Jump to content



Γιατί δεν στηρίζω τα τοπικά καταστήματα!


eloydark

Recommended Posts

Tις τιμες της αγορας τις καθοριζει το καταναλωτικο κοινο.

Προφανως οταν το 98% ειναι αδαεις, λογικο ειναι καθε ελληνικο λαμογοκαταστημα να πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Το κακο ειναι οτι τα online ευρωπαικα μαγαζια εχουν ανεβασει τα μεταφορικα στα υψη .(

Miss the old good royal Mail days.

Το ebay δε κανει παντοτε 15 μερες τουλαχιστον το ευρωπαικο.

Εχω παραγγειλει sli bridge και ηρθε σε 3 μερες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

δυστυχως ή ευτυχως ετσι ειναι η αγορα....

οσο υπαρχουν Εταιρειες που βγαζουν μεγαλυτερο κερδος απο το καλωδιο usb

απ'οτι απο τον ιδιο τον εκτυπωτη που πουλανε...(και ο οποιος δεν το συμπεριλαμβανει μεσα) ;)

προκειμενου να ειναι ανταγωνιστικοι στο δευτερο δεκαδικο ψηφιο της τιμης (originally posted by amartolos or vaderor spc)

κι οσο υπαρχουν καταναλωτες που εξακολουθουν και πληρωνουν 20+ευρα για επιχρυσα υπερκαλωδια HDMI

κι αγοραζουν gtx 580 για να χαζευουν youtube

ετσι θα συνεχισει να λειτουργει...

ο καθενας κανει το ψαξιμο που μπορει

μοιραζεται εαν θελει τις τρυπες, ακρες του

και ξεστραβωνει και κανενα φιλο γνωστο και συμφορουμιτη

κι ας ελπισουμε οτι σε καιρους τρικυμιας σαν τους τωρινους

μπορει να γινει κι ενα ξεσκαρταρισμα στην αγορα

αλλα και μια αλλαγη νοοτροπιας καποιων καταναλωτων

Link to comment
Share on other sites

Παρότι θεωρώ ότι αφήνοντας τα χρήματα μου στην Ελλάδα βοηθάω να κρατήσει κανένας άνθρωπος την δουλειά του (ή τουλάχιστον ελπίζω να βοηθώ), οι διαφορές τιμής με το εξωτερικό είναι ορισμένες φορές τεράστιες. ψάχνω για ένα MacBook Air 11" ή 13" και τα βρίσκω €300 στο Amazon.co.uk από ότι στην Ελλάδα... και δυστυχώς με τέτοιες διαφορές δεν με παίρνει πλέον να λέω για την Ελλάδα ρε γμτ...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορουσαν να ειναι σιγουροι οι τυποι απο τα μαγαζακια οτι δεν υπηρχε περιπτωση να παρεις χαμπαρι οτι σου εχουν πιασει τον κ@λο οχι 13 , 1013 ευρω θα στο εδιναν το καλωδιακι και δεν θα ειχαν κανενα προβλημα...

Απλα ειναι αυτο που ειπαμε ,κανουν οταν μπορουν και τις αρπαχτες για να βγαλουν μερικα σπασμενα,ειδικα τωρα...απλα αδιστακτους θα τους χαρακτιριζα

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αδιστακτοι αυτοι που βγαζουνε τεραστιο κερδος(10 ευρω) απο ενα καλωδιο τοτε αυτοι της πολεοδομίας η της εφοριας που θελουνε μιζα χιλιαδων ευρω για να υπογραψουνε 1 χαρτι τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αδιστακτοι αυτοι που βγαζουνε τεραστιο κερδος(10 ευρω) απο ενα καλωδιο τοτε αυτοι της πολεοδομίας η της εφοριας που θελουνε μιζα χιλιαδων ευρω για να υπογραψουνε 1 χαρτι τι ειναι?

Αντιπρόσωποι βέβαια!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ALtVsCfQxtQ]YouTube - Newsbeast.gr - Ο αντιπρόσωπος μονοδόντης στο Λαζόπουλο[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αδιστακτοι αυτοι που βγαζουνε τεραστιο κερδος(10 ευρω) απο ενα καλωδιο τοτε αυτοι της πολεοδομίας η της εφοριας που θελουνε μιζα χιλιαδων ευρω για να υπογραψουνε 1 χαρτι τι ειναι?

Ειπα οτι βγαζουνε 10 ευρω (για ενα καλωδιο που κανει 3 ,που σημαινει πανω απο 300% καπελλο) επειδη δεν τους παιρνει παραπανω.Οχι γιατι ειναι καλοι , ή γιατι αρκουνται στο 300%.Αν μπορουσαν να σου επαιρναν και τα σωβρακα χωρις να διαμαρτυρηθεις ευχαριστως θα το εκαναν.Τωρα πολεοδομια ή εφορια μπορει να ειναι μεγαλα λαμογια που ελεγε και ο συχωρεμενος ο Κακαουνακης ,αλλα ειναι αλλη παραγραφος διαφορετικη απο τον τιτλο του θεματος για τα τοπικα καταστηματα

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2-3 χρόνια πριν αγοράσω κάτι (15+Ε) κοιτάω και στο skroutz, στο google και στο ebay.

Εάν δε βιάζομαι η αγορά συνήθως γίνεται απο ebay.

Έχει τύχει να βρω ρολόι του οποίου η φθηνότερη τιμή εδώ ήταν 500Ε στη μιση ακριβώς τιμή

και προτίμησα να ρισκάρω το τελωνείο παρά να πάω να μου πιάσει το κώλο ο Έλληνας!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2-3 χρόνια πριν αγοράσω κάτι (15+Ε) κοιτάω και στο skroutz, στο google και στο ebay.

Εάν δε βιάζομαι η αγορά συνήθως γίνεται απο ebay.

Έχει τύχει να βρω ρολόι του οποίου η φθηνότερη τιμή εδώ ήταν 500Ε στη μιση ακριβώς τιμή

και προτίμησα να ρισκάρω το τελωνείο παρά να πάω να μου πιάσει το κώλο ο Έλληνας!

εχουμε καταντησει την λεξη Ελληνας βρισια! καλο θα ηταν να προσεχουμε τις εκφρασεις μας.....

εκτος κι αν ΔΕΝ εισαι Ελληνας . οποτε να προσεχεις διπλά .......

καλο ειναι το ebay αλλα κι εκει αν ψαξεις θα βρεις τιμες χωμα ,αλλα και 2πλες απ οτι στην Ελλαδα.......

και φυσικα το ebay δεν πληρωνει τους φορους μας , και καποιοι αλλοι ζουν καλυτερα και μεις #$^&*%$##

βεβαια δεν πρεπει να ξεχναμε οτι το ebay ειναι ενα καλο υποκαταστατο και για να διατηρηθει η 'κουλτουρα' του ''εγωταβρισκωπιοφθηνααποσενακοροιδο''

πχ δερματινα τουρκιας απο σαπιοκοιλιες ,ρολογια ιταλιας σχιστοματικα και φυσικα τα κλεμμενα των παρκινγκ (φολα ή μη)

απο το σκηνικο ΔΕΝ βγαζω εξω τον εαυτο μου ,αλλα τουλαχιστον δεν φωναζω κι απο πανω για 'απατεωνες'.............

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όλοι όσοι θεοποιείτε το eBay και καταρρακώνετε τους Έλληνες έχετε πάρει ποτέ απόδειξη από τις αγορές που έχετε κάνει στο eBay γιατί εγώ δεν έχω πάρει ποτέ.

Αυτό σημαίνει μια διαφορά τιμής 23% με το καλημέρα υπέρ του eBay.

Και για να μην κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου αντίστοιχο θέμα που έχω ανοίξει εγώ από το 2006 http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/poso-tha-dinate-gia-23839.html

Link to comment
Share on other sites

ebay, από το ChainReactionCycles, από το BrandsGalaxy,

μέχρι να ξυπνήσουμε δεν αλλάζει τίποτα

θυμάμαι που ρώτησα υπάλληλο του γερμανού να μου πει γιατι είπε σε φίλη μου να πάρει το ακριβότερο κινητό (να πουλήσει θελει αλλα να μου δώσει κίνητρο ) απο ενα αλλο κ αυτός προσπάθησε να με πείσει πως ειναι καλύτερο (ηλεκτρονικός ειμαι εχω γνώμη για την τεχνολογια) ενω δεν ήταν

του ελεγα με επιχειρήματα κ αυτός επέμενε χωρίς να αιτιολογήσει το γιατί

τι να πεις .....

Link to comment
Share on other sites

.............

Λέγοντας "ο Έλληνας" ήθελα να ειρωνευτώ το "στηρίξτε τα ελληνικά καταστήματα και προϊόντα"...

Πάντα έχω πάρει απόδειξη απο το e-bay και ότι έχω αγοράσει είναι απο πωλητές με καλό feedback.

βεβαια δεν πρεπει να ξεχναμε οτι το ebay ειναι ενα καλο υποκαταστατο και για να διατηρηθει η 'κουλτουρα' του ''εγωταβρισκωπιοφθηνααποσενακοροιδο''

Όταν πλέον στην Ελλάδα τα βγάζουμε τσίμα τσίμα κάθε μήνα λογικό είναι να ψάχνουμε τη φθηνότερη τιμή για ένα προϊόν οπότε αυτή η κουλτούρα πάει περίπατο.

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας "ο Έλληνας" ήθελα να ειρωνευτώ το "στηρίξτε τα ελληνικά καταστήματα και προϊόντα"...

Πάντα έχω πάρει απόδειξη απο το e-bay και ότι έχω αγοράσει είναι απο πωλητές με καλό feedback.

Όταν πλέον στην Ελλάδα τα βγάζουμε τσίμα τσίμα κάθε μήνα λογικό είναι να ψάχνουμε τη φθηνότερη τιμή για ένα προϊόν οπότε αυτή η κουλτούρα πάει περίπατο.

Σωστό αυτό αλλά είναι και αυτό μέρος του προβλήματος γιατί ψάχνοντας να βρεις την χαμηλότερη τιμή από το εξωτερικό αυτόματος το ποσό που θα δόσεις αφαιρείτε από την οικονομία της χώρας με συνέπεια καταστήματα να κλείνουν περισσότεροι άνεργοι και στο τέλος ακόμα περισσότερα καταστήματα κλειστά και πάει λέγοντας. Το καλύτερο είναι ο καθένας μας να δεχτεί το ποσοστό του καπέλου που είναι διατεθειμένος να πληρώσει στα Ελληνικά καταστήματα και να πράξει βάσει αυτού, γιατί εάν βρεις κάτι από eBay που έχει διαφορά 40-50 € από Ελλάδα αλλά ποσοστιαία η διαφορά αυτή είναι 5 -10% τότε συγνώμη αλλά δεν αξίζει. Για μένα το eBay είναι για πράγματα που πραγματικά δεν βρίσκω στην Ελλάδα αλλά και για περιπτώσεις που κάποιος προσπαθεί να μου τον πιάσει π.χ. να πληρώσω 150€ για κάτι που μπορώ να βρω με 5€ ε ναι εκεί με τα 1000 για eBay.

Για το θέμα της απόδειξης δεν είναι αν περνάει στην Ελλάδα αλλά εάν ο πωλητής κοστολογεί το προϊόν του με το εκάστοτε φπα της χώρας που βρίσκετε

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό αλλά είναι και αυτό μέρος του προβλήματος γιατί ψάχνοντας να βρεις την χαμηλότερη τιμή από το εξωτερικό αυτόματος το ποσό που θα δόσεις αφαιρείτε από την οικονομία της χώρας με συνέπεια καταστήματα να κλείνουν περισσότεροι άνεργοι και στο τέλος ακόμα περισσότερα καταστήματα κλειστά και πάει λέγοντας. Το καλύτερο είναι ο καθένας μας να δεχτεί το ποσοστό του καπέλου που είναι διατεθειμένος να πληρώσει στα Ελληνικά καταστήματα και να πράξει βάσει αυτού, γιατί εάν βρεις κάτι από eBay που έχει διαφορά 40-50 € από Ελλάδα αλλά ποσοστιαία η διαφορά αυτή είναι 5 -10% τότε συγνώμη αλλά δεν αξίζει. Για μένα το eBay είναι για πράγματα που πραγματικά δεν βρίσκω στην Ελλάδα αλλά και για περιπτώσεις που κάποιος προσπαθεί να μου τον πιάσει π.χ. να πληρώσω 150€ για κάτι που μπορώ να βρω με 5€ ε ναι εκεί με τα 1000 για eBay.

Για το θέμα της απόδειξης δεν είναι αν περνάει στην Ελλάδα αλλά εάν ο πωλητής κοστολογεί το προϊόν του με το εκάστοτε φπα της χώρας που βρίσκετε

Με το ευρώ επιτράπηκε στον οποιοδήποτε να αισχροκερδήσει μέχρι αηδίας εις βάρος στον καταναλωτή. Αποτέλεσμα, γεμίσαμε μαγαζιά. Τώρα με την οικονομική κρίση, η αισχροκέρδεια δεν αρκεί για να επιβιώσουν όλοι, οπότε λογικό είναι να κλείνουν μαγαζιά δεξιά και αριστερά. Είναι κρίμα, αλλά λογικό. Το ebay δεν νομίζω ότι έχει παίξει ακόμη ιδιαίτερο ρόλο. Απλά αλλάξανε οι κανόνες του παιχνιδιού.

Τώρα για να μην φεύγει το χρήμα στο εξωτερικό θα πρέπει και οι μαγαζάτορες να αλλάξουν μυαλά. Δεν είναι υποχρέωση μόνο των πελατών να μένει το χρήμα στην Ελλάδα, αλλά και των καταστηματαρχών. Η λογική του "λιγότεροι πελάτες, μεγαλύτερο καπέλο στις τιμές" που έχουν επιλέξει πολλά καταστήματα, είναι μεγαλύτερο πρόβλημα από το ebay σήμερα, αλλά τα καταστήματα επιλέγουν να το αγνοούν από την στιγμή που το άγχος τους είναι το σήμερα και όχι το αύριο. Η λογική αυτή όμως ωθεί πολύ κόσμο να ασχοληθεί με αγορές από το εξωτερικό. Ξεκινάει να αγοράζει αρχικά τα φτηνά πραγματάκια στα οποία δεν μιλάμε για 5-10% διαφορές στις τιμές αλλά για 100-500% και σταδιακά όσο εξοικειώνεται με τις αγορές απέξω τόσο προχωράει σε όλο και ποιο ακριβές αγορές. Στο τέλος ακόμα και το 5-10% είναι ικανό να τον ωθήσει σε μαγαζί του εξωτερικού μιας και πλέον έχει εξοικειωθεί σε τέτοιο βαθμό που το μαγαζί του εξωτερικού δεν διαφέρει στην συνείδησή του από αυτό του εσωτερικού.

Κάτι η οικονομική κρίση, κάτι η ανάγκη των καταστημάτων να βγάλουν με κάθε τρόπο χρήμα από όποιον πατάει στο μαγαζί τους, οδηγεί τον κόσμο στο να ψάχνει εναλλακτικές λύσεις. Τα ίδια τα καταστήματα ωθούν τον κόσμο στο να εξοικειωθεί με τις αγορές μέσω internet και είναι αναμενόμενο αυτό να τους έρθει μπούμερανγκ κάποια στιγμή.

Υ.Γ. Προσωπικά στηρίζω τα Ελληνικά μαγαζιά, αλλά μόνο όταν ξέρω ότι το Χ που θα πάρω από το Υ μαγαζί έχει μια κάποια λογική τιμή. Μέχρι εκεί όμως. Παλιότερα δεν ήθελα καν να ακούσω για αγορές από το εξωτερικό. Τώρα με ψήνω εδώ και πολύ καιρό να ασχοληθώ σοβαρά με ebay.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σαν καταναλωτες θα πρεπει να ψαχνωμαστε και να αγορασουμε απο το πιο φθηνο αλλα και αξιοπιστο καταστημα (ανταγωνισμος)....τωρα επειδη χρονια δουλευα σε καταστημα με η/υ κτπλ... δεν φταινε τα καταστηματα για τισ τιμες αλλα οι προμηθευτες...θυμαμαι να κανω προσφορεσ σε πελατες και να βρισκω τιμεσ λιανικησ στο ''παλιο'' eshop καλυτερες απο τισ τιμεσ χοντρικης που αγοραζαμε εμεις απο infoquest..τωρα θα πει καποιος γιατι δεν αγοραζατε απο το εξωτερικο?για να αγορασεις απο εξω πρεπει να κανεις μεγαλη παραγγελια και δευτερον να πληρωνεισ μετρητα...κατι που στα μικρα καταστηματα δεν μπορει να γινει τιποτα απο τα δυο!!πρωτον γιατι τα προιοντα αλλαζουν γρηγορα τιμη και μοντελα...και δευτερον για το κοστος των μεταφορικων σε περιπτωση εγγυησης-service...ετσι λοιπον και το καταστημα αναγκαστηκε να γινει μελος γνωστης αλυσιδας για να μπορεσει να επιβιωσει ....οι μεγαλοι ελληνες χονδρεμποροι βγαζουν πολυ χρημα και οι αλλοι ισα ισα ...και αμα τους τυχει και καμια στραβη....:hang3:

Link to comment
Share on other sites

Το χρήμα βγαίνει έξω έτσι και αλλιώς, η διαφορά είναι αν θα το βγάλω εγώ ή ο μαγαζάτορας.

Από τον έμπορο το χρήμα θα βγει στο εξωτερικό ούτος η άλλος από τη στιγμή που δεν υπάρχει εγχώρια παραγωγή σε αυτό το αντικείμενο. Το πρόβλημα είναι εάν φεύγει και από τους δύο έμπορο και καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.