Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

^^ Μα καλά, δε φοβάστε τι καπνό θα αναπνέετε μετά ??

Ο πάσχων απο τη μανία του καπνίσματος, είναι ικανός να καπνίσει πριονίδι για να ικανοποιήσει το πάθος του. Δε βλέπετε τι ζήτηση έχουν τα στούκας της οδού Αθηνάς, ή ο ''τρέχα γύρευε'' χυμα ??

Link to comment
Share on other sites

^^ Μα καλά, δε φοβάστε τι καπνό θα αναπνέετε μετά ??

Ο πάσχων απο τη μανία του καπνίσματος, είναι ικανός να καπνίσει πριονίδι για να ικανοποιήσει το πάθος του. Δε βλέπετε τι ζήτηση έχουν τα στούκας της οδού Αθηνάς, ή ο ''τρέχα γύρευε'' χυμα ??

Για αυτό η αυξηση των τιμών δεν είναι λύση, ας καπνίσει όσο θέλει, ότι θέλει, αλλά όχι δίπλα μου.

Link to comment
Share on other sites

^^ Μα καλά, δε φοβάστε τι καπνό θα αναπνέετε μετά ??

Ο πάσχων απο τη μανία του καπνίσματος, είναι ικανός να καπνίσει πριονίδι για να ικανοποιήσει το πάθος του. Δε βλέπετε τι ζήτηση έχουν τα στούκας της οδού Αθηνάς, ή ο ''τρέχα γύρευε'' χυμα ??

Το ξέρω ότι δεν ήταν σαφές, αλλά εγώ το λέω προς την αντίθετη κατεύθυνση. Να μειώσουν την τιμή στο πετρέλαιο, για να δώσουν πρόσβαση στον κόσμο και να αυξήσουν και τα έσοδα από το φόρο.

Όποιος θέλει να καπνίζει, ας καπνίζει ό,τι θέλει. Ακόμη και πράγματα που δεν είναι νόμιμα σήμερα, εφόσον νομιμοποιηθούν και φορολογηθούν. Με τον περιορισμό που έθεσε ο αποπάνω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ζούσε με την βοήθεια των συγχωριανών του, οι οποίοι συχνά φρόντιζαν για το ψωμί και το φαγητό του...
πριν τέσσερις ημέρες περίπου του είχε αφήσει ψωμί έξω από το σπίτι, όπως συνήθιζε να κάνει πολύ συχνά.

Όταν στη συνέχεια ξαναπέρασε, διαπίστωσε ότι το ψωμί ήταν στην θέση του.

διαπιστώθηκε, ότι ο θάνατος οφείλεται σε εγκεφαλικό επεισόδιο.
Μέσα σ’ αυτές τις συνθήκες έσβησε ένας άνθρωπος, που αν τους προηγούμενους μήνες είχε καταφέρει να κάνει κάποια μεροκάματα, ίσως τώρα να βρισκόταν στη ζωή.

Βλέπετε λογική στα παραπάνω? Γιατί εγώ βλέπω μια αδικαιολόγητη τάση για σαξες στορια εκεί που δεν σπέρνουν.

Καλό το μελόδραμα αλλά από εγκεφαλικό έχουν πεθάνει και προ κρίσης. Δεν έχει να κάνει απόλυτα με την ανεργία καθ'εαυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπετε λογική στα παραπάνω? Γιατί εγώ βλέπω μια αδικαιολόγητη τάση για σαξες στορια εκεί που δεν σπέρνουν.

Καλό το μελόδραμα αλλά από εγκεφαλικό έχουν πεθάνει και προ κρίσης. Δεν έχει να κάνει απόλυτα με την ανεργία καθ'εαυτήν.

Το συγκεκριμένο εγκεφαλικό πιστεύεις γιατρέ ότι δεν είχε να κάνει με το άγχος και την διατροφή που ήταν αναγκασμένος να ακολουθεί;

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο εγκεφαλικό πιστεύεις γιατρέ ότι δεν είχε να κάνει με το άγχος και την διατροφή που ήταν αναγκασμένος να ακολουθεί;

Δεν είναι δεδομένο αυτό. Αλλά άγχος έχει πολύς κόσμος, όχι κατ' ανάγκη λόγο οικονομικών προβλημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δεδομένο αυτό. Αλλά άγχος έχει πολύς κόσμος, όχι κατ' ανάγκη λόγο οικονομικών προβλημάτων.

Είναι δεδομένο όμως ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος είχε ένα λόγο παραπάνω να έχει άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δεδομένο αυτό. Αλλά άγχος έχει πολύς κόσμος, όχι κατ' ανάγκη λόγο οικονομικών προβλημάτων.

«Eκατόμβες νεκρών» ετοιμάζει η κυβέρνηση

Το πιο τρομακτικό, όμως, σύμφωνα με τον Νικολαϊδη είναι η παιδική θνησιμότητα η οποία, όπως είχε προβλεφθεί, άρχισε να αυξάνεται από πέρυσι – για πρώτη φορά από το 1950. Ο κύκλος λοιπόν αυτών των προβλέψεων επιβεβαιώθηκε με τρομακτική ακρίβεια μέχρι το 2013 ακόμη όμως δεν έχουμε δει τις πραγματικές επιπτώσεις της νεοφιλελεύθερης πολιτικής λιτότητας στη θνησιμότητα του πληθυσμού. «Σε λίγα χρόνια θα δούμε το δεύτερο κύμα που θα είναι πολύ πιο μαζικό και θα επηρεάσει άμεσα το προσδόκιμο επιβίωσης» εξηγεί ο συνομιλητής μας επισημαίνοντας ότι «σε λίγα χρόνια αναμένονται χιλιάδες νέα περιστατικά στεφανιαίας νόσου και αγγειακών εγκεφαλικών επεισοδίων. Καθώς οι συγκεκριμένες ασθένειες αποτελούν την υπ’αριθμό ένα αιτία θανάτου στις αναπτυγμένες χώρες, ακόμη και μια «μικρή» αύξηση της τάξης του 2 έως 5% θα σημαίνει τεράστιο αριθμό θανάτων. «Στην επόμενη πενταετία θα ζήσουμε μια εκατόμβη νεκρών συνανθρώπων μας κυρίως άντρες παραγωγικής ηλικίας από 45-64». Αμέσως μετά, πιθανότατα από το 2020, θα έχει έρθει η σειρά του καρκίνου να χτυπήσει την πόρτα μας καθώς οι κακοήθεις νεοπλασίες έχουν μεγαλύτερο «χρόνο επώασης»
Link to comment
Share on other sites

Και ξανά λέω "Δεν είναι δεδομένο". Τα πάντα επηρεάζουν, αλλά αν αλλάξει η κυβέρνηση δεν θα σταματήσει να πεθαίνει ο κόσμος. Τώρα ΟΚ και σε αυτό θα έχετε αντιρρήσεις αλλά ο άνθρωπος γενικά είναι ένα ον που σκέφτεται, προβληματίζεται, πολλές φορές απελπίζεται. Άλλες φορές είναι το οικονομικό, άλλες φορές είναι οικογενειακά προβλήματα, άλλες φορές είναι η δουλειά, άλλες φορές επειδή έχασε η ομάδα. Σίγουρα με την όλη κατάσταση έχουν επιδεινωθεί τα πράγματα, σίγουρα όλα είναι χειρότερα από ότι πριν 5 χρόνια, αλλά δεν μπορούμε σε κάθε τέτοιο γεγονός να βάζουμε και έναν πολιτικού περιεχομένου τίτλο πάνω.

Όσον αφορά τώρα την παιδική θνησιμότητα υπάρχει κάπου κάποιο νούμερο; Αν πέρσι χτύπησε limit down και φέτος ανέβηκε κατ' ελάχιστο, μιλάμε απλά για δημιουργία εντυπώσεων. Και ξανά λέω ότι σε πολύ σοβαρά θέματα καλό θα ήταν να μην κοιτάμε ΚΥΡΙΩΣ το πως θα τα αξιοποιήσουμε πολιτικά, διότι στο τέλος θα τα απαξιώσουμε και θα καταλήξουμε τα πάντα να είναι νούμερα που θα πετάγονται από δεξιά και αριστερά ασύστολα και κατά ριπάς χωρίς ουσιαστικά να κοιτάει κάποιος την ουσία. Ο κάθε ψηφοφόρος στο τέλος θα δίνει βάρος στα νούμερα που βολεύουν το κόμμα του και όχι στην ουσία, το αν αυτά αντιπροσωπεύουν κάτι το σημαντικό ή όχι.

Γραπτή ερώτηση - Παιδική θνησιμότητα στην ΕΕ και στην Ελλάδα - E-004213/2013

Απάντηση σε γραπτή ερώτηση - Παιδική θνησιμότητα στην ΕΕ και στην Ελλάδα - E-004213/2013

Το 2010, το ποσοστό για όλα τα αίτια θανάτου παιδιών στην ΕΕ ήταν 40,4 ανά 100 000 κατοίκους, με τα ποσοστά των κρατών να κυμαίνονται από 24,8 έως 101(2). Το ποσοστό της Ελλάδας, 38,8, ήταν χαμηλότερο από τον μέσο όρο της ΕΕ. Το εν λόγω ποσοστό μειώνεται από το 1999 όταν ήταν 57,7 στην ΕΕ των 27 και 52,4 στην Ελλάδα.

Και για το 2011 διότι σταματάνε στο 2010 ποιο πάνω

http://www.unicef.gr/pdfs/unicef_child_mortality_2012_facts.pdf

Η Ελλάδα βρίσκεται κοντά στην κατάταξη αυτή με δείκτη περίπου 4 ανά 1.000 ζώντα νεογνά.

(τώρα τα νούμερα είναι λίγο περίεργα μιας και το 4 στα 1000 είναι 10πλάσιο του 40 στα 100000) άκυρο, χρησιμοποιούν διαφορετικά δεδομένα, παιδιά σε σύνολο κατοίκων το ένα, νεογνά το άλλο

Είναι δεδομένο όμως ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος είχε ένα λόγο παραπάνω να έχει άγχος.

Δεν διαφωνώ σε αυτό, διαφωνώ στο να βαφτίζουμε τα πάντα ως success story ή death story με βάση κομματικά κριτήρια. Αν κάποιος χάσει την δουλειά του και πάθει εγκεφαλικό για παράδειγμα, ο εργοδότης που τον απέλυσε δεν είναι κατ' ανάγκη εγκληματίας.

Έγινε επεξεργασία από yanni
μπλε
Link to comment
Share on other sites

Και ξανά λέω "Δεν είναι δεδομένο". Τα πάντα επηρεάζουν, αλλά αν αλλάξει η κυβέρνηση δεν θα σταματήσει να πεθαίνει ο κόσμος. Τώρα ΟΚ και σε αυτό θα έχετε αντιρρήσεις αλλά ο άνθρωπος γενικά είναι ένα ον που σκέφτεται, προβληματίζεται, πολλές φορές απελπίζεται. Άλλες φορές είναι το οικονομικό, άλλες φορές είναι οικογενειακά προβλήματα, άλλες φορές είναι η δουλειά, άλλες φορές επειδή έχασε η ομάδα. Σίγουρα με την όλη κατάσταση έχουν επιδεινωθεί τα πράγματα, σίγουρα όλα είναι χειρότερα από ότι πριν 5 χρόνια, αλλά δεν μπορούμε σε κάθε τέτοιο γεγονός να βάζουμε και έναν πολιτικού περιεχομένου τίτλο πάνω.

Όσον αφορά τώρα την παιδική θνησιμότητα υπάρχει κάπου κάποιο νούμερο; Αν πέρσι χτύπησε limit down και φέτος ανέβηκε κατ' ελάχιστο, μιλάμε απλά για δημιουργία εντυπώσεων. Και ξανά λέω ότι σε πολύ σοβαρά θέματα καλό θα ήταν να μην κοιτάμε ΚΥΡΙΩΣ το πως θα τα αξιοποιήσουμε πολιτικά, διότι στο τέλος θα τα απαξιώσουμε και θα καταλήξουμε τα πάντα να είναι νούμερα που θα πετάγονται από δεξιά και αριστερά ασύστολα και κατά ριπάς χωρίς ουσιαστικά να κοιτάει κάποιος την ουσία. Ο κάθε ψηφοφόρος στο τέλος θα δίνει βάρος στα νούμερα που βολεύουν το κόμμα του και όχι στην ουσία, το αν αυτά αντιπροσωπεύουν κάτι το σημαντικό ή όχι.

Γραπτή ερώτηση - Παιδική θνησιμότητα στην ΕΕ και στην Ελλάδα - E-004213/2013

Απάντηση σε γραπτή ερώτηση - Παιδική θνησιμότητα στην ΕΕ και στην Ελλάδα - E-004213/2013

Και για το 2011 διότι σταματάνε στο 2010 ποιο πάνω

http://www.unicef.gr/pdfs/unicef_child_mortality_2012_facts.pdf

(τώρα τα νούμερα είναι λίγο περίεργα μιας και το 4 στα 1000 είναι 10πλάσιο του 40 στα 100000) άκυρο, χρησιμοποιούν διαφορετικά δεδομένα, παιδιά σε σύνολο κατοίκων το ένα, νεογνά το άλλο

Μου θυμίζεις κάποιους που αφού σου αραδιάσουν ένα κατεβατό για την μη απόδειξη της ύπαρξης του θεού αγνοούν ότι τα ίδια επιχειρήματα ισχύουν και για την ύπαρξη του.

Θέλω να πω ότι δεν είμαι σίγουρος ότι το άγχος από το οικονομικό αδιέξοδο του επέφερε το εγκεφαλικό αλλά ούτε εσύ μπορείς να αποδείξεις ότι δεν είναι αυτή η αιτία.

Το γεγονός που παραμένει είναι ότι αναφερόμαστε σε 41 χρόνων άνθρωπο και είναι σπάνιο σε αυτήν την ηλικία χωρίς εξωγενείς παράγοντες να παθαίνεις εγκεφαλικό.

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζεις κάποιους που αφού σου αραδιάσουν ένα κατεβατό για την μη απόδειξη της ύπαρξης του θεού αγνοούν ότι τα ίδια επιχειρήματα ισχύουν και για την ύπαρξη του.

Θέλω να πω ότι δεν είμαι σίγουρος ότι το άγχος από το οικονομικό αδιέξοδο του επέφερε το εγκεφαλικό αλλά ούτε εσύ μπορείς να αποδείξεις ότι δεν είναι αυτή η αιτία.

Το γεγονός που παραμένει είναι ότι αναφερόμαστε σε 41 χρόνων άνθρωπο και είναι σπάνιο σε αυτήν την ηλικία χωρίς εξωγενείς παράγοντες να παθαίνεις εγκεφαλικό.

Μου θυμίζεις κάποιους που ξεκινάνε με ένα γενικό σχόλιο που όλοι αποδέχονται και επιπλέον βγάζει μια κάποια σιγουριά, απλά και μόνο για να απαξιώσουν σε έναν βαθμό ότι έγραψε ο άλλος και να μην το σχολιάσουν.

Στην συνέχεια κάνουν μια κωλοτούμπα κάπου στην μέση διότι προφανώς ο συνομιλητής παρανόησε προσθέτοντας και κάτι που ο συνομιλητής τους δεν ισχυρίστηκε ποτέ.

Μετά επανέρχονται στο αρχικό τους επιχείρημα διότι προφανώς είχαν δίκιο στο πρώτο τους σχόλιο.

Τέλος πάντων. Με συγχωρείς που αφιέρωσα χρόνο για να σου αραδιάσω μια τόσο μεγάλη απάντηση. Σπατάλησα και τον δικό μου, αλλά κυρίως, τον δικό σου χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Και τα μελάνια του Λάμπη με τις πολύχρωμες απαντήσεις σου:p

Έχετε πολύ περιορισμένη χρωματική παλέτα και δεν μου επιτρέπετε να εκφραστώ. Παρακαλώ να διορθωθεί αυτό άμεσα.

Ευχαριστώ.

:p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.