Jump to content



Ομαδική αγορά Superlux HD668B


papajim

Recommended Posts

Σκάω μύτη λίγο αργά, αλλά έκανα ένα search και δεν είδα να έχει αναφερθεί:

Για άτομα από Θεσσαλονίκη που ίσως να ξέμειναν από τη παραγγελία και θέλουν να γλυτώσουν τα μεταφορικά υπάρχει το

Superlux HD-668 B

στην Παπαναστασίου. Ουσιαστικά το online store του είναι αυτό του Thomann μεταφρασμένο :p

Λένε πως έχει τον ίδιο προμηθευτή με Thomann.

Έγινε επεξεργασία από Andeus
Link to comment
Share on other sites

Haha Ελληνας στο Τhomann de ατσα αυτα ειναι.

Του παππουλη στην τραπεζα επρεπε να του πεις οτι κανονιζω να φερω ρωσιδες και εχουν κανει καταθεση καμια 20αρια ατομα απο τωρα για να ανοιξω το κ$@#μπαρο με 600ευρω. :jump::rofl::hang3:

Link to comment
Share on other sites

Για όσο περιμένουμε... Βρήκα το εξής (ξέρω τα διαγράμματα δεν είναι το παν αλλά τροφή για σκέψη :p)

Απόκριση συχνότητας Superlux HD668B και Beyerdynamic DT990

graphCompare.php?graphType=0&graphID[]=3301&graphID[]=2141

Amazon.com: beyerdynamic DT 990 Premium 250 Ohm Headphone (Black/Silver): Electronics :whistle2: :nerd:

Από ότι βλέπω και αν δεν έχω λάθος, κάτω από τα 30Hz, δηλαδή στις πολύ χαμηλές τα Beyer, υπερέχουν πάρα πάρα πολυ - οι μονάδες είναι λογαριθμικές και μικρές αλλαγές φαινομενικά στα db είναι μεγάλες. Αλλά από 30Hz και πάνω και όπου οι διαφορές πέφτουν πολύ κάτω από 3db, οι αποκρίσεις πρέπει να φαίνονται στο αυτί παραπλήσιες...

Mε αφορμη το post σου βρηκα αυτο.Καταλαβαινεις οτι μολις ερθουν με το καλο θα φανε ενα τρελο head on crashtest τα 2 μεταξυ τους

http://www.personal.psu.edu/wjk5036/blogs/williams_blog/Sfrequency.jpg

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Του παππουλη στην τραπεζα επρεπε να του πεις οτι κανονιζω να φερω ρωσιδες και εχουν κανει καταθεση καμια 20αρια ατομα απο τωρα για να ανοιξω το κ$@#μπαρο με 600ευρω. :jump::rofl::hang3:
Θα φώναζε την πολίτζια να πάρει το μερτικό της και αυτός το δικό του.
Link to comment
Share on other sites

Mε αφορμη το post σου βρηκα αυτο.Καταλαβαινεις οτι μολις ερθουν με το καλο θα φανε ενα τρελο head on crashtest τα 2 μεταξυ τους

http://www.personal.psu.edu/wjk5036/blogs/williams_blog/Sfrequency.jpg

Βουαλά

graphCompare.php?graphType=0&graphID[]=3301&graphID[]=3041

Δείχνει καλύτερο μπάσο μέχρι περίπου 15-20Hz, δηλαδή στις πολύ χαμηλές. Μετά κερδίζει σχεδόν παντού το Superlux.

[MENTION=9203]NooDle[/MENTION] Δώκε τρακινγκ στο λαό :p

Έγινε επεξεργασία από alexis2044
Link to comment
Share on other sites

Βουαλά

graphCompare.php?graphType=0&graphID[]=3301&graphID[]=3041

Δείχνει καλύτερο μπάσο μέχρι περίπου 15-20Hz, δηλαδή στις πολύ χαμηλές. Μετά κερδίζει σχεδόν παντού το Superlux.

[MENTION=9203]NooDle[/MENTION] Δώκε τρακινγκ στο λαό :p

tracking-ID: 166651930131 Παρε λαεε

Link to comment
Share on other sites

Καποιος παλιοτερα ειχε προτεινει εξωτερικη καρτα ηχου για τα ακουστικα. Δλδ για να καταλαβω, τι διαφορες εχουν καρτες τυπου Soundblaster ειτε εξωτερικες ειτε PCI σε σχεση με τις οποιες Realtec φορανε οι μητρικες φορητων και σταθερων υπολογιστων? Αξιζουν τετοις αγορες?

Την προηγουμενη βδομαδα ειχε σε προσφορα την Soundblaster x-fi στα 53ε, Αξιζε?

Link to comment
Share on other sites

Καποιος παλιοτερα ειχε προτεινει εξωτερικη καρτα ηχου για τα ακουστικα. Δλδ για να καταλαβω, τι διαφορες εχουν καρτες τυπου Soundblaster ειτε εξωτερικες ειτε PCI σε σχεση με τις οποιες Realtec φορανε οι μητρικες φορητων και σταθερων υπολογιστων? Αξιζουν τετοις αγορες?

Την προηγουμενη βδομαδα ειχε σε προσφορα την Soundblaster x-fi στα 53ε, Αξιζε?

Να σου το αναλύσω δεν ξέρω ακριβός, το μόνο που ξέρω ειναι ότι όταν έβαλα την Asus d2x η διαφορα ήταν τεράστια σε σχέση με την on board της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος παλιοτερα ειχε προτεινει εξωτερικη καρτα ηχου για τα ακουστικα. Δλδ για να καταλαβω, τι διαφορες εχουν καρτες τυπου Soundblaster ειτε εξωτερικες ειτε PCI σε σχεση με τις οποιες Realtec φορανε οι μητρικες φορητων και σταθερων υπολογιστων? Αξιζουν τετοις αγορες?

Την προηγουμενη βδομαδα ειχε σε προσφορα την Soundblaster x-fi στα 53ε, Αξιζε?

Κοίτα, παίζει ρόλο και η πηγή και η ενίσχυση. Υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί για να επιτύχεις και σχετικά καλύτερο ήχο και σωστή οδήγηση από άποψη ισχύως και για όλα τα budget. Πχ, μπορείς να πάρεις ενισχυτή/dac, μια καλή κάρτα ήχου και έναν εξωτερικό ενισχυτή, ή μπορείς να πάρεις μια καλούτσικη κάρτα ήχου που να έχει και ενισχυτή ενσωματωμένο για headphones.

Η φτηνότερη all around λύση είναι είτε η asus xonar dg (pci) είτε η asus xonar dgx (pci-e) που ουσιαστικά είναι η ίδια κάρτα, απλά αλλάζει η θύρα τους. Έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή για headphones και οι δυο. Αλλιώς κοιτάς κάτι σε σκέτη κάρτα ήχου χωρίς ενσωματωμένο ενισχυτή (xonar ds/dsx, και ακριβότερες) και ξεχωριστό ενισχυτή εξωτερικό. Η δίνεις αρκετά περισσότερα (150-200) και παίρνεις καμιά από τις ναυαρχίδες των καρτών ήχου.

Οτι και να πάρεις από τα παραπάνω, 90% θα έχει καλύτερο ήχο από την on board, και θα οδηγεί και καλύτερα τα superlux. Όλα αυτά τα έχω διαβάσει, δεν τα έχω δοκιμάσει στην πράξη, προσωπικά με on board είμαι, και σκέφτομαι να τσιμπήσω μια dg/dgx όταν φτάσουν με το καλό τα superlux.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, παίζει ρόλο και η πηγή και η ενίσχυση. Υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί για να επιτύχεις και σχετικά καλύτερο ήχο και σωστή οδήγηση από άποψη ισχύως και για όλα τα budget. Πχ, μπορείς να πάρεις ενισχυτή/dac, μια καλή κάρτα ήχου και έναν εξωτερικό ενισχυτή, ή μπορείς να πάρεις μια καλούτσικη κάρτα ήχου που να έχει και ενισχυτή ενσωματωμένο για headphones.

Η φτηνότερη all around λύση είναι είτε η asus xonar dg (pci) είτε η asus xonar dgx (pci-e) που ουσιαστικά είναι η ίδια κάρτα, απλά αλλάζει η θύρα τους. Έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή για headphones και οι δυο. Αλλιώς κοιτάς κάτι σε σκέτη κάρτα ήχου χωρίς ενσωματωμένο ενισχυτή (xonar ds/dsx, και ακριβότερες) και ξεχωριστό ενισχυτή εξωτερικό. Η δίνεις αρκετά περισσότερα (150-200) και παίρνεις καμιά από τις ναυαρχίδες των καρτών ήχου.

Οτι και να πάρεις από τα παραπάνω, 90% θα έχει καλύτερο ήχο από την on board, και θα οδηγεί και καλύτερα τα superlux. Όλα αυτά τα έχω διαβάσει, δεν τα έχω δοκιμάσει στην πράξη, προσωπικά με on board είμαι, και σκέφτομαι να τσιμπήσω μια dg/dgx όταν φτάσουν με το καλό τα superlux.

Πρεπει φιλος :thumbup:

*S2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.