Jump to content



laptops - o παράδεισος του σκουπιδολογισμικού


gdp77

Recommended Posts

Πραγματικά γιατί τα βάζουν τελικα?Οι μεν σχετικοίμε υπολογιστες χάνουν ώρα να απαλαγούν, οι δε λιγότερο σχετικοί δεν ασχολούνται κάν με τα περισσοτερα από αυτα.. πώς το σκεφτονται δηλαδή και περνάνε τζάμπα σαβούρα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

όταν αγοράζετε έναν φορητό, και δεδομένου ότι όλοι (όπως φαίνεται) έχετε κάπου ένα δισκάκι με windows για να κάνετε φορμάτ στο καινούργιο σας pc, γιατί δεν λέτε να σας τον δώσουν χωρίς λειτουργικό;

Link to comment
Share on other sites

η σωστη διαδικασια για την αποχτηση λαπτοπ ειναι η εξης :

1. κοιτα ποιο λειτουργικο εχει το λαπτοπ που θες να αγορασεις

2. κατεβαζεις το λειτουργικο απο οπουδηποτε απατσαριστο και χωρις περιεργα edition και το καις σε ενα δισκακι

3. αγοραζεις το λαπτοπ

4. το ανοιξεις και μπαινεις στο bios, οριζεις 1st boot το οπτικο

5. βαζεις το δισκακι, σωζεις το bios και επανεκινεις

6. κανεις εγκατασταση χρησιμοποιωντας το κλειδι που εχει το λαπτοπ απο κατω και σε 30 λεπτα εχεις ενα φρεσκο και νομιμο μηχανημα που πεταει.

Link to comment
Share on other sites

είναι σωστό αυτό που λέει ο altri, γιατί αν κάνει κάποιος αυτό που είπα εγώ τότε δεν θα πάρει άδεια χρήσης (λογικό βέβαια).

(αλλά και παλι, δεν νομίζω να κάτσουν να σκάσουν οι περισσότεροι ε ; ;) )

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ηταν και μετα το toshiba μου πριν 2,5 χρονια που το πηρα...οποτε το πρωτο που εκανα ηταν φορματακι με κατεβασμενα 7αρια με το κλειδι βεβαια που εχει το λαπτοπ και ολα κομπλε.αλλα το οτι ειναι εκνευριστικο,ειναι...

πηρε ενας γνωστος μου ενα λαπτοπ με εναν της σειρας U της intel που δεν τραβανε και πολλα και το λαπτοπ ηταν φορτωμενο του σκασμου και δεν πηγαινε μια.του ελεγα να κανουμε ενα φορματ να ξεμπερδευουμε αλλα δεν ηξερε και πολλα και μου λεει αστο δεν πειραζει...

Link to comment
Share on other sites

η σωστη διαδικασια για την αποχτηση λαπτοπ ειναι η εξης :

1. κοιτα ποιο λειτουργικο εχει το λαπτοπ που θες να αγορασεις

2. κατεβαζεις το λειτουργικο απο οπουδηποτε απατσαριστο και χωρις περιεργα edition και το καις σε ενα δισκακι

3. αγοραζεις το λαπτοπ

4. το ανοιξεις και μπαινεις στο bios, οριζεις 1st boot το οπτικο

5. βαζεις το δισκακι, σωζεις το bios και επανεκινεις

6. κανεις εγκατασταση χρησιμοποιωντας το κλειδι που εχει το λαπτοπ απο κατω και σε 30 λεπτα εχεις ενα φρεσκο και νομιμο μηχανημα που πεταει.

Και εγω την ιδια διαδικασια κανω σε καθε καινουριο λαπτοπ που παιρνω. :p

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος, η toshiba -ακομα και αν εχεις λειτουργικο με ''σπασμενο'' κωδικο, σου το επισκευαζει κανονικα σε περιπτωση που σου παθει κατι.

Δηλαδή άμα το πάρεις με windows και του βάλεις linux και χαλάσει δεν θα στο φτιάχνουν?

Link to comment
Share on other sites

Και αμα μου καει η cpu τι σχεση εχει τι λειτουργικο εχει?ειναι σαν να λες οτι δεν θα σου καλυψει η αντιπροσωπεια το αυτοκινητο ενω εχει εγγυηση επειδη εβαλες πατατες στη θεση του συνοδηγου.

Link to comment
Share on other sites

Και αμα μου καει η cpu τι σχεση εχει τι λειτουργικο εχει?ειναι σαν να λες οτι δεν θα σου καλυψει η αντιπροσωπεια το αυτοκινητο ενω εχει εγγυηση επειδη εβαλες πατατες στη θεση του συνοδηγου.

Πολλες αντιπροσωπειες (βλεπε acer που δεν φημιζεται για το καλυτερο δυνατο service),

βρισκουν δικαιολογιες οπως αυτην που σου ειπα για να μην σου φτιαξουν το λαπτοπ και προσπαθουν απο εκει να πιαστουν για να μην στο κοιταξουν καν.

Υπαρχουν παρα πολλα τετοια περιστατικα.

Προφανως και δεν το βγαζω απο το μυαλο μου.

Link to comment
Share on other sites

Καμία σοβαρή αντιπροσωπεία δεν πρόκειται να σου πει τίποτα για το λογισμικό. Στις περισσότερες φορές δεν το κοιτάνε καν καθώς η πιο τυπική διαδικασία είναι να κάνουν recovery του συστήματος πριν πάνε να διαγνώσουν πιθανά hardware προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

αν γνωρίζεις αυτό το ρωτάς πριν το πάρεις για να ειναι οκ

επίσης αν σου πουν "ξέρεις σου το δώσαμε με vista γιατι του έβαλες ubuntu τωρα εισαι εκτός εγγύησης " και τους πεις οτι θα κάνεις καταγγελία και μήνυση συνήθως ανακαλούν (σε εμενα εγινε τηλεφωνικός ) αυτό γιατί ξέρουν οτι δεν θέλουν να μπλέξουν με δικαστήρια κ τέτοια .:)

τραγικό ειναι να μην σου επιτρέπουν να πάρεις λαπτοπ χωρίς λειτουργικό αλλα ο νομος τις αγοράς τους το επιτρέπει και βαράνε ,

αλλο ακυρο και σπαστικο ειναι πχ στην hp λαπτοπ των 900Ε να λαμπαδιάζει λες και ειναι σόμπα ακόμα και μετά απο καθάρισμα στα φουφουργια,

καθώς κα εκείνα τα ελεεινά tuch κουμπιά για ενταση mute ενταση κτλπ που δουλεύουν οταν δεν κολάει ρ driver τους ....

το κοριφαίο ειναι η μπάρα για την ενταση ήχου που κολάει ανα πάσα στιγμή και η ενταση ανεβοκατεβαίνει μόνη τις :wall: έλεος

Link to comment
Share on other sites

Καμία σοβαρή αντιπροσωπεία δεν πρόκειται να σου πει τίποτα για το λογισμικό. Στις περισσότερες φορές δεν το κοιτάνε καν καθώς η πιο τυπική διαδικασία είναι να κάνουν recovery του συστήματος πριν πάνε να διαγνώσουν πιθανά hardware προβλήματα.

Και εγω μαζι σου ειμαι σε οτι λες.

Και εγω το θεωρω παραλογο να σου πει κανεις κατι τετοιο.

Αλλα οταν ο αλλος θελει να μην στο φτιαξει, μπορει να σκαρφιστει ο,τι κατεβασει το μυαλο του.

Link to comment
Share on other sites

αν γνωρίζεις αυτό το ρωτάς πριν το πάρεις για να ειναι οκ

επίσης αν σου πουν "ξέρεις σου το δώσαμε με vista γιατι του έβαλες ubuntu τωρα εισαι εκτός εγγύησης " και τους πεις οτι θα κάνεις καταγγελία και μήνυση συνήθως ανακαλούν (σε εμενα εγινε τηλεφωνικός ) αυτό γιατί ξέρουν οτι δεν θέλουν να μπλέξουν με δικαστήρια κ τέτοια .:)

τραγικό ειναι να μην σου επιτρέπουν να πάρεις λαπτοπ χωρίς λειτουργικό αλλα ο νομος τις αγοράς τους το επιτρέπει και βαράνε ,

αλλο ακυρο και σπαστικο ειναι πχ στην hp λαπτοπ των 900Ε να λαμπαδιάζει λες και ειναι σόμπα ακόμα και μετά απο καθάρισμα στα φουφουργια,

καθώς κα εκείνα τα ελεεινά tuch κουμπιά για ενταση mute ενταση κτλπ που δουλεύουν οταν δεν κολάει ρ driver τους ....

το κοριφαίο ειναι η μπάρα για την ενταση ήχου που κολάει ανα πάσα στιγμή και η ενταση ανεβοκατεβαίνει μόνη τις :wall: έλεος

Αν τους πεις ομως οτι ολα τα ηλεκτρονικα προιοντα εχουν κανονικα συμφωνα με τον νομο 2 χρονια εγγυηση;

Εκει δεν νομιζω να κανουν κατι.

Βεβαια υπαρχουν παιδια που τους το εχουν φτιαξει μετα το 1ετος εγγυησης(βλεπε acer,hp,lenovo) αλλα πιο πολυ τρεξιμο θα εχεις και νευρα, παρα θα κανεις δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

......

απο ο,τι καταλαβες φιλε μου εισαι απο τους ελαχιστους εδω μεσα που δεν κανουν φορματ στο πρωτο boot!

θα μου πεις βεβαια "γιατι να πρεπει να το κανω αυτο σε ενα μηχανημα που μολις αγορασα?".. και θα εχεις και απολυτο δικιο!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.