Jump to content



Kατασκευή evaporator


eleven

Recommended Posts

  • Replies 295
  • Created
  • Last Reply

Και γώ vag είχα την ίδια σκέψη. Πρέπει βασικά να βρώ τι ροή θα πρέπει να έχει το μπλοκ για να έχεις την μέγιστη απόδοση. Πιστεύω ότι σε αυτό θα μας βοηθήσει το παλιοπρόγραμμα (έτσι θα το λέω το fluent γιατί έχει 1000 σελίδες manual), τόσο στην ροή όσο και στις διατομές. Από κει λοιπόν θα εξαρτηθεί κατα πόσο θα μειώσουμε τη ροή ή όχι. Όμως παίζει και ένα άλλο θέμα. Εγώ νομίζω ότι το κλειδί είναι η ροή και κατα πόσον αλλάζει όλο το ψυκτικό κατάσταση μέσα στο μπλοκ και όχι τόσο τα pins αφού σε θερμοκρασία -50 ας πούμε, δεν νομίζω οτι κάνει διαφορά αν θα πέρναγε απο άδειο block ή γεμάτο κανάλια, ή έστω θα ήταν ανεπαίσθητη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs

Εγώ νομίζω ότι το κλειδί είναι η ροή και κατα πόσον αλλάζει όλο το ψυκτικό κατάσταση μέσα στο μπλοκ και όχι τόσο τα pins αφού σε θερμοκρασία -50 ας πούμε, δεν νομίζω οτι κάνει διαφορά αν θα πέρναγε απο άδειο block ή γεμάτο κανάλια, ή έστω θα ήταν ανεπαίσθητη.

Με τέτοια θέματα δεν έχω ασχοληθεί ποτέ απλά έχοντας πείρα από νερό, φαντάζομαι ότι θα παίζει ρόλο και ο χρόνος "παραμονή" του αερίου στο evaporator. Οπότε ενδέχεται μια Α από μια Β σχεδίαση να έχει σημαντική διαφορά, πόσο μάλλον από ένα άδειο μπλοκ..

Don't shoot the pianist.. απλά λέω μια γνώμη :)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά εδώ προσπαθούμε να κάνουμε κάτι σοβαρό και όχι να ανταγωνιστεί ο ένας τον άλλο!!! Κάθε γνώμη είναι σεβαστή και προσωπικά γουστάρω και ο τύπος που δεν έχει ασχοληθεί ούτε με νερό να πεί την γνώμη του και να κάνει την ερώτηση του. We will hang you instead DJD! lol!

Ας λύσουμε κάποια θέματα. Στο evaporator γίνεται αυτό που λέει και το όνομά του, δηλαδή το ψυκτικό evaporates:getlost:. Οπότε υποθέτω ότι πρέπει κατ αρχήν να εξασφαλίσουμε ότι το ψυκτικό θα αλλάξει ΟΛΟ, αλλίως έχει εξ αρχής μειωμένη απόδοση και πρόβλημα στο σύστημα. Μετά πρέπει να ασχοληθούμε με το κατα πόσον θα έχουμε την μεγαλύτερη επαγωγή θερμότητας από την cpu. Εκεί έγκειται και ο σχεδιασμός του μπλοκ. ’ρα DJD υποθέτω ότι σε τόσο χαμηλή θερμοκρασία η επαγωγή θα γίνεται πολύ γρηγορότερα (τώρα που το γράφω δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να αλλάζει η θερμοεπαγωγή που χαλκού αλλά τέλος πάντων:o ). Τέλος πάντων υπάρχει ένας λόγος επιφάνειας/μετάδοσης θερμότητας που πρέπει να βελτιστοποιήσουμε.

Και τώρα θυμήθηκα ότι μεταβάλλοντας την επιφάνεια αλλάζει η ροή, αλλάζοντας το ποσοστό αλλαγής φάσης και πάλι από την αρχή. ’ρα... έχουμε πολύ μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι πρεπει να ξεκινησεις αναποδα, δηλαδη απο τη ροη. απο τα χαρακτηριστικα του κομπρεσορα, προσπαθησε να υπολογισεις τη ροη που χρειαζεται να εχει το ρευστο, ωστε να μπορεσει να απορροφησει την απαραιτητη θερμοτητα για να αλλαξει φαση. ετσι εχεις κατι δεδομενο για να αρχισεις να σχεδιαζεις το μπλοκ.

προσπαθησε να κανεις τις επιφανειες του μπλοκ, με λιγοτερες διαστασεις. πιο ομοιομορφο. μιλαω για τις "τριγωνικες βασεις" των πτερυγιων που βρισκονται στην περιφερεια γυρω απο τα pins.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs

). Τέλος πάντων υπάρχει ένας λόγος επιφάνειας/μετάδοσης θερμότητας που πρέπει να βελτιστοποιήσουμε.

[

Με αυτό σαν βάση ,μια σχεδίαση τύπου λαβύρινθου θα μας έδεινε το καλύτερο αποτέλεσμα απο πλευράς επιφάνειας.Σε μια τέτοια σχεδίαση ομως δεν έχουμε καθόλου στροβιλισμούς στο εσωτερικό Μηπως με μια σχεδίαση με φίνς για να αυξήσουμε τις επιφάνειες επαφής αλλα και τους στροβιλισμούς θα πετύχουμε αυτο που θέλουμε

2) με μια σχεδίαση λαβύρινθου μς διαδοχικά ζικ-ζακ για να αλλάζουμε την πορεία του φρεον εχουμε το ίδιο επιθυμητο αποτέλεσμα

Παντως μετα απο συζήτηση με τον ICE την Παρασκευή για τον σχεδιασμό του μπλόκ ,μου πρότεινε τον λαβύρινθο σαν σχεδίαση με κάτι αλλα κόλπα τα οποία δεν πολυκατάλαβα :confused:

Θα ξεκινήσουμε μάλον με κάτι τετοιο και θα συνεχίζουμε . Ελπίζω αυτό στο οποίο αναφέρεται ο μπλε οθόνης σαν παλιοπρόγραμμα να μην είναι και τόσο στριφνό οσο κατάλαβα οτι έιναι

Ειδομεν και γιαυτό

Πάντως αν πετύχουμε (ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΛΩΝ) και φτιάξουμε κάτι καλό ωρε γλέντια...............................:D :D

Οσο για τον χαλκό ειναι πολυ πολύ πιο δύστροπος στην κατεργασία του απο το αλουμίνιου

Φυσικά ανάλογα με τις προσμίξεις αυτό αλλάζει αλλά για την δικιά μας περίπτωση ισχύει αυτο που είπα

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο αποτέλεσμα απο πλευράς επιφάνειας

μην το εξεταζεις μονοπλευρα. αυτο που θελεις, ειναι η μεγιστη απαγωγη θερμοτητας απο το μπλοκ. ο τροπος (επιφανεια/τριβες) ερχεται δευτερος.

στροβιλισμο μπορεις να εχεις και σε λαβύρινθο, αν προσθεσεις κοιλοτητες στο κατω μερος του.

σχεδίαση λαβύρινθου μς διαδοχικά ζικ-ζακ

τα σχεδια των dabit, Baker και bleo8onhs, στην ουσια αυτη την αρχη χρησιμοποιουν

Link to comment
Share on other sites

το σχεδιο ειναι χαλια αλλα πιστευω σας δινει να καταλαβετε την ιδεα μου

οι μαυρες τελιες ειναι χαλκινα ραβδακια

ελπιζω να σας βοηθησα εστω και λιγο,καλα αποτελεσματα

:):rolleyes:

post-243-1416070919,0684_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

Το αλουμινιο οσο κρυωνει τοσο σκληρενει ...

Δεν ειναι αυτο το προβλημα Δεν πρόκεται να το βαράμε το μπλόκ Απλα παρατηρήστε τις κολλήσεις μιλάμε για επαγγελματκή δουλειά

Ποσοι πιστευετε οτι μπορούν να κολλήσουν με τέτοιο άψογο τρόπο αλουμίνιο στο σπίτι τους?Σε περίπτωση που θες να το ξεκολήσεις τι κάνεις?????????

Ενω με χαλκό τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά και εύκολα

Nos-Dio ενδιαφερουσα η ιδεα σου Δε ξεω για evaporator αλλα για waterblock το βλέπω αρκετά καλό.Μπορώ να το βελτιωσω λιγο?και μολις εχω ευκαιρια να το δοκιμασω?

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει 2 μπλοκ απο αλουμινιο και ειναι απογαητευση....

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ!

υπαρχει ενα μαγαζι στην Αθηνας ,που εχει ενα καινουριο μηχανημα που κανει τετοιες κολλησεις

θελει ομως $$$$$

αλλα κανει πολυ καλη δουλεια

ασε που δυσκολευμαι να βρω κομματι χαλκου,ενω το αλουμινιο υπαρχει εν αφθονια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.