Jump to content



Επισκευή πλαστικού άξονα σε πολ/νημα HP


Recommended Posts

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά !

 

Έχω ένα πολυμηχάνημα της HP συγκεκριμένα το HP Officejet 4500 το οποίο διαθέτει και σαρωτή.

Εδώ και 1+ χρόνο όμως έχω το εξής πρόβλημα :

 

2016-12-22 11.15.24.jpg

 

Συγκεκριμένα στο φορείο που έχει τον αισθητήρα του σαρωτή, έχει σπάσει ο πλαστικός άξονας που περιστρέφεται το μεγάλο άσπρο γρανάζι, το οποίο μετακινεί το φορείο κατά μήκος του τζαμιού του σαρωτή με την βοήθεια του οδοντωτού οδηγού που φαίνεται στο πάνω μέρος της φωτογραφίας.

Όσες προσπάθειες έγιναν τα κολληθεί με διάφορες κόλλες, είχαν σαν αποτέλεσμα να ξανασπάσει στο ίδιο σημείο αμέσως.

 

Αυτό από ότι διαπίστωσα γίνεται γιατί μόλις φτάσει το φορείο στα άκρα του διαδρόμου (αρχή - τέλος) δεν υπάρχει άλλος μηχανισμό που να καταλαβαίνει ότι έχει φτάσει το φορείο εκεί, παρά μόνο από τον ενσωματωμένο στο πίσω μέρος - αισθητήρα βήματος του μοτέρ όπου στα σημεία αυτά έπρεπε να σταματά. Όπως καταλαβαίνετε στο σημείο αυτό ο πλαστικός άξονας του γραναζιού "τρώει" την μέγιστη δύναμη του μοτέρ που προσπαθεί να περιστρέψει το γρανάζι και γι' αυτό μου το κουρεύει από την βάση του, στην οποία έχει σπάσει. 

 

Έκανα και μια δοκιμή ενισχύοντας το πλαστικό άξονα βάζοντας εσωτερικά ένα μεταλλικό καρφί και πακτώνοντας το από την άλλη μεριά με την βοήθεια κόλλας 2 στοιχείων αλλά πάλι έσπασε η βάση και στράβωσε ο άξονας τόσο, ώστε να μπορέσει να γρανάζι να μετακινηθεί και να μην κοντράρει από τα δόντια του οδηγού.

Από τις συνεχόμενες προσπάθειες στο σημείο αυτό 1-2 δόντια του οδηγού έχουν "φαγωθεί" ελαφρώς αλλά αν υπάρχει πρόβλημα σε κανονική λειτουργία θα το λύσω πιστεύω ότι αν μετακινήσω το τέλος που φτάνει το φορείο με έναν αποστάτη μερικών χλστ.

 

Έχει να προτείνει κάποια λύση για τον άξονα κανείς ??

 

Μία σκέψη μου είναι να αλλάξω τον πλαστικό άξονα με μεταλλικό όμως ο άξονας που τον μέτρησα είναι 4.8mm για να μπορεί να περιστρέφεται το γρανάζι, δοκιμή με άλλον πλαστικό στα 5mm σφηνώνει !  Πίσω από την βάση του άξονα υπάρχει οπή περίπου Φ7-8mm και μήκος περίπου 5mm το οποίο σκέφτομαι ότι μπορεί να χρησιμοποιήσω σε αυτή την λύση τρυπώντας την βάση και στην συνέχεια πακτώνοντας τον άξονα εκμεταλλευόμενος αυτά τα 5mm με κόλλα 2 στοιχείων (δεν ξέρω αν είναι ότι καλύτερο).

 

Δυστυχώς δεν έβγαλα φωτογραφία από την άλλη μεριά, αλλά ψιλοφαίνεται και σε αυτήν ότι η βάση του άξονα είναι υπερυψωμένη από το υπόλοιπο, για αυτό και έχει το νεύρο στην επάνω μεριά, το πίσω μέρος από την βάση λίγο πιο μεγάλο από τον κύκλο που φαίνεται είναι κούφιο! (με τις διαστάσεις που αναφέρω παραπάνω)

 

Άλλη λύση είναι να βρω ανταλλακτικό από κανέναν χαλασμένο (δύσκολο το βλέπω να βρεθεί) γιατί για κανονικό ανταλλακτικό συμφέρει να πάω για καινούργιο πολυμηχάνημα !

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Magnum
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιάξεις στον τόρνο ένα εξαρτηματάκι, αρκεί να βρεις κάποιον να ασχοληθεί.

Παίρνεις μια ράβδο 5mm, την τρως εκεί που θες, την κόβεις στο ύψος που θες, και από την πάνω μεριά μπορείς να της κάνεις μια χάραξη να πιάνει ίσιο κατσαβίδι και από την κάτω μεριά να της φτιάξεις μια βόλτα (π.χ. M4 για μισό πόντο). Μετά τρυπάς το πλαστικό με ένα thread cutter Μ4 ίδια διάσταση και το βιδώνεις μέσα (για να μην μπλέξεις με κόλλες 2 στοιχείων κλπ.). Εναλλακτικά μπορείς να φτιάξεις σπείρωμα ξυλόβιδας αλλά δεν έχω εγώ βρει τέτοια εργαλεία, μόνο για κλασσικά σπειρώματα έχω και ξέρω.

Το να σου τριμάρει λίγο μια ράβδο και να σου φτιάξει ένα σπειρωματάκι δεν είναι τίποτα για ένα μηχανουργείο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε κάτι παρόμοιο... είχα ανοίξει μία τρύπα στον σπασμένο πλαστικό άξονα.... πέρασα μία βίδα και το βίδωσα.

 

Εδώ έχει βίδα Μ2 από 5 εώς 20mm μήκος

http://grobotronics.com/hardware/bides-paksimadia/vides/?sl=el

 

ή πάρε μία M4 και ντύσε την με θερμοσυστελλόμενο για να την φτάσεις στο 4.8

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A.  Με την προϋπόθεση ότι έχεις πρόσβαση σε κάποιο μηχανουργό, όλα γίνονται!

Επειδή τα πλαστικά είναι ευαίσθητα καλό είναινα πας σε μια προσέγγιση που θα διανέμει τις δυνάμεις σε όσο γίνεται μεγαλύτερη επιφάνεια, προκειμένου το πλαστικό να αντέξει.

Για δες το σκαριφηματάκι που σου έφτιαξα :

 

Axis subst.jpg

Οι ροδέλες μπορεί να είναι πολύ λεπτές και η βίδα με ότι κεφάλι χωράει στο χώρο που έχεις .

 

Β.  DIY  Ακόμα και χωρίς μηχανουργείο γίνεται με λίγο παιδεμα.

Παίρνεις ενα αποστάτη των 5mm (δέχονται μέσα βίδα Μ3) του βάζεις μέσα μια βίδα Allen M3  (το κεφάλι της είναι και αυτό ~ 5mm) τον κοντράρεις καλά με ένα παξιμάδι και  δένεις τη βίδα στο δράπανο και μετά περιστρέφοντάς το, το γυαλίζεις με ένα γυαλόχαρτο πολύ ψιλό όσο μπορείς ομοιόμορφα, μέχρι να φάς 0,1mm για να έρθει στην διάμετρο 4,8mm.

και μετά το σχέδιο αλλάξει ελαφρά :

 

Axis subst_ver2.jpg

 

Επίζω αυτά να βοηθάνε ! :)

Καλή συνέχεια  και χρόνια πολλά μέρες που είναι ! :D

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όταν το μέσο κόστος ενός καινούριου αντίστοιχου εκτυπωτή είναι ελάχιστο, θεωρώ ότι γενικώς δεν αξίζει το να κάτσει

κάποιος να ασχοληθεί με μια τέτοια επισκευή.

Έγινε επεξεργασία από SirGeorge
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εδώ σου διαφεύγει ένα από τα βασικά σημεία του DIY, που είναι και το βασικό χάρισμά του!

Η αίσθηση του "Το έφτιαξα! " δεν αποτιμάται και δεν αγοράζεται !

Απλά την κερδίζεις μέσα από αυτό το χρόνο που μπορείς να διαθέσεις και μετά από αρκετή προσπάθεια.

Πέρα από αυτό στο θέμα των επισκευών παίζει και το ότι δίνεις /παρατείνεις τη "ζωή" σε κάτι κερδίζοντας ευxαρίστηση από αυτό και γιατί όχι, σε αρκετές περιπτώσεις,  εξοικονομώντας και τα χρήματα της αντικατάστασής του, ή -εποχές που ζούμε- μη στερούμενος τις "υπηρεσίες" του!

Εν ΄προκειμένω, το κόστος επισκευής είναι μισο € και 10min, για κάποιον που έχει τον εξοπλισμό (δραπανάκι, αποστάτη, γυαλόχαρτο  και βίδα ) και αυτό δεν είναι και τόσο δύσκολο!

Αλλά πέρα από αυτό, η συζήτηση εδώ, διευρύνει τις επιλογές και αρκετών άλλων φίλων που ενδεχομένως ενδιαφέρονται!

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, SirDiman said:

 

3d printer ?

Για μόνο τον άξονα δεν ξέρω αν έχει την αντοχή που χρειάζεται για να μην μου ξανασπάσει, για όλο το κομμάτι του φορείου το ξεχνάμε λόγω κόστους.

 

12 hours ago, sotiris said:

Μπορείς να φτιάξεις στον τόρνο ένα εξαρτηματάκι, αρκεί να βρεις κάποιον να ασχοληθεί.

Παίρνεις μια ράβδο 5mm, την τρως εκεί που θες, την κόβεις στο ύψος που θες, και από την πάνω μεριά μπορείς να της κάνεις μια χάραξη να πιάνει ίσιο κατσαβίδι και από την κάτω μεριά να της φτιάξεις μια βόλτα (π.χ. M4 για μισό πόντο). Μετά τρυπάς το πλαστικό με ένα thread cutter Μ4 ίδια διάσταση και το βιδώνεις μέσα (για να μην μπλέξεις με κόλλες 2 στοιχείων κλπ.). Εναλλακτικά μπορείς να φτιάξεις σπείρωμα ξυλόβιδας αλλά δεν έχω εγώ βρει τέτοια εργαλεία, μόνο για κλασσικά σπειρώματα έχω και ξέρω.

Το να σου τριμάρει λίγο μια ράβδο και να σου φτιάξει ένα σπειρωματάκι δεν είναι τίποτα για ένα μηχανουργείο.

Δεν έχω τόρνο και είναι ψιλοδύσκολο να βρω κάπου κοντά.  Το μόνο κακό στην παραπάνω λύση είναι ότι το πλαστικό είναι στο σημείο αυτό λεπτό 1-2mm το πολύ και δεν έχει "ψαχνό" για να πιάσει το σπείρωμα.

 

11 hours ago, Asxetius said:

Σε κάτι παρόμοιο... είχα ανοίξει μία τρύπα στον σπασμένο πλαστικό άξονα.... πέρασα μία βίδα και το βίδωσα.

 

Εδώ έχει βίδα Μ2 από 5 εώς 20mm μήκος

Βίδες

 

ή πάρε μία M4 και ντύσε την με θερμοσυστελλόμενο για να την φτάσεις στο 4.8

Είναι μία από τις λύσεις που θα δοκιμάσω, αν βρω τις κατάλληλες βίδες κλπ. Σαν παραλλαγή της 2ης λύσης παρακάτω!

 

11 hours ago, Seafalco said:

A.  Με την προϋπόθεση ότι έχεις πρόσβαση σε κάποιο μηχανουργό, όλα γίνονται!

Επειδή τα πλαστικά είναι ευαίσθητα καλό είναινα πας σε μια προσέγγιση που θα διανέμει τις δυνάμεις σε όσο γίνεται μεγαλύτερη επιφάνεια, προκειμένου το πλαστικό να αντέξει.

Για δες το σκαριφηματάκι που σου έφτιαξα :

 

Axis subst.jpg

Οι ροδέλες μπορεί να είναι πολύ λεπτές και η βίδα με ότι κεφάλι χωράει στο χώρο που έχεις .

 

Β.  DIY  Ακόμα και χωρίς μηχανουργείο γίνεται με λίγο παιδεμα.

Παίρνεις ενα αποστάτη των 5mm (δέχονται μέσα βίδα Μ3) του βάζεις μέσα μια βίδα Allen M3  (το κεφάλι της είναι και αυτό ~ 5mm) τον κοντράρεις καλά με ένα παξιμάδι και  δένεις τη βίδα στο δράπανο και μετά περιστρέφοντάς το, το γυαλίζεις με ένα γυαλόχαρτο πολύ ψιλό όσο μπορείς ομοιόμορφα, μέχρι να φάς 0,1mm για να έρθει στην διάμετρο 4,8mm.

και μετά το σχέδιο αλλάξει ελαφρά :

 

Axis subst_ver2.jpg

 

Επίζω αυτά να βοηθάνε ! :)

Καλή συνέχεια  και χρόνια πολλά μέρες που είναι ! :D

 

 

Η πρώτη λύση όπως λες χρειάζεται μηχανουργείο το οποίο είναι λίγο δύσκολο να βρεθεί, αν και είναι η πιο καλή και σωστή και με τα λιγότερα προβλήματα.

 

Την δεύτερη λύση όμως θα την προσπαθήσω ψάχνοντας για υλικά σε ένα μαγαζί που υπάρχει εδώ κοντά, τα σημεία στα οποία έχω ερωτηματικά  είναι :

1. Αν βρω πολύ λεπτές ροδέλες ώστε να μην σηκωθεί πολύ το γρανάζι και δεν κάνει σωστή επαφή με τον δόντια του οδηγού.

2. Αν τα παξιμάδια και οι ροδέλες είναι τόσο στενά για να χωρέσουν στο κενό πίσω μέρος που είναι Φ7-8mm.

3. Αν η βίδα με το συνολικό μήκος πλέον που θα έχει, θα εξέχει παραπάνω από το ήδη υπάρχον άξονα που υπήρχε, ώστε μπορεί να βρίσκει στην πάνω μεριά στο τζάμι ή στην κάτω μεριά στο πλαστικό πάτο.

 

Θα πάω σε λίγο να δω για τα υλικά, να μου λυθούν και τα παραπάνω ερωτηματικά .... :)

 

7 hours ago, SirGeorge said:

Όταν το μέσο κόστος ενός καινούριου αντίστοιχου εκτυπωτή είναι ελάχιστο, θεωρώ ότι γενικώς δεν αξίζει το να κάτσει

κάποιος να ασχοληθεί με μια τέτοια επισκευή.

Κοίτα όπως ανέφερα και παραπάνω έψαξα και την λύση για νέο εκτυπωτή και με τα σημερινά δεδομένα που θα με βολέψει έχει γύρω στα 130Ε ( HP Officejet 6970) ο οποίος διαθέτει Duplex και Double side ADF με προσφορά από την HP 3 Years Warranty μέχρι της 31/1/17.  

Ότι μικρότερο π.χ. σειρά HP Advantage έχει 30-40Ε φτηνότερα αλλά με 1 χρόνο εγγύηση και συνήθως μετά την εγγύηση κάτι παθαίνουν, όπως και με τον δικό μου.

 

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις !

 

Και Χρόνια Πολλά σε όλους !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Magnum έγραψε:

Την δεύτερη λύση όμως θα την προσπαθήσω ψάχνοντας για υλικά σε ένα μαγαζί που υπάρχει εδώ κοντά, τα σημεία στα οποία έχω ερωτηματικά  είναι :

1. Αν βρω πολύ λεπτές ροδέλες ώστε να μην σηκωθεί πολύ το γρανάζι και δεν κάνει σωστή επαφή με τον δόντια του οδηγού.

2. Αν τα παξιμάδια και οι ροδέλες είναι τόσο στενά για να χωρέσουν στο κενό πίσω μέρος που είναι Φ7-8mm.

3. Αν η βίδα με το συνολικό μήκος πλέον που θα έχει, θα εξέχει παραπάνω από το ήδη υπάρχον άξονα που υπήρχε, ώστε μπορεί να βρίσκει στην πάνω μεριά στο τζάμι ή στην κάτω μεριά στο πλαστικό πάτο.

 

Θα πάω σε λίγο να δω για τα υλικά, να μου λυθούν και τα παραπάνω ερωτηματικά .... :)

1. Ροδέλες λεπτές μπορείς να βρείς ψάχνοντας. Αλλά υπάρχει και η λύση των αποστατικών ροδελών που βγαίνουν και σε πολύ μικρά πάχη (από 0,1mm έως 1mm) αλλά θα χρειαστείς καλό εργαλειάδικο για να τις βρείς.

2. Οι ροδέλα που θα πάει από κάτω (μέσα στη φωλιά) δεν θα έχει πρόβλημα στις διαστάσεις αυτές υπάρχουν ροδέλες. Αν δεις οτι δεν βρίσκεις κοίτα και σε ανοξείδωτες, εκεί θα βρείς σίγουρα .  Έχε υπόψη ότι ροδέλες σε κάθε νουμερο Μ , βγαίνουν σε διάφορες εξωτερικές διαμέτρους και πάχη με την ίδια πάντα εσωτερική διάμετρο.

3.  Στο δευτερο σκαρίφημα αν προσέξεις μιλάω για βίδα με "γυαλισμένο" κεφάλι.

Μπορεις την βίδα και το σωληνάκι του αποστάτη να την επεξεργαστείς σαν ένα κομμάτι και έτσι το κεφάλι της βίδας να αποτελεί μέρος του άξονα!

4. Αν δείς ότι η βίδα είναι λίγο μακρύτερη από ότι θέλεις και περισσέυει από κάτω, θα της βιδώσεις ένα παξιμάδι θα σημαδέψεις πάνω στο πάσο της που πρέπει να κοπεί, και θα την κόψεις με ένα πριονάκι φροντίζοντας το παξιμάδι να μείνει πάνω στη βίδα.  Γυαλίζεις λίγο με ένα γυαλόχαρτο το σόκορο του κοψίματος να φύγουν τα γρέζια και τέλος ξεβιδώνεις το παξιμάδι το οποίο βγαίνοντας από τη βίδα , θα στρώσει ξανά σωστά την αρχή του σπειρώματος που καταστράφηκε κατά το κόψιμο!

 

Καλή συνέχεια ! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Σε μια πρώτη επίσκεψη στα μαγαζιά της περιοχής, βρήκα σχεδόν όλα από βίδες, ροδέλες κλπ.

Αυτό που δεν βρήκα και δεν είχε κανένας, ήταν ο αποστάτης των Φ5mm με μήκος 15mm, που είναι και το πιο σημαντικό κομμάτι για να δοκιμάσω την 2η λύση του  Seafalco

Το μαγαζί http://www.electrocontact.eu/home.aspx?f=31&sf=31002&values=65097,53574,1121,   είναι Θεσσαλονίκη και έχει σχεδόν 6Ε μτφ, από εδώ http://grobotronics.com/hardware/bides-paksimadia/apostates/?features_hash= έχει σε 5.3mm αν κατάλαβα καλά και τα 15mm γίνονται 2 κομμάτια 10mm+5mm.

 

Υπάρχει κάπου στην Αθήνα μαγαζί που να έχει αντίστοιχο αποστάτη μεταλλικό Φ5 και μήκος 15mm για βίδα Μ3 όπως αυτό που έχει το μαγαζί στην Θεσ/κη ?

(Βολεύει στο κέντρο ή κοντά σε ηλεκτρικό - μετρό ή με αυτοκίνητο κοντά στον άξονα του Κηφισού, Πειραιά - Κηφισιά )

 

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα !

Δε μου λές ο πλαστικός άξονας είναι 15mm ?

Στο μήκος των 15mm που λες για τον αποστάτη υπολογίζεις μέσα και το κεφάλι της βίδας να παίζει ρόλο άξονα, ή όχι ?

Δηλαδή ολικό μήκος άξονα = ~ 15+3mm κεφάλι βίδας=18mm?

Αν είναι έτσι δεν μπορώ αυτη τη στιγμή να σου πω.

Αν όμως σου κάνει αποστάτης 12mm+3mm κεφάλι =~15mm

ή  13mm αποστάτης + 3 mm κεφάλι βίδας=~16mm.

Τότε στείλε ένα pm να τα βάλω σε ένα φάκελο να στα στείλω σα γράμμα ! :p

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Magnum έγραψε:

 

Σε μια πρώτη επίσκεψη στα μαγαζιά της περιοχής, βρήκα σχεδόν όλα από βίδες, ροδέλες κλπ.

Αυτό που δεν βρήκα και δεν είχε κανένας, ήταν ο αποστάτης των Φ5mm με μήκος 15mm, που είναι και το πιο σημαντικό κομμάτι για να δοκιμάσω την 2η λύση του  Seafalco

Το μαγαζί 
 Μεταλικοί Αποστάτες : Contact : ESHOP
   είναι Θεσσαλονίκη και έχει σχεδόν 6Ε μτφ, από εδώ Αποστάτες έχει σε 5.3mm αν κατάλαβα καλά και τα 15mm γίνονται 2 κομμάτια 10mm+5mm.

 

Κι εδώ θα χρειαστεί συνδυασμός 10mm+5mm αλλά βρίσκεται Αθήνα http://grobotronics.com/hardware/bides-paksimadia/apostates/

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου άναψε πριν λίγο το λαμπάκι ! :p

Για δες μήπως βολεύσαι με κάτι τέτοιο!

 

20161227_175532-medium.jpg20161227_175514-medium.jpg

 

20161227_175451-medium.jpg20161227_175602-medium.jpg

 

Πριστίνι αλουμινίου με ονομαστικές διαστάσεις : Διάμετρος 4,8mm  Μήκος: 16mm

Το καρφί από μέσα βγαίνει αν το στηρίξεις ανάποδα σε μια τρύπα ~5mm

Και μετά το πομπέ της ροδέλας αναστρέφεται αν το χωσεις σε αυτή τη τρύπα (εννοείται των 5 mm πάνω σε καμιά μεταλική λάμα κάπως χοντρή) και το σφηρηλατήσεις λίγο.

Η εσωτερική διάμετρος ενδέχεται να δέχεται να γίνει πάσο Μ3 μέσα της , αλιώς την ξετρυπάς με 3ρι τρυπάνι.

Για να πιάσεςι το πριτσίνι γερά χωρίς να το χαλάσεις, πιάστο σε ένα τσόκ δραπάνου .

 

Άντε να δούμε, μπας και βρεθεί η λύση έτσι ! :)

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

 

Λοιπόν το πλαστικό γρανάζι έχει πλάτος 14mm, ο άξονας που έσπασε όπως και ο διπλανός δεν φτάνει μέχρι επάνω είναι -1mm έως -2mm άρα ο αρχικός είχε 12-13mm μήκος.

Επειδή δεν νομίζω ότι θα βρω ακριβώς κάτι σε αυτές τις διαστάσεις, για αυτό είπα στα 15mm, ώστε ότι παραπάνω είναι να το "φάω" όσο γίνεται...

 

Τώρα ο αρχικός υπολογισμός και με βάση το 2ο σχέδιο σου ήταν για 15mm+2mm η βίδα (πήρα απλή γιατί είχε μικρότερο κεφάλι). Τώρα μετά το πρώτο μήνυμα σου ίσως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και το κεφάλι της βίδας σαν άξονα αν την έτριβα σε γυαλόχαρτο και την κατέβαζα από τα Φ5,4mm που είναι το κεφάλι περίπου στα 4,8-5mm,  δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι, καθώς και αν στο τέλος θα μπορεί να συγκρατεί τον αποστάτη.  Για αυτό πήρα κάμποσες βίδες για δοκιμές....

 

Τώρα για την λύση με το πριτσίνι, θα ψάξω αύριο να βρω να πάρω να κάνω δοκιμές, αν μπορώ να το φέρω στα μέτρα μου.

 

Ευχαριστώ για τις ιδέες ! :)

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2016 at 6:41 ΜΜ, το μέλος Magnum έγραψε:

Τώρα ο αρχικός υπολογισμός και με βάση το 2ο σχέδιο σου ήταν για 15mm+2mm η βίδα (πήρα απλή γιατί είχε μικρότερο κεφάλι). Τώρα μετά το πρώτο μήνυμα σου ίσως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και το κεφάλι της βίδας σαν άξονα αν την έτριβα σε γυαλόχαρτο και την κατέβαζα από τα Φ5,4mm που είναι το κεφάλι περίπου στα 4,8-5mm,  δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι, καθώς και αν στο τέλος θα μπορεί να συγκρατεί τον αποστάτη. 

Αν κάνεις ότι περιγράφει το σκαρίφημα που ακολουθεί, δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνει καλό και ασφαλές!  :)

 

κατασκευή άξονα_03.jpg

 

Προσοχή στο πιάσιμο της βίδας μέσα στο τσόκ.

Το ένα παξιμάδι είναι καλά σφιγμένο πάνω στον αποστάτη ενώ το άλλο είναι ελεύθερο να περιστρέφεται.

Έτσι την ώρα που θα βάλεις τη βίδα στο τσοκ, (αυτό θα πρέπει να είναι ήδη ρυθμισμένο κοντά στη διάσταση των παξιμαδιών) , το ελεύθερο παξιμάδι θα περάσει πρώτο μέσα και μετά θα φέρεις και το σφιγμένο ακριβώς στην άκρη των σιαγόνων του τσοκ και θα σφίξεις καλά.

Τα δύο παξιμάδια θα κρατήσουν την βίδα κεντραρισμένη, και έτσι το γυαλοχάρτισμά της θα γίνει ομοιόμορφο!

Για να μην σου χαλάσει το κεντράρισμα του τελικού άξονα, μπορείς να ρίξεις μια δυο σταγόνες κόλα πάνω στο κορμό της βίδας και μετά να βάλεις το σωληνάκι του αποστάτη πάνω στη βίδα.

Έτσι αποστάτης και βίδα θα κολλήσουν και αφού γυαλιστούν θα παραμείνουν κολλημένοι σαν ένα σώμα!

 

Καλή επιτυχία ! :)

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Πήγα και πήρα τα πριτσίνια και όντως είναι ότι πρέπει η εξωτερική τους διάσταση, 4.8mm όσο ακριβώς έψαχνα !

Σήμερα που τελείωσαν οι γιορτές και ο καιρός ζέστανε έκανα την πρώτη δοκιμή.

Έβγαλα εύκολα το καρφί από μέσα, το οποίο όπως μέτρησα είναι στα 2.5mm περίπου, οπότε η βίδα η M3 δεν χωρούσε μέσα !

Με μια πρώτη δοκιμή για να την ανοίξω με τρυπάνι 3mm είχε ως αποτέλεσμα από την μια μεριά να είναι ΟΚ αλλά από την άλλη να φεύγει , όπως φαίνεται και παρακάτω ...

2017-01-03 12.44.07.jpg

 

Καμία ιδέα, πως να το κεντράρω εκτός από τις αλλεπάλληλες δοκιμές ? 

Δεν έχω κάθετο τρυπάνι, αν και δεν ξέρω και με αυτό πόσο θα μπορούσα να είχα αυτήν την ακρίβεια....

Η' να δοκιμάσω να βιδώσω την βίδα μέσα αν γίνεται ? Φοβάμαι μην "ανοίξει" και χαλάσω την διάμετρο των 4.8m.

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2017 at 7:03 ΜΜ, το μέλος Magnum έγραψε:

Καμία ιδέα, πως να το κεντράρω εκτός από τις αλλεπάλληλες δοκιμές ? 

Δεν έχω κάθετο τρυπάνι, αν και δεν ξέρω και με αυτό πόσο θα μπορούσα να είχα αυτήν την ακρίβεια....

Η' να δοκιμάσω να βιδώσω την βίδα μέσα αν γίνεται ? Φοβάμαι μην "ανοίξει" και χαλάσω την διάμετρο των 4.8m.

Δεν χρειάζεται να κάνεις ξετρύπημα.

Πήρα κι εγώ κανα δυο πριτσίνια όπως είδες και δοκίμασα να δώ αν βιδώνει η βίδα μέσα.

Έπιασα το πριτσίνι σε μια μέγγενούλα με αυλάκι την έσφιξα λίγο (στο πριτσίνι δεν φάνηκε τίποτε σημάδι) και απλά έριξα λίγο λιπαντικό μέσα στην τρύπα και βίδωσα μια Μ3 βίδα .

Η βίδα πήγε μια χαρά μέχρι το τέλος της (και υπόψη το πριτσίνι ήταν 25mm ), Άνοιξε πάσο στα τοιχώματα (μη νομίζεις ότι θα έχει τίποτε τρελές αντοχές , αλλά για τη δουλειά που το θές μια χαρά θα είναι ) λειτουργώντας σαν κολαούζο forming.

Απλά με άλλη βίδα θα ανοίξεις το πάσο και με άλλη θα το στερεώσεις, για να έχει η βίδα φρέσκο αθέρα στις σπείρες της.

Το πάσο έχει πολύ μικρές ανοχές και η βίδα δεν παίζει καθόλου μέσα στο πριτσίνι!

Μπορείς να αφήσεις τη βίδα λίγο πιο μακρυά και από πάνω να την ασφαλίσεις με ένα παξιμάδι.

Ή μπορείς στο τέλος του πριτσινιού να ρίξεις μια σταγόνα threadlock της Loctite, (το μπλέ για να λύνει αν χρειαστεί )

 

Κάτι που θέλει προσοχή είναι ότι η "ροδέλα" του πριτσινιού είναι κάπως πομπέ.

Αν δεις ότι δεν σου στηρίζεται καλά πρέπει να την ισιώσεις.

Ένα καλός τρόπος είναι να βάλεις το πριτσίνι μέσα σε μια τρύπα 5mm που θα έχεις ανοίξεις πάνω σε κάτι σκληρό (κάνα σιδερένιο τακάκι , ή μια χοντρή λάμα) και να το χτυπήσεις ομοιόμορφα να γίνει επίπεδο

Προσοχή η τρύπα αυτή θα πρέπει να είναι κάθετη προς την επιφάνεια για να βγεί και η ροδέλα κάθετη στο διαμήκη άξονα του πριτσινού !

 

Καλή συνέχεια !

Και καλή χρονιά ! ! !  :D

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα

 

Το προηγούμενο ΣΚ κάθισα και έφτιαξα τον εκτυπωτή αντικαθιστώντας τον σπασμένο άξονα με το πριτσίνι που πρότεινε ο Seafalcο και σύμφωνα με τις οδηγίες που μου έδωσε παραπάνω και θέλω να τον ευχαριστήσω για αυτό !

 

Ανεβάζω φωτογραφίες από αλλαγή αυτή :

2017-01-28 10.56.51.jpg2017-01-28 10.56.30.jpg2017-01-28 10.56.17.jpg2017-01-28 10.55.05.jpg2017-01-14 13.44.26.jpg

 

Επειδή τα πλαστικά δόντια του οδηγού είχανε φαγωθεί από το γρανάζι όταν έσπαγε ο άξονας όπως φαίνεται εδώ :

2017-01-28 10.58.43.jpg

 

Έβαλα τα τσοχάκια στο τέλος του διαδρόμου ώστε να σταματάει νωρίτερα και να πέφτει σε δόντι που δεν είχε τόσο πολύ φαγωθεί, όπως φαίνεται παρακάτω :

 

2017-01-28 10.55.43.jpg2017-01-28 11.00.31.jpg

 

Τα τσοχάκια στο πάνω μέρος τα έβαλα γιατί έφτανε στο τέλος του διαδρόμου το φορείο και κανονικά έπρεπε να μην γυρνάει πλέον το γρανάζι, όμως διαπίστωσα ειδικά με τον σπασμένο άξονα ότι το φορείο άρχισε να ανεβαίνει επάνω από τον οδηγό προς το τζάμι του σαρωτή !  Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τα δόντια που είχαν φαγωθεί να είναι φαγωμένα κυρίως προς την πάνω μεριά ενώ προς τα κάτω να είναι λιγότερο ή καθόλου. Αυτό φαίνεται στην φωτογραφία με τον οδηγό που τον έχω τραβήξει με ελαφρά γωνία ως προς τα δόντια....  

Έτσι με τα τσοχάκια έκοψα την διαδρομή που έκανε προς τα επάνω.

 

Πλέον ο σαρωτής λειτουργεί κανονικά, σήμερα καθάρισα και το τζάμι του αλλά και ολόκληρο το πολυμηχάνημα και πήρα καλύτερες και πιο καθαρές φωτογραφίες...

 

Ευχαριστώ και πάλι τον  Seafalco για την ιδέα του και τις οδηγίες του !!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά ! :)

Πολύ ωραία έγινε η επισκευή ! :T:

Άντε να δούμε τώρα και τι θα γίνει με 'κείνη τη "πεισματάρα" μπουκάλα του καθίσματος !

Καλή συνέχεια ! :D

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.