Jump to content



Αγορές και paypal


Recommended Posts

Λοιπον ερωτηση γιατι εχω χασει λιγο την μπαλα.Προσφατα εκανα add την καρτα μου (χρεωστικη VISA Πειραως) σε λογαριασμο μου στο paypal.

Το ιστορικο εχει ως εξης.

2 του μηνος κανω το link με verify αμεσως απο webbanking winbank Πειραως βλεπω δεσμευση 1,5€

4 του μηνος φαινεται η κινηση με τον κωδικο να κανω verify την καρτα στο paypal

Ολα καλα την κανω verify

Παω να κανω αγορα απο kinguin με paypal 2 φορες με 0 μεσα στο paypal αλλα η καρτα εχει χρηματα μεσα.The card issuer denied κλπ κλπ

Tελος το τραγικο το 1.5 ευρω και μου αφαιρεθηκε απο την τραπεζα και δε εχει μπει μεσα στο paypal amount.

Σκεφτομαι να κανω μια επισκεψουλα αυριο στην Πειραιως για τα αρμοζοντα Γαλλικα.

Περιμενω τις αποψεις σας...

LOL σε ποια χωρα ζεις ολο αυτο τον καιρο ρε μητσο?

Link to comment
Share on other sites

Mαριε εχουν δει πολλα τα ματια μου.Υπαρχει κοσμος που χρησιμοποιει κανονικοτατα paypal με link καρτα κανονικοτατα.Απλα για μικροποσα (εως 500€) ανα μηνα.Ειχα την ψευδαισθηση μαλλον οτι ειχαν "χαλαρωσει" τα CC λιγο αλλα @@

Δε με ενοχλει το decline στην αγορα.Σε αυτο εχουν δικαιολογια στο θεμα του link card θα πρεπε απλα να υπαρχει deny και να μην γινει καν η χρεωση 1.5€

Δηλαδη ok το link το κανουμε αλλα δε σου επιτρεπουμε να παρεις τιποτα μετα.Για πλακα θελω να παραγγειλω κατι που ειναι νομιμο με CC τωρα να δω αν θα προχωρησει πχ  ετσι για το γμτ

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κάτι "νόμιμο", που το έχουν ξεκλειδώσει σαν κωδικό προϊόντος.. π.χ. βιβλία ή μια υπηρεσία πληροφορικής (λέμε τώρα), βάλε κατευθείαν την κάρτα. Έτσι ίσως περάσει. Αν βέβαια εμπιστεύεσαι το site κι αν δεν αγοράζεις τέτοια πράγματα με την κύρια κάρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ανα site αλλαζει η συμπεριφορα. Vickmall ας πουμε εχω αγορασει ποσα κινητα χωρις balance. Αλλα sites δεν παιρνουν ουτε 1 ευρω. Το amazon επισης δεχεται κατευθειαν καρτες. Αλλα παλι οχι...Τι να πεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτησω κατι ρε παιδια για οποιον ξερει!

 

Πριν απο καμια ωρα εκανα μια παραγγελια για ενα αντ/κο αυτ/του σε ενα site αμερικανικο με paypal μπαμ, χωρις balance, top up κτλ.

 

To site αυτο την πληρωμη με το paypal την κανει pending και μολις ελεγχθει αν ολα ειναι ΟΚ με την παραγγελια τοτε την κανει accept..

 

Λοιπον, το αντικειμενο που παρηγγειλα τελικα δεν ηταν διαθεσιμο και αυτοι εκαναν cancel την συναλλαγη.

 

Tα χρηματα ποσες μερες θελουν για επιστραφουν στο λογαριασμο μου?

 

Τα βλεπω στο λογιστικο υπολοιπο στο ebanking αλλα στο διαθεσιμο εχουν αφαιρεθει.

 

Στις 5/2 τα λεφτα φανηκαν και στο διαθεσιμο υπολοιπο.

 

Τελος καλο ολα καλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στις 5/2 τα λεφτα φανηκαν και στο διαθεσιμο υπολοιπο.

 

Τελος καλο ολα καλα.

Γενικά πάντως δεν υπάρχει κανόνας.

Αν σε χρεώσουν με το ποσό, εξαρτάται από την εταιρία πότε θα κάνει την επιστροφή. Συνήθως μπαίνουν στο λογαριασμό σου 2-3 μέρες μετά.

Αν γίνει δέσμευση του ποσού, το οποίο είναι και το σωστό, εφόσον ψάχνουν για διαθεσιμότητα, τότε η επιστροφή είναι άμεση, από τη στιγμή που θα δώσει την εντολή η εταιρία. Αν δεν τη δώσει, το default release γίνεται σε 30 μέρες. Κάποιες τράπεζες το κάνουν σε 15, αλλά είναι γενικά "ρύθμιση" στο λογαριασμό του πελάτη πως και πότε θέλει να γίνεται. Εμείς πχ, στην παλιά μου εταιρία, κάναμε δέσμευση και αν δεν κάναμε εμείς το release μέχρι το κλείσιμο της ημέρας, έπεφτε αυτόματα η χρέωση. Άλλο προϊόν όμως, άλλοι χρόνοι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια όσοι ασχολείστε με revolut για φωτίστε την άσχετη.

Τη παρασκευή που μας πέρασε έστειλα 270ευρω στη κάρτα μέσω πειραώς

Χθες το απόγευμα μου ηρθε ειδοποιηση ότι μπήκαν 202 british pounds (μήπως έπρεπε να μπουν κάτι λίγα παραπανω; )

 

Κάνω μία αγορά από amazon Αγγλίας η οποία ήταν να πάρει 193,70 bp

Στην εφαρμογή μου εμφανίζονται δύο χρεώσεις. Μία με 1bp και άλλη μία με 194bp

 

Τι ακριβώς παίζει;

 

post-33144-0-28137900-1455023066_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

ο λογος που μπηκαν 202 british pounds ειναι, κατα πασα πιθανοτητα, οτι εκανες λαθως και εστειλες τα λεφτα στο iban για τις λιρες.

εχει 3 iban στην εφαρμογη ενα για καθε νομισμα.

 

την χρεωση 1bp την εκανε παντα το αμαζον σε καθε παραγγελια σαν ελεγχο εγκυρότητας της καρτας, επιστρεφεται αργοτερα. απλα  με τις ελληνικες καρτες δεν το παρατηρουσες γιατι φαινοταν μονο αρχικά στο ποσο δέσμευσης, μετα απο μερικες στην χρεωση του λογαριασμου δεν φαινόταν γιατι ειχε επιστραφει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος τι να κάνω με μια paysafe που δε μπορώ εν τέλει να την χρησιμοποιήσω για ένα game που ήθελα ?

(μάλλον την παντρεύτηκα ) <_<

Στέλνεις στο Support της paysafe και τους λες ότι δεν μπορεί να γίνει η αγορά που θες με την καρτα τους και θες επιστροφή χρημάτων. Χρειάζεται να κάνεις register στο My paysafe και να την βάλεις στο balance σου. Θα σου ζητήσουν φώτο ταυτότητα και ένα λογαριασμό τραπέζης για να σου βάλουν τα χρήματα μέσα σε 10-15 εργάσιμες. Το έκανα προ 3μηνου και όλα κομπλέ. Κάπου είχα διαβάσει πως κρατάνε μια προμήθεια στην επιστροφή αλλά σε εμένα μπήκε όλο το ποσό.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πηγα το πρωι στην Εθνικη , με εκκαθαριστηκο και βεβαιωση κινητου ριθμου πηρα i-code και εφτιαξα λογαριασμο στο internet . Εβαλα την καρτα στο paypal και πηρα τον κωδικο απο την nbg.gr , η καρτα συνδεθηκε αμεσως . 

 

Ζητησα 20ε απο το 2ρο email μου , τα πληρωσα με τα στοιχεα της καρτας , εκανα accept στο paypal και πλεον ειχα 19ε για σπαταλες . 

 

Μπαμ μπαμ τα πληρωσα στο ebay και τωρα τα ξαναλεμε σε 1+ μηνα οσπου να φτασουν τα πραματακια   :D

 

 

Στην ολη υποθεση ΜΟΝΟ το paypal ειδε τα στοιχεια μου , οποτε υποθετω ειμαι 100% ασφαλης 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Μην τα φας όλα μαζί σε ένα μέρος :p

 

αχ0αχ0αχ0χ0αχ00 για πρωτη αγορα μια χαρα ειναι 

Παραγγειλα ενα arduino , οθονη , καλωδια , ρελεδακια , joystik   

 

Εμειναν και 3ε μεσα , υποθετω τα 2,40ε που μου τραβηξε το paypal για να κανει το verify να μου τα επιστρεψει   (ισως παρω κανα skin για το  LOL :p )

Link to comment
Share on other sites

Αμα βγαλω το revolut , στις αγορες που κανω θα πληρωνω με την εικονικη καρτα η θα πρεπει να την συνδεσω και αυτην στο paypal ?

Τσαμπα ειναι, γιατι να μη τη συνδεσεις?

Αλλιως πώς αγοραζεις? με το "κολπο"?

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

Γιατι οταν εχω ενα σωρο βλακειες αριστερα και δεξια , πελαγωνω . Δεν απαντησες ομως στην ερωτηση μου , 

Εστω πως βγαζω το revolut , οταν πχ θα παω να κανω μια αγορα , θα πληρωσω ως mastercard η ως paypal 

(επισης καπου ειδα στην εθνικη οτι εμβασμα εως 100ε το κοστολογουν 8ε  - εκτος αμα ειδα καπου λαθος ) 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.