' η 6900 στο Dirt 3.

Με αυτον εδω AMD Catalyst 11.5a Hotfix (8.85.6 RC5 - May 25) - Guru3D.com Forums τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα.

Με τον τελευταιο απο το site της amd ειχα crashes και τα avg fps στο high ηταν στα 80 καρε με 5760x1080.

Με αυτον απο πανω crashes τελος και τα καρε στο avg 100.

Link to comment
Share on other sites

Προς όσους έχουν εγκαταστήσει το AC Brotherhood και το τρέχουν με μια 6990: σας παρουσιάζεται το φαινόμενο συχνά πυκνά (μετά από cutscenes, πατώντας ESC στο DNA και επανερχόμενοι μετά στο παιχνίδι) να πέφτουν τα FPS στο μισό (από 60 στα 32-35)....με επαναφορά στο Desktop (ALT+TAB) και ξανά στο παιχνίδι τα fps επανέρχονται στα φυσιολογικά τους επίπεδα...

Mε το MSI Afterburner OSD βλέπω και στα χαμηλά και στα ψηλά fps τους πυρήνες να απασχολούνται το ίδιο (~55%)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.