Jump to content



Νέα για το Διάστημα, Live Streaming και σχολιασμός Thelab style (SpaceLab)


HotPeanut

Recommended Posts

Ορίστε και το σύντομο σε καλή ποιότητα:

 

 

Δεν είχα προσέξει την αναπήδηση αρχικά.

 

Επόμενο βήμα να επαναχρησιμοποιήσουν κάποιο από τα 1st stage cores.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος ποια θα είναι η χρησιμότητα αυτών των πυραύλων; Θέλω να πω, ότι μου φαίνονται αρκετά μικρότεροι απ τους "κοινούς".

 

Θα μεταφέρουν καύσιμα, εφόδια, για τι προορίζονται; Ή απλά είναι για πειραματικούς λόγους ώστε αυτά να εφαρμοστούν στους άλλους αργότερα;

Link to comment
Share on other sites

Σου φαίνονται μικρότεροι; Ο πλήρης Falcon 9 έχει ύψος 70m. Το πρώτο στάδιο που προσγειώνεται είναι μικρότερο φυσικά. Ενδεικτικά μερικά μεγέθη:

 

Falcon 9

Height : 70 m

Diameter 3.66 m

 

Atlas V

Height 58.3 meters
Diameter 3.81 meters

 

Ariane 5

Height 46–52m
Diameter 5.4 m

 

Όσο για τη χρησιμότητά τους είναι ίδια με όλων των άλλων rockets. Put stuff into orbit/send stuff to other places in the solar system. Ο συγκεκριμένος είχε σαν πρωτεύουσα αποστολή να στείλει το Dragon spacecraft στον ISS. To landing είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο αλλά ο τελικός στόχος είναι η πτώση των τιμών. Μια πτήση με έναν Falcon 9 κοστίζει τώρα $61m. H SpaceX ελπίζει να πουλάει reused Falcon 9s περίπου στα $43m. Όπως βλέπεις αν το καταφέρουν η διαφορά είναι σημαντική, με προοπτική να μειωθεί κι άλλο στο μέλλον.

 

I'm on a boat

Έγινε επεξεργασία από EraserheadX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, UltraB said:

Μπορεί να μου πει κάποιος ποια θα είναι η χρησιμότητα αυτών των πυραύλων; Θέλω να πω, ότι μου φαίνονται αρκετά μικρότεροι απ τους "κοινούς".

 

Θα μεταφέρουν καύσιμα, εφόδια, για τι προορίζονται; Ή απλά είναι για πειραματικούς λόγους ώστε αυτά να εφαρμοστούν στους άλλους αργότερα;

 

Η χθεσινή CRS-8 είναι κανονική αποστολή ανεφοδιασμού του ISS, η πρώτη μετά από αρκετό καιρό που μπορεί να επιστρέψει και φορτίο στη γη. Ο Falcon 9 που χρησιμοποιήθηκε έχει ύψος 70m και ζυγίζει 541 τόνους. Σε πλήρη ανάπτυξη μπορεί να ανεβάσει ωφέλιμο φορτίο 13 τόνων σε LEO ή ~5 τόνων σε γεωστατική τροχιά.

 

Επιχειρησιακά, αυτό τον κατατάσσει τουλάχιστον στην ίδια κατηγορία με τους Atlas V (58m, 334 τόνοι), Soyuz-U (51m, 313 τόνοι) και μικρότερο μόνο από ελάχιστους πυραύλους που χρησιμοποιούνται σήμερα, όπως τον Proton-M (58m, 705 τόνοι), Ariane 5 (52m, 777 τόνοι), Delta-IV Heavy (72m, 733 τόνοι).

 

Η προγραμματισμένη εξέλιξή του (Falcon 9 Heavy), αναμένεται να είναι το βαρύτερο νέο σύστημα εκτόξευσης μέχρι την έλευση του SLS, με ωφέλιμο φορτίο της τάξης των 50 τόνων.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να πω την κακία μου, άραγε θα φτιάξουν και επαναχρησιμοποιούμενους στρατιωτικούς πυράυλους όπου θα αφήνουν μόνο την κεφαλή και θα γυρνάνε τα άλλα στον ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, UltraB said:

Με καλύψατε πλήρως! Απλά στο παραπάνω βίντεο μου φάνηκε αρκετά μικρότερος, γι αυτό και το ερώτημα :p

Σημαντικά μικρότερος είναι ένας άλλος επαναχρησιμοποιούμενος πύραυλος που ίσως είχες δει παραπάνω στο θέμα, ο New Shepard της Blue Origin. Με μόλις 15m ύψος και 75 τόνους βάρος έχει εντελώς διαφορετική φιλοσοφία.

 

Φτάνει ίσα-ίσα στα 100km (το όριο του διαστήματος) και επιστρέφει κατακόρυφα στη γη. Προορίζεται για υποτροχιακά πειράματα και μελλοντικά για τη μεταφορά επιβατών στο όριο του διαστήματος. Δεν μπορεί να μεταφέρει φορτίο σε τροχιά.

 

6 minutes ago, sotiris said:

Να πω την κακία μου, άραγε θα φτιάξουν και επαναχρησιμοποιούμενους στρατιωτικούς πυράυλους όπου θα αφήνουν μόνο την κεφαλή και θα γυρνάνε τα άλλα στον ιδιοκτήτη?

Και ιστορικά δεν υπάρχει ιδιαίτερη  διαφορά ανάμεσα στους στρατιωτικούς ICBM και τους πυραύλους που χρησιμοποίησαν Ρώσοι και Αμερικανοί για "ειρηνικές" αποστολές. Οπότε, και τώρα αν θέλουν, βάζουν μια κεφαλή MIRV σε έναν από δαύτους και είναι έτοιμοι. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Να πω την κακία μου, άραγε θα φτιάξουν και επαναχρησιμοποιούμενους στρατιωτικούς πυράυλους όπου θα αφήνουν μόνο την κεφαλή και θα γυρνάνε τα άλλα στον ιδιοκτήτη?

Εμπεριέχει τον κίνδυνο να εξελίξει ο αντίπαλος φτηνό παράσιτο που θα προσκολλάται και θα έχει στο τσεπάκι τα αντίποινα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.