Jump to content



The ASUS Xonar Thread


alexis2044

Recommended Posts

Λοιπόν, μιας και η εν λόγω σειρά καρτών είναι πλέον πολύ διάσημη ( και γιατί να μην είναι, με τον ήχο της :inlove:) ανοίγω το θέμα αυτό (αν και λίγο αργοπορημένα) για συζήτηση περί αυτής.

Έχω την κάρτα αυτή κάπου μισό χρόνο.

Συνδυασμός

Ζ5500 + ASUS Xonar DX

Είμαι γενικώς ευχαριστημένος. Αλλά έχει τα κουλά της.

Θα ξεκινήσω με αυτό: ΟΙ DEVS ΤΗΣ ASUS ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ. Πολύ.

Εδώ και καιρό έπαιζα με τους μαμά drivers, πάντα τους πιο πρόσφατους και έτρωγα στη μάπα το εξής πρόβλημα:

Η κάρτα ΟΤΙ πηγή και να της δώσεις κάνει upsample σε 5.1 για κάποιο περίεργο λόγο. Ακόμα και στο ανάλογο παράθυρο του οδηγού να ορίσεις Input 2 Channel, αν της δώσεις στερεο θα το κάνει 5.1 αμφιβόλου ποιότητος, με άγνωστες παραμέτρους και σύστημα. Απλά κάπως καταλήγει το 2.0 > 5.1 στα ηχεία.

Επίσης ο μανίσιος driver έχει προρυθμισμένο delay στα πίσω κανάλια με αποτέλεσμα να δίνει στον ακροατή την αίσθηση ότι υπάρχει ηχώ. Αποτέλεσμα > :fie:

Τέλος, για να συμπληρώσω το rant για τον driver, καταλαμβάνει περιέργως υπερβολικά πολλά DPC (Deferred Procedure Calls) που οδηγούν σε latency το οποίο αν συσσώρευτεί ακούμε αλλοιώσεις στον ήχο. Αυτό συνήθως έχει να κάνει και με το σύστημα και τα προγράμματα που τρέχουνε, αλλά καλό είναι να διατηρούνται χαμηλά. Μπορείτε να δείτε τα δικά σας τρέχοντας το εξής πρόγραμμα την ώρα που αναπαράγεται κάποιο mp3 ή ταινία. (Γενικώς Ταινία 5.1>2.0 mp3):

DPC Latency Checker

Σα reference:

0-300μs > πολύ καλά

300-500μs > Ok

500-100μs > Κακό

>1000μs > Τρεχάτε γιατί καήκαμε.

Συν τοις άλλοις ο driver ανανεώνεται πολύ σπάνια ως αναφορά ASIO, GX κλπ.

Well DONE ASUS.

Η εναλλακτική και ο δρόμος προς καλύτερο ήχο:

UNi Xonar « brainbit | Unified Xonar Drivers

Ένας χειροποίητος driver από τον "CarvedInside". Τον έβαλα σήμερα και απαντήθηκαν σχεδόν όλα τα παράπονα μου.

Προτείνω εγκατάσταση με παραμέτρους Cmedia Panel (+GX) και Fix 5.1.

Επιτέλους ακούω στέρεο όπως πρέπει! Μείωση στο DPC κατά ~75μs, λιγότερη χρήση RAM, ανανεωμένο ASIO και GX, χρήση του Cmedia Panel για ρυθμίσεις. Μόνο πρόβλημα που δεν έχει switch για γύρισμα στο front panel.

results3.jpg

Εγκατάσταση: Unified για όλες τις Xonar. Βγάζουμε τον μαμά driver και περνάμε τον πειραγμένο.

Κλείνω με μια πρόταση για το Equalizer:

Προφίλ Soft Rock με τις τιμές σε κάθε μπάρα ελάχιστα ανεβασμένες, για βαθιά μπάσα και μαλακά πρίμα. ( - tested and approved ένα φεγγάρι by Neph)

6DjA7.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Αλέξη!

Πριν ένα μήνα περίπου, αγόρασα μια Xonar D2X, την έβαλα στο HTPC και αφού δοκίμασα διάφορες ταινίες με 5.1 ήχο (παρεπιμπτόντως ο ήχος σε 5.1 ταινίες μου φάνηκε χειρότερος απ' ότι πριν με την XFI xtremegamer, λογικά έχει να κάνει με το upscaling που λες), είπα να δοκιμάσω πως τα πάει στο 2.0. Έβαλα μια ταινία 2.0 stereo λοιπόν και σε κάποια φάση κατάλαβα ότι έρχεται ήχος και από τα πίσω ηχεία. wtf λέω, κάποια ρύθμιση θα είναι. Ξεψαχνίζω το asus audio center, τις ρυθμίσεις στα windows, τσεκάρω στα z-5500 ότι είναι direct και δεν έχει μπει κάποιο εφέ στυλ prologic που κάνει upscaling σε 5.1, αλλά εις μάτην. Με την απορία είχα μείνει από τότε, και δεν είχα χρόνο να το ψάξω.

Να' σαι καλά Alex, θα δοκιμάσω τους drivers και θα ενημερώσω. :)

:T:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

και εγω την d2 εχω χωρις κανενα προβλημα, οταν παιζει stereo audio παιζει κανονικα σε 2.1 και σε καμμια περιπτωση δεν περναει σε 5.1 στα ηχεια, μηπως ειναι καποιο setting γενικοτερα?Πριν ειχα και εγω την xfi η οποια τελικα ηταν για κλαμματα απο οτι ακουσα με τα δικα μου αυτια στα τοτε g51 και επειτα στα z5500 που εχω ακομη και τωρα...η d2 με την dx δεν νομιζω να εχουν ιδιο driver γιατι ειναι δυο εντελως διαφορετικες καρτες..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

και εγω την d2 εχω χωρις κανενα προβλημα, οταν παιζει stereo audio παιζει κανονικα σε 2.1 και σε καμμια περιπτωση δεν περναει σε 5.1 στα ηχεια, μηπως ειναι καποιο setting γενικοτερα?Πριν ειχα και εγω την xfi η οποια τελικα ηταν για κλαμματα απο οτι ακουσα με τα δικα μου αυτια στα τοτε g51 και επειτα στα z5500 που εχω ακομη και τωρα...η d2 με την dx δεν νομιζω να εχουν ιδιο driver γιατι ειναι δυο εντελως διαφορετικες καρτες..

Αν έχεις ρυθμισμένο 6 Speakers Analog Output, και 2 Channel Input, δεν παίζει σε όλα τα ηχεία τα στέρεο mp3;

Ο παραπάνω Driver είναι Unified, είναι για όλες τις κάρτες σε ένα αρχείο. Ο Installer διαβάζει ποια κάρτα έχεις και ανάλογα ρυθμίζει τον οδηγό. ;)

Link to comment
Share on other sites

Οχι κανονικα μου παιζει 2.1 μολις το εκανα και τεστ..μου φαινετε λιγο περιεργο να σου το κανει αυτο με mp3, αυτο μου το κανει στα video του youtube αλλα σιγουρα to streaming ειναι σε αλλο format και παιζει σε 5.1 ακομα και σε 2 speakers analog μεσα απο το audio center.Σε dts audio παντως απογειωνεται το συστημα

Link to comment
Share on other sites

Οχι κανονικα μου παιζει 2.1 μολις το εκανα και τεστ..μου φαινετε λιγο περιεργο να σου το κανει αυτο με mp3, αυτο μου το κανει στα video του youtube αλλα σιγουρα to streaming ειναι σε αλλο format και παιζει σε 5.1 ακομα και σε 2 speakers analog μεσα απο το audio center.Σε dts audio παντως απογειωνεται το συστημα

Τα video του youtube είναι stereo. Το Youtube δεν υποστηρίζει 5.1. Τώρα τι να σου πω, από ότι διάβασα πολλοί το αντιμετωπίζουν το πρόβλημα. Πάντως εγώ έτσι το έλυσα ;)

Link to comment
Share on other sites

Moλις ετρεξα το DPC Latency και absolut max μου δινει 485 με διαφορα κομματια απο hard rock μεχρι και δυνατα beat..με τον νεο driver εχουμε μετρησεις?

results3.jpg

Το βάζω και στο 1ο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Την μετρηση την εκανα σε 96khz θα δοκιμασω τον driver παντως απο περιεργια και μονο, δεν νομιζω να τον κρατησω ομως, ισως στην dx να ειναι ποιο εντονο το προβλημα σε σχεση με την d2

Link to comment
Share on other sites

το πέρασα κι εγώ. φαίνεται να δουλεύει καλά εκτός του ότι κρασάρει η εφαρμογή όταν πατάω στο mixer tab :getlost:

Εδώ μια χαρά και το mixer, win7 x64.

Ίσως με καμιά επανεγκατάσταση στρώσει..

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα DPC Latency Checker (με xonar D2X στο σύστημα της υπογραφής και τα Logitech x-540), μεγάλο ρόλο παίζει σε μένα το cool and quiet. Όταν είναι απενεργοποιημένο το CnQ είμαι μεταξύ 120ms και 200ms όταν βάζω τραγούδια. Όταν είμαι idle, δεν κάνω απολύτως τίποτα έχω 100-130ms. Όταν είναι ενεργοποιημένο το CnQ στα idle είναι 170-220ms και στα τραγούδια βίντεο είναι 300-450ms.

Το θέμα με το up mix συμβαίνει μόνο στην περίπτωση που έχω το audio channel στα 2 ηχεία και το analog out 5.1. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα. Παράδειγμα audio channel 6 και analog out 5.1 και να βάλω stereo video ή μουσική δεν το κάνει up mix παίζουν μόνο τα δύο ηχεία. Οπότε ποτέ δεν το κατάλαβα ότι το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

μεγάλο ρόλο παίζει σε μένα το cool and quiet.

Σωστός και εγώ είχα πρόβλημα σε win 7 με τον Core2Quad μου,είχε φτάσει σε σημείο να κάνει μικρές διακοπές όταν έπαιζα μουσική,μέχρι που απενεργοποίησα το eist.

Link to comment
Share on other sites

To ανεβάζουν το latency αυτά τα ενεργειακά καλούδια.

Για υψηλό latency έχει κατηγορηθεί και η ενεργοποίηση του HPET.

Σε μετρήσεις στο δικό μου σύστημα με το HPET enabled και disabled από το bios δεν ειδα διαφορές, ωστόσο δεν είναι λίγοι οι χρήστες που έχουν αναφέρει σημαντική μείωση απενεργοποιόντας το.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πέρασα την v1,30 με παραμέτρους Cmedia Panel (+GX) και Fix 5.1. Πρώτη εντύπωση είναι αύξηση της έντασης στα ηχεία πριν δεν πήγαιναν τόσο(με όποια παραμόρφωση από εκεί και πέρα logitech χ-540, δεν περίμενα και θαύματα οπότε δεν με ωφελεί προσωπικά). Δεύτερη εντύπωση είναι πως στο μενού του FlexBass για πρώτη φόρα, όσο έχω την κάρτα, ότι επιλογές κάνω έχουν άμεση ανταπόκριση. Τρίτη εντύπωση έχει πέσει λίγο latency. Δεν έχω δοκιμάσει ταινίες αρκετές ώρες μουσική και παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μιας και η εν λόγω σειρά καρτών είναι πλέον πολύ διάσημη ( και γιατί να μην είναι, με τον ήχο της :inlove:) ανοίγω το θέμα αυτό (αν και λίγο αργοπορημένα) για συζήτηση περί αυτής....

δεν βλεπω να λεει πουθενα για συζητηση περι drivers μονο

γενικο μου φανηκε το θεμα

τεσπα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.