Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Αντωνάκη εφέντη τα παραλές. Το 153 γίνεται εύκολα 133 . Κατά τα άλλα συνεχίστε να προστατεύετε τους εναπομείναντες Πασόκους μπας και γλυτώσουν τη φυλακή. :hehe:

Πήρε 35 χρόνια για να ανακαλυφθεί ότι τελικά ΝΔ και ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ έχουν διαφορές. Τσάμπα οι τσακωμοί τόσα χρόνια.

Πόσο εύκολα δλδ; Διότι ας πούμε εχθές ξέρεις τι πήρατε έτσι; Χυλόπιτα μέσα στη βούλη, χυλόπιτα και έξω. Ούτε οι απολυμένοι της ΕΡΤ δε σας τίμησαν. Τα ίδια τα γνωστά τα 500-1000 κομματόσκυλα βόσκαγαν

Link to comment
Share on other sites

Πήρε 35 χρόνια για να ανακαλυφθεί ότι τελικά ΝΔ και ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ έχουν διαφορές. Τσάμπα οι τσακωμοί τόσα χρόνια.

Οι τσακωμοί τόσα χρόνια ήταν γιατί ήθελαν να τα φάνε μόνοι τους. Τώρα δεν τους βγήκε, οπότε αναγκαστικά τα μοιράζονται. Όπως θα τα μοιραστούν και πολλοί άλλοι "ορκισμένοι" αντίπαλοι στο μέλλον.

ναι ξερω, cpt.obvious

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνει που μας έχουν ταράξει στην νηστεία, τώρα θέλουν να μας ξεκάνουν εντελώς.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=eLM1mf0UEak]Μηχανή έπεσε στο αυτοκίνητο της Τρόικας - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνει που μας έχουν ταράξει στην νηστεία, τώρα θέλουν να μας ξεκάνουν εντελώς.

Ναι τα μηχανάκια έχουν προτεραιότητα απέναντι σε όλους στην άσφαλτο. Κλασική νοοτροπία.

Σε δρόμο που χωράει μόνο ένα αμάξι και είναι γεμάτος πεζούς δεν μου κάνει εντύπωση που δεν είδε την μηχανή ο επιβάτης του αυτοκινήτου, όπως δεν μου κάνει εντύπωση που ο άλλος με την μηχανή πήγε να περάσει δίπλα από το σταματημένο αυτοκίνητο νομίζοντας ότι οι άλλοι μέσα κοιμούνται ή το έχουν ρίξει στην κουβέντα και δεν σκοπεύουν να κατέβουν από το όχημα.

Έχω πρόσφατο παράδειγμα με μηχανόβιο που για να αποφύγει την κίνηση βγήκε 1,5 μέτρο στο αντίθετο ρεύμα, χωρίς κράνος προφανώς και μου έβαλε τις φωνές διότι και καλά δεν πρόσεχα. Εγώ ήμουν πεζός, το ένα ρεύμα εντελώς άδειο, το άλλο μπλοκαρισμένο, τον είδα, αλλά προφανώς έφταιγα εγώ που βγήκε στο αντίθετο ρεύμα με νοοτροπία "Ο δρόμος μου ανήκει".

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα μηχανάκια έχουν προτεραιότητα απέναντι σε όλους στην άσφαλτο. Κλασική νοοτροπία.

Σε δρόμο που χωράει μόνο ένα αμάξι και είναι γεμάτος πεζούς δεν μου κάνει εντύπωση που δεν είδε την μηχανή ο επιβάτης του αυτοκινήτου, όπως δεν μου κάνει εντύπωση που ο άλλος με την μηχανή πήγε να περάσει δίπλα από το σταματημένο αυτοκίνητο νομίζοντας ότι οι άλλοι μέσα κοιμούνται ή το έχουν ρίξει στην κουβέντα και δεν σκοπεύουν να κατέβουν από το όχημα.

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ που αναφέρεται αυτό που λες;

Άρθρo 30

Άνoιγμα των θυρών oχημάτων

1. Aπαγoρεύεται σε όλoυς να ανoίγoυν ή να αφήνoυν τις πόρτες τoυ oχήματoς ανoικτές ή να εισέρχoνται/εξέρχoνται αυτoύ, αν πρoηγoυμένως δεν βεβαιωθoύν ότι, εκ των ενεργειών τoυς, δεν πρoκαλείται κίνδυνoς στoυς χρήστες της oδoύ.

2. Αυτός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40,00) ευρώ .

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ που αναφέρεται αυτό που λες;

Πουθενά. Όταν προσπερνάμε λοιπόν πάνω σε μηχανάκι σταθμευμένο όχημα με επιβάτες από αριστερά, σε δρόμο χωρίς κίνηση που χωράει μόνο ένα όχημα, περνάμε στους 40 πόντους από αυτό, αδιαφορώντας για το αν οι επιβάτες ενδεχομένως ετοιμάζονται να κατέβουν, αφού ο νόμος θα μας δικαιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Απουσία άλλης σήμανσης στο πλάνο, κι εγώ με το δύσμοιρο με το μηχανάκι είμαι. Και κράνος φόραγε και με φυσιολογική ταχύτητα πήγαινε και κινούταν φυσιολογικά στο δρόμο. Προφανώς θα μπορούσε να υποψιαστεί ότι τον έχουν γραμμένο και να περιμένει, αλλά σύμφωνα με τον ΚΟΚ έχει 100% δίκιο.

Οφείλουν να τον αποζημιώσουν για τις ζημιές και, αν κανένας τροχαίος βλέπει ειδήσεις, να στείλουν κι ένα μπιλιετάκι στον κο "Τεχνικό Κλιμάκιο".

Link to comment
Share on other sites

Οφείλουν να τον αποζημιώσουν για τις ζημιές και, αν κανένας τροχαίος βλέπει ειδήσεις, να στείλουν κι ένα μπιλιετάκι στον κο "Τεχνικό Κλιμάκιο".

Θα τον αποζημιώσουν...

με ένα αγγούρι, τροϊκανέ τροϊκανέ έλα να κάνουμε κονέ...

:hehe:

sorry ξέχασα ντεν έκει άλλα μέτρα

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά. Όταν προσπερνάμε λοιπόν πάνω σε μηχανάκι σταθμευμένο όχημα με επιβάτες από αριστερά, σε δρόμο χωρίς κίνηση που χωράει μόνο ένα όχημα, περνάμε στους 40 πόντους από αυτό, αδιαφορώντας για το αν οι επιβάτες ενδεχομένως ετοιμάζονται να κατέβουν, αφού ο νόμος θα μας δικαιώσει.

Μην τα λες σε εμένα. Κυκλοφορώ με μηχανή από το 1990 και δεν έχω κανένα τρακάρισμα. Κόβω στο πράσινο, σταματάω ακόμα κι αν έχω προτεραιότητα, δεν κάνω επικίνδυνες σφήνες, δεν κολλάω πίσω από αμάξια, δε βιάζομαι, δεν τρέχω ποτέ στην πόλη.

Αυτό όμως, είναι άσχετο με το τι λέει ο νόμος κι αν έχει δίκιο ή όχι. Ο επιβάτης είναι υποχρεωμένος να κοιτάξει. Το ότι "το δίκιο είναι για τους κληρονόμους"* δε σημαίνει ότι ο άλλος θα κάνει ότι θέλει, επειδή εσύ φοβάσαι μη σε σκοτώσουν και προσέχεις.

*φράση που λένε οι σωστοί μηχανόβιοι

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτος που ανοιγει τη πορτα πρεπει να προσεχει.Παραλογο σου φαινεται?

Μου θυμίζεις τον Chosen όταν ήταν ~12 χρονών :hehe: Με το που άναβε ο Γρηγόρης, πεταγόμουν στην διάβαση και μου φώναζε ο πατέρας μου. Το επιχείρημά μου ήταν "από την στιγμή που ανάβει πράσινο, δικαιούμαι να διασχίσω τον δρόμο". Μου διέφευγε το γεγονός ότι άμα με πάταγε αμάξι, όσο δίκιο και να είχα θα είμουν νεκρός ή παράλυτος ;)

Αν χτυπήσει η μηχανή την πόρτα που ανοίγει, η πόρτα θα σπάσει, ο επιβάτης του αυτοκινήτου θα σπάσει το νύχι του (και ίσως να χάσει και κανα πόντο από το καλσόν), ενώ ο επιβάτης της μηχανής θα φύγει airborne ανάλογα με την προσγείωση θα αποφασιστεί το πόσο καιρό θα είναι στον γύψο (ή στον τάφο).

Aυτός που ρισκάρει τα περισσότερα φέρει και την μεγαλύτερη ευθύνη, όχι βάσει πολιτικών νόμων, αλλά βάσει του νόμου του natural selection :D

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιώργος Παπανδρέου φυτεύει δέντρα στο πάρκο Γκεζί της Τουρκίας - NEWS247

Γκασμάς ( Λαϊκό απόφθεγμα )

Η μετεξέλιξη της πρωτόγονης αξίνας σε έμβιο οργανισμό, ίδιον του οποίου είναι η αποτυχία να ολοκληρώσει οποιονδήποτε διανοητικό συλλογισμό. Τα πρώτα δείγματα του είδους γκασμά (λατ. Homus Gasmius) χρονολογούνται χονδρικά στα τέλη της δεκαετίας '90, η πληθυσμιακή εξάπλωση του όμως δεν διαπιστώθηκε παρά μετά τα πρώτα χρόνια του 21ου αιώνα.

:rofl:

Προσέξτε ότι το θάβει με τη γλάστρα onboard :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μην τα λες σε εμένα. Κυκλοφορώ με μηχανή από το 1990 και δεν έχω κανένα τρακάρισμα. Κόβω στο πράσινο, σταματάω ακόμα κι αν έχω προτεραιότητα, δεν κάνω επικίνδυνες σφήνες, δεν κολλάω πίσω από αμάξια, δε βιάζομαι, δεν τρέχω ποτέ στην πόλη.

Αυτό όμως, είναι άσχετο με το τι λέει ο νόμος κι αν έχει δίκιο ή όχι. Ο επιβάτης είναι υποχρεωμένος να κοιτάξει. Το ότι "το δίκιο είναι για τους κληρονόμους"* δε σημαίνει ότι ο άλλος θα κάνει ότι θέλει, επειδή εσύ φοβάσαι μη σε σκοτώσουν και προσέχεις.

*φράση που λένε οι σωστοί μηχανόβιοι

Ο επιβάτης μπορεί να κοίταξε και να μην πρόσεξε. Σίγουρα φέρει την κύρια ευθύνη. Σε έναν δρόμο που εκείνη την στιγμή όμως είναι σαν πεζόδρομος, δεν θα ρίξω 100% το φταίξιμο στον επιβάτη. Φταίει και ο οδηγός την μηχανής. Ας βάραγε μια την κόρνα έστω που δεν νομίζω να το κάνει. Ο νόμος λοιπόν θα ρίξει την ευθύνη στον επιβάτη, ναι, αλλά εγώ βλέποντας το video όχι. Θα ρίξω και στους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ρίξω και στους δύο.

Ο νόμος είναι σαφής. Φταίει ο επιβάτης. Φέρει 100% της ευθύνης.

Όπως είπα και παραπάνω, εγώ θα πρόσεχα. Σε καμία περίπτωση όμως, δε φέρει ευθύνη ο οδηγός. Άλλο το προσέχω για να έχω κι άλλο το φταίω και το ειρωνικό "Ναι τα μηχανάκια έχουν προτεραιότητα απέναντι σε όλους στην άσφαλτο. Κλασική νοοτροπία." Ναι, έχει προτεραιότητα σε αυτό το σημείο. Δεν είναι θέμα νοοτροπίας, αλλά νομοθεσίας. Νοοτροπία είναι ότι οι μηχανόβιοι είναι οι κακοί και φταίνε γιατί οδηγούν απρόσεκτα κι επικίνδυνα.

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=orwCxD_r0zU]Μικρή Θεοδώρα από την Πάτρα - YouTube[/ame]

Στις εκλογές του 12 οι παρθένες εντός και εκτός forum είχαν πρόωρη ωορρηξία επειδή η ΝΔ είχε χρησιμοποιήσει παιδιά για τα διαφημιστικά της σποτ (ασχέτως αν αυτό γίνεται απο το 1985). Εδώ τπτ. Η μικρή ως μεγάλη φαν προφανώς τη φρουτοπίας, στην ανησυχία της μην τυχόν και δεν ξαναπροβληθεί η δημοφιλής σειρά, μόνη της καβάλησε το ΚΤΕΛ απο Πάτρα, κατέβηκε Κηφισό, πήρε το 051 και με τη κόκκινη και μπλε γραμμή του Μετρό έφτασε στο ραδιομέγαρο όπου και απήγγειλε το ποίημα το όποιο και έγραψε κατά τη διάρκεια του ταξιδιού της.

Άντε βρε και όταν μεγαλώσει να γίνει Κωνσταντοπούλου. (Ή μάλλον όχι. Δε μου φταέι σε τπτ το κοριτσάκι)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.