Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Βγαλε τα απωθημενα σου τωρα με τους μεταναστες και τις προσευχες τους γιατι ετσι και περασει το αντιρατσιστικο που θελει ο αγαπητικος σου ή θα τα κοψεις μαχαιρι ή προβλεπω να του κανεις πολυ κρεβατομουρμουρα στη Συγγρου (ωραιος δρομος, φαρδυς, κατηφορος, χωρις φαναρια... μου θυμιζει και τα παλια ρεπορταζ του Χαρδαβελλα για τον Αντωνη τον νταλικερη που εγινε Τζεσσικα και βγαζει μεροκαματο)

Κάθε αλλο παρά απωθημένο. Αν πχ για κάποιο λόγο έπρεπε να διακοπεί προσευχή Ελλήνων ορθοδόξων χριστιανών και αυτοί μανουριαζαν παλι το ίδιο θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] ρε μπαγασα τι έλεγε σήμερα ο Σταθάκης; Κούρεμα λέει μπορεί να επέλθει είτε με απευθείας μείωση του χρέους είτε με επιμήκυνση πχ 100 χρόνων όπως είπε ο ίδιος. Τι απέγινε το δε θα πληρώσουν οι επόμενες γενιές τα δικά μας τα σπασμένα;

Το βάζω στις ειδήσεις και οχι στο χρεοκοπία διότι το θεωρώ είδηση το οτι φτάσαμε απο το μονομερής διαγραφή του χρέους στο "επιμήκυνση". Και βασικά χαίρομαι διότι έχετε και έναν ρεαλιστή εκει μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτή η επιμήκυνση είναι κάτι που γίνεται δεκαετίες τώρα αλλά με διαφορετικό τρόπο. Π.χ. πήγαινε η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ ή της ΝΔ και έριχνε 3-4 δις στα εξοπλιστικά επειδή είχε δει στις δημοσκοπήσεις ότι τις επόμενες εκλογές, σε 3 μήνες σε έναν χρόνο, θα τις έχανε. Η αγορά του στρατιωτικού εξοπλισμού γινόταν πάντα με την λογική "Κλείνω την συμφωνία σήμερα και πληρώνω με την παραλαβή" ή αλλιώς, "Εγώ παίρνω την μίζα και ο επόμενος τον λογαριασμό".

Τα ίδια και τώρα. Η ΝΔ πασχίζει να "μειώσει"* το χρέος με επιμήκυνση, αν ισχύει το παραπάνω και ο ΣΥΡΙΖΑ θα επιλέξει την επιμήκυνση διότι οι άλλοι θα του πουν έτσι και αλλιώς "Nein", η οποία μπορεί να παρουσιαστεί όμορφα και γλυκά στον Έλληνα ψηφοφόρο "μειώσαμε την ετήσια δόση οπότε περισσεύουν λεφτά για ανάπτυξη" αλλά όπως συμβαίνει πάντα με τις περισσότερες δόσεις, δεν σου μπαίνει απότομα αυτό του ενός μέτρου, αλλά σταδιακά αυτό των 10.

* Το σωστό βασικά είναι "αυξήσει", διότι δεν έχω ακούσει ποτέ στην ζωή μου αύξηση δόσεων να σημαίνει μείωση. Όποιος βάζει τις δύο λέξεις μαζί στην ίδια πρόταση είναι ψεύτης που θεωρεί ή ξέρει ότι απευθύνεται σε ανεγκέφαλους.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον ένα μετάλλιο για την ευρηματικότητα στην ονοματοδοσία των πληροφοριακών συστημάτων και των νέων οργανισμών το δικαιούνται!

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι για τους συνταξιούχους από Αλβανίες, Βουλγαρίες, Ρουμανίες κλπ που δεν δούλεψαν ούτε μια μέρα στην Ελλάδα θα δημιουργηθεί άλλο ταμείο;

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι για τους συνταξιούχους από Αλβανίες, Βουλγαρίες, Ρουμανίες κλπ που δεν δούλεψαν ούτε μια μέρα στην Ελλάδα θα δημιουργηθεί άλλο ταμείο;

Ανεξάρτητο τμήμα του ίδιου ταμείου, με ακρωνύμιο ΚΡΔΑ (από το κορόιδα, όχι το άλλο). ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυθαιρεσία και ρατσισμός: «Μη μιλάς κ...λα, εδώ είναι Ελλάδα» | TVXS - TV Χωρίς Σύνορα

Μιλάνε κιολας ρε.. δε φτάνει που ειναι παράνομες

εεεε βασικα έχουν νόμιμα εγγραφα

δεν έχει σημασία "εδώ είναι Ελλαδα..."

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δε φτάνει το επίπεδο του προηγούμενου παραλογισμού που είχαν εισαγάγει (ακρωτηριασμοί να θεωρούνται παροδική αναπηρία), αλλά ίσως έχει τη λογική ότι με την απαραίτητη θεραπευτική αγωγή ποικίλει -και μεταβάλλεται- ο βαθμός αναπηρίας που βεβαιώνεται σε κάθε ασθενή.

Πάντως, το άρθρο είναι και λίγο γιούχου...

Τελικώς η ασθένεια δεν συμπεριλήφθηκε και προφανώς είναι αμέλεια γιατί ο κοινος νους λέει οτι το HIV είναι μη αναστρέψιμη και καταληκτική νόσος.

Ο κοινός νους λέει ότι ο HIV είναι ιός, όχι νόσος. Το AIDS, που εμφανίζεται μοιραία εξαιτίας του HIV, είναι νόσος που ενδέχεται να καταστεί ιάσιμη στην πορεία. Αν τους χορηγούσαν τουλάχιστον 10ετή ένταξη στις μη αναστρέψιμες, νομίζω ότι θα ήταν λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Αυθαιρεσία και ρατσισμός: «Μη μιλάς κ...λα, εδώ είναι Ελλάδα» | TVXS - TV Χωρίς Σύνορα

Μιλάνε κιολας ρε.. δε φτάνει που ειναι παράνομες

εεεε βασικα έχουν νόμιμα εγγραφα

δεν έχει σημασία "εδώ είναι Ελλαδα..."

«Είναι άδικο. Γιατί μας δίνουν νόμιμα έγγραφα; Δεν υπάρχει κανένας λόγος αφού δεν τα σέβονται. Μετά από 32 χρόνια στην Ελλάδα, δε μπορώ να πιστέψω σε τι κράτος ζούμε. H κόρη μου δε μπορούσε να το πιστέψει» σημειώνει η ακτιβίστρια.

Εμ αν δεν της αρέσει η κατάσταση στην Ελλάδα γιατί δεν επιλέγει να πάει πίσω στη χώρα της που προφανώς τα πράγματα είναι καλύτερα;

Τα ίδια και τώρα. Η ΝΔ πασχίζει να "μειώσει"* το χρέος με επιμήκυνση, αν ισχύει το παραπάνω και ο ΣΥΡΙΖΑ θα επιλέξει την επιμήκυνση διότι οι άλλοι θα του πουν έτσι και αλλιώς "Nein", η οποία μπορεί να παρουσιαστεί όμορφα και γλυκά στον Έλληνα ψηφοφόρο "μειώσαμε την ετήσια δόση οπότε περισσεύουν λεφτά για ανάπτυξη" αλλά όπως συμβαίνει πάντα με τις περισσότερες δόσεις, δεν σου μπαίνει απότομα αυτό του ενός μέτρου, αλλά σταδιακά αυτό των 10.

* Το σωστό βασικά είναι "αυξήσει", διότι δεν έχω ακούσει ποτέ στην ζωή μου αύξηση δόσεων να σημαίνει μείωση. Όποιος βάζει τις δύο λέξεις μαζί στην ίδια πρόταση είναι ψεύτης που θεωρεί ή ξέρει ότι απευθύνεται σε ανεγκέφαλους.

Στο κομμάτι που έχω κάνει quote διαφωνώ.

Καταρχάς η ΝΔ μιλάει για επιμήκυνση+μείωση του επιτοκίου. Αλλά ακόμα και αν το επιτόκιο δεν έμπαινε μέσα στην κουβέντα, έχεις δώσει μόνος σου την απάντηση.

μειώσαμε την ετήσια δόση οπότε περισσεύουν λεφτά για ανάπτυξη

Μειώνεις τη δόση, άρα έχεις περιθώριο να αυξήσεις τις δαπάνες σου περισσότερο, άρα στη θεωρεία τουλάχιστον αυξάνεις παραγωγή -> κτλ κτλ κτλ. Το παιχνίδι απο κει και πέρα είναι να δεις αν ο ρύθμός αύξησης του ΑΕΠ σου είναι μεγαλύτερος απο το επιτόκιο που πληρώνεις. Σε αυτή την περίπτωση βγαίνεις κερδισμένος σαν χώρα

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Εμ αν δεν της αρέσει η κατάσταση στην Ελλάδα γιατί δεν επιλέγει να πάει πίσω στη χώρα της που προφανώς τα πράγματα είναι καλύτερα;

Μετά από 32 χρόνια στην Ελλάδα, θα έλεγες ότι δεν νοείται σαν χώρα της? Δηλαδή δεν έχει οποιοσδήποτε νόμιμος κάτοικος μιας χώρας δικαίωμα να παραπονεθεί για την κακομεταχείριση που ισχυρίζεται ότι δέχτηκε στα χέρια της αστυνομίας?

Να τους το πούμε και στο Φέργκιουσον, να σταματήσουν να γκρινιάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Στο κομμάτι που έχω κάνει quote διαφωνώ.

Καταρχάς η ΝΔ μιλάει για επιμήκυνση+μείωση του επιτοκίου. Αλλά ακόμα και αν το επιτόκιο δεν έμπαινε μέσα στην κουβέντα, έχεις δώσει μόνος σου την απάντηση.

Το συνολικό ποσό που θα πληρώσεις ΚΑΙ με το μειωμένο επιτόκιο θα είναι

- μικρότερο

- το ίδιο

- μεγαλύτερο

Μειώνεις τη δόση, άρα έχεις περιθώριο να αυξήσεις τις δαπάνες σου περισσότερο, άρα στη θεωρεία τουλάχιστον αυξάνεις παραγωγή -> κτλ κτλ κτλ. Το παιχνίδι απο κει και πέρα είναι να δεις αν ο ρύθμός αύξησης του ΑΕΠ σου είναι μεγαλύτερος απο το επιτόκιο που πληρώνεις. Σε αυτή την περίπτωση βγαίνεις κερδισμένος σαν χώρα

Αυτό περιμένω να μου το αναλύσει πολιτικός. Μην βιάζεσαι να πάρεις την θέση του.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22342]minast[/MENTION] Να στο πω διαφορετικά; Εγώ στα 8 χρόνια που ήμουν Αγγλία πάλι θα ένοιωθα άσχημα αν κατηγορούσα τη χώρα η οποία με φιλοξενούσε για συνθήκες οι οποίες στην πατρίδα μου ήταν χειρότερες

[MENTION=188]yanni[/MENTION] σε ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΕΣ τιμές μεγαλύτερο. Αλλά φαντάζομαι ότι ξέρεις μας ενδιαφέρει το αποπληθωρισμένο μέγεθος σωστά; Για να το τραβήξω λίγο απο μαλλιά τι θα προτιμούσες να πληρώσεις εσύ; 30ευρώ σήμερα ή 33 ευρώ σε 10 χρόνια απο τώρα;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION] σε ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΕΣ τιμές μεγαλύτερο. Αλλά φαντάζομαι ότι ξέρεις μας ενδιαφέρει το αποπληθωρισμένο μέγεθος σωστά; Για να το τραβήξω λίγο απο μαλλιά τι θα προτιμούσες να πληρώσεις εσύ; 30ευρώ σήμερα ή 33 ευρώ σε 10 χρόνια απο τώρα;

30 ευρώ σήμερα. Διότι αν σε 10 χρόνια έχω άλλα 100 ευρώ στο κεφάλι θα μου έρθει αυτός με τα 30, που θα είναι 33 και θα μου πει. Φιλαράκι ή μου δίνεις τα 33 ή θα μου κάνεις 2-3 χάρες για να το πάμε ποιο πίσω, π.χ. σε 5 χρόνια, αλλά τότε θα είναι 35 ή και 40.

Η λογική του να πηγαίνω τα χρέη ποιο πίσω με την ελπίδα ότι θα είμαι σαουδάραβας κροίσος μέχρι τότε, έκλεινε σπίτια πριν την κρίση.

Link to comment
Share on other sites

30 ευρώ σήμερα. Διότι αν σε 10 χρόνια έχω άλλα 100 ευρώ στο κεφάλι θα μου έρθει αυτός με τα 30, που θα είναι 33 και θα μου πει. Φιλαράκι ή μου δίνεις τα 33 ή θα μου κάνεις 2-3 χάρες για να το πάμε ποιο πίσω, π.χ. σε 5 χρόνια, αλλά τότε θα είναι 35 ή και 40.

Η λογική του να πηγαίνω τα χρέη ποιο πίσω με την ελπίδα ότι θα είμαι σαουδάραβας κροίσος μέχρι τότε, έκλεινε σπίτια πριν την κρίση.

Αν κρατήσεις τα 30 στην τσέπη για να τα κάνεις λουλούδια στο Νότη* και πορσικό συμφωνώ μαζί σου. Αν κρατήσεις τα 30 για να κάνεις μια επιχείρηση που θα σου αποφέρει κέρδη και επι τοις ουσίας θα αυτοτροφοδοτήσει την αποπληρωμή του δανείου σου σε 10 χρόνια η οικονομική λογική δε συμφωνεί μαζί σου.

*ΟΚ το παραδέχομαι σε αυτό αμφιταλαντεύομαι και μάλλον θα τα κράταγα και για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.