Jump to content



πλήρης έλεγχος συνδεδεμένων χρηστών σε router


disssconected

Recommended Posts

Γεια σας,

έχω μια απορία και οσο και αν έχω ψάξει δεν έχω βρει (τουλάχιστον κατανοητή) λύση. Λοιπόν έχω ένα router thomson TG 585 v7 (με forthnet) και θέλω με κάποιον τρόπο να ελένξω την ταχύτητα με την οποία τα pc που συνδέονται σε αυτο κατεβάζουν. Έχω βρεί μέσα απο το site ρυθμίσεων του router (192.168.1.254) όλα τα pc τα οποία συνδέονται και ως επιλογή έχω μόνο ή να τους απαγορέψω τελείως να συνδέονται ή να τους απαγορεύσω μόνο την σύνδεση στο ιντερνετ. Εγω θέλω να συνδέονται κανονικα και να έχουν και ιντερνετ αλλα να μην γονατίζουν όλη την γραμμή και μετα κολλάω εγώ. Ελπίζω να μπορείτε να με βοηθήσετε!

Υ.Γ ποσταρω ξανα μετα απο πόσα χρόνια...3-4! καλως σας βρήκα λοιπόν ξανά!:dance3:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρυθμίσεις για την ταχύτητα δεν έχουν αλλά έχουν ρυθμίσεις προτεραιότητας QoS. Δηλαδή μπορείς να πεις τα ταδε IP/MacAddress να έχουν χαμηλότερη προταιρεότητα από το τάδε IP/MacAddress. Ανάλογα με την υλοποίηση τους QoS στο ρουτερ μπορείς να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα, κάνοντας για παράδειγμα το gaming από το PC σου υποφερτό όταν οι άλλοι κατεβάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Το 585 δεν εχει qos.. Ισως απο εκει που δηλωνεις τι ειδους συσκευες εχεις συνδεδεμενες να παιζει καποιο ρολο αλλα δεν εχω δει διαφορα..

Παντως skype μαζι με torrents το κουμανταρει μια χαρα οταν δεν τρομπαρει η forthnet..

Link to comment
Share on other sites

Το 585 δεν εχει qos.. Ισως απο εκει που δηλωνεις τι ειδους συσκευες εχεις συνδεδεμενες να παιζει καποιο ρολο αλλα δεν εχω δει διαφορα..

Παντως skype μαζι με torrents το κουμανταρει μια χαρα οταν δεν τρομπαρει η forthnet..

Άλλα λέει οπ κατασκευαστής :

DSL Modems & Gateways - - Technicolor TG585v7 (Internet zone)

http://www.technicolorbroadbandpartner.com/getfile.php?id=6183

http://www.technicolorbroadbandpartner.com/getfile.php?id=6233

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ετσι λεει..:clap:. Στα menu του δεν ανεφερε κατι..

Ξερεις μηπως πως ανοιγω shell στο router για να το πειραξω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αντί να βάλεις στο router να βάλεις στους υπολογιστές. Δεν θυμάμαι πως λέγεται το πρόγραμμα. Κάτι σε net limit. Το είχα δει σε internet cafe..
Το Net Limiter πρεπει να λες. Πολυ καλο προγραμματακι οντως.

Καλό το net limiter αλλά αν θυμάμαι καλά είναι μονίμως ανοικτό στον υοπολιστή που τρέχει...

Δηλαδή, ακόμα και όταν θα υπάρχει μόνο ένα πισί πάνω στο ρούτερ αυτό δεν θα μπορεί να εκμεταλευτεί το διαθέσιμο bandwidth λόγο των περιορισμών που θα θέτει το πρόγραμμα και είναι κρίμα...

Το QoS είναι η μόνη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Καλό το net limiter αλλά αν θυμάμαι καλά είναι μονίμως ανοικτό στον υοπολιστή που τρέχει...

Δηλαδή, ακόμα και όταν θα υπάρχει μόνο ένα πισί πάνω στο ρούτερ αυτό δεν θα μπορεί να εκμεταλευτεί το διαθέσιμο bandwidth λόγο των περιορισμών που θα θέτει το πρόγραμμα και είναι κρίμα...

Το QoS είναι η μόνη λύση.

Το ίδιο θα πάθαινε αν έβαζε και limit στο router.

Το πρόγραμμα απενεργοποιείται με μία κίνηση. Το είχα κάνει πολλές φορές στο net που το είχε γιατί πήγαινα τα βράδια και έβαζα πράματα να κατεβαίνουνε. Μου είχαν δώσει τον κωδικό φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

έχω μια απορία και οσο και αν έχω ψάξει δεν έχω βρει (τουλάχιστον κατανοητή) λύση. Λοιπόν έχω ένα router thomson TG 585 v7 (με forthnet) και θέλω με κάποιον τρόπο να ελένξω την ταχύτητα με την οποία τα pc που συνδέονται σε αυτο κατεβάζουν. Έχω βρεί μέσα απο το site ρυθμίσεων του router (192.168.1.254) όλα τα pc τα οποία συνδέονται και ως επιλογή έχω μόνο ή να τους απαγορέψω τελείως να συνδέονται ή να τους απαγορεύσω μόνο την σύνδεση στο ιντερνετ. Εγω θέλω να συνδέονται κανονικα και να έχουν και ιντερνετ αλλα να μην γονατίζουν όλη την γραμμή και μετα κολλάω εγώ. Ελπίζω να μπορείτε να με βοηθήσετε!

Υ.Γ ποσταρω ξανα μετα απο πόσα χρόνια...3-4! καλως σας βρήκα λοιπόν ξανά!:dance3:

Λοιπον υστερα απο την συνδρομη του tifozif1 τα πραγματα για σενα ειναι πολυ απλα.

Εγκαθιστας τον telnet client στα 7 απο Start->Control Panel->Programs And Features->Turn Windows features on or off->Check Telnet Client->OK

Μετα απο console με administrator rights κανεις telnet 192.168.1.254 (που ειναι η default ip του 585) και μετα διαβαζεις τα pdf που εδωσε ο tifozif1 στο link.:getlost:

Συγκεριμενα παντως για την περιπτωση σου μπορεις να δωσεις Highest priority στο port που ειναι συνδεδεμενο το pc σου.Αυτο αναφερεται στις πρωτες παραγραφους του pdf.Απο αυριο περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.