Jump to content



Recommended Posts

Καλησπερα θελω να ρωτησω σχετικα με τα ssd γιατι εχει γινει πολυ ντορος τωρα τελευταια,κατι ακουσα οτι ειναι πιο γρηγοροι απο τους κοινους δισκους στην αναγνωση και εγγραφη δεδομενων,ισχυει αυτο??? δευτερον πως συνδεονται στον υπολογιστη σε καποια sata θυρα η πρεπει να υποστηριζει η μητρικη ειδικη υποδοχη για ssd?? κουμπωνουν μεσα στο κουτι εκει που κουμπωνουν και οι κοινοι δισκοι??? χρειαζονται μπολικη αεροψυξη??? εχουν τιποτα παθητικο συστημα ψυξης οπως οι νεες μνημες??? εχω τη μητρικη sabertooth 55i η οποια δεν υποστηριζει sata 3,θα μπορεσω να βαλω καποιον δισκο ssd η πρεπει να βαλω πανω καποιον controller sata 3 για να εχω κορυφαιες επιδοσεις???

Link to comment
Share on other sites

Για τα άλλα ερωτήματά σου ας απαντήσει κάποιος άλλος. Με μια αναζήτηση στο google βρήκα αυτό εδώ...

Τι είναι οι σκληροί δίσκοι τεχνολογίας SSD(Solid State Disk) « Coolweb.gr

Πιστεύω να σου λύσει αρκετές απορίες...

Link to comment
Share on other sites

Καλούτσικη προσπάθεια το άρθρο, αλλά μόλις άρχισε να ορίζει το TRIM εξηγώντας ουσιαστικά το defragmentation, το 'κλεισα :hehe:

Τι είναι το TRIM στους SSD;

τι είναι TRIMΤο TRIM είναι μία τεχνολογία που έχουν σχεδόν όλοι οι SSD, ας το πούμε αυτόματης ανασυγκρότησης, ώστε τα δεδομένα να είναι εύκολα προσπελάσιμα ακόμα και μετά από πολλές εγγραφές-σβησίματα-επανεγγραφές.

Για να το πούμε πιο απλά, το TRIM είναι σαν μια νοικοκυρά που συμμαζεύει το χώρο ανά τακτά χρονικά διαστήματα, κι έτσι ο ιδιοκτήτης, στον συμμαζεμένο αυτόν χώρο, βρίσκει πολύ γρήγορα αυτά που θέλει!

Σε τι βοηθάει; Στο να παραμένει ο δίσκος μας πάντα γρήγορος, στην ανάγνωση-εγγραφή των δεδομένων και να μην πέφτουν οι επιδόσεις του μετά από κάποιες επανεγγραφές-σβησίματα, λόγω της παρατεταμένης αναζήτησης.

Στο θέμα μας:

κατι ακουσα οτι ειναι πιο γρηγοροι απο τους κοινους δισκους στην αναγνωση και εγγραφη δεδομενων,ισχυει αυτο??? - Τώρα πλέον, ναι

δευτερον πως συνδεονται στον υπολογιστη σε καποια sata θυρα η πρεπει να υποστηριζει η μητρικη ειδικη υποδοχη για ssd?? - τους χρησιμοποιείς ακριβώς όπως έναν απλό σκληρό δίσκο.

κουμπωνουν μεσα στο κουτι εκει που κουμπωνουν και οι κοινοι δισκοι??? - Οι περισσότεροι SSD έχουν τις διαστάσεις ενός σκληρού δίσκου από φορητό υπολογιστή (aka 2.5"), αν έχεις δει ποτέ, αλλά υπάρχουν και κανονικοί για desktop (aka 3.5")

χρειαζονται μπολικη αεροψυξη??? εχουν τιποτα παθητικο συστημα ψυξης οπως οι νεες μνημες??? - δεν ζεσταίνονται καθόλου

εχω τη μητρικη sabertooth 55i η οποια δεν υποστηριζει sata 3,θα μπορεσω να βαλω καποιον δισκο ssd η πρεπει να βαλω πανω καποιον controller sata 3 για να εχω κορυφαιες επιδοσεις??? - Δεν χρειάζεσαι SATA 3 για να δεις την διαφορά, έναν καλό SSD χρειάζεσαι και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Καλούτσικη προσπάθεια το άρθρο, αλλά μόλις άρχισε να ορίζει το TRIM εξηγώντας ουσιαστικά το defragmentation, το 'κλεισα :hehe:

Στο θέμα μας:

κατι ακουσα οτι ειναι πιο γρηγοροι απο τους κοινους δισκους στην αναγνωση και εγγραφη δεδομενων,ισχυει αυτο??? - Τώρα πλέον, ναι

δευτερον πως συνδεονται στον υπολογιστη σε καποια sata θυρα η πρεπει να υποστηριζει η μητρικη ειδικη υποδοχη για ssd?? - τους χρησιμοποιείς ακριβώς όπως έναν απλό σκληρό δίσκο.

κουμπωνουν μεσα στο κουτι εκει που κουμπωνουν και οι κοινοι δισκοι??? - Οι περισσότεροι SSD έχουν τις διαστάσεις ενός σκληρού δίσκου από φορητό υπολογιστή (aka 2.5"), αν έχεις δει ποτέ, αλλά υπάρχουν και κανονικοί για desktop (aka 3.5")

χρειαζονται μπολικη αεροψυξη??? εχουν τιποτα παθητικο συστημα ψυξης οπως οι νεες μνημες??? - δεν ζεσταίνονται καθόλου

εχω τη μητρικη sabertooth 55i η οποια δεν υποστηριζει sata 3,θα μπορεσω να βαλω καποιον δισκο ssd η πρεπει να βαλω πανω καποιον controller sata 3 για να εχω κορυφαιες επιδοσεις??? - Δεν χρειάζεσαι SATA 3 για να δεις την διαφορά, έναν καλό SSD χρειάζεσαι και είσαι έτοιμος.

you have it you have it :D

Link to comment
Share on other sites

κατι ακουσα οτι ειναι πιο γρηγοροι απο τους κοινους δισκους στην αναγνωση και εγγραφη δεδομενων,ισχυει αυτο??? - Τώρα πλέον, ναι

δευτερον πως συνδεονται στον υπολογιστη σε καποια sata θυρα η πρεπει να υποστηριζει η μητρικη ειδικη υποδοχη για ssd?? - τους χρησιμοποιείς ακριβώς όπως έναν απλό σκληρό δίσκο.

κουμπωνουν μεσα στο κουτι εκει που κουμπωνουν και οι κοινοι δισκοι??? - Οι περισσότεροι SSD έχουν τις διαστάσεις ενός σκληρού δίσκου από φορητό υπολογιστή (aka 2.5"), αν έχεις δει ποτέ, αλλά υπάρχουν και κανονικοί για desktop (aka 3.5")

.......

Δηλαδή, από ότι κατάλαβα από τις απαντήσεις του chosen, γιατί και εγώ δεν είμαι γνώστης, αλλά τελευταία μέσα από τα news τους βλέπω, αξίζει η αγορά ενός ssd άσχετα αν είναι κατά πολύ ακριβότεροι από τους κοινούς δίσκους...

Link to comment
Share on other sites

ναι, σε γενικές γραμμές αξίζει. απλά πρέπει να θυσιάσεις τα gb ενός HDD που θα έπαιρνες στην ιδια τιμή στο βωμό της ταχύτητας και των άλλων πλεονεκτημάτων ενός SSD.

Βέβαια στην περίπτωση που τα χρήματα δεν είναi πρόβλημα μπορείς να τα κάνεις όλα :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα στο αρθρο καπου λεει οτι μετα απο καποιες χρησεις αχρηστευεται και ειναι για πεταμα,αυτο με ανησυχει λιγακι..........σκεφτομαι να αγορασω ενα τετοιο για desktop για πιο γρηγορο boot και εκτελεση προγραμματων....

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο που λεει το αρθρο. Βεβαια θα περάσει αρκετος καιρος μεχρι να συμβει κατι τετοιο... Υπολογισε καμια 5ετια στη χειροτερη περιπτωση.

Επισης το παραπανω εξαρταται και απο το ειδος μνημης που χρησιμοποιει ο SSD.

Η 5ετια ισχυει για SSD με μνημες MLC. Για SSD με μνημες SLC ο χρονος αυτος δεκαπλασιαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "μετά από κάποιες χρήσεις" μεταφράζεται σε κάμποσα χρόνια. Πρώτα θα τον πετάξεις στο συρτάρι με τα floppy disks για να πάρεις 10πλάσια χωρητικότητα στη μισή τιμή και μετά θα χαλάσει από τις εγγραφές ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.