Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Το κούρεμα ήταν σε εθελοντική βάση(άρα συμφωνία) με συμμετοχή που έφτασε τελικά λίγο πάνω από το 80%. Για τα ξένα ιδρύματα ήταν σίγουρα εθελοντικό με ενισχύσεις των εκτεθειμένων ξένων τραπεζών από τα δικά τους κράτη. Όπως έγινε και με τις δικές μας τράπεζες.

Για τους Έλληνες μικροομολογιούχους το κούρεμα έγινε υποχρεωτικό λόγω των cac χωρίς να προβλεφθεί κάποια αποζημίωση. Άλλωστε το χρέος προς αυτούς ήταν ψίχουλα μπροστά στο συνολικό. Όσο για τα ασφαλιστικά ταμεία(και εκπαιδευτικά ιδρύματα) συμμετείχαν "εθελοντικά" μέσω ΤτΕ(Προβόπουλος) και ορισμένα με απόφαση των διοικήσεών τους αν θυμάμαι καλά.

Ενδεικτικά, το θέμα εκείνων των ημερών: Η ΤτΕ αφαίρεσε χρήματα από εκπαιδευτικά ιδρύματα για το PSI !! | εργασιακό δελτίο

και ο τελικός απολογισμός: PSI:

"Εθελοντικά" κόψαμε από μας για να περισσεύουν για τους έξω.

Greek PSI — the results | FT Alphaville

Holders tendered 85.8 per cent of Greek law bonds into the exchange. Greece has announced that collective action clauses will be used, to restructure 95.7 per cent.

Να το μεγεθύνω λίγο;

Να το μεγεθύνω

Holders tendered 85.8 per cent of Greek law bonds into the exchange. Greece has announced that collective action clauses will be used, to restructure 95.7 per cent.

Τώρα αν εσύ έχεις την απαίτηση, ενώ φεσώσαμε όποιον βρήκαμε να αφήσουμε τις τράπεζες και τα ταμεία μας εκτός του PSI με γεια σου και χαρά σου. Και το ίδιο ισχύει και για τους μικροομολογιούχους μας. Να φαντάστώ ότι ο μικροομολογιούχος Σάξωνας απο το Bischofrode που μπορεί να αγόρασε ελληνικά ομόλογα επειδή είχαν 30μβ παραπάνω απόδοση τότε απο τα γερμανικά δεν υπάρχει πρόβλημα αν μείνει εκτός της εξαίρεσης έτσι; Αυτός είναι Γερμαναράς και καλά να πάθει.

Θέλω με αυτό να πω, ότι τη στιγμή που αρχίζεις να κάνεις εξαιρέσεις, κάποιος θα διαμαρτυρηθεί και θα πει γιατί αυτός και όχι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Συγχωράτε με που δεν επιστρέφω να δω σε ποιους απαντώ, αλλά είμαι από ταμπλέτα και εκτός έδρας, οπότε δυσκολεύομαι.

Προφανώς και θα κάνεις εξαιρέσεις στο PSI, όποιο και να είναι το ποσοστό. Μια προφανής κατηγορία εξαιρούμενων είναι όσοι απέκτησαν ομόλογα διότι δεν είχαν άλλη επιλογή.

Ο συνταξιούχος που υποχρεώθηκε να πάρει το εφάπαξ του σε ομόλογα δεν κοίταξε τα σπρεντ για να γίνει ομολογιούχος, με το ζόρι του τα δώσανε και μετά με το ζόρι τα κουρέψανε.

Αντίστοιχα, τα πανεπιστήμια δεν επέλεξαν να κάνουν ομόλογα το αποθεματικό τους. Η τράπεζα το έκανε παραμονές του PSI με κυβερνητική εντολή, για να τα συμπεριλάβει στο κούρεμα. Και μάλιστα εντελώς παράνομα υφάρπαξε και λεφτά από κληροδοτήματα και δωρεές.

Μπορεί κανείς πραγματικά να πιστεύει ότι αυτές οι κατηγορίες ομολογιούχων πρέπει να αντιμετωπίζονται ως επενδυτές; Και για να είμαστε και λίγο σοβαροί. Είναι δυνατόν να βγάζεις από τη μία τσέπη για να βάλεις στην άλλη και να προσποιείσαι ότι λύνεις το πρόβλημα; Όλα τα ΝΠΔΔ έπρεπε να έχουν εξαιρεθεί αυτόματα από το κούρεμα όσων ομολόγων διέπονταν απο το ελληνικό δίκαιο.

Link to comment
Share on other sites

Συγχωράτε με που δεν επιστρέφω να δω σε ποιους απαντώ, αλλά είμαι από ταμπλέτα και εκτός έδρας, οπότε δυσκολεύομαι.

Προφανώς και θα κάνεις εξαιρέσεις στο PSI, όποιο και να είναι το ποσοστό. Μια προφανής κατηγορία εξαιρούμενων είναι όσοι απέκτησαν ομόλογα διότι δεν είχαν άλλη επιλογή.

Ο συνταξιούχος που υποχρεώθηκε να πάρει το εφάπαξ του σε ομόλογα δεν κοίταξε τα σπρεντ για να γίνει ομολογιούχος, με το ζόρι του τα δώσανε και μετά με το ζόρι τα κουρέψανε.

Αντίστοιχα, τα πανεπιστήμια δεν επέλεξαν να κάνουν ομόλογα το αποθεματικό τους. Η τράπεζα το έκανε παραμονές του PSI με κυβερνητική εντολή, για να τα συμπεριλάβει στο κούρεμα. Και μάλιστα εντελώς παράνομα υφάρπαξε και λεφτά από κληροδοτήματα και δωρεές.

Μπορεί κανείς πραγματικά να πιστεύει ότι αυτές οι κατηγορίες ομολογιούχων πρέπει να αντιμετωπίζονται ως επενδυτές; Και για να είμαστε και λίγο σοβαροί. Είναι δυνατόν να βγάζεις από τη μία τσέπη για να βάλεις στην άλλη και να προσποιείσαι ότι λύνεις το πρόβλημα; Όλα τα ΝΠΔΔ έπρεπε να έχουν εξαιρεθεί αυτόματα από το κούρεμα όσων ομολόγων διέπονταν απο το ελληνικό δίκαιο.

Πρόσεχε τώρα να δεις τι ωραία που αντιστρέφεται το επιχειρημά σου.

Μα αν όπως λες εσύ απο τη μια τσέπη τα βγάζεις και στην άλλη τα βάζεις που ακριβώς είναι το προβλημά σου; Καθαρό αποτέλεμσα για τη Γενική Κυβέρνηση 0 ως προς αυτό το σημείο.

Απο κει και πέρα αυτό το "Όλα τα ΝΠΔΔ έπρεπε να έχουν εξαιρεθεί αυτόματα από το κούρεμα όσων ομολόγων διέπονταν απο το ελληνικό δίκαιο" πηγάζει απο κάποιο νόμο ή απλά νόμος είναι το δίκιο του εργάτη;

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι ότι τα πήρες από την τσέπη που δίνεις λεφτά στα πανεπιστήμια, και τα έβαλες στην τσέπη που πληρώνεις τα δάνειά σου, και μετά γυρνάς και λες στα πανεπιστήμια δεν έχω να σου δώσω, και πρέπει να μειώσετε το -ήδη μη επαρκές- προσωπικό σας, μειώσεις μισθών καθηγητών, μειώσεις στον προϋπολογισμό για έρευνα, μειώσεις στα έξοδα για σίτιση κλπ

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε τώρα να δεις τι ωραία που αντιστρέφεται το επιχειρημά σου.

Μα αν όπως λες εσύ απο τη μια τσέπη τα βγάζεις και στην άλλη τα βάζεις που ακριβώς είναι το προβλημά σου; Καθαρό αποτέλεμσα για τη Γενική Κυβέρνηση 0 ως προς αυτό το σημείο.

Απο κει και πέρα αυτό το "Όλα τα ΝΠΔΔ έπρεπε να έχουν εξαιρεθεί αυτόματα από το κούρεμα όσων ομολόγων διέπονταν απο το ελληνικό δίκαιο" πηγάζει απο κάποιο νόμο ή απλά νόμος είναι το δίκιο του εργάτη;

Ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν τρολλάρεις. Όταν παίρνεις από το νοίκι για να πληρώσεις το ρεύμα, το σύνολο δεν είναι μηδέν. Το εξηγεί και το προηγούμενο μήνυμα.

Το ΔΔ σημαίνει Δημοσίου Δικαίου. Το χρέος είναι δημόσιο. Το εν λόγω δημόσιο είναι το ελληνικό. Το δίκαιο είναι το ελληνικό. Το ελληνικό δίκαιο ορίζεται με την ψήφιση νόμων από τη νομοθετική εξουσία, που υπηρετεί το ελληνικό δημόσιο συμφέρον. Νόμος ορίζει τι θα κουρευτεί και πόσο. Δεν είναι πυρηνική φυσική.

Αυτά τα δίκια του εργάτη που τσαμπουνάτε εσείς οι κομμουνισταί, προσωπικά δε μου λένε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22279]acct[/MENTION] πέφτω για τούφες αλλά θα απαντήσω αύριο.

Μια χάρη μόνο. Είπες οτι παραμονές του psi αγοράστηκαν ομόλογα. Ωραία.

Πάρε τιμή κτήσεως λίγες μέρες πριν το psi διαίρεσε το με το 2 δες την τιμή τώρα και πες μου αν έχουν χασούρα ή κέρδος.

Bonus tip. Ασφαλιστικά ταμεία κτλ εξαιρεθηκαν απο το buyback. Αυτό για τώρα και τα υπόλοιπα αύριο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα δημοσιεύματα, τα ομόλογα τα αγόρασε η ΤτΕ από το Δημόσιο στο 100%, όχι από τη δευτερογενή, ως διαχειρίστρια των λογαριασμών, χωρίς να ενημερώσει ή να λάβει τη συναίνεση των ιδρυμάτων, 2-3 μέρες πριν το κούρεμα. Αυτό καθιστά τις τιμές αδιάφορες. Την καληνύχτα μου.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα δημοσιεύματα, τα ομόλογα τα αγόρασε η ΤτΕ από το Δημόσιο στο 100%, όχι από τη δευτερογενή, ως διαχειρίστρια των λογαριασμών, χωρίς να ενημερώσει ή να λάβει τη συναίνεση των ιδρυμάτων, 2-3 μέρες πριν το κούρεμα. Αυτό καθιστά τις τιμές αδιάφορες. Την καληνύχτα μου.

"Σύμφωνα με δημοσιεύματα". Μαααααααα'στα.

Άρα μου λες ότι το ελληνικό Δημόσιο είχε καβάντζα απο αδιάθετα ομόλογα και τα έδωσε εκείνο το βράδυ or something? Ή τα δυο προηγούμενα βράδια;

Διάβασα την ανακοίνωση της ένωσης των Ιδρυμάτων οι οποιοι διαμαρτύρονται επειδή τα κεφάλαια τους μπήκαν στο PSI. Πρόσεξε. Δε λένε ούτε πότε έγιναν οι αγορές των ομολόγων, ούτε σε τι τιμή. Επίσης. Μιλάνε για αυθαίρετη πράξη της τράπεζας της Ελλάδας τη στιγμή που ο σχετικός νόμος υπάρχει αναθεωρημένος απο το 1997.

Ο καλύτερος του χωριού βέβαια είναι το ΤΕΙ Θεσσαλονίκης το οποίο λέει απο 8εκ έχει πλέον στους λογαριασμούς τους 180.000. Και το ρίχνει στο PSI. Και το αναμεταδίδει το "έγκυρο" ποντίκι.

"Κουρεύτηκαν" στη ζούλα πανεπιστήμια και ΤΕΙ - ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ

Τα φτωχά μου μαθηματικά δε μπορούν να βγάλουν άκρη στο πως ακριβώς απο το PSI έφαγε 97% μείωση, οπότε επέτρεψε μου να διατηρώ επιφυλάξεις για τους συγκεκριμένους ισχυρισμούς.

Πάντως καταλαβαίνετε ακριβώς τι λέτε; "Το ελληνικό δημόσιο να βάλει φέσι μόνο στους κουτόφραγκους". Το γέγονος ότι τέτοια προνομιακή αντιμετώπιση μπορεί να οδηγούσε και ξένους σε holdout και άρα να μη μπορούσαν να ενεργοποιηθούν τα CAC μας πειράζει ή "έλα μωρέ να ξαναλλάξουμε το νόμο των ομολόγων και τα CAC να ενεργοποιούνται για όλους εκτός απο εμάς που είμαστε μάγκες όταν υπάρξει 10% participation". Κιμπάρικα πράγματα δε λέω.

[MENTION=5271]sstav[/MENTION] αυτό δε μου το είχες ρωτήσει πριν κανα 2 μήνες; Διότι θυμάμαι να απαντάω σε κάποιον ότι όχι μόνο είμαι κατά οποιασδήποτε μορφής τέτοιου κουρέματος αλλά είμαι γενικώς εναντίον της κρατικής χρηματοδότησης.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα Πανεπιστήμια της χώρας είχαν το αποθεματικό τους στην Τράπεζα της Ελλάδος. Δεν ήταν νόμος να το έχουν αλλά αν δεν το είχαν και η τράπεζα που είχαν τα λεφτά χρεοκοπούσε/έκλεινε, οι Πρυτάνεις/Πρόεδροι θα πήγαιναν φυλακή για υπεξαίρεση. Άρα όλοι για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο είχαν τα λεφτά των Ιδρυμάτων στην Τράπεζα της Ελλάδος.

Τώρα, όσον αφορά τα ομόλογα, αυτά έγιναν εν αγνοία των Ιδρυμάτων και μάλιστα όταν ήταν να γίνει το κούρεμα, η Τράπεζα της Ελλάδος δεν έστελνε καν extrait στα Ιδρύματα, έχοντας τα στο σκοτάδι.

Προφανώς και δεν υπήρχε συνεννόηση για την ομολογιοποίηση των αποθεματικών των ΑΕΙ/ΤΕΙ, προφανώς και έγινε χωρίς την θέλησή τους, και τώρα, μετά το κούρεμα, όντας καθισμένα όλα τα Ιδρύματα στον άξονα των z - οικονομικώς - ξυπνήσαν από το λήθαργό τους και ψάχνουν να βρουν εναλλακτικούς τρόπους αυτοχρηματοδότησης. Ουδέν κακό αμπιγιέζ καλού που θα έλεγε και η Άντζελα.

Link to comment
Share on other sites

Διότι θυμάμαι να απαντάω σε κάποιον ότι όχι μόνο είμαι κατά οποιασδήποτε μορφής τέτοιου κουρέματος αλλά είμαι γενικώς εναντίον της κρατικής χρηματοδότησης.

Άσχετα από το ποιος χρωστάει και ποιος τον καλύπτει, που θα βρίσκουνε λεφτά τα κόμματα χωρίς κρατική χρηματοδότηση?

Από ιδιώτες με το αζημίωτο φυσικά?

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα Πανεπιστήμια της χώρας είχαν το αποθεματικό τους στην Τράπεζα της Ελλάδος. Δεν ήταν νόμος να το έχουν αλλά αν δεν το είχαν και η τράπεζα που είχαν τα λεφτά χρεοκοπούσε/έκλεινε, οι Πρυτάνεις/Πρόεδροι θα πήγαιναν φυλακή για υπεξαίρεση. Άρα όλοι για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο είχαν τα λεφτά των Ιδρυμάτων στην Τράπεζα της Ελλάδος.

Τώρα, όσον αφορά τα ομόλογα, αυτά έγιναν εν αγνοία των Ιδρυμάτων και μάλιστα όταν ήταν να γίνει το κούρεμα, η Τράπεζα της Ελλάδος δεν έστελνε καν extrait στα Ιδρύματα, έχοντας τα στο σκοτάδι.

Προφανώς και δεν υπήρχε συνεννόηση για την ομολογιοποίηση των αποθεματικών των ΑΕΙ/ΤΕΙ, προφανώς και έγινε χωρίς την θέλησή τους, και τώρα, μετά το κούρεμα, όντας καθισμένα όλα τα Ιδρύματα στον άξονα των z - οικονομικώς - ξυπνήσαν από το λήθαργό τους και ψάχνουν να βρουν εναλλακτικούς τρόπους αυτοχρηματοδότησης. Ουδέν κακό αμπιγιέζ καλού που θα έλεγε και η Άντζελα.

Α) όπως extrait δεν πήγε σε όσους είχαν μερίδιο σε Αμοιβαίο Κεφάλαιο το οποίο ειχε τοποθέτηση σε ελληνικά ομόλογα. Για το Ελληνικό Δημόσιο κάτοχος των ομολόγων ήταν το Κοινό Ταμείο της ΤτΕ.

Β) άρθρο 15 νόμος 2469/1997

Η παράγραφος β ρητά λέει οτι η ΤτΕ εκπροσωπεί όλους τους φορείς που μετέχουν στο κοινό κεφάλαιο μπλα μπλα μπλα και η γ λέει οτι το ενεργητικό του Κοινού Κεφαλαίου τοποθετείται σε κινητές αξίες του Ελληνικού Δημοσίου.

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Όπως ειχε πει και ο [MENTION=188]yanni[/MENTION] αν θυμάμαι καλα όταν είπες το ίδιο πράγμα "ενώ τόσα χρόνια η κρατική επιχορήγηση απέτρεπε τη διαφθορά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Α) όπως extrait δεν πήγε σε όσους είχαν μερίδιο σε Αμοιβαίο Κεφάλαιο το οποίο ειχε τοποθέτηση σε ελληνικά ομόλογα. Για το Ελληνικό Δημόσιο κάτοχος των ομολόγων ήταν το Κοινό Ταμείο της ΤτΕ.

Β) άρθρο 15 νόμος 2469/1997

Η παράγραφος β ρητά λέει οτι η ΤτΕ εκπροσωπεί όλους τους φορείς που μετέχουν στο κοινό κεφάλαιο μπλα μπλα μπλα και η γ λέει οτι το ενεργητικό του Κοινού Κεφαλαίου τοποθετείται σε κινητές αξίες του Ελληνικού Δημοσίου.

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Όπως ειχε πει και ο [MENTION=188]yanni[/MENTION] αν θυμάμαι καλα όταν είπες το ίδιο πράγμα "ενώ τόσα χρόνια η κρατική επιχορήγηση απέτρεπε τη διαφθορά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Α. Extrait είναι - αν δεν απατώμαι - ανάλυση κινήσεων λογαριασμού. Δεν βλέπω το λόγο να σου αρνηθεί η τράπεζα το δικαίωμά σου να ενημερωθείς για τις κινήσεις του λογαριασμού σου

Β. Αναφέρεσαι σε αυτό;

στ. Η πρώτη παράγραφος του άρθρου 10 του ν. 2198/1994 αντικαθίσταται ως ακολούθως:

"Με κοινές αποφάσεις του Υπουργού Οικονομικών και του Διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος, επιτρέπεται η μετατροπή των κατά την έναρξη λειτουργίας του συστήματος υφιστάμενων ή και των μεταγενέστερα από την έναρξη λειτουργίας του Συστήματος εκδιδόμενων σε φυσική μορφή έντοκων γραμματίων, ομολόγων ή τίτλων ομολογιακών δανείων, σε τίτλους με λογιστική μορφή. Η μετατροπή αυτή δεν δύναται να παραβλάπτει τα δικαιώματα των επενδυτών."

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Όπως ειχε πει και ο [MENTION=188]yanni[/MENTION] αν θυμάμαι καλα όταν είπες το ίδιο πράγμα "ενώ τόσα χρόνια η κρατική επιχορήγηση απέτρεπε τη διαφθορά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό δεν είναι απάντηση σε αυτό που σε ρώτησα. Σαν επιχείρημα κατά του όμως, αν σταματήσεις την κρατική επιχορήγηση, νομιμοποιείς τις μίζες.

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα από το ποιος χρωστάει και ποιος τον καλύπτει, που θα βρίσκουνε λεφτά τα κόμματα χωρίς κρατική χρηματοδότηση?

Από ιδιώτες με το αζημίωτο φυσικά?

Υπάρχει εδώ και χρόνια ευρωπαική οδηγία που ορίζει το υψος της χρηματοδότησης απο ιδιώτη (αν θυμάμαι καλά είναι 12.000€ εκτός και αν αναπροσαρμόστηκε). Απο εκεί και πέρα, έντιμο θα ήταν να εκδίδουν στο τέλος του κάθε οικονομικού έτους ισολογισμό, ακριβώς όπως οι Α.Ε. και τον οποίο θα δημοσίευαν σε όλα τα ΜΜΕ. Και θα παρέμεναν εκεί εσαεί, ωστε ο καθένας να κάνει τις συγκρίσεις του.

Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει όμως, χίλια χρόνια κοσκινίζει (που έλεγαν και οι παλαιοί) και αντί διαφάνειας σφυρίζει κλέφτικο σκοπό και οργανώνει και ομάδες περιφρούρησης, μη γίνει κανα ντού απο ΣΔΟΕ μεριά αμα λάχει να'ουμε...

edit: Έλα το βρήκα. 25.000 € είναι τελικά.

http://www.europarl.europa.eu/meetdocs/2009_2014/documents/com/com_com%282012%290499_/com_com%282012%290499_el.pdf

σελιδα 25

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.