Jump to content



Τι μάρκα MOBO προτιμάτε???


cyberdyne

Τι μάρκα μητρικής προτιμάτε;  

120 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ξεκινώ αυτό το Θέμα με για να μοιραστούμε τις καλές και κακές εμπειρίες μας όσον αφορά τις μητρικές κάρτες που είχαμε, έχουμε και θα θέλαμε να αποκτήσουμε.

Ασχολούμαι πολλά χρόνια (και επαγγελματικά ορισμένες φορές) περίπου από το 1989.

Έχω δουλέψει με SOYO, QDI, GIGABYTE, ASUS, MSI, ASROCK, FOXCONN κλπ....

Κάποτε "έπινα νερό"στο όνομα ASUS, αλλά αργότερα άρχισαν προβλήματα πχ με μνήμες (βάλε αυτές ή αν βάλεις σε όλα τα slots τρέχουν με λιγότερη ταχύτητα κλπ) και κυρίως με αξιοπιστία πχ σκασμένοι πυκνωτές. Σε βάθος χρόνου με απογοήτευσαν. Βλέπω όμως ότι τα πιο πολλά sites τις χρησιμοποιούν και τις εκθειάζουν ως την μόνη top λύση και πάρα πολλούς χρήστες να τις αγοράζουν.

Προσωπικά εδώ και 3 χρόνια δουλεύω με MSI. Δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα σχεδόν ποτέ, είτε σε φθηνές είτε σε ακριβές μητρικές και με intel και με amd cpus. Οι Gigabyte είναι κάτι που δεν έχω δουλέψει πολύ αλλά δεν έχω κάτι κακό να πω.

Τα παραπάνω είναι εμπειρίες από πολλά μηχανήματα που έστησα και που κλήθηκα να επισκευάσω, σε βάθος χρόνου.

Πιο πολλά θα γράψω παράλληλα με τις απαντήσεις σας.

Θα ήθελα την άποψη σας, και τις εμπειρίες σας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Προσωπικα δεν ειχα ποτε προβλημα με καμια μητρικη που επεσε στα χερια μου εκτος απο μια.

Μια Gigabyte BXDU-440BX που μου βγαλε τη παναγια καθως ειχε απειρα προβληματα με τα F1-F2-F3-Fαπειρο BIOS που κυκλοφορησαν καθως και με τη συμβατοτητα με καποιους SCSI δισκους.

Οι υπολοιπες μητρικες μου ηταν ASUS (4),Abit (2) ,MSI (2) ,Intel (2). Καποιες αλλες οπως Asrock, QDI δεν τις αναφερω καθως λιγο επαιξα μαζι τους. Με καμια ομως δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα.

Αν και εχω ακουσει πολλα για τις ASUS (ασυμβατοτητες, καμένοι πυκνωτες κλπ), τις θεωρω overall καλυτερες καθως συνδυαζουν επιδοσεις,εξοπλισμο και σχετικα καλες τιμες χωρις να ξεχωριζουν σε καποιο τομεα μεμονωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Asus χρησιμοποιώ κι εγώ. Δεν είμαι brand loyal, απλά κάποια διαβολική συγκυρία έχει τις συγκεκριμένες διαθέσιμες όταν πάω για ψώνια. Κατά καιρούς έχω χρησιμοποιήσει και άλλες βέβαια, χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα παίζει και κατά πόσο έχει "πιάσει τον παπά απ τα @@@@@" η κάθε εταιρία.

Υποστηρίζω ξεκάθαρα την εταιρία που μπορεί να μας δώσει την καλύτερη ποιότητα στην καλύτερη τιμή.

Η ειρώνια είναι οτι ο αδερφός μου έχει asus mb, κατηγόριας των 200€ χρόνια τώρα και έχει βγει σκυλί!!!!

Έλα που εγώ έχω 4 boards χαλασμένα... (πυκνωτές) :wall:

Intel έχω να πάρω από εποχές PentiumII (440BX μου έβγαλε τη ψυχή!)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δεν ειχα ποτε προβληματα ουτε με asus, ουτε με αλλες μαρκες που κατα καιρους περασαν απο τα χερια.

Ομως στην ασους εκτιμω το οτι δινουν σημασια ακομα και στην λεπτομερια, οπως το packaging.

Δεν ειναι ρε παιδι μου ολα πεταμενα χυμα μεσα σε ενα κουτι ή ολα μαζεμενα μεσα σε σακουλακι και το γουσταρω αυτο.

Επισης λογω της δημοτικοτητας της βρισκεις feedback και guides στο internet ευκολα για καθε μοντελο.

Συνοπτικα, αν δεν υπαρχει θεμα χρηματων και το να βρισκω κατι αντιστοιχο σε πολυ φθηνοτερη τιμη, θα προτιμησω την υλοποιηση της asus και σε mobo αλλα και σε gpu.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ την όποια εταιρία προσφέρει πληρότητα και ποιότητα στην χαμηλότερη τιμή! Για κάθε chip και socket διαφέρει ......

Εχω καλές και κακές εμπειρίες από όλες τις εταιρίες! Η ASUS μου τα έχει χαλάσει τα τελευταία 2,5 χρόνια αν και αυτή την στιγμή έχω στα συστήματά μου 4 asus και 1 asrock !

Πχ. Η πρώτη μητρική της ASUS σε AM2+ socket ήταν η M3A στην οποία ακόμα να βγεί ένα σωστό bios για να δουλέψει το σύστημα σωστά .............

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είχα ποτέ Asus, εχω καταλάβει ότι ο αριθμός των προβλημάτων που διαβάζω κατα καιρούς στο net, είναι ανάλογος του μερίδιου που έχουν στην αγορά.

Στατιστικά θα είναι μεγαλύτερος.

Προσωπικά δεν εχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση και η επιλογή μου καθορίζεται πάντα από τη σχέση χαρακτηριστικών/τιμής τη στιγμή της αγοράς.

Για την ιστορία εχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με μια gigabyte που ήταν high end στην εποχή της, και με μια albatron που ήταν έτσι και αλλιώς μητρική του κιλού και ως τέτοια αγοράστηκε.

Τέλος να αναφέρω την πολύ καλή γνώμη που εχω σχηματίσει για τις Asrock τα τελευταία χρόνια. Και θεωρώ ότι είναι άξιο αναφοράς γιατί κάποτε τις μητρικές της, τις θεωρούσα χρήσιμες μονο για να τις δέσεις στο λαιμό σου as a rock και να φουντάρεις στη θάλασσα.

Σήμερα θα έστηνα χωρίς ενδοιασμό το βασικό μου σύστημα πάνω τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είχα ποτέ Asus, εχω καταλάβει ότι ο αριθμός των προβλημάτων που διαβάζω κατα καιρούς στο net, είναι ανάλογος του μερίδιου που έχουν στην αγορά.

Στατιστικά θα είναι μεγαλύτερος.

Προσωπικά δεν εχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση και η επιλογή μου καθορίζεται πάντα από τη σχέση χαρακτηριστικών/τιμής τη στιγμή της αγοράς.

Για την ιστορία εχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με μια gigabyte που ήταν high end στην εποχή της, και με μια albatron που ήταν έτσι και αλλιώς μητρική του κιλού και ως τέτοια αγοράστηκε.

Τέλος να αναφέρω την πολύ καλή γνώμη που εχω σχηματίσει για τις Asrock τα τελευταία χρόνια. Και θεωρώ ότι είναι άξιο αναφοράς γιατί κάποτε τις μητρικές της, τις θεωρούσα χρήσιμες μονο για να τις δέσεις στο λαιμό σου as a rock και να φουντάρεις στη θάλασσα.

Σήμερα θα έστηνα χωρίς ενδοιασμό το βασικό μου σύστημα πάνω τους.

Σίγουρα το ποσοστό των βλαβών είναι συνάρτηση των πωλήσεων!

Όσο για την Asrock έχω την εντύπωση οτι είναι παιδί της ASUS σε πιο οικονομικό. Σε ακριβά μοντέλα ίσως να είναι όπως τα λες αλλά σε φθηνά.... έχω και ξέρω (AGP=AGI?????? Asrock Graphic Interface PCI σε μορφή AGP) δύσκολο να τις εμπιστευτώ. :toomuchne

Οι καινούργιες της Gigabyte πάντως (Ρ67) είναι μια ομορφιά οπτικά τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτομαι, αν εξαιρέσουμε:

1) Κάποια της ECS Elite Group για Socket 370 (Intel PIII), στο πρώτο PC που δεν την διάλεξα εγώ αλλά ο ΠΟΥΛΙΑΔΗΣ & ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ…

2) Την GIGABYTE GA-7N400 Pro2 (rev. 2.0), για τον AMD Athlon XP 2600+

Και

3) Την MSI K8N NEO PLATINUM 54G κάτι, για τον επίσης AMD Athlon 64 3200+

Τότε, όλες μα όλες οι υπόλοιπες μητρικές που έχω αγοράσει είναι της ASUS!!!

- και οι επεξεργαστές της Intel -

Πάντως με καμία δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα αν και τις <<σκάλιζα>> αρκετά…

Άρα όπως καταλάβατε ψηφίζω ASUS.-

Link to comment
Share on other sites

Όντως οι μητρικές που δεν πολυκυκλοφορούν στο Ελλάντα, πχ DFI, EVGA, TIGER (σε δουλεία μοντάζ το είχα λειτουργήσει με 2 athlonMP1800+ και matrox digisuite) τι διαφορετικό προσφέρουν?

Αξίζει να τις ψάξουμε? Γιατί δεν υπάρχουν εδώ? :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte εννοειται!! Οι ASUS ή θα ειναι super ή τρισαθλιες προβληματικες :p Οι Asrock (ασροκάρες) μας προσφέρουν ωραίες πατέντες σε χαμηλές τιμές, we love asrock :)

Οι DFI θελουν λιωσιμο για να σου δωσουν αυτο που πρεπει, και εχουν μερικα bugs :p

Link to comment
Share on other sites

4 μητρικές έχουν περάσει από τα χεριά μου, μια elitegroup τότε με τους PII η οποία πρέπει να δουλεύει ακόμη, μια asus p4p8x, η επόμενη ήταν η asus p5kc και τέλος η dfi t2rs που αγοράστηκε μεταχειρισμένη από εδώ...Σε καμία από τις πρώτες 3 δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα, ποτέ μα ποτέ..μέχρι που έφτασα στην dfi... καλή χρυσή με άπειρες επιλογές στο bios, αλλά για να πάρει μπροστά κάναμε τελετουργικό αντίστοιχο με το να σου κάτσουν σωστά οδηγοί σε ati:fist: ΑΛΛΑ και είναι μεγάλο αυτό το αλλά, την dfi την γούσταρα, ήθελε παίδεμα για να την στήσεις και να την ρυθμίσεις... οπότε για ευκολία για μένα είναι asus... αλλά η dfi είναι αγάπη :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς Tyan Tiger...server/workstation μητρικές της εποχής των 2πλων/4πλων cpu.

DFI, δεν είναι μητρική, είναι γυναίκα...ή την αγαπάς για πάντα, ή την παρατάς με την μια.

Βέβαια και αυτή αν δεν της αρέσεις, δεν θα κάνει ούτε boot. Αν την πας rma, θα βγάλει βρόμα στις φίλες της και ούτε αυτές θα σου "κάτσουν". Μισεί τα enermax, αγαπάει volt και winbond (οι παλιές).

Μητρική που σε σένα δεν bootαρει, σε αλλον με ιδιο συστημα παίζει τέζα...

...να χα ακόμα την ultra-d με τον 165...:wall:

Link to comment
Share on other sites

σε ολους παιζει η dfi...(αρκει να βρεις το "κουμπι" της)

ultra- d :inlove: (+BH5+146 ...ακομα τα 'χω...την μητρικη εδωσα..λογικα ακομα παιζει καπου)

Δεν ψηφιζω μαρκα..το χω κανονα..μονο μοντελα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.