Jump to content



Tablet PC's


vic

Recommended Posts

τελικά κατέληξα και εγώ στο nexus 7...προτίμησα καλύτερη κατασκευή από asus και καλύτερη υποστήριξη + το gps.

235 με θήκη από Αγγλία...

Μόλις το λάβω και ασχοληθώ καμιά εβδομάδα μαζί του θα παίξει root βαρβάτο...:magic:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ωραία παρέα και μπαίνω στο ψητό!

Είμαι φοιτητής πληροφορικής στο ΑΤΕΙΘ και μένω στου διαόλου την motha με αποτέλεσμα να λιώνω 2 ώρες στα λεωφορεία(στο πάνε μόνο). Αρχικά ήθελα να αγοράσω ένα λαπτόπι αλλά no money και κατέληξα σε ταμπλέτα ή σμαρτφόουν. Το κινητό το αποκλείω τελικά εφόσον δεν βολεύει για τις ανάγκες μου. Άρα πάμε για τάμπλετ(για νετμπουκ δεν μπαίνω στον κόπο γιατί έχουμε ήδη ένα αλλά η μπαταρία δεν κρατάει!

Λεφτά: Στην καλύτερη περίπτωση 200 ευρώ αλλά κυρίως θα προτιμούσα να μείνω στα 150 εκτός αν αξίζει.

Απαιτήσεις: Ακούω πάρα πολύ μουσική (πες 3 ώρες στο λεωφορείο), παράλληλα με την μουσική θέλω να διαβάζω κανα e-book, παιχνιδάκια από android, ταινίες θα βλέπω σπανιότατα.. πιο πολύ southpark θα δώ :D, θέλω να σερφάρω όταν βρίσκω wi-fi (αν έχει και δέκτη 3G είναι + αλλά το κόβω δύσκολο), όσο για τις ίντσες πιστεύω οι 7'' είναι καλές αλλά και 10'' να είναι δεν έχω πρόβλημα έτσι κι αλλιώς θα κουβαλάω τσάντα, θα προτιμούσα να έχει ανάλυση 1024x600 *παραπάνω από 800χ400* (εδώ θέλω να μου πει κανείς εάν θα δω τρελή διαφορά) από επεξεργαστή δεν ξέρω τίποτα μνήμη ram πιστεύω θέλει 1 giga, λειτουργικό android 4 ICS ή jelly, αν έχει usb θύρα είναι μεγάλο +, το ίδιο ισχύει και για gps , κάμερα οπωσδήποτε για skype, επέκταση μνήμης μέχρι 16-32giga.

Αρχικά θέλω να πω πως έπιασα στα χέρια μου το lenovo ideapad A1 7'' και μ'άρεσε αλλά έχει android 2.3, κολούσε λίγο με την αφή plus το skype σε video call τα δείχνει ανάποδα και απ' ότι είδα δεν θα το φτιάξουν.

Το Cube U30GT Dual Core φαίνεται ελκυστικό και επίσης το inol NOVO 7 Fire (Flame) που είπε κάποιος πριν.

Ακόμα [ame]http://www.amazon.co.uk/NATPC-ULTIMATE-Capacitive-Android-tablet/dp/B007V5XL94/ref=sr_1_6?s=computers&ie=UTF8&qid=1349715850&sr=1-6[/ame] σε χαμηλή τιμή με πολλά reviews.

Τέλος τα πάμπλικ έχουν προσφορά Samsung Galaxy Tab II 7.0 - Wifi στα 200 ευρώ (αξίζει η επένδυση; )

Link to comment
Share on other sites

από όλα τα παραπάνω που αναφέρεις το Galaxy Tab ειναι μακράν η καλύτερη επιλογή.

Για κινεζάκια, πράγματι θα βρεις καλά χαρακτηριστικά σε ακομη καλύτερες τιμές αλλά δεν ξέρω αν αξιζει το ρίσκο (κοιτούσα κι εγω μέχρι πριν λίγες μέρες, αλλά τελικά πήρε το galaxy tab II 10.1 και δεν νομιζω να το μετανοιωσω)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για galaxy το βλέπω αλλά δεν ξέρω αν θα προλάβω την προσφορά, στο site τους γράφει 200 από ιντερνετ (γλιτώνεις 100 ευρώ) αλλά όταν το βάζεις στο καλάθι σε βγάζει άλλα... θα πάρω ένα τηλέφωνο αύριο να διαλευκάνω την υπόθεση.

By the way.. έστω ότι έχω 3g στο τάμπλετ. Πώς το χρησιμοποιώ εφόσον δεν έχω sim μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα για την γυναίκα μία ταμπλέτα κινέζικη από e-bay με 60€ και συγκεκριμένα πήρα αυτήν.

Από ταχύτητα πάει πολύ καλά, σηκώνει ότι της έχει περάσει η γυναίκα και δεν τρώει κολλήματα.

Στην οθόνη θα έβαζα 7/10. Καλή ευκρίνεια, ωραίες γωνίες όταν την κρατάς landscape, μας τα χαλάει λίγο σε portrait όταν κοιτάς από δεξιά.

Από μπαταρία, κρατάει γύρω στο 3ωρο με wifi.

Το wifi της είναι ΓΤΠ, στο δίπλα δωμάτιο πιάνει 1-2 μπάρες, δίπλα στο router full, 3 μέτρα από το router πιάνει 4 μπάρες.

Θερμότητα δεν σηκώνει ιδιαίτερη, ζεσταίνεται λίγο αν το σκίσεις, αλλά όχι του στυλ δεν μπορείς να το αγγίξεις.

Πλαστικά από ποιότητα είναι μέτρια/καλά.

Το digitizer είναι εκνευριστικά responsive, με το χάδι πιάνει. :)

Σε γενικές γραμμές, ίσως είναι κακή ταμπλέτα σε σχέση με άλλες, αλλά είναι 60€ well spent, τα πάει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Έδινε αυτό σήμερα ένα σούπερμάρκετ (REAL) εδώ Βαρσοβία στα 250zloty ήτοι 60-65€. Να κλαίω που δεν το χτύπησα ή δεν αξίζει ούτε για τόσα? Με την ένοια οτι βρίσκεις καλύτερα από ebay με τα ίδια λεφτά ή κάνα 10ρικο παραπάνω.

Χρήση που θα προοριζόταν σερφάρισμα, tapatalk, e books και όχι τιποτα βαρύ

Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα στο Multirama το Lenovo Ideapad A1 στα €125. Ίσως ενδιαφέρει κάποιους.

Αξίζει κυρίως λόγω του offline GPS που υποστηρίζει. Είχαν υποσχεθεί και upgrade σε ICS αλλά δεν το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

τιμιο φαινεται για τα λεφτά του.

Αν και αυτό το 800*480 μου έκατσε κάπως, αλλά τεσπα :)

Ναι οντως και εγω διστασα λογω οθονης προτιστως και μικρης μνημης δευτερευοντως. Αλλα κ με τετοια τιμη δεν ξερω αν μου χαριζαν γαιδαρο και τον κοιτουσα στα δοντια! ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.