Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Δεν θα διαβάσω τίποτα από αυτά

......

Καληνύχτα

Με τα μυαλά που έχεις από νύχτα άλλο τίποτα.

ΠΑΝΤΑ να διαβάζεις την άλλη άποψη και ΠΑΝΤΑ εσύ ο ίδιος να προκαλείς την άποψή σου, αλλιώς ποτέ δε θα είσαι πνεύμα ανεξάρτητο.

Όσο για την προσβολή των νεκρών, δεν το σχολιάζω καν.

Link to comment
Share on other sites

Με τα μυαλά που έχεις από νύχτα άλλο τίποτα.

ΠΑΝΤΑ να διαβάζεις την άλλη άποψη και ΠΑΝΤΑ εσύ ο ίδιος να προκαλείς την άποψή σου, αλλιώς ποτέ δε θα είσαι πνεύμα ανεξάρτητο.

Όσο για την προσβολή των νεκρών, δεν το σχολιάζω καν.

Διαβάζω την άλλη άποψη όταν με ενδιαφέρει να την ακούσω. Η αρχική μου όμως απάντηση, κυρίως δεν είχε να κάνει με την δολοφονία αλλά με την Χούντα. Αυτά που έγραψε ο l2phile ήταν "αποδείξεις" αθωότητας και πραγματικά δεν έχω ούτε την όρεξη ούτε τον χρόνο να λύσω εγώ το μυστήριο.

Το defence net πάλι, τον παρουσίαζε σαν ήρωα επειδή πολέμησε το 40.. οκ, όταν το defence net γράψει "Δόξα και τιμή στον ΔΣΕ" θα το διαβάσω. Όσο γέρνει δεξιά, δεν αντέχω να το διαβάσω.

Προσβολή νεκρών είχαμε και στην συζήτηση τις ημέρες του Πολυτεχνείου, (μέσα, έξω, παραδίπλα από το κτήριο και τα σχετικά), όταν πολλοί έλεγαν ότι δεν υπήρχαν καν αυτοί οι νεκροί (από τον Ντερτιλή και τους φίλους του), δεν είδα κανέναν να σκάει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, σκοπίμως απέφυγα να σχολιάσω την είδηση, για να μην κατρακυλήσουμε σε αυτή τη συζήτηση. Να συμφωνήσουμε όλοι στα εξής;

1. ἀπέθανεν δὲ ραχηλ καὶ ἐτάφη... είτε τον δοξάζουμε είτε τον καταριόμαστε το Ντερτιλή, αυτό ήταν, τελείωσε. Ούτε αν κατουράτε στον τάφο του αλλάζει τίποτα.

2. Τα 91 χρόνια της ζωής ενός ανθρώπου δεν συμπυκνώνονται σε έναν χαρακτηρισμό. Προφανώς ήταν και στρατιωτικός παρασημοφορημένος για πλείστα ανδραγαθήματα ("ήρωας" για κάποιους) και προφανώς ήταν κατάπτυστος χουντικός. Λοιπόν; Οι μεν λατρεύουν το λείψανο οι δε φοβούνται το φάντασμα.

3. Αν ελάχιστοι "δημοκράτες" είχαν το ψυχικό σθένος να στηρίξουν την ιδεολογία τους με το ίδιο πάθος με αυτόν τον χουντικό, η Ελλάδα θα ήταν σήμερα πολύ καλύτερη.

Έχω την εντύπωση ότι ειδικά η σύγχρονη αριστερά στην Ελλάδα δεν μπορεί να ανεχτεί το αντιφατικό. Ότι μπορεί να υπάρχει απεργία που δεν είναι καλή κι αγαθή. Ότι μπορεί να υπάρχει χουντικός με αξιοθαύμαστη ιδεολογική συνέπεια. Ότι η βία είναι αξιόμεμπτη είτε εκπορεύεται από αριστερούς φασίστες είτε από δεξιούς. Τελικά οι μόνοι που την πληρώνουμε είναι όσοι βρισκόμαστε στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω την άλλη άποψη όταν με ενδιαφέρει να την ακούσω.

Λάθος. Όλες τις απόψεις να τις ακούς. Το να απορρίπτεις μια άποψη επειδή δεν σου ταιριάζει, είναι μονομερές και απολυταρχικό.

Link to comment
Share on other sites

και παπαγαλίζουμε άκριτα ότι προπαγάνδα έχουμε ακούσει εναντίον του Κομμουνισμού.

.

To άλλο με τον Τοτό , το έχεις ακούσει?

Οπότε, τα στρατόπεδα συγκεντρώσεως του Πατέρα Στάλιν και οι μέχρι και πρόσφατα γενοκτονίες , είναι αποκύημα της φαντασίας μας?

Είπαμε δεν μιλάμε για σχοινι στο σπίτι του κρεμασμένου.

Στα μάτια εκατομμυρίων ανθρώπων , ο υπαρκτός σας σοσιαλισμός (sic!) είναι το ίδιο φαιδρός με τον φασισμό.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, τα στρατόπεδα συγκεντρώσεως του Πατέρα Στάλιν και οι μέχρι και πρόσφατα γενοκτονίες , είναι αποκύημα της φαντασίας μας?

Ναι.

Ε σόρρυ, αλλά όταν από τον Ντερτιλή φτάνεις να μου λες για τον Στάλιν, (φυσικά χωρίς να αναφέρεις Χίτλερ, δολοφονίες Ελλήνων από Γερμανούς και Ταγματασφαλήτες, προδότες κτλ), δεν θα σου απαντήσω σοβαρά.

Τι σχέση έχει βρε άνθρωπε το ένα με το άλλο? Το θέμα ξεκίνησε από τον Ντερτιλή και την Χούντα, όχι από τον Χίτλερ και τον Στάλιν. Τον φασισμό τον ανέφερα γιατί ο Ντερτιλής πολέμησε το 40 αλλά το "μετέχει ενεργά στην εθνική αντίσταση, συλλαμβάνεται και κρατείται από τους Γερμανούς στο Χαϊδάρι. Δραπετεύει και εντάσσεται στις εθνικές αντιστασιακές οργανώσεις. Από το 1946, παίρνει μέρος σε πολλές μάχες του ανταρτοπολέμου, υπηρετώντας στις ειδικές δυνάμεις του Στρατού" μου ακούγεται κάπως.

Link to comment
Share on other sites

... μου ακούγεται κάπως.

Και σε εμένα ακούγεται κάπως το, "παρασημοφορημένος λοχαγός του Β'ΠΠ, δολοφονήθηκε από αριστερούς αντάρτες στο υπόγειο του σπιτιού του, χωρίς να φέρει αντίσταση, μπροστά στα έντρομα μάτια της εγκύου συζύγου του και της 4 ετών κόρης του", αλλά επειδή η μητέρα μου (4 ετών) η γιαγιά μου (σύζυγος) και η θεία μου (έμβρυο) ήταν παρούσες στο γεγονός, τείνω να τις πιστεύω. Παρούσες, εκεί, το είδαν με τα μάτια τους. Τυφλή βία, επειδή κάποιος απλά φορούσε στολή.

Για εμένα οι άκρο-αριστεροί και οι άκρο-δεξιοί είναι ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΑΣΙΣΤΕΣ. Κι όταν ακούω κάτι φίλους κουμουνιστές να θέλουν νεκρούς συνανθρώπους για τα πιστεύω τους ή τις εκλογικές τους προτιμήσεις, ενώ την ίδια στιγμή υποστηρίζουν και πίνουν νερό στο όνομα σφαγέων, μου έρχεται να τους διαλύσω τα κεφάλια. Αλλά δεν είμαι βίαιος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Ε σόρρυ, αλλά όταν από τον Ντερτιλή φτάνεις να μου λες για τον Στάλιν, (φυσικά χωρίς να αναφέρεις Χίτλερ, δολοφονίες Ελλήνων από Γερμανούς και Ταγματασφαλήτες, προδότες κτλ), δεν θα σου απαντήσω σοβαρά.

Τι σχέση έχει βρε άνθρωπε το ένα με το άλλο? Το θέμα ξεκίνησε από τον Ντερτιλή και την Χούντα, όχι από τον Χίτλερ και τον Στάλιν. Τον φασισμό τον ανέφερα γιατί ο Ντερτιλής πολέμησε το 40 αλλά το "μετέχει ενεργά στην εθνική αντίσταση, συλλαμβάνεται και κρατείται από τους Γερμανούς στο Χαϊδάρι. Δραπετεύει και εντάσσεται στις εθνικές αντιστασιακές οργανώσεις. Από το 1946, παίρνει μέρος σε πολλές μάχες του ανταρτοπολέμου, υπηρετώντας στις ειδικές δυνάμεις του Στρατού" μου ακούγεται κάπως.

Από ανέκδοτα καλά πας, keep it up.

Μα μου λες ότι τα εγκλήματα του Εθνοπατέρα σας είναι αποκύημα φαντασίας??

Το θέμα είναι ότι οι κοκκινολάτρες κατηγορούν την Χούντα , όταν στον εμφύλιο ξεκλήριζαν ολόκληρα χωριά και βίαζαν παιδιά/γυναίκες.:baby::jester::hehe:

Κάτι τέτοιες στιγμές χαίρομαι τον μακαρίτη τον παππού μου, που έκοβε αυτιά αριστερών και το φόραγε στο λαιμό κολιέ (μέγα κάθαρμα και εκείνος , για τις πράξεις του)

Ε, μα!

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα ακούγεται κάπως το, "παρασημοφορημένος λοχαγός του Β'ΠΠ, δολοφονήθηκε από αριστερούς αντάρτες στο υπόγειο του σπιτιού του, χωρίς να φέρει αντίσταση, μπροστά στα έντρομα μάτια της εγκύου συζύγου του και της 4 ετών κόρης του", αλλά επειδή η μητέρα μου (4 ετών) η γιαγιά μου (σύζυγος) και η θεία μου (έμβρυο) ήταν παρούσες στο γεγονός, τείνω να τις πιστεύω. Παρούσες, εκεί, το είδαν με τα μάτια τους. Τυφλή βία, επειδή κάποιος απλά φορούσε στολή.

Για εμένα οι άκρο-αριστεροί και οι άκρο-δεξιοί είναι ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΑΣΙΣΤΕΣ. Κι όταν ακούω κάτι φίλους κουμουνιστές να θέλουν νεκρούς συνανθρώπους για τα πιστεύω τους ή τις εκλογικές τους προτιμήσεις, ενώ την ίδια στιγμή υποστηρίζουν και πίνουν νερό στο όνομα σφαγέων, μου έρχεται να τους διαλύσω τα κεφάλια. Αλλά δεν είμαι βίαιος.

Από ανέκδοτα καλά πας, keep it up.

Μα μου λες ότι τα εγκλήματα του Εθνοπατέρα σας είναι αποκύημα φαντασίας??

Το θέμα είναι ότι οι κοκκινολάτρες κατηγορούν την Χούντα , όταν στον εμφύλιο ξεκλήριζαν ολόκληρα χωριά και βίαζαν παιδιά/γυναίκες.:baby::jester::hehe:

Κάτι τέτοιες στιγμές χαίρομαι τον μακαρίτη τον παππού μου, που έκοβε αυτιά αριστερών και το φόραγε στο λαιμό κολιέ (μέγα κάθαρμα και εκείνος , για τις πράξεις του)

Ε, μα!

Και να γιατί ποτε δεν θα συμφωνήσουμε σε οτι έχει να κανει με τον εμφύλιο. Γιατί υπήρξαν εγκλήματα και βία και απο τις 2 μεριές και ερχόμαστε εμεις 70 χρόνια μετά να κρίνουμε τις πράξεις τους.

Τυφωνιε δεν δέχομαι τον ορο Εθνοπατέρα για κανεναν.

Wizard, φαντάζομαι ξέρεις οτι υπαρχουν παρομοιες ιστορίες και απο την αλλη μεριά. Η και χειρότερες, με εξορίες και βασανιστήρια.

Δίνει όμως κάποια απο αυτές τις ιστορίες δικαίωμα στον Ντερτιλή να κανει πραξικοπημα η να σκοτώσει κοσμο;

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Εγω συμφωνώ με τον Myralis. Μιας και λοιπόν ο Αρης σκότωσε 1000 με 4000 δεξιούς στο Μελιγαλα μπορεί κάποιος να με ενημέρωσει που έχει ταφεί; Θέλω να περάσω ένα κοπάδι πρόβατα απο κει.

Link to comment
Share on other sites

Δίνει όμως κάποια απο αυτές τις ιστορίες δικαίωμα στον Ντερτιλή να κανει πραξικοπημα η να σκοτώσει κοσμο;

Το να σκοτώσει όχι, αλλά προσωπικά αμφιβάλω για τις μαρτυρίες πάρα πολύ.

Όσον αφορά στο πραξικόπημα, εγώ δεν το θεωρώ τέτοιο όταν έχει ήδη καταρρεύσει η δημοκρατία με τους θεσμούς της. Αντίθετα, θεωρώ πραξικόπημα το "απεργώ και δεν περνάει κανείς νόμος αν μας δεν μας εξαιρέσετε από τις περικοπές" (τάδε έφη υπάλληλοι της βουλής), το "άσε τους δικαστές να λένε, εισπράττεις κανονικά το χαράτσι", το να μας κυβερνάει μια μειοψηφία που είναι αυτή ακριβώς που μας έφερε εδώ εξαρχής και το να έχω μια αντιπολίτευση που μας πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες με μόνο σκοπό να ανέβει στην εξουσία, χωρίς να έχει ιδέα τι θα κάνει αν το πετύχει.

Για αυτό, θα πρέπει να αλλάξεις λίγο την οπτική σου γωνία και να βλέπεις κάποια πράγματα πιό σφαιρικά, να βλέπεις το κίνητρο πίσω από καθετί που γράφεται ή λέγεται. Να μπορείς να καταλαβαίνεις ποιόν συμφέρει η εκδοχή που τείνει να περάσει σαν αληθινή. H γνωστή φράση, άγνωστης προέλευσης, αλλά αποδίδεται στον Ουίστον Τσώρτσιλ, "η ιστορία γράφεται από τους νικητές", ισχύει για όλους τους νικητές. Δεξιούς, αριστερούς, στρατιωτικούς, αντάρτες. Και δυστυχώς, ο κόσμος πιστεύει στην Ιστορία, όποια κι αν είναι αυτή. Ο κόσμος θέλει να είναι με τους νικητές, δε θέλει τους χαμένους. Ο κόσμος, που περνούσε μια χαρά την 7ετία, θάβει τώρα τα μέλη της Χούντας, γιατί "έχασαν", γιατί δεν είναι ηθικό να τους υποστηρίζει. Έχουν γίνει βίωμα πλέον οι "αλήθειες" που ειπώθηκαν και αν κάποιος τις αμφισβητήσει, θεωρείται κολλημένος, φασίστας, κλπ. Το αστείο είναι πως οι ίδιοι οι ιστορικοί διαφωνούν σε κάποια θέματα. Το να διαφωνούν σε ιστορία 2000 ετών, που βασίζεται σε ελλιπείς πληροφορίες και ευρήματα, το καταλαβαίνω. Αλλά να διαφωνούν σε ιστορίες που έχουν αυτόπτες μάρτυρες;

Πέρσυ είχε στον ΑΝΤ1 μια γερμανική σειρά, δε θυμάμαι όνομα, που έδειχνε διάφορα περίεργα, επιστημονικά θέματα, αστεία, κλπ. Σε κάποιο επεισόδιο λοιπόν, διαπίστωσαν πόσο αβάσιμες είναι οι δηλώσεις μαρτύρων που έζησαν ακριβώς το ίδιο περιστατικό, ακόμα με μερικά λεπτά μετά, αφού ρωτήθηκαν μπροστά στην κάμερα και διαφωνούσαν σε βασικά σημεία αυτού που μόλις είχε γίνει. Λεπτά πριν... χωρίς καμία προκατάληψη... χωρίς κανένα συμφέρον...

Link to comment
Share on other sites

Εγω συμφωνώ με τον Myralis. Μιας και λοιπόν ο Αρης σκότωσε 1000 με 4000 δεξιούς στο Μελιγαλα μπορεί κάποιος να με ενημέρωσει που έχει ταφεί; Θέλω να περάσω ένα κοπάδι πρόβατα απο κει.

Άργησες λίγο.. Το πτώμα του έχει βεβηλωθει ηδη αρκετά, και δεν βλέπω κάτι για ταφή http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%86%CF%81%CE%B7%CF%82_%CE%92%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%87%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%82

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Wizard, φαντάζομαι ξέρεις οτι υπαρχουν παρομοιες ιστορίες και απο την αλλη μεριά. Η και χειρότερες, με εξορίες και βασανιστήρια.

Εξορίες και βασανιστήρια υπήρχαν κι από τους αριστερούς προς τους μη αριστερούς. Εξορία, για τους μη αριστερούς της Κεφαλονιάς τουλάχιστον, κάπου στην Αιτωλοακαρνανία αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ο Τσιπράκος υποστηρίζει τις κινητοποιήσεις των αγροτών. Ε αϊ στα διάλα. Αδυνατώ να το πιστέψω.

Και ο Καμμένος και η Παπαρήγα.. Αλλά μονο ο Τσίπρας μας πονάει..

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Και ο Καμμένος και η Παπαρήγα.. Αλλά μονο ο Τσίπρας μας πονάει..

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Μπα.. η μόνη διαφορά είναι ότι αν έγραφα για τον Καμμένο και την Παπαρήγα δεν θα απάνταγε κανείς :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.