Jump to content



Απατη e-mail ή πραγματικό? Τα φώτα σας (Phishing )


MUL

Recommended Posts

Μου εχει ερθει ενα ε-μαιλ πολλες φορες που λεει...

____________________________________________________________________________________________

Εθνική Τράπεζα θα αντικαταστήσει όλες τις κάρτες την ΕΘΝΟcash, με την ΕΘΝΟcash PLUS.

Παρακαλώ κάντε κλικ στο link, και να κάνει την επιβεβαίωση της διεύθυνσης του σπιτιού σας και την ΕΘΝΟcash κάρτα σας.

Οι πληροφορίες που θα υποβληθούν σε επεξεργασία και σε 7 εργάσιμες ημέρες θα παραλάβετε στο σπίτι σας τη διεύθυνση του νέου την ΕΘΝΟcash PLUS.

© 2011 ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ

____________________________________________________________________________________________

Ο firefox λεει Η σελίδα έχει αναφερθεί ως πλαστή!

Στις λεπτομέρειες του εμαιλ βλεπω

X-Message-Delivery: Vj0xLjE7dXM9MDtsPTA7YT0wO0Q9MjtTQ0w9NA==

X-Message-Status: n

X-SID-PRA: Ethniki Trapeza <contact.act@nbg.gr>

X-SID-Result: SoftFail

X-DKIM-Result: None

X-AUTH-Result: FAIL

X-Message-Info: 6sSXyD95QpWrXVm0kDZ09CZEbeYWU1dCcOWJKsUH4oGKnU3hRMY04ftT9Ndk5wzRMfSMxVUppTzqrLTC5/p8vMPGJOXszytvWx08pokQ+do=

Received: from SNT0-MC3-F9.Snt0.hotmail.com ([10.13.106.19]) by col0-imc3-s2.Col0.hotmail.com with Microsoft SMTPSVC(6.0.3790.4675);

Wed, 16 Feb 2011 03:31:22 -0800

Received: from cl51851.mobyhost.ru ([85.17.220.3]) by SNT0-MC3-F9.Snt0.hotmail.com with Microsoft SMTPSVC(6.0.3790.4675);

Wed, 16 Feb 2011 03:31:19 -0800

Received: from apache by cl51851.mobyhost.ru with local (Exim 4.62)

(envelope-from <apache@cl51851.mobyhost.ru>)

id 1PpfbK-0000Ag-4f

for ***@hotmail.com; Wed, 16 Feb 2011 14:31:18 +0300

Date: Wed, 16 Feb 2011 14:31:18 +0300

To: ***@hotmail.com

From: Ethniki Trapeza <contact.act@nbg.gr>

Reply-To:

Subject: Ethnocash PLUS!

Message-ID: <356f5e94467e4ff346732bc178d47c9a@85.17.220.3>

X-Priority: 3

X-Mailer: PHPMailer (phpmailer.sourceforge.net) [version ]

MIME-Version: 1.0

Content-Transfer-Encoding: 8bit

Content-Type: text/html; charset="iso-8859-1"

Return-Path: apache@cl51851.mobyhost.ru

X-OriginalArrivalTime: 16 Feb 2011 11:31:19.0686 (UTC) FILETIME=[08070A60:01CBCDCD]

Οπου *** ειναι το εμαιλ μου (hotmail)

Βλέπω ρώσικους server και παραξενεύομαι

Ξερει κανεις τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Η εθνική φίλε όντως έκανε αναβάθμιση σε ΕΘΝΟcash PLUS. Από εκεί και πέρα καλύτερο θα ήταν να πας σε κάποιο υποκατάστημα της εθνικής και να κάνεις την επιβεβαίωση των στοιχείων σου για να είσαι σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Εμοιαζε πολύ με της Εθνικής, μονο το logo αλλαζε λίγο. Ενημερώστε τον κόσμο γιατι μπορει να την πατήσει. Ο πατερας μου ας πουμε δεν θα καταλάβαινε την διαφορά, ευτυχώς τον πρόλαβα ..

Αυτο που με προβληματίζει ειναι οτι το λινκ ειναι nbg.gr/wps/portal/!ut/... ιδιο με της Εθνικής

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο mail μου έχει έρθει και εμένα 2-3 φορές ασχέτως που δεν είχα (ούτε έχω) καμία σχέση με την εθνική.

Άλλωστε ισχύει αυτό που είπαν και παραπάνω, ότι καμία τράπεζα και για κανένα λόγο δεν στέλνει email ζητώντας σου στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου κάνει τρομερή εντύπωση που το _http://www.nbg.gr δεν ανήκει στην Εθνική. Γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτή είναι πράγματι η σελίδα της Εθνικής; (ασχέτως αν δεν στέλνεις ποτέ στοιχεία μέσω internet)

Link to comment
Share on other sites

To _http://www.nbg.gr είναι το site της Εθνικής.

To link του email πηγαίνει σε άλλο site, στο _http://legiogaming.com/assets/thumbs/etnocash/PLUS/?/LoginPageMap/!ut/p/c1/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3hP52AvL08TIwN3yyBzAyOfUC8zCxNHAwMLA30_j_zcVP2CbEdFAE5oKgU!/dl2/d1/L0lDUmlTUSEhL3dHa0FKRnNBL1lCUlp3QSEhL2Vs/?lang=el

το οποίο προφανώς και έχει σκοπό να κλέψει τα στοιχεία των καρτών.

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν να έρθει μήνυμα απο εταιρεία ή τράπεζα και να μην είναι τέλειο σε γράψιμο και έκφραση; κάνει μπαμ ότι είναι πλαστό. επειδή λέει Εθνική τράπεζα δεν σημαίνει πως είναι και αυθεντικό.

μου θύμισε αυτό που έλεγε ότι το hotmail θα κλείσει λογαριασμούς γιατί δεν χωράνε και πρέπει να στέιλεις μήνυμα παντού. αποστολέας: η ... Μαρία απο το Hotmail. έλεος...

Link to comment
Share on other sites

fake ειναι...

οπως προαναφερθηκε απο τον haya, και εμενα μου εχει ερθει 3-4 φορες το ιδιο mail παρ'ολο που δεν εχω/ειχα ποτε λογαριασμο στην Εθνικη!

εν ολιγοις, ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ να μην δωσετε για κανενα λογο PIN της οποιας καρτας σας στο ιντερνετ! προσεχτικα με τετοια θεματα...

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα ηρθαν αυτα τα mail φυσικα τα διεγραψα αμεσως

γιατι δεν εχω δωσει στην εθνικη το email μου ,πως το ηξερε να μου στειλει εκει?

και επισης γιατι εχω ακουσει κι αλλες φορες για παρομοια fake μυνηματα "τραπεζων"

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εμένα με έχουν γεμίσει με τέτοια email ακριβώς. Τα έχω αναφέρει πολλάκις σαν phishing scam και ακόμα έρχονται. Μη μασας. Το λινκ που δίνουν είναι άλλο απο αυτό που πατάς. Ο πιο εύκολος τρόπος να δείς αν είναι οκ το μειλ.

Link to comment
Share on other sites

Οποίος δε μπορεί να διακρίνει τέτοιες απάτες με τη πρώτη ματιά ,καλό είναι να μην ασχολείται με ebanking και να διεκπεραιωνει τις υποχρεώσεις του αυτοπροσώπως στα φυσικά υποκαταστήματα της αντίστοιχης τράπεζας...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.