Jump to content



...Κάρμα...


Samael

Recommended Posts

Λοιπον μπηκα σημερα στο myphone.gr μετα απο λιγο καιρο αποχης κ ειδα την επιλογη Karma!

Tι ειναι αυτο?Απλουστατα ενας πολυ καλος τροπος αξιολογησης των χρηστων!

Καθε σχετικα "παλιο" μελος εχει δυνατοτητα να δωσει μια θετικη ή αρνητικη ψηφο

Oπως λενε κ οι κανονες του "Κάθε ημέρα σας δίνονται περιορισμένοι πόντοι «θετικής ή αρνητικής ενέργειας»" στον καθε χρηστη προς χρηση εννοητε.

Μου φανηκε πολυ καλη ιδεα κ ειπα να το προτεινω στους ηθυνοντες αλλα να δω κ την αποψη των υπολοιπων μελων του φορουμ μας....

Σχετικες λεπτομεριες ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Εάν χρησιμοποιείς εκφράσεις άλλων πολιτισμών, καλύτερα να μελετάς και να το κάνης με σωστό τρόπο. Το ΚΑΡΜΑ μόνο ως αρνητική οφειλή μπορεί να υπάρξει. Η θετική των καλών πράξεων λέγετε ΝΤΑΡΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

"Αυτα τα ασιατικο βουδιστικά με ενέργειες κάρματα και άλλες @@ες ειναι ανούσια... "

Λιγη σοβαροτητα δεν βλαπτει. Μπορει για σενα να ειναι ετσι οπως τα ονομαζεις για αλλους ειναι τοσο ιερα οσο η ορθοδοξια

Link to comment
Share on other sites

Ok μπορεί να παραφέρθηκα... Δεν ήθελα να θύξω αυτά όσο αυτά με τις θετικές και αρνητικές ενέργειες (δεν νομίζω να αποτελούν θρησκεία) Το κάρμα ξέρω ειναι κατι που παράγουν (:p) με διαλογισμό κατι μοναχοι στο Θυβέτ...

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ρε παιδια?!?!?

Δεν ειναι το θεμα το Καρμα ως ιδεα κ ο Βουδισμος...!Χαλαρωστε κ ξαναδιαβαστε το ποστ μου γιατι πιστευω οτι παρεξηγησατε....

Το θεμα ειναι η αξιολογηση των μελων μας... :confused:

Link to comment
Share on other sites

θα σε γελασω οτι και να σου πω, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι μπανανες που παραγουν στο Μαροκο, και επειδη αποτελει πιστευω ορισμενων ανθρωπων ας το σεβαστουμε ακομη και αν δεν το εστερνιζομαστε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael [Σήμερα, στις 22:01]

Τι λετε ρε παιδια?!?!?

Δεν ειναι το θεμα το Καρμα ως ιδεα κ ο Βουδισμος...!Χαλαρωστε κ ξαναδιαβαστε το ποστ μου γιατι πιστευω οτι παρεξηγησατε....

Το θεμα ειναι η αξιολογηση των μελων μας... :confused:

δεν αναφερθηκα σε σενα Samael αλλα στον Aristo συγκεκριμενα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω τί νομίζει ο Samael που το πρότεινε - και όσοι άλλοι συμφωνούν - πως υποτίθεται ότι εξυπηρετεί αυτή η αξιολόγηση...

...αφού προτείνεται μια αλλαγή στη λειτουργία του φόρουμ, θα ήθελα να ακούσω και τον υποστηρικτικό λόγο..

Link to comment
Share on other sites

vgiozo η λογικη ειναι οτι σε καθε φορουμ υπαρχουν οι γνωστες κ τα "troll"....Eιναι ενας καλος τροπος να ξεχωριζεις τους "σωστους" χρηστες απο αυτους που μπαινουν να κανουν το χαβαλε τους ή το εφε τους....

Θα βοηθησει ιδιαιτερα δε τους νεους χρηστες ωστε να ξερουν ποιον να εμπιστευονται κ ποιον να "αγνοουν"

Καπως ετσι το σκευτομαι αρχικα,στη συνεχια θα μπορουσαμε να εχουμε κ προνομοια ακομα για τους "καλητερους" χρηστες.Ακομα ειναι νωρις για τετοιες σκεψεις ομως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι κάποιος χρήστης που ζητάει κάποια βοήθεια θα πρέπει να εκτιμά την απάντηση κάθε χρήστη που επιλέγει να απαντήσει...απο κεί και πέρα θα πρέπει να δοκιμάσει μόνος του και να κρίνει την αξιοπιστία κάθε απάντησης...

Ενδεχομένως η πρόταση για την καθιέρωση μιας τέτοιας αξιολόγησης να είναι καλοπροαίρετη, αλλά πού οδηγεί όμως και πώς επηρεάζει τα μέλη του φόρουμ;;

Ακόμη τα κριτήρια της αξιολόγησης είναι διαφορετικά για τον καθένα μας - και καλά κάνουν θα πείτε - αλλά τότε λείπει και η κοινή βάση ερμηνείας της συγκεκριμένης αξιολόγησης στην οποία υπόκειται κάθε χρήστης και "μετριέται" με πράσινα και κόκκινα αστεράκια...πράγμα που περιπλέκει περισσότερο τα πράγματα...

...εν γένει έχω πρόβλημα με κάθε (απόπειρα) ποσοτικοποίηση(ς) ποιοτήτων...

θα πείτε ότι κάθε ένας θα διαμορφώσει μια άποψη για κάθε χρήστη μέσα σ' ένα εύλογο χρονικό διάστημα παρουσίας στο φόρουμ, χωρίς να τον προκαταλαμβάνει η συνολική του αξιολόγηση (ή αναιρώντας την προκατάληψη που επιβάλλει αυτή η αξιολόγηση)...τότε ποιό το όφελος και η χρησιμότητά της;

Η καθιέρωση της αξιολόγησης πώς επηρεάζει τη συμπεριφορά των μελών του φόρουμ, το ύφος, τη διατύπωση των απαντήσεων τους (ή ακόμη και τις προθέσεις τους);;

Εγώ βλέπω ότι η συμφωνία στο θέμα της αξιολόγησης προυποθέτει μια συμφωνία ή απόφανση για ένα σύνολο θεμάτων ή/και επιβάλλει μια συνθήκη στη λειτουργία του φόρουμ...αυτό από μόνο του δεν είναι για μένα θεμιτό.... που μακροπρόθεσμα θα δημιουργήσει δυσκολίες...

- και λοιπές ακόμη αντιρρήσεις που λόγω της ώρας και της διάθεσης μου δεν είμαι σε θέση να διατυπώσω -

Δεν μπορούμε χωρίς τύπους και αξιώματα;

Γιατί ψάχνουμε πάντα διαμεσολαβήσεις στη σκέψη μας και στη ζωή μας;;

Link to comment
Share on other sites

Eδω vgiozo γινετε κ λιγο θεμα γουστου...

Εσυ λες " Δεν μπορούμε χωρίς τύπους και αξιώματα;

Γιατί ψάχνουμε πάντα διαμεσολαβήσεις στη σκέψη μας και στη ζωή μας; " ενω εγω λεω ΝΑΙ στον διαχωρισμο για να παψουν να πεταγονται ορισμενοι-ες κ να λενε τα ασχετα πραγματα ή να εκφραζονται με ασχημο τροπο.Ελπιζω να συνετιστουν αυτοι οι χρηστες κ να "κοψουν" τις κακιες συνηθειες...

Διοτι οχι φιλε μου....δε μπορουμε να ζουμε κ να συνυπαρχουμε χωρις τιτλους.Ετσι ειναι η φυση μας προφανος....

Δλδ εσυ απο οτι καταλαβαινω εισαι της μαζοποιησης(μη το παμε πολιτικα γιατι δε λεει....) κ απλα διαφωνω με τη λογικη σου.

Σιγουρα καποιοι θα συμφωνισουν μαζι σου κ σιγουρα καποιοι αλλοι μαζι μου....την αποφαση θα την παρουν οι ηθυνοντες παντος....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν βλέπω το νόημα .

Είναι κάποια άτομα που εκτιμώ και σέβομαι μερικά άτομα το ξέρουν και αλλά όχι άρα ποιος ο λόγος να κάνω αξιολογήσει σε αυτούς?! , παρά μόνο στους νέους

Για την αρνητικοί νομίζω είναι προσβλητικό και θα χάσετε άτομα

Είναι κάτι σοβαρό εν μέρει κατά την ταπεινή μου άποψη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.