Jump to content



Tablet PC's


vic

Recommended Posts

Έδωσα το iPad2 μου γιατί λόγω τιμής δεν άφηνα τα πιτσιρίκια να παίζουν μαζί του και κατά συνέπεια έμενε στο ράφι και κατέβαινε μόνο στα ταξίδια.

Και το έδωσα γιατί η RIM σκοτώνει τα Blackberry Playbooks εδώ στην Ιρλανδία (€140 το 16Gb και €179 το 64Gb) κι έτσι τσίμπησα ένα 64άρι.

Στα θετικά:

Από άποψη ποιότητας κατασκευής είναι άψογο. Μ'αρέσει το USB, το HDMI καθώς και το γεγονός ότι δεν έχει κουμπί για το navigation του. Επίσης, πολύ δυνατή μανίσια θηκούλα/sleeve η οποία έρχεται με τον στάνταρ εξοπλισμό.

Το interface είναι πολύ καλό και πανεύκολο, μέσα σε λιγότερο από 20 λεπτά χρήσης, το συνήθισα, ερχόμενος από iOS εδώ και 3 χρόνια.

Ταχύτητα & απόκριση = σφαίρα, δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από το iPad.

Desktop software = οργασμός. Δίνει τις κλασικές δυνατότητες για sync με iTunes ή Media Player, αλλά σου αφήνει και το filesystem ανοικτό για να πετάς με copy μέσα τις ταινίες και τα mp3 σου, που για μένα είναι αυτό που δεν είχα με το iPad και την χολέρα-iTunes. Θέλω να ψάξω λίγο πως παίζει το WiFi-sync που ακούγεται γαργαλιστικά εύκολο αφού το σετάρεις.

Αυτοδυναμία/μπαταρία = πολύ καλή, εφάμιλλη με του iPad, ξεχνάω να το φορτίσω.

Σαν media συσκευή, μοιράζει στα iPad σακούλες για εμετό. 100 φορές καλύτερος ήχος, με τα ηχεία του τοποθετημένα σε πολύ καλύτερη θέση για να βλέπεις ταινία, σε σχέση με το ξερατό-ηχείο του iPad. Είδα ταινιούλα προχτές το βράδυ και η πρώτη μου σκέψη ήταν "πόσο πρωτόγονο ήταν το iPad σε σχέση με το Playbook" σε αυτόν τον τομέα.

Στα αρνητικά, μόνο ένα: το Blackberry market ("AppWorld"). Τρα-γι-κό. Skype? No. TeamViewer? No. Amazon? Nope... Έλεος.

Υποτίθεται ότι επειδή η RIM το έσπρωχνε ως επαγγελματική ταμπλέτα, δεν την ενδιαφέρει η συμβατότητα με το Google Play και το AppStore. Προφανώς όμως πήρανε πρέφα ότι δεν ζούμε σε έναν ιδανικό κόσμο και 7 στους 10 κατόχους tablet το χρησιμοποιούνε για παιχνίδια και σερφάρισμα, οπότε μόλις λυγίσανε κι ανοίξανε τις πόρτες για port εφαρμογών από το Android market, ταυτόχρονα με την κατρακύλα των τιμών από τα 500 ευρώ στα 150.

Συνολικά, είναι απίστευτα καλή αγορά, δε νομίζω να έβρισκα ούτε κινέζικο no-name tablet με 64Gb αποθήκη στα 179 ευρώ. Κι ερχόμενος από 16άρι iPad 1 το 2010, 16άρι iPad 2 το 2011 και 16άρι iPhone 4 το 2011, τα 64Gb του Playbook είναι ανάσα στο 1/3 της τιμής των συσκευών της Apple, έχω βαρεθεί να μεταφέρω ταινίες κι ακόμα δεν έχει γεμίσει ούτε στο 50%.

Η κατάσταση με το AppWorld καλυτερεύει με την κατά συρροή μεταφορά εφαρμογών από το Android Market, οπότε κατά 99% το Playbook ήρθε για να μείνει :)

attachment.php?attachmentid=52957&stc=1&d=1351028273

attachment.php?attachmentid=52956&stc=1&d=1351026527

post-129-1416076721,4321_thumb.png

post-129-1416076721,4919_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Chosen
Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα να βλέπεις τέτοια μηχανάκια να πηγαίνουν άπατα επειδή δεν γράφουν Apple πάνω.

Με το συμπάθειο αλλά πηγαίνουν άπατα λόγω του κατασκευαστή, όχι λόγω logo. Μέχρι την έκδοση 2.1 του λειτουργικού που κυκλοφόρησαν πολύ πρόσφατα, το λειτουργικό του Playbook δεν είχε app για email!

Δεν σου κάνω πλάκα. Αποφασήσανε το Playbook να κάνει μόνο mirroring το email από Blackberry κινητό όταν αυτά βρίσκονται σε απόσταση σύνδεσης bluetooth. Έδινες 550 ευρώ (τόσο έκανε το Playbook στην κυκλοφορία του) και δεν είχες ούτε email.

Τι φταίει η Apple όταν οι υπεύθυνοι στην RIM την έχουνε δει φίρμες και πετσοκόβουν το Playbook σε βαθμό αναπηρίας, πριν καν το κυκλοφορήσουν, και σε μια αγορά που ήταν ήδη 2 χρόνια μπροστά (όταν βγήκε το Playbook);

Έχει 3G αυτό που πήρες; Απο streaming μέσω δικτύου λέει τπτ;

Όχι, μόνο WiFi & Bluetooth. Με streaming δεν ασχολούμαι δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μόνο WiFi & Bluetooth. Με streaming δεν ασχολούμαι δυστυχώς.

Σε ρωτάω γιατί στα 140€ είναι σκάνδαλο και επίσης διαβάζω τα εξής

Σημερα παρελαβα το καινουριο μου iPad3. Ειχα το 1, μετά το 2 και το πουλησα για να παρω το 3 για να μην χαλασω την παραδοση

Κανοντας streaming ακριβως τις ιδιες ταινιες και στο Ainol Fire και στο iPad3 εχουμε και λεμε:

Στο Fire παιζουν ακομα και οι 1080p μεσω LAN wifi ενω στο iPad3 σερνονται ακομα και οι 720p και επισης μερικες φορες κανει μεσα παρασιτα οπως οταν δεν εχεις τους σωστους codecs.

Μου αρεσει που ελεγαν οτι η GPU ειναι πολυ πιο δυνατη απο του Acer Iconia. Να μην εκφραστω...

Μεγαλη ξεφτιλα για την Apple να την πατανε για πλακα tablets των 100-120€ σε επεξεργαστικη ισχυ...

Αυτα προς ενημερωση μονο.

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθειο αλλά πηγαίνουν άπατα λόγω του κατασκευαστή, όχι λόγω logo. Μέχρι την έκδοση 2.1 του λειτουργικού που κυκλοφόρησαν πολύ πρόσφατα, το λειτουργικό του Playbook δεν είχε app για email!

Δεν σου κάνω πλάκα. Αποφασήσανε το Playbook να κάνει μόνο mirroring το email από Blackberry κινητό όταν αυτά βρίσκονται σε απόσταση σύνδεσης bluetooth. Έδινες 550 ευρώ (τόσο έκανε το Playbook στην κυκλοφορία του) και δεν είχες ούτε email.

Τι φταίει η Apple όταν οι υπεύθυνοι στην RIM την έχουνε δει φίρμες και πετσοκόβουν το Playbook σε βαθμό αναπηρίας, πριν καν το κυκλοφορήσουν, και σε μια αγορά που ήταν ήδη 2 χρόνια μπροστά (όταν βγήκε το Playbook);

Κουταμάρα τους δεν λέω, αλλά το brand name αρκεί για να την βγάλεις καθαρή με κάτι τέτοια, σε μία έστω περίπτωση, αυτή της Apple. Τα iPads π.χ. που είναι για να σερφάρεις στο Internet δεν υποστηρίζουν Flash. Και βγήκανε σε μια εποχή που το flash υπήρχε παντού και πολλές σελίδες όχι απλά αξιοποιούσαν, αλλά απαιτούσαν flash. Και όμως για κάθε ποστ που κάναμε και γελάγαμε με αυτή την αδυναμία των iOS συσκευών η Apple πούλαγε μερικές εκατοντάδες ακόμα συσκευές. Έβγαλε τηλέφωνο που χρειαζόταν πλαστική θηκούλα για να μην έχει απώλεια στο σήμα. Πούλησε τρελά σαν τηλέφωνο. Έβγαλε το τελευταίο μοντέλο με χάρτες του πλανήτη Eternia αντί για χάρτες του πλανήτη Γη, θα πουλήσει πάλι τρελά και οι χρήστες του θα μπαίνουν όλο χαρά στο Google Maps. Θέλεις μια USB υποδοχή και πρέπει να πληρώσεις (δεν κοιτάω eBay) άλλα 30€? Κάποια άλλα πραγματάκια τα αναφέρεις και εσύ, άλλο παράδειγμα θα μπορούσε να είναι αυτό του [MENTION=124]NoDsl[/MENTION]. Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για συσκευές ίδιας ή μεγαλύτερης αξίας από το Playbook.

apple-ipad-no-flash.jpg

Το μόνο λάθος που έχουν κάνει οι άλλες εταιρίες όπως η RIM, είναι ότι πίστεψαν ότι είναι η Apple. Ακόμα και η Microsoft τώρα θεωρεί ότι όχι απλά είναι η Apple, αλλά είναι και καλύτερη από την Apple, οπότε χρεώνει ανάλογα. Μόνο η Amazon και η Google βγήκαν και είπαν "Δεν είμαι η Apple".

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι μεγαλο το post ,το Kindle της Amazon το εχει δοκιμασει κανεις?

Το απλό ή το Fire; Το απλό είναι ένα e-reader (το έχει η γυναίκα μου). Δε μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα, το refresh rate της e-ink οθόνης του είναι εντυπωσιακά αργό, αλλάζεις σελίδα και βλέπεις τις σειρές από pixels να αλλάζουν. To Fire είναι Android based και είναι ένα φτηνό, καλό Android tablet.

Link to comment
Share on other sites

Το απλό ή το Fire; Το απλό είναι ένα e-reader (το έχει η γυναίκα μου). Δε μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα, το refresh rate της e-ink οθόνης του είναι εντυπωσιακά αργό, αλλάζεις σελίδα και βλέπεις τις σειρές από pixels να αλλάζουν. To Fire είναι Android based και είναι ένα φτηνό, καλό Android tablet.

Για το kindle fire HD απλα με χαλαει που ειναι 7" η οθονη και οχι 10"

Link to comment
Share on other sites

'νταξ, τι περιμενεις?

Εχει ενα δικιο σε καποια σημεία, μη ξεχνας οτι αυτοι που αγοράζουν δε προκειτε να ψαχτουν περα απο το βιβλιο οδηγιών

Παντως εγω ενα αinol fire 7' θα το αγοραζα ανετα!!

Link to comment
Share on other sites

άμα γραφόταν από κάποιον reviewer (ή ακόμα και μέλος) του thelab τότε εκεί θα έβλεπες ποιότητα στο άρθρο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν γραφόταν από κάποιο 15χρονο που είχε πιάσει 2-3 tablets στα χέρια και επιπλέον είχε συμμετάσχει σε 1-2 τεχνολογικά forum για 1-2 μήνες κατ' ελάχιστο, το άρθρο θα είχε αρχή, μέση και τέλος. Το εν λόγω άρθρο είναι χύμα στο κύμα και ότι μου έρχεται εκείνη την στιγμή στο μυαλό το γράφω.

Link to comment
Share on other sites

Μου κακοφάνηκε πολύ η τόσο κάθετη εναντίωση και ισοπέδωση. Αν και το έγραψε κοπέλα οπότε.. οκ :hehe: Συμμερίζομαι την άποψη του τύπου με το πρώτο σχόλιο, όχι απαραίτητα για την συγκεκριμένη μάρκα αλλά οτι γενικά προωθεί το (όποιο) brand.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.