Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

^^ για νέο μας το λες; αυτοί τα φορτώνουν όλα σε έναν (π.χ. Τσοχατζόπουλο) χρησιμοποιούν και το σύστημα (που ελέγχουν) για να τον καταδικάσουν και μετά την βγάζουν καθαρή...

Link to comment
Share on other sites

Ο Κάρολος Παπούλιας θα τιμήσει την Αγγελική που συνέλαβε τον Ρουπακιά | Ειδήσεις | On-news.gr

Στην προκειμένη περίπτωση, τιμωρείς τους πολλούς που αδράνησαν ή βραβεύεις τη μια που ενήργησε; Το μεν θα ήταν ράπισμα στους αδρανείς συναδέλφους της, το δε ότι μας ικανοποιεί

το γεγονός ότι 1 στους 5 κάνει τη δουλειά του αλλά και πάλι ράπισμα στους ίδιους αδρανείς αστυνομικούς.

Περσινά ξινά σταφύλια:

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΙΧΑΛΟΛΙΑΚΟΣ (Γενικός Γραμματέας του Λαϊκού Συνδέσμου-Χρυσή Αυγή): Σας ευχαριστώ που με δεχθήκατε.

ΚΑΡΟΛΟΣ ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ (Πρόεδρος της Δημοκρατίας): Για όνομα του Θεού, μην το λέτε αυτό.

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΙΧΑΛΟΛΙΑΚΟΣ (Γενικός Γραμματέας του Λαϊκού Συνδέσμου-Χρυσή Αυγή): Έναν τόσο κακό άνθρωπο.

ΚΑΡΟΛΟΣ ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ (Πρόεδρος της Δημοκρατίας): Δεν νομίζω.

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΙΧΑΛΟΛΙΑΚΟΣ (Γενικός Γραμματέας του Λαϊκού Συνδέσμου-Χρυσή Αυγή): Όχι, όπως τέλος πάντων εικάζουν και λένε.

ΚΑΡΟΛΟΣ ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ (Πρόεδρος της Δημοκρατίας): Από τη Γούβα και κακός;

Έγινε επεξεργασία από Thrael
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28876]salde[/MENTION]

Είμαι σίγουρος ότι και οι δύο έχουμε επαρκώς δημοκρατικό φρόνημα, καλόπιστη είναι η κριτική μου. :)

Να σου πω τις αντιρρήσεις μου συγκεκριμένα, για να μην παρεξηγούμαστε:

α. "Η σημαία ψηλά" είναι μια καθ' όλα δημοκρατική φράση, που θα μπορούσε να συνοδεύει δελτίου τύπου σχεδόν οποιουδήποτε κόμματος ή πολιτικού σχηματισμού οπουδήποτε στον κόσμο.

β. Θεωρώ μείζον πολιτικό και ηθικό ζήτημα επί 6μηνο να παρακολουθούνται οι συνομιλίες βουλευτών ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΠ -ανεξάρτητα από την ιδεολογία τους- με την πρόθεση ΝΑ στοιχειοθετηθεί η εμπλοκή τους σε αδικήματα. Και ας μη γελιέται κανείς ότι η εντολή δεν προήλθε απευθείας από την κυβέρνηση.

Μάλιστα, αυτός ο εναγκαλισμός Δικαιοσύνης - Κυβέρνησης στην Ελλάδα είναι περισσότερο προβληματικός από ό,τι θα μπορούσε να γίνει ποτέ η ΧΑ. Απλά φαντάσου τι θα συνέβαινε αν στη θέση της ΧΑ ήταν πχ το ΚΚΕ. Ή ακόμη χειρότερα πείσε κάθε καλόπιστο συνομιλητή ότι δεν είναι και το ΚΚΕ ή ο ΣΥΡΙΖΑ, αφού δεν έχουμε κανέναν τρόπο να γνωρίζουμε. Ειδικά τη στιγμή που αποπέμπεται ο επικεφαλής των παρακολουθήσεων - προφανώς όχι επειδή ήταν τυπικός, άσπιλος και συνεπής.

γ. Για μένα, η Δημοκρατία επιτάσσει οι πολιτικές διώξεις να γίνονται με πολιτικά μέσα. Από τη στιγμή που ποινικοποιείται η ιδέα και αναζητάται μέσω παρακολουθήσεων το νομικό έρεισμα για να ασκηθούν ποινικές διώξεις, το παιχνίδι το έχουν κερδίσει οι -συμπτωματικά διωκόμενοι τώρα- φασίστες.

Γιατί, αν αρχίσουμε να το θεωρούμε αποδεκτό, σειρά παίρνουν και οι δημοκράτες.

Link to comment
Share on other sites

Ιδιαίτερη προβολή γίνεται και από έντυπα αμερικανοεβραϊκών οργανώσεων. Ο Ντέιβιντ Χάρις, γενικός διευθυντής του American Jewish Committee (AJC), ο οποίος θα συναντηθεί με τον πρωθυπουργό Αντώνη Σαμαρά τη Δευτέρα στη Νέα Υόρκη , είχε δηλώσει πριν τρεις μέρες ότι η «η Χρυσή Αυγή αποτελεί ξεκάθαρη απειλή για την Ελλάδα».

Link to comment
Share on other sites

α. "Η σημαία ψηλά" είναι μια καθ' όλα δημοκρατική φράση, που θα μπορούσε να συνοδεύει δελτίου τύπου σχεδόν οποιουδήποτε κόμματος ή πολιτικού σχηματισμού οπουδήποτε στον κόσμο

Όμως όταν η φράση χρησιμοποιείται σε συγκεκριμένο χρόνο από συγκεκριμένο χώρο, τότε αποκτά συγκεκριμένη σημασία.

Και το "Ελλάς - Ελλήνων - Χριστιανών" μια καθ' όλα ωραία φράση είναι.

Από τη στιγμή που ποινικοποιείται η ιδέα και αναζητάται μέσω παρακολουθήσεων το νομικό έρεισμα για να ασκηθούν ποινικές διώξεις, το παιχνίδι το έχουν κερδίσει οι -συμπτωματικά διωκόμενοι τώρα- φασίστες.

Δεν ποινικοποιείται η ιδέα (όποια και αν είναι αυτή) αλλά οι ενέργειες, με βάση τις οποίες προκύπτουν σοβαρές ενδείξεις τέλεσης αξιόποινων πράξεων. Δεν διώκονται πολιτικές, αλλά άτομα που οι διωκόμενες ενέργειες τους απορρέουν από κοινές (πολιτικές/φασιστικές/ναζιστικές) πεποιθήσεις.

Εάν από την άλλη αυτό που κατακρίνεις είναι ότι η όποια μαρτυρία εναντίον της Χ.Α. έχει ληφθεί παράνομα, τούτο είναι άλλο θέμα - καθαρά νομικό - που σχετίζεται με την αποδεκτότητα της μαρτυρίας στο Δικαστήριο.

Δεν καθιστά όμως τα έργα τις Χ. Α., λιγότερο παράνομα ή επικίνδυνα.

Link to comment
Share on other sites

γ. Για μένα, η Δημοκρατία επιτάσσει οι πολιτικές διώξεις να γίνονται με πολιτικά μέσα. Από τη στιγμή που ποινικοποιείται η ιδέα και αναζητάται μέσω παρακολουθήσεων το νομικό έρεισμα για να ασκηθούν ποινικές διώξεις, το παιχνίδι το έχουν κερδίσει οι -συμπτωματικά διωκόμενοι τώρα- φασίστες.

Γιατί, αν αρχίσουμε να το θεωρούμε αποδεκτό, σειρά παίρνουν και οι δημοκράτες.

.... και όλοι οι άλλοι ....

+1000 δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο !!!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28876]salde[/MENTION]

Μάλιστα, αυτός ο εναγκαλισμός Δικαιοσύνης - Κυβέρνησης στην Ελλάδα είναι περισσότερο προβληματικός από ό,τι θα μπορούσε να γίνει ποτέ η ΧΑ. Απλά φαντάσου τι θα συνέβαινε αν στη θέση της ΧΑ ήταν πχ το ΚΚΕ. Ή ακόμη χειρότερα πείσε κάθε καλόπιστο συνομιλητή ότι δεν είναι και το ΚΚΕ ή ο ΣΥΡΙΖΑ, αφού δεν έχουμε κανέναν τρόπο να γνωρίζουμε. Ειδικά τη στιγμή που αποπέμπεται ο επικεφαλής των παρακολουθήσεων - προφανώς όχι επειδή ήταν τυπικός, άσπιλος και συνεπής.

γ. Για μένα, η Δημοκρατία επιτάσσει οι πολιτικές διώξεις να γίνονται με πολιτικά μέσα. Από τη στιγμή που ποινικοποιείται η ιδέα και αναζητάται μέσω παρακολουθήσεων το νομικό έρεισμα για να ασκηθούν ποινικές διώξεις, το παιχνίδι το έχουν κερδίσει οι -συμπτωματικά διωκόμενοι τώρα- φασίστες.

Γιατί, αν αρχίσουμε να το θεωρούμε αποδεκτό, σειρά παίρνουν και οι δημοκράτες.

Βέβαια αντικειμενικα μιλώντας, η χρυση αυγή έκανε εγκληματικές πράξεις συστηματικά , οι οποίες δεν αποτελούσαν μεμονομένες δράσεις των μελών της, αλλά κατόπιν εντολών απο "πάνω".Πώς αλλιώς έπρεπε να αντιμετωπιστεί το θέμα?Δεν θα έπρεπε να αναλάβει η δικαιοσύνη?Δεν διώκονται οι ιδέες του αλλά οι πράξεις τους. Επιπλέον δεν νομίζω οτι η ΕΥΠ παρακολουθούσε τα τηλέφωνά τους επι 6 μήνες(απαιτείται εισαγγελική εντολή).

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αντικειμενικα μιλώντας, η χρυση αυγή έκανε εγκληματικές πράξεις συστηματικά , οι οποίες δεν αποτελούσαν μεμονομένες δράσεις των μελών της, αλλά κατόπιν εντολών απο "πάνω".Πώς αλλιώς έπρεπε να αντιμετωπιστεί το θέμα?Δεν θα έπρεπε να αναλάβει η δικαιοσύνη?Δεν διώκονται οι ιδέες του αλλά οι πράξεις τους. Επιπλέον δεν νομίζω οτι η ΕΥΠ παρακολουθούσε τα τηλέφωνά τους επι 6 μήνες(απαιτείται εισαγγελική εντολή).

Η διαδικασία ξεκίνησε μετά τη δολοφονία του Φύσσα.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αντικειμενικα μιλώντας, η χρυση αυγή έκανε εγκληματικές πράξεις συστηματικά , οι οποίες δεν αποτελούσαν μεμονομένες δράσεις των μελών της, αλλά κατόπιν εντολών απο "πάνω".Πώς αλλιώς έπρεπε να αντιμετωπιστεί το θέμα?Δεν θα έπρεπε να αναλάβει η δικαιοσύνη?Δεν διώκονται οι ιδέες του αλλά οι πράξεις τους. Επιπλέον δεν νομίζω οτι η ΕΥΠ παρακολουθούσε τα τηλέφωνά τους επι 6 μήνες(απαιτείται εισαγγελική εντολή).

Θελεις να μου πεις, αντικειμενικα οπως αναφερεις, σε ποιες εγκληματικες πραξεις αναφερεσαι (συγκεκριμενα) και να μου υποδειξεις σε καθε μια τις εντολες που δωσανε οι "απο πανω"?

Link to comment
Share on other sites

Πάλι απο τα σύννεφα σας βλέπω να πεφτετε. Η ΧΑ δημιουργήθηκε απο το σύστημα για να εξυπηρετήσει το σάπιο σύστημα. Απέκτησαν παραπάνω δύναμη απο όσο ήθελαν τα αφεντικά της και ένα μια νυκτι θα εξαφανιστούν (ας ελπίσουμε).

Link to comment
Share on other sites

Η χαρά έγκειται στο ότι μπαίνουν φυλακή κάποιοι άνθρωποι που απειλούν ζωές (εν δυνάμει) όποιου διαφωνεί μαζί τους και που αποδεδειγμένα (και όποιος δεν το βλέπει απλά δε θέλει να το δει) συνεργάστηκαν για να κάνουν δολοφονίες , επιθέσεις και διαφορα άλλα ποινικα αδικήματα.

η χαρά δεν έγκειται στο ότι τελείωσε ο φασισμός, ούτε ότι σωθηκε η χώρα άλλωστε τρανή απόδειξη ότι υπάρχει ακόμη πολύς δρόμος μέχρι να ξεριζωθεί ο φασισμός απο την κοινωνία είναι ότι υπάρχουν ακόμη άνθρωποι (και στο φόρουμ πχ) που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο πως να το πω? χαλάστηκαν? τους πείραξε? δεν ξέρω...

ξέρω ξέρω. η θεωρία ότι είναι ίδιοι με το Συριζα και την αναρχία δεν αποδίδει πλεον. Τώρα πιαστε το άλλο παραμύθι. και το ΚΚΕ είναι κατα του συνταγματος κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Θελεις να μου πεις, αντικειμενικα οπως αναφερεις, σε ποιες εγκληματικες πραξεις αναφερεσαι (συγκεκριμενα) και να μου υποδειξεις σε καθε μια τις εντολες που δωσανε οι "απο πανω"?

Αντίγραφο της δικογραφίας θες; Θα βγουν όλα στη φόρα τις επόμενες μέρες. Θεωρώ ότι δεν είναι τόσο αφελείς ώστε να προχωρήσουν σε συλλήψεις χωρίς σοβαρό κατηγορητήριο και να τους κάνουν (ξανά) ήρωες.

Link to comment
Share on other sites

Οχι darien προφανως και οχι δεν ειπα αυτο. Βγαινει ομως ο καθενας και λεει για εντολες απο ανωθεν οπως "αποδειχτηκε" και εγω δεν ειδα ουτε καμμια δικη ουτε κατι να αποδειχτηκε. Στο mega βγαζανε και τι ποινες θα φαει ο καθενας. Αυτο ειναι η δημοκρατια που θελουμε;

Aν ηταν καποιος αριστερος ή αναρχικος στη θεση τους θα σε καλυπτε να σου πω οτι θα βγει στη φορα η ενοχη του τις επομενες ημερες μην ανησυχεις;

Υγ. ακουσα 2 παππουδες σημερα που ελεγε ο ενας στον αλλο αντε να ξεβρωμισουμε και απο τα κομμουνια συντομα

Έγινε επεξεργασία από morfeas-dsl-
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία ξεκίνησε μετά τη δολοφονία του Φύσσα.

+ [MENTION=7777]darthtony[/MENTION]

Αυτό είναι που δεν έχετε καταλάβει. Οι κατηγορίες υποτίθεται ότι στοιχειοθετούνται από την παρακολούθηση τηλεφωνικών συνομιλιών των βουλευτών και στελεχών της ΧΑ κατά τους τελευταίους 6 μήνες, κατόπιν εισαγγελικής εντολής όπως ελπίζουμε όλοι (που προφανώς εκδόθηκε εν κρυπτώ). Το ίδιο χρονικό διάστημα δηλαδή που η κυβερνητική ρητορική κινούταν γύρω από τη θεωρία "των 2 άκρων". Δηλαδή, αν κι ο ΣΥΡΙΖΑ (με τον οποίο πολιτικά διαφωνώ) είχε 10% αντί 30% θα βλέπαμε να συλλαμβάνεται ο Τσίπρας;

Γι αυτό ξαναρωτάω: πόσων άλλων βουλευτών (ή πολιτών) τα τηλέφωνα παρακολουθούνται για τη διαφύλαξη της συνταγματικής νομιμότητας και τίνος σειρά είναι όταν εξαλειφθεί η απειλή της ΧΑ;

Αν έχετε πιο έγκυρες πηγές, παρακαλώ διαφωτίστε με, αλλά εγώ διαβάζω:

Η Διεύθυνση Αντικατασκοπίας ήταν υπεύθυνη για τις παρακολουθήσεις μελών και βουλευτών της Χρυσής Αυγής προκειμένου να στοιχειοθετηθούν κατηγορίες για τυχόν έκνομες ενέργειες.

Στις συνομιλίες αυτές είχαν καταγράφει πριν τη δολοφονία του Φυσσα, και είχαν γίνει για λόγους εθνικής ασφάλειας.

Οι λόγοι για την αντικατάστασή του δεν έχουν γίνει επισήμως γνωστοί, αλλά πληροφορίες αναφέρουν ότι "διαφωνούσε με την παρακολούθηση των δραστηριοτήτων στελεχών νομίμου κόμματος χωρίς εισαγγελική εντολή".

Ο συγκεκριμένος αξιωματικός είναι στενός συγγενής του βουλευτή της Α Πειραιά της Χρυσής Αυγής, Νίκου Κούζηλου.

Φήμες αναφέρουν ότι διαφωνούσε με την "παρακολούθηση των στελεχών νομίμου πολιτικού κόμματος χωρίς να υπάρχει εισαγγελική εντολή" και ότι είναι μακρινός συγγενής βουλευτή της Χρυσής Αυγής.
Link to comment
Share on other sites

Άρα λέω εγώ. Συγγενής βουλευτή ΧΑ ξέρει ότι τα μέλη της ΧΑ παρακολουθούνται και δεν έχει πει τίποτα στο συγγενή του. Αλλά για αυτόν τον λόγο έφυγε, επειδή ήταν συγγενής του και θα μπορούσε να του πει ότι τους παρακολουθούν. Αλλά αυτό το ήξερε ήδη εδώ και καιρό και είχε εκφράσει διαφωνίες.

Πάμε όλοι μαζί για μαθήματα λογικής, γιατί μείναμε όλοι μετεξεταστέοι νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Υγ. ακουσα 2 παππουδες σημερα που ελεγε ο ενας στον αλλο αντε να ξεβρωμισουμε και απο τα κομμουνια συντομα
και που να ακούσεις κάτι άλλους παππούδες (μεταξύ αλτσχάϊμερ και ακράτειας) τι λένε :hehe: :hehe:

@astro: συμπέρασμα από όλα αυτά; ένα, ότι όλοι παρακολουθούνται. Αυτή είναι και η δουλειά της ΕΥΠ άλλωστε

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειδαμε και με τις παρακολουθησεις στα στημμενα τι εγινε. 100αδες ωρες συνομιλιων, 100αδες τα στημμενα παιχνιδια και ολοι εξω ειναι. Μπεος , ψωμιαδης εκαναν 5 μηνες φυλακη και εξω. Αν ευθυνονται για δολοφονιες να σαπισουν στη φυλακη. Αν ομως ολο αυτο γινεται για τις ψηφους θα τους γυρισει μπουμεραγκ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.