Jump to content



Intel i7 2600k Θερμοκρασίες και clock


yannismak

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες. Σαν νέος κάτοχος ενός 2600k ( με Corsair Η50 σε μητρική MSI P67-GD65 ) ήθελα να παραθέσω ένα screenshot και να κάνω 2 ερωτησούλες.

1) Γιατί το clock του επεξεργαστή μου σε idle είναι 1.5 και σε full load (στο burn test τουλάχιστον) είναι 3.5 και πώς φτιάχνετε αυτό;

2) Οι θερμοκρασίες,δεδομένης της H50 είναι φυσιολογικές; Σημείωση η πάστα που έχει είναι η μαμά.

Ευχαριστώ θερμά :)

fd7uv8.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Σχετικά με το 1. είναι η λειτουργία EIST για εξοικονόμηση ενέργειας και μείωση κατανάλωσης σε μη ενεργοβόρες καταστάσεις, απενεργοποιείται από το bios αν και η προσωπική μου γνώμη είναι να την αφήσεις ενεργή.

2. Δεν κατέχω, αλλά νομίζω είναι ok, ίσως λίγο τσιμπημένες για after market ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε full load δεν επρεπε να δουλευεi ο επεξεργαστης στα 3,8ghz?:hmm:

Τοσο δεν υποτιθεται οτι παει η συχνοτητα του 2600Κ με το turbo mode?

Το turbo mode το εχεις On η off ?

Το ότι είναι σε full load δεν σημαίνει ότι θα clockάρει στο μαξ του turbo ο 2600κ. Με άλλα stress προγράμματα μου πάει 3.6 ή 3.8. Ακόμα και με το 3d mark 11 πήγε στο πρώτο run 3.4 και στο δεύτερο 3.6. Υποθέτω ότι με κάποιο περίεργο αλγόριθμο θα υπολογίζει πόσο χρειάζετε και σε συνδιασμό με το EIST που είπε και ο φίλος πιο πάνω θα ανεβοκατεβαίνει. Σκέφτομαι να πάω να πάρω 2 aftermarket 120mm fans (2κ rpm) για push-pull στην H50 και να βάλω πάστα arctic silver εκ νέου. Ίσως να πέσουν οι θερμοκρασίες...γιατί έτσι όπως είναι τώρα...ούτε για πλάκα o.c. 4 ghz και πάνω που θέλω!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε παστα ! επισης παρε αλλα ανεμιστηρακια οπως ειπες και εισαι κομπλε..!

Οι θερμοκρασιες σου ειναι μεγαλες..! εγω στα 4.9 βγαζω 74-78/79 στο Linx και στα 4.6 που ειμαι 26/7 βγαζω 61-66

Οποτε κατι δεν κανεις καλα..!:fun:

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε παστα ! επισης παρε αλλα ανεμιστηρακια οπως ειπες και εισαι κομπλε..!

Οι θερμοκρασιες σου ειναι μεγαλες..! εγω στα 4.9 βγαζω 74-78/79 στο Linx και στα 4.6 που ειμαι 26/7 βγαζω 61-66

Οποτε κατι δεν κανεις καλα..!:fun:

Μάλλον έχεις δίκαιο :) Σκέφτομαι επίσης...Μήπως δίνει παραπάνω ρεύμα η μητρική στον 2600κ χωρίς να χρειάζετε για τη λειτουργία turbo...;

Διόρθωση: Μετά από ένα inspection στην corsair κάτι μου φαινόταν στραβό. Την έβγαλα και παρατήρησα ότι μόνο από τη μία γωνία είχε φθαρεί η πάστα ενώ τα άλλα 3/4 ήταν σαν καινούργια. Έκανα ένα reseat και πλέον οι θερμοκρασίες είναι αυτές.

n3urf4.jpg

Φυσικά χρειάζεται καινούργια πάστα μετά το ξεκόλλημα καθώς το 1/4 του επεξεργαστή σχεδόν δεν ψύχεται καθόλου σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε πάστα arctic silver 5 και έναν ανεμιστήρα δυνατό(1500-2000rpm's) και θα είσαι πένα!:T:

Tον έχω ανεβάσει πλέον στα 4.5 stable με 1.29 και στο prime μετα 10 ώρες τεστ οι θερμοκρασίες είναι 55-60(max). Νομίζω ότι δεν χρειάζετε ούτε πάστα,όυτε πιο γρήγορα fans!!! Έχω σε push-pull το μαμά fan της corsair και ένα fan της lian-li και τα δύο στις 1600 στροφές! Τσεκάρετε πως ανέβηκαν κατακόρυφα τα Gflops!!!

357prno.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι τότε!

Από την άλλη στα είπα αυτά για να είσαι ακόμα καλύτερα.

Επίσης από ότι βλέπω στο intel burn test δεν επιλέγεις όλη τη μνήμη.Πρέπει να την επιλέγεις όλη για να ελέξεις σταθερότητες.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι τότε!

Από την άλλη στα είπα αυτά για να είσαι ακόμα καλύτερα.

Επίσης από ότι βλέπω στο intel burn test δεν επιλέγεις όλη τη μνήμη.Πρέπει να την επιλέγεις όλη για να ελέξεις σταθερότητες.

Ναι το γνωρίζω αυτό απλά έκανα ένα γρήγορο τεστ για να δεις τις θερμοκρασίες!

Btw σκέφτομαι με τα λεφτά που θα έπαιρνα fans και πάστα να τσιμπήσω μια ωραιότατη ψύκτρα (περί τα 50 ευρώ) για να σκάσει πια η 470 GTX και να μπορέσω να την ανεβάσω και άλλο!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

ξεθάφω λίγο το thread :shout:

έχω τον 2600 (σκέτο) με την mugen 3. στα τέρμα χαμηλά (ανεμιστηρας ~950rpm) έχω idle 33-34 βαθμούς. εάν βάλω τέρμα τον ανεμιστήρα κατεβαίνει εώς 30 βαθμούς. Θερμοκρασία δωματίου 20 βαθμοί. παστα Artic Silver 5.

Είμαι καλά;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

post-2485-1416075835,9363_thumb.jpg

Ψύκτρα είναι η Xigmatek Aegir και όλα τα fans να παίζουν στις 1100 στροφές.

Αξίζει να δώσω περίπου στο 1.29v για τα 4.8ghz?

Απ'ότι έχω δει ως τώρα και στα υπόλοιπα forums μάλλον είναι μέτριο προς καλούτσικο το κομμάτι μου.

Δεν έχω παίξει ακόμα με offset, μόνο με manual ως τώρα.

post-2485-1416075834,5764_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να δώσω περίπου στο 1.29v για τα 4.8ghz?

Απ'ότι έχω δει ως τώρα και στα υπόλοιπα forums μάλλον είναι μέτριο προς καλούτσικο το κομμάτι μου.

Με το συμπάθειο αλλα αν είσαι σταθερός (το πως το εννοει ο καθενας θελει πολλη συζητηση) με 1.29V για τα 4.8Ghz τοτε με συγχωρείς αλλα το κομμάτι σου στον δικο μου τον κόσμο ειναι "golden"...δεν ξέρω σε ποια φορουμς θεωρειται μέτριο κομματι ενας σταθερός 2600Κ με 1.29V στα 4.8Ghz αλλα ειλικρινά δεν νομίζω να έχει παρει το μάτι μου αλλο τέτοιο κομμάτι...

Τα καλυτερα κομμάτια που εχει παρει το μάτι μου περνάνε 12αωρα Prime στα 4.8Ghz με 1.304V και αυτο ειναι μειοψηφία...

EDIT: για να εχεις ενα σημειο αναφοράς ριξε μια ματια εδω: http://www.overclock.net/t/968053/official-the-sandy-stable-club-guides-voltages-temps-bios-templates-inc-spreadsheet/0_30#post_12772076 ...κανε sort για 2600k και ριξε μια ματια στην συγκεκριμενη συχνοτητα (η οποια αλλη θελεις)...

Link to comment
Share on other sites

Καλά το ότι το είπα δεν σημαίνει ότι θα είναι και έτσι. Εντελώς μπακαλίστικο υπολογισμό έκανα. Το πιο πιθανό είναι να ισχύει αυτό που λες. Θα κάνω τις δοκιμές μου εντός των ημερών.

(Το καλούτσικο πριν το είπα με βάση το 1.26v για τα 4.6ghz)

Link to comment
Share on other sites

(Το καλούτσικο πριν το είπα με βάση το 1.26v για τα 4.6ghz)

Το αυτό...αν ειναι σταθερός στα 4.6Ghz με 1.26V τοτε κατα την ταπεινή μου άποψη είναι στα πολυυυυυυυ ανω του μετρίου κομμάτια...

Ειλικρινά να το χαίρεσαι μαν... ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το LLC το εχεις στο 100%;

Το έχω στο Ultra High... είναι η 4η από τις 5 επιλογές που έχει στην κλίμακα. Το τελευταίο είναι το Extreme που φαντάζομαι θα είναι το 100% που λες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.