Jump to content



Ψιλοπροβληματάκια - περιμένουν λύσεις


wolfmandim

Recommended Posts

Εχω τα εξής δύο προβληματάκια:

1. Προσπαθώ να κάνω Rate this computer, όταν κάνω κλικ με το ποντίκι δεν υπάρχει καμμία ανταπόκριση. Γιατί άραγε;

2. Εχω ένα στικάκι Supertalent 32GB. Στο My Computer το βλέπει σαν Removable drive. Οσες φορές κι αν προσπαθήσω να το μετονομάσω παραμένει σαν Removable drive. Στη δουλειά μου το βλέπει κανονικά με την ονομασία του. Τι συμβαίνει;

ΥΓ. Εχω Win 7 Ultimate x64.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα στικάκι Supertalent 32GB. Στο My Computer το βλέπει σαν Removable drive. Οσες φορές κι αν προσπαθήσω να το μετονομάσω παραμένει σαν Removable drive. Στη δουλειά μου το βλέπει κανονικά με την ονομασία του. Τι συμβαίνει;

Πήγαινε στην διαχείριση δίσκων και ονόμασέ το με ένα γράμμα π.χ. G,E,F.

Έναρξη > όλα τα προγράμματα > εργαλεία διαχείρισης > διαχείριση υπολογιστή > διαχείριση δίσκων > δεξί κλικ (στο stick) > αλλαγή του γράμματος η της διαδρομής.......

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην διαχείριση δίσκων και ονόμασέ το με ένα γράμμα π.χ. G,E,F.

Έναρξη > όλα τα προγράμματα > εργαλεία διαχείρισης > διαχείριση υπολογιστή > διαχείριση δίσκων > δεξί κλικ (στο stick) > αλλαγή του γράμματος η της διαδρομής.......

Το κουφό στην περίπτωση είναι ότι στη Διαχείριση δίσκων το βλέπει κανονικά με τ' όνομά του.

Στο My Computer δεν το βλέπει παρά σαν Removable Disk!!!

Link to comment
Share on other sites

Το κουφό στην περίπτωση είναι ότι στη Διαχείριση δίσκων το βλέπει κανονικά με τ' όνομά του.

Στο My Computer δεν το βλέπει παρά σαν Removable Disk!!!

Έχει αρχεία μέσα;

Αν όχι κάνε το διαμόρφωση σε NTFS (από την διαχείριση δίσκων).

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρχεία μέσα;

Αν όχι κάνε το διαμόρφωση σε NTFS (από την διαχείριση δίσκων).

Εκανα ότι μου πρότεινες και τώρα το βλέπει κανονικά. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!:T:

Σχετικά με το 1ο ερώτημά μου, υπάρχει κάποια εξήγηση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "rate this computer".

Εξήγησέ το λίγο πιο αναλυτικά.:hm:

Στα Win7, αν πας Control Panel>Performance σου δίνει επιλογή να κάνεις "Rate this computer".

Οσες φορές κι αν πατήσω την επιλογή αυτή δεν συμβαίνει τίποτα.

Αυτό είναι το ζητούμενο.

ΥΓ. Εχω δει στο Google ότι κι άλλοι έχουν παρόμοια προβλήματα, αλλά δεν έχω βγάλει άκρη..

Link to comment
Share on other sites

Aυτό λέγεται "δείκτης εμπειρίας" των Windows.

Σου βγάζει μια βαθμολογία αφού πρώτα αξιολογήσει τις διάφορες συσκευές του υπολογιστή (επεξεργαστή, κάρτα γραφικών,δίσκο, μνήμη κτλ).

Αυτό κάποτε δεν λειτουργούσε και σε μένα αλλά ξαφνικά έφτιαξε μόνο του. Δεν ξέρω πως και τι.

Για κάνε πρώτα "εκκαθάριση δίσκου" και μετά "ανασυγγρότηση δίσκου" και μετά προσπάθησε να το κάνεις.

Διάβασε εδώ. (Κάτω-κάτω 3η ερώτηση).

Link to comment
Share on other sites

Μπαααα... δε νιώθει τίποτα. Τρέχει το winsat, βγάζει διάφορα στην οθόνη αλλά όταν το βάζω να κάνει out σε αρχείο βγάζει ο bytes.

Το αφήνεις να τρέξει όλο και αφού τελειώσει το κλείνεις και ανοίγεις το Control Panel>Performance.

Εμένα αμέσως μου έβγαλε την αξιολόγησή του!:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.