Jump to content



AM3/DDR2 mobo


paris

Recommended Posts

Οποιαδήποτε με SB710/SB750 θα σου ξεκλειδώσει τον τέταρτο πυρήνα. Τώρα για DDR2 μητρική και καινούρια λίγο δύσκολο.

θα σου πρότεινα βασικά την παρακάτω

Asrock A785GMH/128M | Skroutz.gr

Την είχα για ένα χρονικό διάστημα και την δούλευα. Πολύ ευχαριστημένος, ο μόνος λόγος που την πούλησα ήταν ότι μου περίσσευε μια κάρτα γραφικών και μια φτηνότερη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, δεν θα ηθελα μια mini Asrock σαν αυτην, εισαι σιγουρος οτι ειναι καλη? θα ξεκλειδωσει τον 4ο πυρηνα? εχει o/c δυνατοτητες?(ο 720 εχει ξεκλειδωτο πολ/στη).

Θεωρεις οτι ειναι καλυτερη απο την Gigabyte που εδειξα?

Και αλλη μια ερωτηση, πως μπαινει η pci_xpress καρτα? αφου υπαρχει εκεινη η ψυκτρα!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, δεν θα ηθελα μια mini Asrock σαν αυτην, εισαι σιγουρος οτι ειναι καλη? θα ξεκλειδωσει τον 4ο πυρηνα? εχει o/c δυνατοτητες?(ο 720 εχει ξεκλειδωτο πολ/στη).

Θεωρεις οτι ειναι καλυτερη απο την Gigabyte που εδειξα?

Και αλλη μια ερωτηση, πως μπαινει η pci_xpress καρτα? αφου υπαρχει εκεινη η ψυκτρα!!

Μόνο Sempron 140 είχα δοκιμάσει στην ASrock και τον ξεκλείδωνε μια χαρά. Αν είναι καλύτερη από την Gigabyte δεν ξέρω διότι δεν έχω δοκιμάσει την Gigabyte. Προσωπικά πάντως ήμουν υπέρ ευχαριστημένος με την ASRock. Ήταν καθαρά οικονομικό το θέμα που επέλεξα να την δώσω.

Όσον αφορά την ψήκτρα στο chipset, δεν ενοχλεί την PCie κάρτα, μην ανησυχείς για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο Sempron 140 είχα δοκιμάσει στην ASrock και τον ξεκλείδωνε μια χαρά. Αν είναι καλύτερη από την Gigabyte δεν ξέρω διότι δεν έχω δοκιμάσει την Gigabyte. Προσωπικά πάντως ήμουν υπέρ ευχαριστημένος με την ASRock. Ήταν καθαρά οικονομικό το θέμα που επέλεξα να την δώσω.

Όσον αφορά την ψήκτρα στο chipset, δεν ενοχλεί την PCie κάρτα, μην ανησυχείς για αυτό.

Eχει ο Sempron πυρηνες για ξεκλειδωμα?

Απο τη φωτο φαινεται οτι η x1 καρτα δεν μπορει να μπει.

Αυτη η mini asrock δε μου γεμιζει το ματι, εχει o/c ικανοτητες?

Απ οτι βλεπω στην υπογραφη σου φιλε μου, εχεις κι εσυ αυτον τον επεξστη και τον ξεκλειδωσες! Οποτε απορω γιατι δεν μου προτεινεις τη δικη σου mobo.

Link to comment
Share on other sites

γιατι. δεν υπαρχει πια!! ειναι συλλεκτικο κομματι....!!!:dance3::dance3:

edit: απο την συγκεκριμενη ειμαι υπερευχαριστημενος. ειναι φορτωμενη με συσκευες και δεν εχει κανει κιχ! επισης εχω παει τον 720 ξεκλειδωμενο μεχρι 3,4ghz χωρις πολλα πολλα!! με ενα κλικ πανω στο ρευμα μονο! τωρα τον εχω μονιμα στα 3ghz.

Link to comment
Share on other sites

γιατι. δεν υπαρχει πια!! ειναι συλλεκτικο κομματι....!!!:dance3::dance3:

edit: απο την συγκεκριμενη ειμαι υπερευχαριστημενος. ειναι φορτωμενη με συσκευες και δεν εχει κανει κιχ! επισης εχω παει τον 720 ξεκλειδωμενο μεχρι 3,4ghz χωρις πολλα πολλα!! με ενα κλικ πανω στο ρευμα μονο! τωρα τον εχω μονιμα στα 3ghz.

Kαλα, στα 3.0GHz τον εχω κι εγω. Στα 3.4 γιατι δεν τον αφησες, δεν ηταν σταθερος?

Το θεμα βεβαια ειναι το ξεκλειδωμα του 4ου πυρηνα. Τη μητρικη που αναφερεις δεν τη βρισκω πουθενα στο ιντερνετ.

Πες μου κατι plz, τι score παιρνει η cpu σου στο wei?

Eγω 6,8 στα 2.8GHz και 6,9 στα 3.0GHz.

Link to comment
Share on other sites

ποια μητρικη λες? αφου σου εδωσα το λινκ...!

αν εννοεις τη δικη μου, σου ειπα οτι δεν υπαρχει πλεον στην αγορα.

δεν τον αφησα στα 3.4, γιατι 1) ειχα την μαμισια ψυκτρα και 2) δεν μου χρειαζεται τοση ισχυς πουθενα........ακομα τουλαχιστον! ετσι τον εβαλα στρογγυλα στα 3!!!

wei...? στο δεικτη των win 7 εννοεις?

στα 3 ghz:

post-4092-1416075013,0206_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ποια μητρικη λες? αφου σου εδωσα το λινκ...!

αν εννοεις τη δικη μου, σου ειπα οτι δεν υπαρχει πλεον στην αγορα.

Για τη δικη σου μιλαμε φυσικα, αυτη με την οποια ξεκλειδωσες τον 720.

Το οτι δεν υπαρχει στην αγορα κατι δεν σημαινει οτι εξαφανιζεται κι απ το ιντερνετ...

wei...? στο δεικτη των win 7 εννοεις?

στα 3 ghz:

Μενω εκπληκτος φιλε μου:wassat:

Με τον ιδιο ακριβως επεξστη εγω εχω 6,9 κι εσυ 7.3 !!

Μηπως σου δινει μεγαλη αβαντα η καρτα γραφικων?(η δικη μου ειναι μετρια, στα 6.8)

Σημειωσε οτι σε μνημη και δισκο σε κερδιζω χαλαρα: 7.6

(Adata DDR2 2x2GB 800MHz cas4 και SSD)

Link to comment
Share on other sites

Για τη δικη σου μιλαμε φυσικα, αυτη με την οποια ξεκλειδωσες τον 720.

Το οτι δεν υπαρχει στην αγορα κατι δεν σημαινει οτι εξαφανιζεται κι απ το ιντερνετ...

Μενω εκπληκτος φιλε μου:wassat:

Με τον ιδιο ακριβως επεξστη εγω εχω 6,9 κι εσυ 7.3 !!

Μηπως σου δινει μεγαλη αβαντα η καρτα γραφικων?(η δικη μου ειναι μετρια, στα 6.8)

Σημειωσε οτι σε μνημη και δισκο σε κερδιζω χαλαρα: 7.6

(Adata DDR2 2x2GB 800MHz cas4 και SSD)

εννοω οτι στα μαγαζια δεν προκειται να τη βρεις. σε κανα ebay ισως παιζει.

το σκορ ειναι και σε τι κομματι cpu πεφτεις!

δε νομιζω να εξαρταται και απο την VGA, αφου τα τεσταρει ξεχωριστα και βγαζει ξεχωριστα αποτελεσματα...!

δεν εχω SSD δισκο οπως εσυ και οσον αφορα τις μνημες, τις εχω στο auto. αυτο σημαινει οτι το BIOS τις εχει "χαλαρες", οπως συνηθως κανει σε αυτη τη ρυθμιση. αν τις "σφιξω" λιγο, μπορει να βγαλει παραπλησιο αποτελεσμα! αλλα δεν με νοιαζει αυτο, γι αυτο δεν τις εχω πειραξει.

Link to comment
Share on other sites

εννοω οτι στα μαγαζια δεν προκειται να τη βρεις. σε κανα ebay ισως παιζει.

Που υπαρχει στο νετ λεω για να διαβασω review της.

το σκορ ειναι και σε τι κομματι cpu πεφτεις!

δε νομιζω να εξαρταται και απο την VGA, αφου τα τεσταρει ξεχωριστα και βγαζει ξεχωριστα αποτελεσματα...!

δεν εχω SSD δισκο οπως εσυ και οσον αφορα τις μνημες, τις εχω στο auto. αυτο σημαινει οτι το BIOS τις εχει "χαλαρες", οπως συνηθως κανει σε αυτη τη ρυθμιση. αν τις "σφιξω" λιγο, μπορει να βγαλει παραπλησιο αποτελεσμα! αλλα δεν με νοιαζει αυτο, γι αυτο δεν τις εχω πειραξει.

Φιλε μου,

δεν ειναι δυνατον να ισχυει αυτο που λες, οτι ο ιδιος επεξστης διαφερει απο κομματι σε κομματι, τοσο πολυ μαλιστα που η διαφορά να ειναι 6,9 με 7,3...

Βεβαια μου διεφυγε και κατι αλλο, ο δικος σου ειναι πια 4πυρηνος! ενω ο δικος μου 3πυρηνος.

Απο κει και περα εχω ακουσει οτι υπαρχει συσχετιση μεταξυ των scores του wei, οπως εξαλλου υπαρχει συσχετιση επεξστη-καρτας γραφικων στο 3dmark06(με την ιδια καρτα οποιος εχει καλυτερο επεξστη λαμβανει και καλυτερο score).

Οσο για τις μνημες και το δισκο σημειωσε πως αν δεν εχεις ssd σου βγαζει παντα εως 5.9 max, ενω 7.6 στη μνημη λαμβανω ακομα και στο auto(κανει το cas μου απο 4 σε 5).

Τελος να σου πω οτι αν εχεις οπως βλεπω ζευγαρι μνημων στα 800 και ζευγαρι στα 1066, τοτε και τα δυο ζευγαρια σου δουλευουν στα 800.

Link to comment
Share on other sites

για review, google is your friend..!

για τον cpu νομιζα οτι τον εχεις ξεκλειδωτο.....!!:)

για τα σκορ στα διαφορα benches, δε με πολυκαινε. βασικα εμενα με ενδιαφερει, το πισι μου να ανταποκρινεται στις απαιτησεις μου. απο τη στιγμη που τις υπερκαλυπτει, δεν με ενδιαφερει να δω αν κανει 0,001sec πιο γρηγορα ή βγαζει 1-2 fps παραπανω! τα bench τα κανω για να βοηθαω οσους ενδιαφερονται να συγκρινουν πραγματα!

για τους δισκους, εχω RAID0, οπως βλεπεις στην υπογραφη μου..!! αλλα ο SSD ειναι αλλου!!!

τις μνημες μου ετσι ακριβως οπως λες, τις εχω. 2 στικακια 800αρια + 2 στικακια 1066, και σαφως, δουλευουν στα 800. παντα συμφωνα με τις αργοτερες πανε οι μνημες! το ξερω αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

για review, google is your friend..!

για τον cpu νομιζα οτι τον εχεις ξεκλειδωτο.....!!:)

για τα σκορ στα διαφορα benches, δε με πολυκαινε. βασικα εμενα με ενδιαφερει, το πισι μου να ανταποκρινεται στις απαιτησεις μου. απο τη στιγμη που τις υπερκαλυπτει, δεν με ενδιαφερει να δω αν κανει 0,001sec πιο γρηγορα ή βγαζει 1-2 fps παραπανω! τα bench τα κανω για να βοηθαω οσους ενδιαφερονται να συγκρινουν πραγματα!

για τους δισκους, εχω RAID0, οπως βλεπεις στην υπογραφη μου..!! αλλα ο SSD ειναι αλλου!!!

τις μνημες μου ετσι ακριβως οπως λες, τις εχω. 2 στικακια 800αρια + 2 στικακια 1066, και σαφως, δουλευουν στα 800. παντα συμφωνα με τις αργοτερες πανε οι μνημες! το ξερω αυτο!!!

Mα, οπως ειπα, εψαξα στο google αλλα δεν.

Οχι ακομα, τωρα θα παρω μια καταλληλη mobo οπως λεω στο διπλα thread και θα τον ξεκλειδωσω.

Ναι, γιαυτο σε ρωτησα, για συγκριση. Ειναι σημαντικη η παρατηρηση οτι με ξεκλειδωτο τον 720 πας τοσο πολυ παραπανω. Ασαφες τι ρολο ακριβως παιζει η καρτα.

Οσο για τους μηχανικους δισκους, ειτε green βαλεις ειτε velociraptor, το max που θα σου δωσει ειναι 5.9:)

Link to comment
Share on other sites

Mα, οπως ειπα, εψαξα στο google αλλα δεν.

Οχι ακομα, τωρα θα παρω μια καταλληλη mobo οπως λεω στο διπλα thread και θα τον ξεκλειδωσω.

Ναι, γιαυτο σε ρωτησα, για συγκριση. Ειναι σημαντικη η παρατηρηση οτι με ξεκλειδωτο τον 720 πας τοσο πολυ παραπανω. Ασαφες τι ρολο ακριβως παιζει η καρτα.

Οσο για τους μηχανικους δισκους, ειτε green βαλεις ειτε velociraptor, το max που θα σου δωσει ειναι 5.9:)

Σε εμένα με δύο συστήματα με W.D. 500GB CAVIAR BLUE στον ένα έβγαλε σκόρ 6,2 και στον άλλο 6.0 !!!

Στο νέο μου σύστημα με W.D. CAVIAR BLACK SATA III έβγαλε σκόρ 5,9 !!

Τι να πεις .......ότι να είναι .....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.