Jump to content



laptops - o παράδεισος του σκουπιδολογισμικού


gdp77

Recommended Posts

Η κατάσταση είναι εξωφρενικά τραγική. Αγοράζεις laptop για να κάνεις τη δουλειά σου και καταλήγεις να φτύνεις αίμα από την πρώτη στιγμή. Εντάξει, το ξέρω ότι είμαι το 1% που παίρνει laptop γιατί πραγματικά το έχει ανάγκη, ενώ το 99% είναι οι "κουτσές Μαρίες" που αγοράζουν γιατί είναι μόδα ή πιο όμορφο για το σαλόνι ή γιατί δεν ξέρουν ότι υπάρχουν και desktops που κάνουν καλύτερη δουλειά στη μισή τιμή κτλ... Και πραγματιικά ζητώ συγνώμη από την Τoshiba (θα μπορούσε να είναι οποιαδήποτε εταιρεία) που ανήκω σε αυτή τη μειοψηφία, αλλά τι χρωστάω να ταλαιπωρούμαι;

Βρίσκομαι στη 2η ώρα μετά την εγκατάσταση των win και ακόμα προσπαθώ να συμμαζέψω το μηχάνημα... 800 services και startup apps, έτρεχαν μετά την πρώτη εγκατάσταση, χωρίς ποτέ να ρωτηθώ. Το μηχάνημα με corei5 + 4GB RAM είναι πιο αργό από το προϊστορικό laptop που είχα με turion 64, 1 GB RAM και win XP. Τι να πρωταναφέρω; Ένα σωρό άχρηστες υπηρεσίες, mcaffee, skype bars, bing bars, 100 σκουπιδο-toshiba-apps, ebay bars, τάδε reminder, δείνα reminder κτλ. 30!!!! startup apps, στην υγειά των ηλιθίων... :wall:

Με ρώτησες ρε φίλε αν τα χρειάζομαι όλα αυτά; Τέλος πάντων, γουστάρεις να τα βάλεις, ok. ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ STARTUP μου εξηγείς; Βάλτα στο δίσκο να υπάρχουν. ΤΙ σου χρωστάω εγώ που ξέρω τι μου γίνεται να κάθομαι 2 ώρες και να κάνω uninstall την κάθε παπαριά, μπας και πάρει λίγο τα πάνω του το μηχάνημα και τρέξει αξιοπρεπώς...:tomato::whip::help::man_in_love::triniti:

Πόσο δύσκολο είναι μετά την εγκατάσταση των win να με ρωτήσεις αν χρειάζομαι τη σαβούρα σου; Ή τέλος πάντων δώσε μια επιλογή για "recommended install" για τις "κουτσές Μαρίες" και μια επιλογή "custom install" για κάποιον που ξέρει τι θέλει.

Και πολύ ασχολήθηκα. Με πρώτη ευκαιρία κατεβάζω από torrent win7 ultimate και τα εγκαθιστώ μπας και δω άσπρη μέρα. Και ας έρθει μετά κανείς να με πει πειρατή. Θα του φέρω το laptop στο κεφάλι και μετά θα πάω να μου δώσουν καινούριο, σύμφωνα με τους όρους της εγγύησης "ό,τι και αν συμβεί". Άει σικτίρ πια...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Μα δεν είναι θέμα των windows, το πρόβλημά του είναι ότι η Toshiba βάζει ένα σωρό άχρηστες εφαρμογές μέσα στα laptop της... και πράγματι η συγκεκριμένη εταιρία βάζει απελπιστικά πολλές extra σαβούρες...:wall:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μαζί σου 100% μεγάλε. Απευθύνονται σε άσχετους οι οποίοι μπορεί να χαίρονται που το laptop έχει τόσο πολλά "προγράμματα". Τι χρωστάμε να τυραννιόμαστε με όλες αυτές τις αηδίες! Κι εγώ το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν clean install.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι θέμα των windows, το πρόβλημά του είναι ότι η Toshiba βάζει ένα σωρό άχρηστες εφαρμογές μέσα στα laptop της... και πράγματι η συγκεκριμένη εταιρία βάζει απελπιστικά πολλές extra σαβούρες...

Όλες οι εταιρείες το κάνουν. Η Toshiba είναι απλά ένα παράδειγμα. Και το παλιό μου Acer είχε σκουπίδια, αλλά το 2011 η κατάσταση, μάλλον έχει ξεφύγει.

Link to comment
Share on other sites

τον ασχετο και την κουτση μαρια δεν τουσ απασχολη τα 1002 σκουπιδια!!!αρκη να μπενει facebook...οι υπολιπη που ξερουν..απλα ξερουν τη πρεπει να κανουν!!!!!!:smoke:

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια ΘΕΤΙΚΗ εμπειρια απο laptop που ειχα ηταν με ενα 15R της Dell. Πραγματικα το laptop ειχε μονο τα ακρως ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ. Drivers, manager για το Wi-Fi και για την καμερα.

ΤΙΠΟΤΑ αλλο δεν ηταν προεγκατεστημενο.

Πραγματικα respect γιατί αυτο που αναφερει ο gdp77 το εχω αντιμετωπισει σε ολες τις αλλες εταιριες.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια ΘΕΤΙΚΗ εμπειρια απο laptop που ειχα ηταν με ενα 15R της Dell. Πραγματικα το laptop ειχε μονο τα ακρως ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ. Drivers, manager για το Wi-Fi και για την καμερα.

ΤΙΠΟΤΑ αλλο δεν ηταν προεγκατεστημενο.

Πραγματικα respect γιατί αυτο που αναφερει ο gdp77 το εχω αντιμετωπισει σε ολες τις αλλες εταιριες.

confirim,η dell ειναι η μονη που βαζει μεσα μονο τα απολυτως απαραιτητα(desktop/notebook) και μερικα μοντελα της fujiftu

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όποτε πιάσω λάπτοπ καινούριο για... περιποίηση, το πρώτο πράγμα που κάνω είναι επανεγκατάσταση windows από καθαρή διανομή, με το νόμιμο key βέβαια. Είναι ανούσιο να κάθεται κάποιος 2-3 ώρες μόνο για να καθαρίσει το σύστημα, η εγκατάσταση γίνεται σε μισή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

τον ασχετο και την κουτση μαρια δεν τουσ απασχολη τα 1002 σκουπιδια!!!αρκη να μπενει facebook...οι υπολιπη που ξερουν..απλα ξερουν τη πρεπει να κανουν!!!!!!:smoke:

Τελικά τους απασχολούν φίλε μου. Όταν πλέον σκάσουν οι γύρω τους στα γέλια από το αργόστροφο καινούριο και πανάκριβο μηχάνημα, σου το φέρνουν εσένα κι εμένα να τους το φτιάξουμε!!!:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι πασίγνωστο....Αλλα ρε παιδια πρεπει να πέσει κράξιμο γι αυτο! Ο advanced user θα κανει τα κολπα του, αντιθετα ο noob θα μπει facebook και ολα οκ

Πηρα πριν ενα μηνα ενα ACER...1η μου κινηση να βγαλω τον δισκο απο μεσα και να βαλω τον SSD μου, καθαρη εγκατασταση ultimate win 7 και ειμαι οκ...τελος!

Laptop χωρις ssd, απλα δεν παιζει! ....και απο σαβουρα δεν καταλαβαινει! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η Toshiba, όλες το κάνουν, άλλες λίγο άλλες πολύ.

Το χειρότερο είναι πως όσο περνάει ο καιρός, βάζουν όλοι όλο και περισσότερα.

Πάντως και εγώ κάνω το ίδιο με τον Whitesnake... κατευθείαν New Install!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όποτε πιάσω λάπτοπ καινούριο για... περιποίηση, το πρώτο πράγμα που κάνω είναι επανεγκατάσταση windows από καθαρή διανομή, με το νόμιμο key βέβαια. Είναι ανούσιο να κάθεται κάποιος 2-3 ώρες μόνο για να καθαρίσει το σύστημα, η εγκατάσταση γίνεται σε μισή ώρα.

Ειδικά με τα 7 η επανεγκατάσταση γίνεται για πλάκα και μπορεί να γίνει και από άτομα με ελάχιστες γνώσεις. Άλλη αίσθηση το καθαρό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο είναι ότι και να τα απεγκαταστήσεις η registry έχει γίνει κουρελού.

Η μόνη λύση είναι με το που παίρνεις το μηχάνημα format με τα oem και βάζεις τον δικό σου κωδικό windows.

Εγώ σε αυτό έχω καταλήξει, και στα 2 laptop που έχω/είχα.

Μόνο το netbook δεν είναι φορτωμένο πολύ (msi wind), μάλλον τους έκοψε ότι αν το φορτώσουν δεν θα . . . φορτώνει!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.