Jump to content



Πως μπορώ να φτιάξω φωτάκια LED,με δικό μου ηλεκτρικό σύστημα ?


MindOracle

Recommended Posts

Πως μπορώ να φτιάξω φωτάκια LED,με δικό μου ηλεκτρικό σύστημα ?

όπως το λέει ο τίτλος παιδιά,το πήρα σαν ιδέα απο ένα άτομο που έκατσε και έκανε μόνος του,φωτάκια LED,και τα έκανε σαν εκεινο το παιχνιδι που ειχαμε μικροι,με κλωστες (οπτικες ινες)και στην άκρη ήταν αναμενες?

Αυτό εννοώ,αφού το είδα σκέφτηκα γιατί να μην το κάνω και εγώ?

πχχ..

led.jpg

126x119-http---www.dragonmodz.net-images-resistor.gif

Αν δεν κανω λαθος κατι τετοιο ειχε χρησιμοποιησει αλλα δεν ξερω σχεδιο,και δεν ξερω τον τροπο.

Στοιχειωδη εκπαιδευση εχω,στο κολαι!

Αλλα δεν ξερω συνδεσμολογιες,κτλ . Ξερετε τιποτα εσεις?

Εαν ναι βοηθειστε με :)

Για καλο ειναι :):baby:

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς leds, πλακέτα, αντιστάσεις και μετασχηματιστή.

Άν φτιάξεις αυτό με την πετονιά που λές, γιατί δέν βάζεις μέσα μία τέτοια λάμπα απευθείας από 220volt να τελειώνεις?

s1060p1510.jpg

Link to comment
Share on other sites

χααχα όχι .. είπαμε οχι και τετοιο ,αλλα ειναι καλη ιδεα.

@ Lakiss απλα θελω να κανω ενα ωραιο Project για το γραφειο μου απο κατω,και στον υπολογιστη απο πισω,για αυτο θελω να δημιουργησω αυτο το πραγμα.

Δε ξερει κανεις συνδεσμολογια κτλ ?

Link to comment
Share on other sites

LED Resistor Calculator

Εδω φαινονται οι 2 τροποι που μπορεις να χρησιμοποιησεις. Αν κανεις συνδεση των leds σε σειρα, χρειαζεσαι λιγοτερα καλωδια, ομως αν θες να βαλεις πολλα leds, τα τελευταια θα φωτιζουν λιγοτερο απο τα πρωτα. Στην παραλληλη συνδεση δεν εχεις τετοια προβληματα.

Επισης το link που σου δινω υπολογιζει και τι αντισταση σε Ohm θα χρειαστεις. Αν θες να το κανεις και σχετικα ομορφο, παρε και θερμοσυστελομενο μακαρονι για να βαλεις τα καλωδια μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν κοιταξες προσεκτικα το link που σου εδωσα. Δες την εικονα στο Leds in parallel και θα καταλαβεις. Εν ολιγοις ολοι οι ακροδεκτες των leds ειναι στον ιδιο αγωγο, αρα εχουν και την ιδια ταση. Αν δεν σου φτανουν αυτα, δες και στο wikipedia : Series and parallel circuits - Wikipedia, the free encyclopedia οπου σκεψου οτι εκει που ειναι η αντισταση, θα ειναι το led το δικο σου.

Επισης, google is your best friend...

Link to comment
Share on other sites

μόνο που τα είδα αυτά , χάζεψα.Ούτε κατάλαβα τα μισά και παράπανω,με φαινετε πρεπει να ριξω διαβασμα μεχρι και σε αυτα για να καταφερω κατι...

Αν και ετσι οπως νομιζω η καλυτερη λυση ειναι τα παραλληλα,και ας ειναι σε ευθεια τα LED.σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Η συνδεσμολογία δε σχετίζεται με το πώς θα τοποθετήσεις τα led στη διάταξή σου (πχ σε ευθεία διάταξη, σε κύκλο ή σε οτιδήποτε - αυτό έχει να κάνει μόνο με το τι θες να φτιάξεις).

Link to comment
Share on other sites

ωραια...

τοτε υπαρχουν 2 project.

1. Να μπει φωτισμος κατω απο το γραφειο σε μηκος 1,5 μετρα.

2. Να γινει ενα "κυροπιγιο" οπως ειναι τα λουλουδια ετσι,μικρα να ειναι 20-30εκ.μηκος και να κρεμονται .

:T:

Link to comment
Share on other sites

@ theo_mich , θα ηθελα να δοκιμασω και κατι μονος.

@ rafail1994

4.8watt με 60 led 3528 smd ανα μέτρο

1.Ti ειναι το 3528 SMD ?

2. 4.8 Watt καταναλωση συνολικη ?

3. Γραφει για παραγγελια,κατω των 5 μετρων ΔΕΝ διατιθετε τροφοδοσια,αρα πως το κανεις?:T:

Link to comment
Share on other sites

3528SMD είναι ο τύπος του led που χρησιμοποιεί. Με το 4,8W εννοεί ανά μέτρο κατανάλωση. Για την τροφοδοσία, λέει ότι δε δίνουν καλώδια, οπότε - υποθέτω - δίνουν απλά το τροφοδοτικό το οποίο πρέπει να συνδέσεις εσύ. Πάρε ένα τηλέφωνο να το επιβεβαιώσεις καλού κακού.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.