Jump to content



Τροφοδοτικό 20 pin σε μητρική 24 pin


mitsos1os

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Έχω την εξής ερώτηση. Εγκατέστησα μια μητρική ASUS P5G41T-M LX2 (mini atx) για αναβάθμιση σε ενα παλιό υπολογιστή. Το τροφοδοτικό του όμως έχει βύσμα τροφοδοσίας για την μητρική με 20 pin ενώ αυτή δέχεται 24 pin. Κάπου διάβασα ότι τα επιπλέον 4 pin χρησιμοποιούνται για την επιπλέον παροχή ενέργειας στις κάρτες γραφικών. Συνδέοντας το ο υπολογιστής δουλεύει κανονικά. Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι αν γνωρίζει κάποιος αν θα έχω κάποιου είδους πρόβλημα. Να επισημάνω πως ο υπολογιστής λειτουργεί με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών (χωρίς πρόσθετη για να τραβάει ρέυμα), τον διπύρηνο επεξεργαστή Intel pentium E5700 και η χρήση του είναι απλή όχι gaming και τα λοιπά, ενώ συνδέονται πάνω του μια web camera ένας εκτυπωτής και άντε κανά φλασάκι. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικα χρονια που εγινε η μεταβαση σε 24pin μητρικες οι περισσοτεροι απο μας ειχαν 20pin τροφοδοτικα, ολοι μας το δοκιμασαμε κανεις δεν επαθε τπτ :p

Dont worry :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν δεν έχεις κανένα πρόβλημα

σε ολοιδιο υπολογιστή Ε5700 εβαλα προσφατα - για λιγο για να δω αν ειναι καμενος -

ενα 20πινο 220W τροφοδοτικό σε μια 24pin Μητρικη και δεν ειχα κανενα προβλημα και δουλευε και η καρτα 7600GT μια χαρά.

Απλα πρόσεχε να την κουμπωσεις καλά στα 20 πρωτα Pin και οχι τα τελευταια.

θα το καταλάβεις απο το δοντάκι που κολάει στο καλωδιο και στην εισοδο της μητρικης

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ας επαναφερω το θεμα.

Ετοιμαζω μια αναβαθμιση για ενα φιλο με 20πινο τροφοδοτικο και η μητρικη που θα μπει θα εχει 24πινο. Καρτα γραφηκων θα μπει μια απλη ισα ισα να εχουμε εικονα:p Επεξεργαστης διπηρυνος.

Θα εχω προβλημα ή να ψαξω και τροφοδοτικο;

Link to comment
Share on other sites

Να σου δώσω ένα παράδειγμα δικό μου φίλε μου . Στο 2ο σύστημα μου με Ε8400 στα 4 ghz - 2 σκληρούς - 4 ανεμιστήρες - dvdrw - και μια GTX260 core216 είμαι απολύτως κομπλε με ένα hiper 425W. Κανένα απολύτως πρόβλημα και το σύστημα πετάει ακόμη και σε παιχνίδια ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.