Jump to content



Triple boot (Windows XP, 7, 10) σε 20 ίδια μηχανήματα


Recommended Posts

Καλησπέρα. Αναζητώ βοήθεια, ή προτάσεις στο παρακάτω case:

 

Έχω στο γραφείο καμια 20ριά Dell Pc's. Κανονικά ερχόντουσαν από την Dell με Windows Vista που δεν τα έβαλα ποτέ, αντίθετα τους είπα να μου κάνουν downgrade σε WinXP. Έτσι στην αρχή δούλευαν με XP. Μετά αγόρασα Volume Licenses για Windows 7 και με το gparted, συμπίεσα το partition των XP και έκανα και δεύτερο και εγκατέστησα τα 7. Έτσι για λίγα χρόνια δούλευα με dual boot διαλλέγοντας από που θέλω να bootάρω.

 

Τώρα θέλω να εκμεταλλευτώ το free upgrade των windows 10 από τα 7, χωρίς όμως να χάσω τα 7ρια. Έτσι πάλι με το gparted σε ΕΝΑ μηχάνημα, μίκρυνα τα 2 partitions με τα XP και τα 7ρια, και δημιούργησα ένα για τα windows 10. Διάβασα ότι πλέον, μπορούμε να ενεργοποιήσουμε τα 10ρια με serial από 7ρια ή 8.Χ, χωρίς να κάνουμε update πρώτα. Έτσι με clean install. Απλώς χρειάζεται πρόσφατο image των windows. http://www.askvg.com/now-you-can-activate-windows-10-using-windows-7-8-or-8-1-product-key/

 

Αυτό δεν το κατάφερα, αλλά δεν έχει πολλή σημασία. Εγκατέστησα ξανά τα 7ρια, και μετά τα έκανα update σε 10ρια.

 

Το πρόβλημα είναι το εξής: Αυτή όλη η διαδικασία, είναι εξαιρετικά χρονοβόρα για να την κάνεις ξεχωριστά σε όλα τα μηχανήματα. (υπενθυμίζω έχουν ακριβώς το ίδιο hardware). Επίσης επειδή έχω ήδη εγκατεστημένα software στις ήδη υπάρχουσες εκδόσεις των windows που εξαρτώνται από το όνομα του υπολογιστή, είναι ασύμφορο να κάνω και cloning όλο το δίσκο. Κι αυτό γιατί θα ήθελε πολύ χρόνο για το cloning αλλά μετά θα ήθελε και πολύ χρόνο για την παραμετροποίηση των μηχανημάτων (ονόματα, ip's κτλ) που θα πρέπει να είναι διαφορετικά σε όλα. Άσε κάποια προγράμματα που πρέπει να είναι μόνο σε μερικά.

 

Αυτό που θα βόλευε αλλά δεν έχω καταφέρει να κάνω, είναι να κάνω ένα image clone το partition των windows 10, και μετά να το κάνω restore στο κενό τρίτο partition που θα έχω δημιουργήσει σε καθένα υπολογιστή. Έτσι τα 10ρια θα είναι καθαρά σε όλους, και δεν θα πειραχθούν οι ιδιεταιρότητες των άλλων προηγούμενων λειτουργικών. Μετά μπορώ πιό εύκολα να αλλάξω τα ονόματα και τις ip's των windows 10.

 

Το πρόβλημα είναι, ότι παρ' ότι το τσεκάρω όταν κάνω cloning το partition των 10, να κάνει copy και τον boot record του δίσκου όλου, δεν γίνεται restore στο νέο δίσκο. Το partition, μεταφέρεται, αλλά δεν έχει ενημερωθεί ο boot sector για να αναγνωρίζει και το 3ο λειτουργικό. Βλέπει μόνο δύο.

 

Χρησιμοποιώ όπως σας είπα το Acronis True Image 2012, σε boot CD για το cloning.

 

Ξέρετε κανένα άλλο software που να κάνει δοκιμασμένα κάτι τέτοιο; Ή, απλώς θα βόλευε αν μπροούσα να αντιγράψω το boot sector του ενός δίσκου στους άλλους, αφού πρώτα είχα κάνει restore τα 10ρια.

 

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη λύση της αντιγραφής του MBR, βρήκα το παρακάτω:

 

https://wiki.archlinux.org/index.php/Master_Boot_Record

 

Αρκεί να bootάρω με ένα linux usb και να γράψω:

 

# dd if=/dev/sda of=/path/mbr-backup bs=512 count=1

για να πάρω backup του δίσκου που είναι έτοιμος, και

 

# dd if=/path/mbr-backup of=/dev/sda bs=512 count=1

για να το γράψω σ' έναν έναν όλους τους άλλους δίσκους των άλλων PC's.

 

Αν δουλέψει θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Στην δουλειά χρεισιμοποιούμε το Drive Snapshot το οποίο κάνει recovery partitions structure, boot sector και το κάθε partition ξεχωριστά.

Δοκίμασέ το νομίζω είναι free για λίγες μέρες.

 

Ελπίζω να μην έχεις εταιρικό δίκτυο και Active Directory γιατί χωρίς sysprep στα Windows θα έχεις μεγάλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

On 2/23/2016 at 10:15 PM, swatoner said:

Στην δουλειά χρεισιμοποιούμε το Drive Snapshot το οποίο κάνει recovery partitions structure, boot sector και το κάθε partition ξεχωριστά.

Δοκίμασέ το νομίζω είναι free για λίγες μέρες.

 

Ελπίζω να μην έχεις εταιρικό δίκτυο και Active Directory γιατί χωρίς sysprep στα Windows θα έχεις μεγάλο θέμα.

Αν κατάλαβα θέλει να αντιγράψει μόνο το MBR και όχι και το partition των windows.

 

Από μνήμης θα έλεγα ότι και ο Clonezilla το κάνει, αλλά πρέπει να το δοκιμάσω για πω με βεβαιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι και αν τότε που ψαχνόμουν είχα καταλάβει ορθά, δεν μπορείς να έχεις το ίδιο κλειδί και στα 7άρια και στα 10άρια. Υποθέτω ότι μετά τις 30 μέρες που έχεις δικαίωμα επιστροφής από τα 10άρια στα 7άρια, το κλειδί θα κλειδώσει με τα 10άρια και θα αρχίσουν να σου πετάνε μηνύματα τα 7άρια ότι δεν είναι νόμιμα. Θα πρέπει να ρωτήσεις σχετικά την Microsoft πριν συνεχίσεις, διότι αν δεν έχει αλλάξει κάτι, θα φας μισή ζωή να σετάρεις το triple boot και μετά θα φας τρελή ήττα από τα 7αρια.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Τα κλειδιά είναι volume liseces και δεν τίθεται θέμα "λήξης" αφού είναι για πολλές ενεροποιήσεις.

 

Το πρόβλημα είναι οτι αντιγράφεται το partition με τα 10ρια μια χαρά, αντιγράφεται και ο MBR του δίσκου, αλλά δεν ενημερώνεται το σημείο που λέει πόσα λειτουργικά είναι εγκατεστημένα. Παραμενουν 2 αντί για 3.

 

Το πιο σύντομο που βρήκα να κάνω, μετά το partitioning, να εγκαταστήσω πρόχειρα τα 10ρια χωρίς serial και μετά να περάσω από πάνω με restore το partition όπου είναι σωστά εγκατεστημένα τα 10ρια (από αναβάθμιση των 7) με όσους χρήστες θέλω και όποιες ρυθμίσεις θέλω και όποιο επιπλέον software κτλ. Θέλουν ενεργοποίηση παλι, αλλά μια χαρά δουλεύουν. Γλυτώνω δηλ την παραμετροποίηση των νέων μηχανημάτων.

 

ΑΝ ήξερα που προσθέτεις και τρίτη επιλογή στο boot, θα παρέλειπα το βήμα της πρόχειρης εγκατάστασης των 10. Κάτι το οποίο κάνω μόνο και μόνο για να περαστεί σαν option και το boot από το 3ο OS. Αυτή η πληροφορία ΔΕΝ είναι στο MBR το οποίο αντιγράφεται αλλά δεν κάνει αυτό που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή κάποιου διαφορετικού boot manager παίζει; Αν έχεις κανένα floppy να κάθεται, ώστε να το δοκιμάσεις χωρίς να το περάσεις στον MBR του σκληρού δίσκου, μπορείς να δοκιμάσεις το GAG, the Graphical Boot Manager

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Το Floppy δεν είναι απαραίτητο για τον GAG, απλά το floppy είναι ένας απροβλημάτιστος τρόπος δοκιμής, διότι αν πας να το εγκαταστήσεις στον δίσκο υποθέτω θα πάει να γραφτεί πάνω από τον manager των Windows. Εκτός και αν ο manager των Windows δεν γράφεται στον MBR, αλλά ξεκινάει ως εφαρμογή μόλις μπουτάρει το active partition. Σε αυτή την περίπτωση θα μπορείς να έχεις και τους δύο, αλλά δεν θυμάμαι, οπότε για αυτό αναφέρω το Floppy. Υπάρχει και ISO στο download αρχείο, οπότε αν έχεις CDROM να μπορείς να τον δοκιμάσεις με ένα CD. Απλά δεν θα μπορείς να σώσεις το configuration, παρά μόνο αν επιλέξεις να σωθεί αυτό στον δίσκο μέσα από το menu του GAG.

Link to comment
Share on other sites

On 2/26/2016 at 6:03 PM, axrst said:

Κατ' αρχάς, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Τα κλειδιά είναι volume liseces και δεν τίθεται θέμα "λήξης" αφού είναι για πολλές ενεροποιήσεις.

 

Το πρόβλημα είναι οτι αντιγράφεται το partition με τα 10ρια μια χαρά, αντιγράφεται και ο MBR του δίσκου, αλλά δεν ενημερώνεται το σημείο που λέει πόσα λειτουργικά είναι εγκατεστημένα. Παραμενουν 2 αντί για 3.

 

Το πιο σύντομο που βρήκα να κάνω, μετά το partitioning, να εγκαταστήσω πρόχειρα τα 10ρια χωρίς serial και μετά να περάσω από πάνω με restore το partition όπου είναι σωστά εγκατεστημένα τα 10ρια (από αναβάθμιση των 7) με όσους χρήστες θέλω και όποιες ρυθμίσεις θέλω και όποιο επιπλέον software κτλ. Θέλουν ενεργοποίηση παλι, αλλά μια χαρά δουλεύουν. Γλυτώνω δηλ την παραμετροποίηση των νέων μηχανημάτων.

 

ΑΝ ήξερα που προσθέτεις και τρίτη επιλογή στο boot, θα παρέλειπα το βήμα της πρόχειρης εγκατάστασης των 10. Κάτι το οποίο κάνω μόνο και μόνο για να περαστεί σαν option και το boot από το 3ο OS. Αυτή η πληροφορία ΔΕΝ είναι στο MBR το οποίο αντιγράφεται αλλά δεν κάνει αυτό που θέλω.

Με bcdedit δε μπορείς να αλλάξεις το boot menu? Το τρέχεις από command line ως administrator.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.