Jump to content



περι ASPI, RAID, SCSI, ATA


PigouinoS

Recommended Posts

4 όροι που πολλόι βλέπουμε καθημερινά στο internet και στα forum και δεν ξέρουμε τι είναι.. ή έστω ξέρουμε λίγο.. !!

Κάπιος ειδικός ασ ρίξει τα φώτα του.. Μπορεί οι 4 όροι να μην έχουν κάτι κοινό ειλικρινά δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια, το raid σου επιτρέπει με 2 ή παραπάνω δίσκους να δημιουργήσεις συνδιασμούς(συστοιχίες) ώστε να έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα, μεγαλύτερη ασφάλεια ή ένα συνδυασμό αυτών των 2.

πχ, έχεις 2 δίσκους 80GB έκαστος.

Raid 0: δημιουργείς έναν δίσκο με σύνολο 160GB ο οποίος είναι ταχύτερος από ότι οι 2 80αρηδες μόνοι τους.... μειονέκτημα? αν "χτυπήσει" ο ένας έχασες όλα σου τα δεδομένα.

Raid 1: δημιουργείς έναν δίσκο των 80GB, αλλά τα δεδομένα αντιγράφονται στον 2ο ώστε αν "χτυπήσει" ο ένας να μην χάσεις καθόλου δεδομένα. Μειονέκτημα? χαμηλότερες ταχύτητες από raid 0, ελαφρώς γρηγορότερες όμως από ότι ο ένας 80αρης μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas [Σήμερα, στις 16:57]

Ας απαντήσει κάποιος στο παιδί , εγω τώρα δεν προλαβαίνω.

Κομμενο σε βλεπω σημερα βασιλακη , η πολυ δουλεια τρωει μια μερα τον αφεντη...η ο αφεντης εσενα:D

post-32-1416070869,3168_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 19:49]

Μπράβο RootX!:worship:

Πραγματικά δεν άφησες σε κανέναν άλλο :shifty: το περιθώριο να συμπληρώσει κάτι.:D

Στο raid1 έχουμε γρηγορότερη αναγνωση, απο single drive διότι τρέχουν και οι 2 τότε.

Link to comment
Share on other sites

και αν έχω 3 δίσκους.. οι 2 να είναι σε RAID 0 ( άρα θα έχω έναν μεγάλο).. και βάλλω αυτόν(τον μεγάλο) σε RAID 1 με τον 3ο γίνεται?ώστε και γρήγορος να έιναι ο μεγάλος αλλά και να κρατάω backup στον τρίτο..!

Και όλα αυτά πως γίνονται. με σωστή τοποθέτηση καλωδίων ή με software?

Link to comment
Share on other sites

Ενοείς δηλαδή 2χ80 raid0 και 1χ160 να κάνει back up απο τους 80άρηδες? δεν ξέρω αν γίνετε αυτό παντως σίγουρα γίνετε 2χ80 raid0 και 2χ80 να κάνουν back up τους άλλους 2. Αυτο νομίζω λέγεται raid5 ή 0+1 δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι , μπορείς να το κάνεις αυτό που λες.

Αν δεν το υποστηρίζει ο RAID Controller σου ( π.χ. αν δεν παίρνει 3 σκληρούς , κλπ )

και τρέχεις Windows 2000 / Windows XP / Windows 2003

πας:

Δεξί κλικ στο εικονίδιο My Computer ( στο Desktop ) , διαλέγεις Manage.

Πας στο Disk Managemet.

Κάνεις upgrade σε Dynamic Disks τους 3 σκληρούς ( κυριολεκτικά 2 , αφού έχεις RAID 0 ) , και βάζεις τον μεγάλο να κάνει Mirroring ( RAID 1 )

[ όπως καταλαβαίνεις είναι software λύση αυτή , αλλά λειτουργεί μια χαρά ]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αρχική απάντηση από PigouinoS

και αν έχω 3 δίσκους.. οι 2 να είναι σε RAID 0 ( άρα θα έχω έναν μεγάλο).. και βάλλω αυτόν(τον μεγάλο) σε RAID 1 με τον 3ο γίνεται?ώστε και γρήγορος να έιναι ο μεγάλος αλλά και να κρατάω backup στον τρίτο..!

Και όλα αυτά πως γίνονται. με σωστή τοποθέτηση καλωδίων ή με software?

Μορεί να γίνεται (αναλόγως του motherboard - νομίζω το κάνει το ASUS P4C800 Deluxe) ΑΛΛΑ ο πιό αργός (ο 160άρης στην περίπτωσή σου) θα καθυστερεί τους άλλους 2 που θα είναι σε raid0 και θα χάνεις σε ταχύτητα!

Το ραιδ που λές ονομάζεται raid0+1 συνηστ΄΄αται οι δίσκοι να είναι πανομοιότυποι (ακριβώς ίδιοι για τα καλύτερα -και ασφαλέστερα- αποτελέσματα)

ΠΡΟΤΑΣΗ: Αντί να τους βάλεις σε ραιδ 0+1 κάνε raid 0 τους δίσκους που σε ενδιαφέρει και με ένα πρόγραμμα σαν το ghost π.χ. κάνε cloning σε εναν 160αρη. Ετσι, και ασφαλής είσαι κ επιδώσεις έχεις. Στην χειρότερη περίπτωση θα χάσεις λίγα data, an παθουν κάτι οι 2 80αρηδες (ή ένας από τους 2) και επιπλέον μπορείς να bootαρεις από τον 160αρη κ ούτε γάτα ούτε ζημιά (σχεδόν)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο θεμα:) πιστευω οτι γινεται να εχεις 2χ80 και 1χ160 αλλα θα χασεις λιγο σε ταχυτητα,αυτα που θα κερδισεις ομως αν γινει καμια στραβη ειναι πολλα.........

ΕΡΩΤΗΣΗ:εχω εναν εξωτερικο σκληρο και θελω τα δεδομενα του να τα προστατεψω και απο αναγνωση και απο αντιγραφη καθως και διαγραφη,υπαρχει καποιο αξιολογο προγραμμα η κατι τεσπα που να κανει αυτα????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.