Jump to content



Kατασκευή evaporator


eleven

Recommended Posts

  • Replies 295
  • Created
  • Last Reply

ανέβασε και αυτό στο xtreme και βλέπουμε. Σκέφτομαι να φτιάξω κι αλλα δόντια στην μεσαία τρύπα εσωτερικά, και μια ακίδα στην μέση αλλά δεν ξέρω αν θα μπορεί να τα φτιάξει η μηχανη.

Επίσης έχετε σκεφτεί την λύση (κάπου το διάβασα) μιας βίδας στην μεσαία τρύπα που θα αυξομειώνει την ροή? Βέβαια πρέπει να είναι σοβαρή η κατασκευή με τέτοιες πιέσεις.

Νομίζω ότι με αυτό το σχέδιο, έχεις αρκετό χαλκό στα τοιχώματα για buffer, μειώνοντας ίσως το χαλκό στον πάτο, έχεις την καλύτερη ροή που θα μπορούσε να υπάρχει και ταυτόχρονα μεγαλύτερη επιφάνεια πρόσκρουσης, στροβιλισμό του ψυκτικού, και δυνατότητες αναπροσαρμογής ανάλογα με την διατομή απλά αλλάζοντας την διάμετρο των κύκλων (αφού όλο το σχέδιο είναι φτιαγμένο συμμετρικά με κύκλους).

Link to comment
Share on other sites

παίρνοντας μια ιδέα απο τον μπλεοθόνη για τα πτερύγια του στρόβιλου σχεδιάσα αυτό .Αποτι βλέπω ομως και εσύ σε κατι τέτοιο κατέληξες :)

unseen Πχ ενας σταυρος οπως στο crusander?

μου παίρνεις τις ιδέες Χρήστο???

post-62-1416070900,7157_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι με μεγαλυτερα " πτερύγια" έχουμε μεγαλυτερη επιφάνεια επαφής αλλα και καλύτερο έλεγχο της πορείς του αερίου μέσα στο μπλόκ

στην φώτο το evaporator είναι για κάρτα γραφικών (40 μμ εξωτερική διάμετρος) και συγκεκριμένα για ΑΤΙ 9ΧΧ .......Θελεις λίγη βελτίωση ακομα αλλα το ενθαρυντικό είναι οπως ειπε και ο μπλεοθόνης οτι εύκολα αλλαζοντας κάποιοες διαστάσεις μπορεί να γίνει σε μεγαλύτερο μέγεθος ανάλλογα με την εφαρμογη που το θέλουμε

post-62-1416070900,7475_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο unseen! Το διόρθωσα! Σκέφτομαι επίσης το πάνω απ το σταυρό να το κάνω στρογγυλό για να πέφτει ομαλά το φρέον.

Τι γνώμη έχετε για pins αντι για σταυρό στην μεσαία τρύπα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.