Jump to content




panosX

Recommended Posts

Επειδή τα ηχεία τις Altec Lansing μου ζήτησαν να βγουν στη σύνταξη (σκυλιά μαύρα για 30Ε και 6 χρόνια)αποφάσισα να πάρω ενα καινούργιο σετάκι για να το ξεζουμίσω και αυτό .

Η χρήση τους θα ειναι για μουσική(κυρίως dance trance θελω μπασα:wall: ) και ταινίες(μας ενδιαφέρει το πρώτο ποιο πολύ),σε μικρό χώρο (γκαρσιονερα)

τιμή μέχρι 100Ε το πολύ

με μια πρόχειρη αναζήτηση ξεχώρισα κάποια με βάση τα τεχν. χαρακτηρ.(κατι σαν λοταρια γιατι απο οτι ξερω ειναι κάπως πλασματικά) :

Logitech Z-523

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Speakers-Headsets-Microphones/Speakers/Logitech-Z-523-Black-Speakers-2-1-980-000321.htm

MODECOM MC-2110

OEM - MODECOM MC-2110 BLACK PROGRESSIVE MUSIC SYSTEM - - plus4u

Konig

KONIG CMP-SP 36 2.1 SPEAKER SET - - E-SHOP.GR

Εδώ ενα κουλό με δυο subwoofer

KONIG CMP-SP 70 2.2 CHANNEL SPEAKER SET - - E-SHOP.GR

Ερώτηση το πρώτο τις konig λεει πως εχει 30W subwoofer ενω το αλλο με το διπλό 2x8W θεωρητικά το πρώτο δεν εχει ποιο καλό μπάσο?

οτι βοηθεια-'αποψη δεκτή

ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι... pc1

Ωραιότατα ηχειάκια, βέβαια δεν είμαι 100% σίγουρος ότι θα τα καταφέρουν άνετα και σε μπάπα-μπούπα (trance/μπάσο).

Εναλλακτικά, πας σε Logitech που είναι ακριβώς για αυτή τη δουλειά (πολύ μπάσο για τα λεφτά τους).

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αυτό που ζητάω ειναι τον καλύτερο δυνατό ήχο στα λεφτά που μπορώ να ΄δωσω, αυτο που λινκαρες πχ με βάση ενα που κανει μια 80 Ε κατι λειγότερο δεν θα δίνει?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αυτό που ζητάω ειναι τον καλύτερο δυνατό ήχο στα λεφτά που μπορώ να ΄δωσω, αυτο που λινκαρες πχ με βάση ενα που κανει μια 80 Ε κατι λειγότερο δεν θα δίνει?

Ίσως αλλά το θέμα είναι αν,αυτό το παραπάνω που δίνει, θα σου είναι ουσιώδες και χρήσιμο και το χρειάζεσαι και δε θα είναι πέταμα χρημάτων!

Απλά τα προτείνω κιόλας γιατί τα έχω πάρει για δικό μου άτομο και είναι πολύ καλά και αρκετά για τα χρήματα που κοστίζουν κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

το λινκ μου βγάζει ολοι την κατηγορία κ οχι κάτι συσγκεκριμένο:)

έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο για logitech?

1000 συγνώμη! Η δομή του σάιτ με πρόδωσε...

Λοιπόν, τη δική σου πρόταση αναδεικνύω αλλά σε άλλο χρώμα οπότε έρχεται σημαντικά φτηνότερα...

pc1

Πιθανότατα να τα βρίσκεις και αλλού ή να τα θες αποκλειστικά σε μαύρο.

Για Logitech είσαι ΟΚ με αυτά που έχεις σταμπάρει ήδη: ρωμαλέο σαμπ = χορταστικό μπάσο, αποδεκτοί δορυφόροι = κάνουν τη δουλειά τους σε μεσαία/πρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσαν οπτικά οι δορυφόρου απο KONIG CMP-SP 70 2.2 .

Το SUB δεν μου κολλάει σας αξιόπιστο , αλλά υπάρχουν και τα σοβαρά , για όσους τα εκτιμούν.

YST-MSW10 : YAMAHA Audio and Video

Link to comment
Share on other sites

venom7

αυτο δεν θέλω , μην δώσω πχ τα 90Ε κ η διαφορά με τον 40Ε να ειναι μονο στην τιμή

(είπαμε δεν εμπιστευόμαστε πλήρως τα τεχνητά χαρακτηρ. )

σκοπεύω να πάω μια βολτίτσα κέντρο με το mp3 στο χέρι να αρχίσω να ακουω κανα κουβά να δω διαφορές....

Ερνέστος

μην ζητάς συγνώμη λάθος έκανες!(κάνεις δεν ειναι αλάνθαστος:T: )

Τα MODECOM MC-2110 τα εχει ακουσει κανεις παιδια ?εξωτερικά ειναι ομορφα αλλα δεν τα θέλω για καλλιστεία να βγάζουν καλό ήχο θέλω (εστω σε αυτο το ευρος τιμής)

αρα κρατάμε τα Logitech Z-523

overvolt

γενικά η konig εβγαζε καλά πράγματα κάποτε αλλα τώρα τι κάνει?

παιδιά για το μυστήριο των subwoofer ξέρουμε τιποτα?

τα konig με τα δυο sub βγάζουν 2 x 8W

ενώ το z-523 20W αρα το δεύτερο θα ειναι καλυτερο?

επίσης αυτα:

PER.505252.jpg

Εύρος Συχνοτήτων: 150Hz-20KHz.

RMS: 20 Watt.

Αντίσταση: 4Ω.

Συνολική Ισχύς: 50W (2 x 10W/Δορυφόροι και 30W/Subwoofer).

Ισχύς Εξόδου 20 Watt.

ενώ

1330667.JPG

Συνολική Ισχύς40 Watt

Ισχύς Εμπροσθίων2 x 10 Watt Ισχύς Subwoofer20 Watt (RMS)

Απόκριση45 Hz - 20 KHz

μου φένετε η τα konig ειναι ποιο δυνατά απο οτι logitech?

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ,

πάρε το Logitech, είναι μονόδρομος για τη δουλειά που τα θες σ'αυτά τα λεφτά...!

Tα Konig παίζουν από 150 κύκλους και πάνω, ουσιαστικά δεν πιανουν σχεδόν καθόλου τις συχνότητες του μπάσου.

Τα άλλα τα 2.1 που σου λέω εγώ έχουν πολύ ομαλή και γεμάτη απόκριση συχνοτήτων, αλλά δε δρέπουν δάφνες στις στάθμες μπάσου. Τα Logi εκεί ακριβώς κερδίζουν: τίποτα ιδιαίτερο από ποιότητα ήχου συνολικά, αλλά το μπασάκι θα σε φτιάξει...

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφα αλλα ξεκίνησα απο 60Ε είπα να δω μέχρι 100Ε και εδω πέφτει παντόφλα στον εαυτό μου ....μην το παρακάνω(δεν εχω κ παραπάνω τώρα :wall:)

ξέρεις κανένας σε ποιο μαγαζί μπορω να τα ακουσv τα edifier?(ετσι να πάρω μια ιδέα)

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό να τα έχει κάποιος εκθεσιακά, είναι πολύ specialized για να τα βρεις σε μαγαζί. Όλα τα review που έχω διαβάσει για τα Edifier (750/550/Luna) αναφέρουν εξαιρετικό ήχο συνοδευόμενο πάντα από αρκούντως βροντερό και ελεγχόμενο μπάσο. Ντάξει, το Luna είναι ηχείο lifestyle, οπότε δεν περιμένω και πολλά εκεί, αλλά το μοντέλο 2.1 που συζητάμε εδώ πρέπει να τα σπάει!

Για τα Logitech ότι έχει τύχει να ακούσω, ΠΟΛΥ δύναμη στο μπάσο, αλλά μικρή ως καμία σχέση με μουσικότητα και ο έλεγχος είναι έννοια άγνωστη.

Διαλέγεις και παίρνεις, προσωπικά έχω ξεπεράσει τη φάση του boom-bass.

Link to comment
Share on other sites

γενικά η konig εβγαζε καλά πράγματα κάποτε αλλα τώρα τι κάνει?

Ήρθε η ώρα να ακούσεις αυτό που δεν σου αρέσει ...

Στα 60-100 € μείον το ΦΠΑ παίζεις στην κατηγορία σκουπίδια με κορδελάκια ..

Η μέτρηση στα SUB και τους δορυφόρους είναι σε db και το Yamaha που σου έβαλα παραπάνω είναι 98db ,

που σημαίνει οτι σμπαραλιάζει όλα τα κουτάκια που ομοιάζουν σε SUB .

Επειδή αγαπώ τον ήχο , θα σου δώσω μια μόνο συμβουλή , κράτα τα φράγκα να γίνουν 300 ,

και μετά θα πάρεις ηχεία .

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα να ακούσεις αυτό που δεν σου αρέσει ...

Στα 60-100 € μείον το ΦΠΑ παίζεις στην κατηγορία σκουπίδια με κορδελάκια ..

Η μέτρηση στα SUB και τους δορυφόρους είναι σε db και το Yamaha που σου έβαλα παραπάνω είναι 98db ,

που σημαίνει οτι σμπαραλιάζει όλα τα κουτάκια που ομοιάζουν σε SUB .

Επειδή αγαπώ τον ήχο , θα σου δώσω μια μόνο συμβουλή , κράτα τα φράγκα να γίνουν 300 ,

και μετά θα πάρεις ηχεία .

ευχαριστώ για την απάντηση :T: ,

κοίτα το ΦΠΑ το ξεχνάω (τιμολόγιο), απο εκει και πέρα ξέρω οτι αν θέλουμε να πουμε για "καλο ηχο " δεν μιλάμε για 100 ευρό αλλα για πολλα περισσότερα(εχω κατα νου κάποια τετραψήφια νουμερακια:magic:).

αυτο που ζητάω ειναι να πάρω οτι καλύτερο μπορώ σε αυτά τα χρήματα ετσι ώστε να κάνω την δουλειά μου.

δεν ζητώ θαύματα απλά ζητώ γνώμες για να μην δωσω 90Ε για καποιο σετ και τελικά ενα τον 50Ε να αποδίδει το ιδιο(+40% η τιμή πάνω δεν ειναι και λίγα)

για τη ιστορία είχα την τύχη να βρεθώ σε δωμάτιο με ενα home made σύστημα περίπου 8000Ε για πέντε ολόκληρα λεπτά,εμαθα τι θα πει ήχος ακούγοντας ορχήστρα κλασικής μουσικής άλλη φάση!

φιλικά πάνος:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.