Jump to content



point domain on subdomain


oxide

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ μέσα από τις ρυθμίσεις για nameserver κτλ να "στέλνω" ένα domain σε ένα subdomain?

Μέχρι τώρα κατάφερα να το στείλω στον server (ip) που είναι hosted το site...αλλά είναι shared και έτσι δεν φτάνει αυτό.

Χρησιμοποιώ το free.editdns.net γιατί το panel του καταχωρητή δεν έχει και πολλές ρυθμίσεις.

Μιλάω για .gr domain.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απ' όσο κατάλαβα αυτό που θέλει να πετύχει είναι να στείλει το lala.gr στο koko.lala.gr.

Το subdomain δεν έχει διαφορετική Α εγγραφή στον DNS, οπότε νομίζω πως δεν γίνεται μέσω DNS, εφόσον domain και subdomain οδηγούν στην ίδια IP.

Μπορείς να το κάνεις πολυ εύκολα με ένα απλό domain forward μέσα από το Cpanel.

Link to comment
Share on other sites

Το koko.lala.gr μπορεί να έχει διαφορετικό A record από το lala.gr. Αν θέλει όμως να τα διαφοροποιήσει στον web browser μπορεί να το κάνει με virtual hosts στον apache.

Ναι άσε, πιωμένος ήμουν μάλλον εχθές. Μια χαρά διαφορετικό Α record έχει. Kαι ναι, όντως γίνεται με virtual hosts

Εφόσον ο φίλος λέει ότι είναι shared, έχω κάνει το εξής σε shared hosting (linux-cpanel). Έκανα hosting ένα site και ήθελα να μεταφέρω και ένα δεύτερο site ακριβώς στο ίδιο shared space. (δύο domain .gr) Δημιούργησα ένα subdomain, το οποίο έχει για root έναν συγκεκριμένο φάκελο στον server και μετά το οδήγησα εκεί μέσω του DNS. Είναι πρωί όμως και δε θυμάμαι ακριβώς τι είχα κάνει. :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.