Jump to content


Αγορές και paypal


Recommended Posts

Παρανομώ τώρα αλλά τα έχω πάρει στο κρανίο, θέλω να κοιμηθώ και δέν βγάζω άκρη......................:wall::wall:

Ρίχτε κάρτες αβέρτα αλλά χρειάζομαι άμεση απάντηση!

Θέλω να ψωνίσω απο ebay μέσω Paypal για πρώτη φορά.

1) Λογαριασμό στην Paypal άνοιξα και μου ζητάει να μεταφέρω χρήματα σε PAYPAL PTE LTD, Bank of America N.A., Athens, κτλ. και θα μπούν σε 2-3 ημέρες. Σωστά μέχρι εδώ είμαι?

2) Είναι ασφαλές να τα μεταφέρω από λογ/μό ταμιευτηρίου ή από προπληρωμένη κάρτα WEBUY Πειραιώς καλύτερα? Απο προπληρωμένη γίνεται γιατί δέν βρίσκω άκρη......

3) Θα μπορώ να ψωνίσω μετά απο 2-3 ημέρες, αφότου μπούν τα λεφτά στη Paypal?

Βοηθήστε Χριστιανοί!

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να συνδέσεις στο paypal την προπληρωμένη του webuy Πειραιώς....έτσι το έχω 3χρόνια τώρα χωρίς προβλήματα.

η διαδικασία είναι η εξής.

στήνεις paypal και συνδέεις την κάρτα.μόλις συνδέσεις την κάρτα το paypal χρεώνει 1.5ευρώ την κάρτα και σου στέλνει στις κινήσεις της έναν κωδικό επαλήθευσης για τη σύνδεση.μετά από 2-4ημέρες που θα δεις τον κωδικό στις κινήσεις πας πάλι στο paypal και βάζεις τον κωδικό. πλέον η κάρτα είναι έτοιμη. happy shopping και happy astrolab-ing με τις κάρτες που θα φάμε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Το Paypal στην αρχή σου δεσμεύει ένα ποσό της τάξης των 2-3 ευρώ. Και σου ζητάει επιβεβαίωση διάφορων στοιχείων. (π.χ. e-mail). Ακόμα όμως σου ζητάει και επιβεβαίωση της πιστωτικής/προπληρωμένης/χρεωστικής κάρτας ή του λογαριασμού σου. Πώς γίνεται αυτό τώρα. Στον μηνιαίο λογαριασμό σου αναγράφεται η χρώση αυτή από το Paypal. Στην χρέωση έχει και έναν κωδικό από 4-ψηφία (αριθμούς αν δεν κάνω λάθος). Βάζεις αυτούς τους 4 αριθμούς στο confirmation του Paypal και είσαι έτοιμος για αγορές.

Όσον αφορά την ασφάλεια, το Paypal είναι πολύ ασφαλές από μόνο του. Εγώ το έχω συνδέσει με προ-πληρωμένη, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα να το συνδέσεις και με λογαριασμό.

ΥΓ. Δε φταίω εγώ ρε παιδιά. Βιαζόταν ο άνθρωπος. :p

Edit: @fragma -> I will have my revenge...

my-name-is-viktor-reznov-and-i-will-have-my-revenge.jpg?imageSize=Medium&generatorName=PTSD-Clarinet-Boy

Δε με λένε Reznov, αλλά δεν πειράζει. Καλό είναι και αυτό.

:hehe:

Έγινε επεξεργασία από victor
Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να συνδέσεις στο paypal την προπληρωμένη του webuy Πειραιώς....έτσι το έχω 3χρόνια τώρα χωρίς προβλήματα.

η διαδικασία είναι η εξής.

στήνεις paypal και συνδέεις την κάρτα.μόλις συνδέσεις την κάρτα το paypal χρεώνει 1.5ευρώ την κάρτα και σου στέλνει στις κινήσεις της έναν κωδικό επαλήθευσης για τη σύνδεση.μετά από 2-4ημέρες που θα δεις τον κωδικό στις κινήσεις πας πάλι στο paypal και βάζεις τον κωδικό. πλέον η κάρτα είναι έτοιμη. happy shopping και happy astrolab-ing με τις κάρτες που θα φάμε :hehe:

Τί ωραία που τα λές!:p ''στήνεις paypal και συνδέεις την κάρτα'': Πώς το κάνω τώρα αυτό?

Είμαι εντελώς άσχετος, και πρώτη φορά μπαίνω σήμερα σε web banking.

Μάλλον πρέπει να βρώ κάποιον να μου δείξει, γιατί δέν θα ξεκινήσει το Project ''Bista'' ούτε σε έναν μήνα...:p

Να πάει να μαμ....τα κλείνω όλα, πάω για ύπνο, και θα ξυπνήσω το πρωί φρέσκος-φρέσκος να αντιμετωπίσω τον Astrolabo!:hehe:

edit: Δέν κατάλαβα τίποτα απ' όσα είπατε, και μάλλον τα έχω κάνει μαντάρα!:)

Τέτοια ώρα, τέτοια λόγια.....κεφάλι δέν ανταποκρίνεται τώρα, πάω για ύπνο:p

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Παιδιά..μπήκα τωρα στην τραπεζα πειραιώς για να δώ για προπληρωμένη καρτα και λέει

ΕΞΟΔΑ

€5 για απόκτηση & πρώτη φόρτιση

€2 για κάθε επαναφόρτιση

€2 για κάθε εκφόρτιση

Δηλαδή εγω που θελω να παραγγείλω κατι 4,5 θα πρέπει να δωσω 5(να φτιαξω καρτα) 4,5+2 και με την αγορά +2 ακομα? Δηλαδή σχεδόν 14 ευρώ?.. Μηπως ειναι καλύτερα να παω απευθείας στην Αμερικάνικη τράπεζα και να στειλω λευτα στο paypal μου?

*πολύ προσφατο το πόστ :p

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι σχεδόν όλες οι προπληρωμένες. Υπάρχει χρέωση στην πρώτη εγγραφή και ένα ποσό όταν βάζεις χρήματα στην τράπεζα. Θα σου πρότεινα να πάς σε τράπεζα Κύπρου. Λίγο πιό οικονομική. Prepaid κύπρου δηλαδή.

Πόσο κοστίζει;

Link to comment
Share on other sites

Eurobank Debit MasterCard (χρεωστική κάρτα)

Η Debit MasterCard σας προσφέρεται εντελώς δωρεάν, χωρίς χρέωση συνδρομής και χωρίς να επιβαρύνεστε με τόκο για τις συναλλαγές που πραγματοποιείτε.

Μοναδική προϋπόθεση για τη χρήση της είναι να υπάρχει επαρκές διαθέσιμο υπόλοιπο στον κύριο τραπεζικό λογαριασμό* σας.

*Καλό θα είναι να φτιάξεις έναν "άδειο" λογαριασμό που θα φορτίζεις μόνο για τις αγορές online.

Δεν πληρώνεις τίποτα (εγγραφή, επαναφόρτιση κλπ).

Κάνεις έναν λογαριασμό paypal, τον συνδέεις με την κάρτα. Θα σου χρεώσει ένα μικρό ποσό για να εισάγεις έναν κωδικό στο paypal από την κίνηση (μέσω web banking ή στην τράπεζα μετά από 1-2 ημέρες). Φυσικά θα επιστραφεί το ποσό μετά.

Σαν mastercard κάνεις και τις αγορές από amazon κλπ.

Το μόνο που θα σου κοστίσει τελικά είναι το ίδιο το paypal που θα πάρει την προμήθεια του :whistling (σε μικρά ποσά δεν θα το καταλάβεις).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μεγάλε και μάγκες να σας πω κατεμε την καλύτερη λύση για τις κάρτες που τζάμπα χρεώνουν.

Όλες οι προπληρωμένες κάρτες χρεώνουν σε διάφορες διακηνησεις, όταν βάζεις λεφτά, όταν κάνεις πληρωμή και τέτοια, εκτός αυτού από ότι ξέρω έχουν και όριο κατάθεσης

Την καλύτερη λύση την έχει (κατεμε και δε κάνω διαφήμιση) η Alphabank, γιατί το λέω αυτό;

Η alphabank έχει κάνει την μαγκιά να έχει στην κάρτα ATM που δίνει και visa electron όπου συνδέει αυτόματα με το λογαριασμό. Οπότε έχετε ένα απλό λογαριασμό στην τράπεζα, παίρνετε την κάρτα atm και αυτόματα έχετε και ονλαιν αγορές, εκτός αυτού μπορείτε να κάνετε και Web banking (και όχι μόνο), εγώ πχ έχω βάλει το Web banking αλλά με περιορισμό. Μπορώ να μπω στο λογαριασμό μου αλλά το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να βλέπω τις διακηνησεις, τίποτα παραπάνω.

Ούτε με χρεώνουν για να βάζω, ούτε για να πληρώνω. Εκτός αυτού κάθε φορά που παίρνω refund τα λεφτά μπαίνουν αυτόματα στην τράπεζα πίσω και δεν τα κρατάει το PayPal.

Για τον φίλο μας τον ts έχετε αναφέρει πως μπορεί να συνδέσει την κάρτα στο PayPal οπότε δεν χρειάζεται να πω κάτι σε αυτό. Πάντως για την απορία που έχεις φίλε μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως πιο ασφαλές από PayPal και ebay δεν πρόκειται να βρεις, τα εμπιστεύομαι πιο πολύ και από τα ελληνικά καταστήματα.

Οπότε έχεις ένα πρόχειρο λογαριασμό στην τράπεζα, βάζεις όσα λεφτά είναι να αγοράσεις (για την δική σου ασφάλεια) και κάνεις την αγορά σου χωρίς χρεώσεις κατάθεση η πληρωμής.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Eurobank Debit MasterCard (χρεωστική κάρτα)

*Καλό θα είναι να φτιάξεις έναν "άδειο" λογαριασμό που θα φορτίζεις μόνο για τις αγορές online.

Δεν πληρώνεις τίποτα (εγγραφή, επαναφόρτιση κλπ).

Κάνεις έναν λογαριασμό paypal, τον συνδέεις με την κάρτα. Θα σου χρεώσει ένα μικρό ποσό για να εισάγεις έναν κωδικό στο paypal από την κίνηση (μέσω web banking ή στην τράπεζα μετά από 1-2 ημέρες). Φυσικά θα επιστραφεί το ποσό μετά.

Σαν mastercard κάνεις και τις αγορές από amazon κλπ.

Το μόνο που θα σου κοστίσει τελικά είναι το ίδιο το paypal που θα πάρει την προμήθεια του :whistling (σε μικρά ποσά δεν θα το καταλάβεις).

Δεν γνώριζα ότι έχει κάνει κάτι τέτοιο και η alphabank, μπράβο τις πάντως, παλιά δεν το είχε. Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Πληροφοριακά πάντως να ενημερώσω πως το PayPal σε συναλλαγές χρεώνει τον πολίτη και όχι τον αγοραστή.

Ps : τώρα είδα πόσο παλιό είναι το τοπικ, καλά που το πετύχατε :-P

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από LeoNaXe
Link to comment
Share on other sites

Βασικά χωρίς να είμαι σίγουρος για αυτό που λέω, είχα την εντύπωση ότι δεν είναι ανάγκη να δηλώσεις την κάρτα σου και ότι σου βγάζει μια εναλλακτική επιλογή όταν ψωνίζεις μέσω e-bay, απλά να βάλεις της πληροφορίες της κάρτας (στο site του paypal). Δεν ισχύει αυτό;

Βέβαια σίγουρα αυτό προϋποθέτει να κάνεις αγορές με κάρτα οπότε δεν ξέρω πόσο θα μπορούσε να βοηθήσει αυτό σε αυτήν την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε οποια τράπεζα θελεις (προτείνω πειραιως λόγο ευκολιών winbank ( ebanking),ανοιξε λογαριασμο ( πάρε ταυτότητα ,λογ ΔΕΚΟ , αφμ κλπκλπ ) παρε την -χρεωστική- κάρτα και βαλε χ ευρω μεσα,κανε την αγορά σου και τέλος.

Μην ασχοληθείς με προπληρωμένες :)

Link to comment
Share on other sites

δεν την δέχονται όλοι την χρεωστική. αν πάρεις prepaid διάλεξε eurobank. χρεώνει 2 ευρώ την πρώτη φορά και μετά ανάλογα το ποσό. αν είναι κάτω από 50 € χρεώνει 1€ αν είναι πάνω απο 50 χρεώνει 2€

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι Maestro ναι, αν λεει visa-mastercard δεν εχεις θεμα

Η πειραιως δινει δυνατότητα μεσα απο ebanking να βγαλεις προπληρωμένη εικονική καρτα μάλιστα σαν εξτρα ασφαλεια , διαθεσιμη αμεσα για χρηση

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

1) Η χρεωστικη κανει την δουλεια την προ-πληρωμενης αρκει η 1η να εχει το λογοτυπο 'visa 'η mastercard πανω.

2)Το Paypal δεν χρεωνει τιποτα οταν αγοραζετε.Θα σας χρεωσει προμηθεια μονο οταν πουλησετε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα να ξεφύγω απο λογαριασμούς επειδή πρεπει να ασχοληθώ και με εφορία,να ζητήσω βεβαιωση οτι δεν κανω δηλωση και ιστορίες...ηθελα κατι "μπαμ μπαμ"..στην αρχή ειδα την paysafe αλλα μετα ειδα οτι υπαρχουν πολλα κολπα που κρυβονται εκει (σχετικά με την μεταφορά) και ετσι μεχρι στιγμής εχω καταλήξει στο να πάω στην Αμερικάνικη τραπεζα και αν στείλω απ'ευθείας στον λογαριασμό τα χρήματα αλλα δεν ξέρω που ειναι αυτη η τραπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.