Jump to content



Πιάσαν οι ζέστες, τι κάνουμε;


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Ρε παιδιά, καλοκαίρι έρχεται, η θερμοκρασία του περιβάλλοντος ανεβαίνει και μαζί της και του PC. το θέμα είναι... τι κάνουμε; Εγώ τελευταία έχω δει μια αύξηση της τάξεος των 5 βαθμών (Κρήτη). Τελικά, έβγαλα το πλαινό και τα καλύματα των 5.25 που είχαν μείνει και είδα κάποια μείωση. Απο 'κει και πέρα;

Link to comment
Share on other sites

Όταν σφίξουν οι ζέστες παρατάμε το pc και πάμε παραλία, ξέρεις τώρα φραπεδιά, εφημερίδα και ξάμπλα.

Αν πάλι επιμένεις να κάτσεις μπροστά στο pc καλοκαιριάτικα σου προτείνω να το μεταφέρεις κάτω από ένα air condition και να το έχεις συνέχεια ανοιχτό. Έτσι και το pc δε θα καταλάβει διαφορά θερμοκρασίας και η ΔΕΗ θα πλουτίσει.

It's up to u :p

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι δεν τον έχω πουσαρισμένο άρα δεν μπορώ ν ακατεβάσω τίποτα... Από την άλλη δεν μπορώ να πάω από τώρα παραλία (μετά τις εξετάσεις πάντως σίγουρα). Έχω όμως να σας κάνω μια ερώτηση: Αν πάω παραλία και βάλω το PC στη θάλασσα για να ψύχεται μήπως γίνει σκατά απ'την άμμο και δεν δουλεύει μετά;;;;

Link to comment
Share on other sites

5 βαθμοί παραπάνω δεν αρκούν για να θίξουν τη σταθερότητα του συστήματος σου εκτός κι αν είσαι στα όρια με 55βαθμους

Αν είναι έτσι τότε χαμήλωσε ελαφρώς το O/C σου

@ georgeks78 Οι τιμές θερμοκρασίας που ανέφερες αν είναι ακριβείς είναι απελπιστικές!

Αν οι ενδείξεις είναι από το πρόγραμμα monitoring της μητρικής σου φρόντισε να ελέγξεις την εγκυρότητα τους.

Συχνά οι ενδείξεις αυτών των προγραμμάτων λένε αρλούμπες.

Αν είναι πραγματικές τότε φρόντισε να εφοδιάσεις το κουτί σου με τουλάχιστον ένα ανεμιστήρα επιπλέον, τακτοποίησε το εσωτερικό του (όχι για να φαίνεται ωραίο αλλά έτσι ώστε τα καλώδια να μη κλείνουν τις διόδους αέρα), και χαμήλωσε λίγο το O/C σου αν έχεις κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Έχω όμως να σας κάνω μια ερώτηση: Αν πάω παραλία και βάλω το PC στη θάλασσα για να ψύχεται μήπως γίνει σκατά απ'την άμμο και δεν δουλεύει μετά;;;;

ΧΑ ΧΑ ΧΑ :D :D :D

Ελπίζω να κανεις πλακα ετσι; :wassat:

:D

Link to comment
Share on other sites

Εχω gigabyte ga 7n400pro2 δεν ξερω αν δειχνει σωστες η οχι παντως λογικες μου φαινονται αφου ειμαι με τη στοκ ψυκτρα του 2800+ και γενικα λιωνω μεσα στο δωματιο, Α και το κουτι εναι ανοιχτο απο παντου.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε νερό! Η καλύτερη λύση για τον καύσωνα, αφού φαίνεται μέχρι τώρα (σπίτι μου τουλάχιστον) να μην επηρρεάζεται συμαντικά (+-1,2 βαθμοί) απο την θερμοκρασία δωματίου (+-4,5 βαθμοί)

Link to comment
Share on other sites

Ε βεβαια αφου αμς ηρθε το κλιμα της αφρικης. Σε κανα 5αρι χρονια μονο με extreme cooling θα ψυχονται τα pcia.

@ kaynd δε με πολυενδιαφερει γιατι το μονο που μου λειπει για να περασω στην υδροψυξη ειναι το τανκ. Το ριμαδι που δε μπορω να βρω πουθενα....ουτε ενα decent ταπερ δε βρισκω.

Link to comment
Share on other sites

@ georgeks78 Αφού έχεις έτοιμο το νερό-σύστημα σου πατά γκάζι και βαλε το να ησυχάσεις!

@ ram-raider & jogi Ναι είπαμε αλλά μη τα παράλεμε.. δεν είναι και το ότι πιο απλό να κανείς ένα water-cooling σύστημα.

Με εξαίρεση την περίπτωση του georgeks78 που είχε έτοιμα τα υλικά δε μπορούμε σε όποιον έχει πρόβλημα θερμοκρασιών να του λέμε «βάλε νερό ρε» πρέπει να βάζουμε το μυαλό μας να σκέφτεται και ευκολότερες λύσεις.

Και χωρίς τι tank μια χαρά θα δουλέψει το σύστημα σου ! στήσε το! Και στη πορεία το βρίσκεις το tank

Περιμένουμε εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.