Jump to content



Γιατί δεν στηρίζω τα τοπικά καταστήματα!


eloydark

Recommended Posts

Είμαι από τους τυχερούς και άτυχους να φοιτώ μακριά από την μόνιμη κατοικία μου. Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο λοιπόν, φεύγοντας από την Αθήνα, φαίνεται πως ξέχασα να πάρω το microUSB καλώδιο που φορτίζει και το κινητό μου. Προχθες που το χρειάστηκα κατάλαβα αυτή μου την έλλειψη και σήμερα πήγα στο τοπικό κατάστημα/ franchise του Γερμανός για να πάρω ένα άλλο καλώδιο.

Ήξερα ήδη ότι θα το πλήρωνα ακριβότερα, αλλά η διαδικασία να πάω στο κέντρο της Πάτρας για να το αγοράσω από ένα "μεγάλο" κατάστημα ήταν ψυχοφθόρα και κυρίως χρονοβόρα.

Πόσο λοιπόν με χρέωσαν για το καλώδιο που τιμάται περίπου 4 ευρώ;

12,90 ευρώ

Συχνά με ρωτάνε φίλοι μου γιατί αγοράζω από το ebay, από το ChainReactionCycles, από το BrandsGalaxy, από το Dealextreme. Γιατί όταν αυτό το κατάστημα αγόραζει αυτό το καλώδιο 1 ευρώ (και πολλά βάζω), το να το πουλάει με ποσοστό κέρδους 1190% είναι ανέντιμο και δείχνει έλλειψη σεβασμού στον καταναλωτή και στον ίδιο τον συνάνθρωπο σου. Το είχα ανάγκη και το αγόρασα γιατί ήμουν 2 μέρες χωρίς κινητό, αλλά δεν ξαναπατάω εκεί μέσα ούτε για να πληρώσω τον λογαριασμό της κινητής.

Και ναι, δεν ντρέπομαι να το δηλώσω, θεωρώ ότι είναι κλοπή αυτή η πρακτική!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply
φιλε μου τωρα ανακαλυψες την αμερικη?ο ελληναρας θελει να βγαζει 400% κερδος τα εχουμε πει αυτα.
Συχνά με ρωτάνε φίλοι μου γιατί αγοράζω από το ebay, από το ChainReactionCycles, από το BrandsGalaxy, από το Dealextreme.

Προφανώς δεν ανακάλυψα τώρα την Αμερική.

Το ότι το "δεχόμαστε" σαν παγκόσμια αλήθεια δεν σημαίνει ότι δεν έχουμε δικαίωμα να διαμαρτυρηθούμε για αυτό. Και όπως έγραψα, εγώ την έχω βρει την Αμερική, πολλοί όμως δεν την έχουν βρει ακόμα! Για αυτό και συντηρείται αυτό το μικρομάγαζο με αυτήν την πολιτική!

Link to comment
Share on other sites

να έχεις στο μυαλό σου ότι τα περισσότερα franchise γερμανού / multirama /vodafone κτλ κτλ λειτουργούν κατά κανόνα αυτόνομα -σύμφωνα με τη λογική του λαμογιοιδιοκτήτη- παρά ακολουθούν τη πολιτική και τις οδηγίες της μαμάς εταιρίας...

Ο τίτλος του θέματος σου είναι λίγο λάθος...θα προτιμούσα κάτι σε ''γιατί δεν στηρίζω τα καταστήματα εν Ελλάδι'' :p

Link to comment
Share on other sites

αυτη η γενικευση, δεν βοηθα κανεναν! και το "τοπικο" καταστημα franchise Γερμανος, εγω δεν το θεωρω τοπικο, διοτι προφανως, για να ειναι franchise, υποκειται σε καποιους ορους και συμφωνιες, για να παρει το ονομα Γερμανος. αν και εχω την εντυπωση οτι τα καταστηματα Γερμανος, ειναι πλεον του ΟΤΕ. μπορει και να κανω λαθος, αλλα θυμαμαι οτι πριν κανα χρονο ισως και παραπανω, ειχαν αλλαξει ιδιοκτησιακο καθεστως.

αλλα επαναλαμβανω η γενικευση δεν εχει καμια ουσια και κανενα νοημα. υπαρχουν και πολλα πραγματικα τοπικα καταστηματα που εχουν αναλογικα καλες τιμες!

(δεν εχω καταστημα, ουτε εχω σχεση με καταστημα, μην παρεξηγηθω.......!)

Link to comment
Share on other sites

Απο περιέργεια,

Όταν είπες στον υπάλληλο πως έχει 3 ευρώ κανονικά, τι σου είπε?

Ότι αυτό το καλώδιο ήταν καλύτερης ποιότητας... έχει και lifetime warranty...

να έχεις στο μυαλό σου ότι τα περισσότερα franchise γερμανού / multirama /vodafone κτλ κτλ λειτουργούν κατά κανόνα αυτόνομα -σύμφωνα με τη λογική του λαμογιοιδιοκτήτη- παρά ακολουθούν τη πολιτική και τις οδηγίες της μαμάς εταιρίας...

Ο τίτλος του θέματος σου είναι λίγο λάθος...θα προτιμούσα κάτι σε ''γιατί δεν στηρίζω τα καταστήματα εν Ελλάδι'' :p

Το γνωρίζω ότι λειτουργεί αυτόνομα, για αυτό το ανέφερα ως Franchise και όχι σαν Γερμανό. Γενικώς δεν έχω πρόβλημα με τα "μεγάλα" καταστήματα. Αν έχουν καλές τιμές ΚΑΙ καλό support τα προτιμώ από τα αντίστοιχα ξένα. Από την άλλη... το "τοπικό" μου έκανε την λαμογιά...

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι τα καταστηματα Γερμανος, ειναι πλεον του ΟΤΕ.

Δεν έχεις την εντύπωση, έτσι είναι:

Η εξαγορά της ΓΕΡΜΑΝΟΣ από την COSMOTE ήταν η αρχή μιας νέας ανοδικής πορείας για το Δίκτυο...

Πηγή.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο καλωδιο μια γνωστη μου το πηρε απο τα public 18Ε.οταν της ειπα οτι κανει 4Ε αλλου,εμεινε.

πρεπει να καταλαβουμε και εμεις σαν καταναλωτες οτι τον ελληνα δεν το ενδιαφερει να εχει μια επιχειρηση που θα ειναι επιτυχημενη σε βαθος χρονου.γρηγορο χρημα αρπαχτο θελει και θα κανει οτιδηποτε για να το πετυχει.

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίσατε το περιστατικό, πριν χρόνια, με το επίχρυσο USB καλώδιο της SONY των 50€ και κάθεστε και μου λέτε για 12 και 18€? Αυτά είναι πταίσματα! :p

Εντάξει δεν ακυρώνουμε πλήρως τα Ελληνικά μαγαζιά, αλλά δεν θα πετάμε και λεφτά από το παράθυρο επειδή κάποιοι είναι μάγκες. Αν η διαφορά είναι μικρή σαφώς και θα προτιμάμε τα Ελληνικά μαγαζιά αλλά αν μιλάμε για 1 στην τιμή των 3ων, ε εντάξει... είπαμε αλλά όχι και έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Χάχα και εγώ έτσι την πάτησα. Ξέχασα τον φορτιστή μου στην Αλεξανδρούπολη και αγόρασα στην Βέροια ένα καλώδιο από USB σε MicroUSB για να φορτίσω το κινητό. Τιμή από τοπικό κατάστημα 12 ευρώ (μήκους 10 εκ. το καλώδιο παρακαλώ). Από την τσαντίλα μου έφυγα και ξαναγύρισα μετά από 2 ώρες γιατί κανένας άλλος δεν είχε. Όταν είπα τον πωλητή ότι με 3,5 ευρώ έρχεται σπίτι μου από την Κίνα μου απάντησε ότι αυτή είναι η κοστολόγησή τους. Δεν πειράζει ελεύθερη αγορά έχουμε, αυτό που με ενοχλεί είναι ότι μετά προβληματίζονται οι έμποροι για τις πωλήσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως πρέπει να ζήσουν κι αυτοί :hehe:

Χωρίς πλάκα όμως, στο Ebay πας για το χαμηλό κόστος και περιμένεις 15 μέρες. Στο τοπικό κατάστημα πληρώνεις παραπάνω αλλά το έχεις "τώρα". Κακά τα ψέματα.

Παλιά όταν έστηνα μηχανήματα, ό,τι καλώδιο περίσσευε πήγαινε στον κάδο. Όταν σε κάποια φάση χρειάστηκα ένα SATA καλώδιο και το πλήρωσα 11 ευρώ (8 το καλώδιο και 3 το parking, τις βενζίνες δεν τις μετράω καν) αποφάσισα να κρατάω όλα τα ψιλολοϊδια.

Με αποτέλεσμα βέβαια να έχω χάσει το μέτρο και να έχω κρατήσει κομμάτια αλουμίνιο για καστομιές που δεν υπάρχει περίπτωση να βρω χρόνο για να φτιάξω, ή π.χ. 20+ καλώδια SATA συνολικά...

Link to comment
Share on other sites

... αλλά δεν θα πετάμε και λεφτά από το παράθυρο επειδή κάποιοι είναι μάγκες.

Να υποθέσω ότι ήθελες να χρησιμοποιήσεις άλλο χαρακτηρισμό ?

Γιατί η "αρπαχτή" δεν είναι μαγκιά κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, πριν 10' έβαλα παραγγελία για ένα προϊόν, που στο ebay το βρήκα 65$, ενώ από συνοικιακό μαγαζί, 27.90€. Και τονίζω το συνοικιακό, όχι κάποια μεγάλη αλυσίδα.

Δεν είναι κανόνας ότι βρίσκεις τα πάντα φθηνότερα έξω. Υπάρχουν πράγματα που τα βρίσκεις κι εδώ φθηνά. Αυτό που είναι κανόνας, κι εδώ κι έξω, είναι ότι όλοι έχουν "δολώματα". Κάποια προϊόντα είναι φθηνά για να τραβάνε κόσμο κι έχουν άλλα ακριβότερα. Ανεξαρτήτου κατηγορίας προϊόντων, από υπολογιστές, μέχρι τρόφιμα, έπιπλα, υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

όντως ισχύει αυτό που λες, το έχω παρατηρήσει και εγώ σε διαφορα είδη.

Αλλά το καλωδιάκι 12 και 15€ ρε παιχταράδες; Από χρυσάφι ήταν ;

Ειλικρινά θα ήθελα να δω αν με βάση τα παραστατικά από τον προμηθευτή τους μπορούν να δικαιολογήσουν αυτές τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά θα ήθελα να δω αν με βάση τα παραστατικά από τον προμηθευτή τους μπορούν να δικαιολογήσουν αυτές τις τιμές.

αυτη η ασυδοσια με το κερδος, γινεται γιατι δεν υπαρχει πλεον ελεγχος στην αγορα. καποτε, υπηρχε μια υπηρεσια που την ελεγαν αγορανομια. δεν ξερω καν αν υπαρχει πλεον ή αν υπαρχει, ειναι μονο για να βολευονται καποιοι που εχουν μπαρμπα στην κορωνη...!!!!

ειπαμε να υπαρχει ελευθερη αγορα με σωστο ανταγωνισμο, αλλα οχι αισχροκερδια.....!!!

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι όταν έψαχνα καλώδιο HDMI, όλοι ακριβά το είχαν, τυχαία βρήκα ένα μικρό μαγαζί που με παραγγελία βγήκε σχετικά φτηνά (7Ευρώ), και εγώ ποιο πολύ από ebay αγοράζω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.