Jump to content



Ubuntu σε SSD OCZ Vertex 2


aris20

Recommended Posts

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Απ'ότι έχω διαβάσει(δεν το έχω δοκιμάσει ,γιατί δεν έχω ssd) το σύστημα αρχείων ext4 των Linux υποστηρίζει ssd+trim.

Τώρα το αν αξίζει δεν το κατάλαβα.. αν εννοείς την ταχύτητα, τότε κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει.Τα Linux τρέχουν αρκετά γρήγορα ακόμα και σε Ide HDD. Καμία σχέση με Windows(στην ταχύτητα και στις απαιτήσεις).

Εγώ τα είχα(Ubuntu 10.10) στο παλιό σύστημα σε έναν σκληρό (αρχαιοκαπηλία λέμε) samsung Ide 10Gb και τρέχανε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ουτε εγώ το έχω δοκιμάσει αλλα απο ότι έχω διαβάσει σε διάφορα sites, το trim υποστηρίζεται απο τον

πυρήνα 2.6.33 και μετά. Αν έχεις παλιότερο πυρήνα θα πρέπει να παίξεις με το hdparm.

Επιπλέον πρέπει είσαι προσεχτικός με διάφορα settings για να μειώσεις τα writes στο δίσκο. Δε φτιάχνεις swap

partition στον SSD, φτιάχνεις ram-drive/tmpfs για τα tmp directories, αλλάζεις τον αλγόριθμο scheduling του

πυρήνα για αύξηση της απόδοσης του SSD,...

Ψάχτω στο internet πριν ξεκινήσεις. Υπάρχουν πολλά άρθρα για το τι πρέπει να προσέξεις για να μειώσεις τα writes

και τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνεις για να αυξήσεις την απόδοση του SSD.

Οποιοδήποτε λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιεί δίσκο θα γίνει πολύ πιο γρήγορο αν το βάλουμε πάνω σε SSD.

Τα Windows έχουν πολύ μεγάλη εξάρτηση απο το δίσκο και η διαφορά είναι περισσότερο αισθητή στο χρήστη και λόγω

του απαρχεωμένου και μη-αποδοτικού συστήματος αρχείων (ntfs).

Το Linux έχει αποδεσμεύσει τις βασικές λειτουργίες απο το bottleneck της ταχύτητας του δίσκου, χρησιμοποιεί πολύ

αποδοτικά συστήματα αρχείων (ext3,ext4,reiserfs,...) και μπορείς να δουλεύεις αποδοτικά ακόμα και με αργούς δίσκους.

Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι δε θα δεις διαφορά με τον SSD, απλά η διαφορά θα είναι πολύ μικρότερη απο αυτή που

θα δεις στα windows και κυρίως θα είναι εμφανής όταν φορτώνεις "βαριά" προγράμματα.

Για μένα το καλύτερο σετάρισμα για Linux είναι να έχεις τα πολύ βασικά (βιβλιοθήκες, εντολές συστήματος, πυρήνες,

κτλ) σε SSD και τα υπόλοιπα (home directories, programs, κτλ) σε ένα γρήγορο συμβατικό δίσκο (ή κάποιον hybrid

της seagate). Με αυτό το τρόπο θα έχεις αυξήσει την απόδοση του λειτουργικού, περιορίζοντας τα writes στον SSD

στο ελάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον καλό είναι όσοι κάνουν εγκατάσταση linux σε ssd, να χρησιμοποιούν το btrfs σαν file-system και όχι κάποιο ext3/4... η διαφορά είναι ότι το btrfs σχεδιάστηκε με τους ssd υπόψη και έχει μεθόδους που βελτιώνουν το wearing level (πέρα από την trim)...

Ακόμα τα πράγματα όσων αφορά τα filesystems στο linux είναι σε μετάβαση, καθώς υπάρχει ένας πόλεμος μεταξύ των ήδη υπαρχόντων, αλλά και σχεδιάζονται καινούργια με βάση τους ssd και τους πολύ μεγάλους αποθηκευτικούς χώρους...

Link to comment
Share on other sites

Eλπίζω να είναι εύκολο...

Επίσης, να κατεβάσω τα 64bit? Πως είναι η συμβατότητα τους?

Να υποθέσω δεν θα έχω πρόβλημα έτσι?

Επειδή έχω και 8GB ram. Όσο για το btrfs θα μου το βγάλει εκεί στην αρχή που θα ξεκινήσω το format σε κάποιο partition για εγκατάσταση έτσι..?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, να κατεβάσω τα 64bit? Πως είναι η συμβατότητα τους?

Ναι, να βάλεις 64bit. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Όσο για το btrfs θα μου το βγάλει εκεί στην αρχή που θα ξεκινήσω το format σε κάποιο partition για εγκατάσταση έτσι..?

Προς το παρόν βάλε ext4. Πίστεψέ με είναι πολύ πιο σύγχρονο από το NTFS των win. Από την επόμενη έκδοση του Ubuntu θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το btrfs (11.04 στα τέλη Απριλίου).

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα τα πράγματα όσων αφορά τα filesystems στο linux είναι σε μετάβαση, καθώς υπάρχει ένας πόλεμος μεταξύ των ήδη υπαρχόντων, αλλά και σχεδιάζονται καινούργια με βάση τους ssd και τους πολύ μεγάλους αποθηκευτικούς χώρους...

Δε νομίζω ότι υπάρχει πόλεμος. Απλά υπάρχουν πολλές επιλογές. Το ext4 νομίζω ότι καλύπτει τον οποιοδήποτε χρήστη atm.

Link to comment
Share on other sites

αααααααντε δεν περνάει ο καιρόοοοοοοος .. αυτήν περιμένω...!!!

Και εγώ λέω καλού κακού να την περιμένω την 11 έκδοση... Ποιο το νόημα μετά από 1,5 μήνα να την βάζω ξανά..?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, να κατεβάσω τα 64bit? Πως είναι η συμβατότητα τους?

Να υποθέσω δεν θα έχω πρόβλημα έτσι?

Επειδή έχω και 8GB ram.

Στο linux 32bit μπορείς να βάλεις τον πυρήνα με υποστήριξη PAE και να βλέπει και τα 8GB RAM.

Τα μειονεκτήματα είναι οτι είναι λίγο πιο αργό (το PAE) και οτι ένα process δε μπορεί να χρησιμοποιήσει

πάνω απο 2GB μνήμη. Το πλεονέκτημα είναι οτι αποφεύγεις όποια προβλήματα ασυμβατότητας υπάρχουν

στο linux 64bit με κάποιες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Το πλεονέκτημα είναι οτι αποφεύγεις όποια προβλήματα ασυμβατότητας υπάρχουν

στο linux 64bit με κάποιες εφαρμογές.

Δεν υπάρχουν προβλήματα. Πριν από μερικά χρόνια ναι. Σήμερα όχι και παρακαλώ πολύ να σταματήσουμε να αναπαράγουμε φήμες. Εδώ και 2 χρόνια είμαι με 64bit ubuntu και τα πάντα δουλεύουν απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι που είχα περάσει το Ubuntu 10.10 64bit σε έναν SSD (με ένα swap partition) πλην ενός γνωστού προβλήματος που διαλύεται το theme και πρέπει να τρέξεις κανά δυο εντολές στο τερματικό, είχα κι άλλο ένα πολύ περίεργο πρόβλημα.

Το λειτουργικό έγραφε συνεχώς στο δίσκο, μέχρι αυτός να γεμίσει με αποτέλεσμα να freez-άρει όλο το σύστημα...

Όλο αυτά βέβαια δεν ισχύουν στην 10.04LTS που έχω τώρα.

Οπότε προσωπικά, αν σκέφτεσαι να μην περιμένεις την 11.04 και θες να προχωρήσεις άμεσα σε εγκατάσταση, σου προτείνω την 10.04 (η οποία βέβαια έχει 2.6.32 kernel).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι που είχα περάσει το Ubuntu 10.10 64bit σε έναν SSD (με ένα swap partition) πλην ενός γνωστού προβλήματος που διαλύεται το theme και πρέπει να τρέξεις κανά δυο εντολές στο τερματικό, είχα κι άλλο ένα πολύ περίεργο πρόβλημα.

Το λειτουργικό έγραφε συνεχώς στο δίσκο, μέχρι αυτός να γεμίσει με αποτέλεσμα να freez-άρει όλο το σύστημα...

Όλο αυτά βέβαια δεν ισχύουν στην 10.04LTS που έχω τώρα.

Οπότε προσωπικά, αν σκέφτεσαι να μην περιμένεις την 11.04 και θες να προχωρήσεις άμεσα σε εγκατάσταση, σου προτείνω την 10.04 (η οποία βέβαια έχει 2.6.32 kernel).

:) Αυτό θα κάνω... Θα περιμένω την 11.04...

Link to comment
Share on other sites

To Ubuntu ενημερώνεται κάθε έξι μήνες. Εγώ θα σου πρότεινα να μην περιμένεις. Εξάλλου η διαδικασία κρατάει 15 λεπτά (ΟS + εφαρμογές) :dance3:

Σωστό αυτό μεν, αλλά όπως θυμάμαι όταν θέλεις να προβείς και σε αλλαγή του filesystem πρέπει όλη η εγκατάσταση να γίνει από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν προβλήματα. Πριν από μερικά χρόνια ναι. Σήμερα όχι και παρακαλώ πολύ να σταματήσουμε να αναπαράγουμε φήμες. Εδώ και 2 χρόνια είμαι με 64bit ubuntu και τα πάντα δουλεύουν απροβλημάτιστα.

Προφανώς οι ασυμβατότητες σε σύγκριση με πριν απο 2 χρόνια είναι περιορισμένες.

Απο την εμπειρία μου, δοκιμάζοντας 32bit και 64bit ubuntu 10.04LTS σε ένα netbook της HP, είχα παρατηρήσει

προβλήματα (crashes) στο powertop στα 64bit και μια αύξηση της χρήσης CPU απο το flash-plugin στα 64bit σε σχέση

με τα 32bit. Τα συγκεκριμένα "προβλήματα" τα παρατήρησα απο τη πρώτη μέρα χρήσης των 64bit ubuntu.

Δε δούλεψα παραπάνω στα 64bit για να δω αν υπάρχουν και άλλα προβλήματα/ασυμβατότητες.

Προφανώς τα προβλήματα/ασυμβατότητες που θα αντιμετωπίσεις εξαρτώνται απο τη διανομή και το hardware που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Το flash plugin 64bit είναι προβληματικό και κρασάρει ακόμα και στα win. Άντε να καθιερωθεί το html5 παντού να γλιτώσουμε από τον καρκίνο...

Επί του θέματος, εγώ με 64bit 10.04LTS είχα θέμα με το flash σε ποσοστό 1/100, όπου απλά κάνεις reload τη σελίδα και ξαναπαίζει.

Εν κατακλείδι, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος άξιος αναφοράς να μην προτιμήσει κάποιος 64bit διανομή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.