Jump to content



Θρησκεία - Αθεΐα - Διαχωρισμός Εκκλησίας Κράτους


vic

Recommended Posts

Ποιά είναι η γνώμη σας για τις σύγχρονες θρησκείες; Τι στάση έχετε απέναντι στην αθεία και τον αγνωστικισμό; Υποστηρίζετε ή διαφωνείτε με το διαχωρισμό Εκκλησίας - Κράτους;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply
Ποιά είναι η γνώμη σας για τις σύγχρονες θρησκείες; Τι στάση έχετε απέναντι στην αθεία και τον αγνωστικισμό; Υποστηρίζετε ή διαφωνείτε με το διαχωρισμό Εκκλησίας - Κράτους;

Κατά την γνώμη μου η εκκλησία πρέπει να βρίσκεται μακριά από το κράτος και να μην το επηρεάζει.

Link to comment
Share on other sites

Η εκκλησια εχει κανει μεγαλο κακο,πιστευω,στο Χριστιανισμο.Ουτε καν οι μισοι απο οσους δηλωνουν Χριστιανοι,ειναι στην πραγματικοτητα αυτο που υποστηριζουν....

Απλα ετσι τους εμαθε η μαμα,η γιαγια ή δε ξερω τι.....

Οπως γραφω και στο fb : "Χριστιανος Ανορθοδοξος" .Ο νοων νοειτω...

Συμφωνω και με το διαχωρισμο εκκλησιας - κρατους.

Link to comment
Share on other sites

Η θρησκεία είναι η χειρότερη ανακάλυψη του ανθρώπου. Όλα αυτά δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Το μόνο πραγματικό είναι ο άνθρωπος, και η δύναμη που έχει είναι μεγαλύτερη από την φανταστική δύναμη τον φανταστικών θεών όλου του κόσμου. Σε οποιαδήποτε φάση τις ιστορίας εμπλέκεται ο παράγοντας θρησκεία μόνο κακό και δυστυχία υπήρξε.

Αυτό πρέπει να μας γίνει μάθημα και να μην αφήσουμε πότε ξανά την θρησκεία να εμπλακεί στην πολιτική. Δεν λέω σε κανέναν να μην ασχολείται με την θρησκεία, αλλά μακρυά από την εξουσία, γιατί δεν νομίζω ο Χριστιανισμός να διδάσκει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο η στεγνή έννοια του χριστιανισμού και οποιασδήποτε θρησκείας και άλλο οι αιρέσεις και τα κόμματα μέσα στις θρησκείες.

Πιστεύω πως υπάρχει η αλήθεια μέσα στα ιερά βιβλία αλλά είναι κάπως...κρυμμένη ή κωδικοποιημένη.

Δεν νομίζω οποιοσδήποτε έξυπνος άνθρωπος διαβάσει πχ την καινή διαθήκη να μην πιάνει το νόημα.

Τώρα όλες οι παραφράσεις και οι επιλεκτικές μεταφράσεις και ότι είδους επεξεργασία έχει υπάρξει ίσως να μην την μάθουμε ποτέ, αλλά αυτο το οποίο δεν δέχομαι είναι :

οι κομμουνιστές που δεν ξέρουν τι εστί κομμουνισμός οι φασίστες που δεν ξέρουν τι είναι φασισμός κτλπ.... το θέμα είναι να διαβάζουμε με ΑΝΟΙΧΤΑ μάτια και όχι με παροπίδες.

Όπως είπε τις προάλλες και ο Ράμφος σε εκπομπή της νετ, αυτός που δεν πιστεύει και το λέει, έχει κάνει ένα λάθος, έχει παραδεχθεί και αποδεχτεί ένας είδος πίστης, την πίστη στο ότι δεν πιστεύει, άρα είναι λίγο άτοπο αυτό. Πολύ σωστή κουβέντα.

Για τον διαχωρισμό δεν έχω να πώ κατι. Όταν σε έχει σώσει μια εκκλησία συγκεκριμένη από τον Χ τούρκο,με τον Υ τρόπο-εντελώς τυχαίο παράδειγμα ε...-δε ξέρω πως μπορείς να την διαχωρίσεις από το κράτος, εκτός και αν φίλε victor εννοείς κάτι πιο γενικό και αόριστο, γιατί νομίζω ότι είναι πολύυυυ συγκεκριμένο το ερώτημά σου...

Link to comment
Share on other sites

Μία εκκλησία η οποία κατέστρεψε ότι βρήκε μπροστά της από τον κλασσικό Ελληνισμό. Μία εκκλησία η οποία σκότωσε την Υπατία και κατέστρεψε τη βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας για χάρη της εξουσίας. Και πολλά άλλα παραδείγματα. Ευχαριστώ, δε θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε τις προάλλες και ο Ράμφος σε εκπομπή της νετ, αυτός που δεν πιστεύει και το λέει, έχει κάνει ένα λάθος, έχει παραδεχθεί και αποδεχτεί ένας είδος πίστης, την πίστη στο ότι δεν πιστεύει, άρα είναι λίγο άτοπο αυτό. Πολύ σωστή κουβέντα.

Το λάθος σε αυτή τη λογική είναι ότι αυτός που λέει ότι δε πιστεύει δεν το λέει από πίστη αλλά από γνώση.

Η διαφορά είναι ότι η μεν πίστη είναι αυτό και μόνο χωρίς τεκμηρίωση ενώ η δε γνώση αποτέλεσμα έρευνας και κριτικής σκέψης.

Όλοι άθεοι είμαστε απλά κάποιοι πιστεύουμε σε έναν θεό λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Η θρησκεία είναι κάτι που μπορεί να επηρεάσει θετικά ή αρνητικά έναν άνθρωπο. Μπορεί σε κάποιον να δώσει ώθηση να κάνει το καλό ακόμα και υπό αντίξοες συνθήκες όταν χωρίς την πίστη σε κάτι ανώτερο θα τα είχε απλά παρατήσει, μπορεί όμως να δώσει σε κάποιον και την αφορμή για να ικανοποιήσει τις επιθυμίες του ακόμα και αν αυτό σημαίνει δυστυχία και καταστροφή για άλλους.

Το να δαιμονοποιούμε την θρησκεία για κάθε τι κακό στον κόσμο είναι το ποιο εύκολο πράγμα. Στην ουσία η θρησκεία πέφτει θύμα της αδυναμίας των ανθρώπων, όπως και πολλά άλλα πράγματα. Αν κάποιος θέλει να κάνει κακό στον άλλον θα βρει τον τρόπο. Αν δεν έχει όπλο θα χρησιμοποιήσει μαχαίρι και αν δεν έχει μαχαίρι τα ίδια του τα χέρια.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι άθεος και απορρίπτω κάθε θρησκεία ως εξουσιαστική και καταπιεστική.

Τον διαχωρισμό εκκλησίας και κράτους τον θεωρώ αυτονόητο. Στα δικά μας, η εκκλησία πρέπει να θεωρηθεί ανώνυμη εταιρία και να φορολογείται κανονικά ως ΑΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εχτές άκουσα στο ράδιο πως η περιουσία της εκκλησίας εκτιμάται ατμ στα 15 ΔΙΣ.

μονο αυτούς να φορολογούσαμε θα βγαίναμε απο το ΔΝΤ...

η εκκλησία έχει χάσει απο καιρό τον προσανατολισμό της, και αν εξαιρέσεις κάτι φτωχούς και άστεγους που σιτίζει, πραγματικά δεν κάνει τιποτα άλλο.

Η θρησκεία είναι άλλο απο την εκκλησία και είναι άλλο απο το κράτος.

Link to comment
Share on other sites

Μία εκκλησία η οποία κατέστρεψε ότι βρήκε μπροστά της από τον κλασσικό Ελληνισμό. Μία εκκλησία η οποία σκότωσε την Υπατία και κατέστρεψε τη βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας για χάρη της εξουσίας. Και πολλά άλλα παραδείγματα. Ευχαριστώ, δε θα πάρω.

Τα βλέπεις κάπως "απέξω" θα έλεγα.

Αρχικά μίλησες για τη γνώμη μας για τη θρησκεία. Όπου οποιαδήποτε θρησκεία κρύβει αλήθειες, τώρα αν ο άλλος δεν

έχει τη γνώση ή την εξυπνάδα ή το άγιο πνεύμα όπως θες πες το να δει αυτήν την αλήθεια τι να κάνει ένας λαός ολόκληρος; Να τον διαφωτίσει; Αυτό που λέει ο yanni, αν είναι να σου κάνει κακό...θα βρει τρόπο.

Τώρα αναφέρεσαι στον ελληνισμό που χάθηκε και εκεί θα συμφωνήσω αν και δε φταίει η θρησκεία, οποιαδήποτε εκκλησία και να ήταν θα το έκανε. Το ερώτημα διαχωρισμός εκκλησίας- κράτους κτλπ δεν βλεπω να το έχουν ψάξει πολλοί. Λέτε να γίνει ΑΕ ενώ το κράτος χρωστάει στην εκκλησία...Δεν λέω ότι είναι φτωχαδάκια, αλλά λόγω όγκου και ιστορίας, δε νομίζω να έχετε διαβάσει-μάθει τι ρόλο έπαιξε αυτή η εκκλησία,η δικιά μας.

Δεν αμφισβητεί κανείς ότι καλά είμασταν και με τον ελληνισμό και δεν είχαμε ανάγκη άλλη θρησκεία κτλπ αλλά εδώ που φτάσαμε, και χωρις να μπορουμε να επέμβουμε στην ιστορια, τουλάχιστον ας τα δουμε ολα πιο αντικειμενικα...

Link to comment
Share on other sites

Η θρησκεία (οποιαδήποτε) είναι η πρόφαση της εκκλησία (με την γενικότερη έννοια) να προσηλυτίζει και να φέρνει το κακό στις ζωές και τις ψυχές των ανθρώπων.

Με όποια θρησκεία και να ασχοληθεί κανείς θα καταλάβει ότι για όλες είναι αμαρτωλός(χαχαχα).

edit

Η εκκλησία όσες φορές βοήθησε δεν προσευχόταν και βοήθησαν. Τα χρήματα του αθώου κοσμάκη μάζευε και χρησιμοποιούσε, αλλά και για αυτό πρέπει να πούμε και ευχαριστώ. Ο χριστιανισμός τουλάχιστον διδάσκει το να δίνεις ότι σου περισσεύει και όχι ότι μαζεύεις από άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Η θρησκεία (οποιαδήποτε) είναι η πρόφαση της εκκλησία (με την γενικότερη έννοια) να προσηλυτίζει και να φέρνει το κακό στις ζωές και τις ψυχές των ανθρώπων.

Μπορει να χρησιμοποιει τη θρησκεια σαν προφαση,ομως η εκκλησια σαν θεσμος ειναι παρακολουθητικη της θρησκειας.Προϋπηρχε η τελευταια....

Link to comment
Share on other sites

Η θρησκεία (οποιαδήποτε) είναι η πρόφαση της εκκλησία (με την γενικότερη έννοια) να προσηλυτίζει και να φέρνει το κακό στις ζωές και τις ψυχές των ανθρώπων.

Με όποια θρησκεία και να ασχοληθεί κανείς θα καταλάβει ότι για όλες είναι αμαρτωλός(χαχαχα).

Σπάει η λογική σου κόκαλα που θα έλεγε και το άσμα. Δε νομίζω τη λέξη αμαρτωλός να την καταλαβαίνεις φίλε μου.

Πρέπει να είναι κάτι κακό; Αν το βλέπεις εγωιστικά μόνο είναι κάτι κακό, για άλλον μπορεί να είναι κάτι ανθρώπινο.

Και αυτό το ότι φέρνει κακό θεωρώ ότι το βλεπεις πολύ απέξω απέξω, Τα ίδια έλεγα μικρότερος πριν ασχοληθώ "με σοβαρότητα" και χωρις παροπίδες και χωρις να πιστεύω γνώμες άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά αν σκεφτείς ότι ο όρος θρησκεία είναι ανθρώπινο δημιούργημα και η εκκλησία απαρτίζεται από ανθρώπους τότε μάλλον δεν έχεις δίκιο.

Φυσικά και δεν γνωρίζω το δίκιο.

Απλά στην φάση αναζήτησης του σωστου και του λάθους, αναγκάζεσαι να διαβάσεις πολύ, και τότε σου φανερώνεται μια αλήθεια που την έβλεπες και πριν, αλλά δεν μπορούσες να την αναγνωρίσεις.

Αυτό συνέβη όταν έψαξα κάποια πράγματα και νομίζω είναι το μόνο καλό που απέκτησα απο την ασχολία του συγκεκριμένου είδους διαβάσματος, θρησκευτικα βιβλια κτλπ.

Η θρησκεία θα μπρούσε να είναι κάτι ανθρώπινο αλλά με στόχο το ευρύτερο καλό!Βέβαια έχει αρχίσει απο παλια και χάνεται, μπροστά στο χρήμα δεν είναι το μόνο που δεν εμεινε ακλόνητο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά αν σκεφτείς ότι ο όρος θρησκεία είναι ανθρώπινο δημιούργημα και η εκκλησία απαρτίζεται από ανθρώπους τότε μάλλον δεν έχεις δίκιο.

Σε μια ανθρώπινη κοινωνία τι υπάρχει που να μην είναι ανθρώπινο και να μην απαρτίζεται από ανθρώπους; Όταν όμως φτάνουμε κάτι που απορρίπτουμε, να το μισούμε με πάθος και να του προσάπτουμε όλα τα κακά του κόσμου, ε τότε ίσως να μην βλέπουμε τα πράγματα και τόσο ψύχραιμα.

Link to comment
Share on other sites

Η θρησκεία είναι κάτι που μπορεί να επηρεάσει θετικά ή αρνητικά έναν άνθρωπο. Μπορεί σε κάποιον να δώσει ώθηση να κάνει το καλό ακόμα και υπό αντίξοες συνθήκες όταν χωρίς την πίστη σε κάτι ανώτερο θα τα είχε απλά παρατήσει, μπορεί όμως να δώσει σε κάποιον και την αφορμή για να ικανοποιήσει τις επιθυμίες του ακόμα και αν αυτό σημαίνει δυστυχία και καταστροφή για άλλους.

Το να δαιμονοποιούμε την θρησκεία για κάθε τι κακό στον κόσμο είναι το ποιο εύκολο πράγμα. Στην ουσία η θρησκεία πέφτει θύμα της αδυναμίας των ανθρώπων, όπως και πολλά άλλα πράγματα. Αν κάποιος θέλει να κάνει κακό στον άλλον θα βρει τον τρόπο. Αν δεν έχει όπλο θα χρησιμοποιήσει μαχαίρι και αν δεν έχει μαχαίρι τα ίδια του τα χέρια.

Είναι προσβλητικό το να θεωρεί κάποιος ότι δε μπορώ να είμαι καλός άνθρωπος χωρίς να με απειλήσει κάποιος με την κόλαση και την τιμωρία.

Δεν πιστεύω ότι το σύμπαν υπάρχει μόνο για έναν μικροσκοπικό πλανήτη και αν είναι δημιούργημα κάποιου, τότε αδυνατώ να πιστέψω ότι το δημιούργησε ένα ον με ανθρώπινα χαρακτηριστικά σαν τον Χριστιανικό θεό, τον Ισλαμικό θεό ή τον flying spaghetti monster (αγάπη, τιμωρία, οργή, δολοφονία, κλπ).

Κι αν ήταν ποτέ να πιστέψω σε κάτι τέτοιο, θα χρειαστώ καλύτερες αποδείξεις από 2 βιβλία που γράφτηκαν από βοσκούς πριν από χιλιάδες χρόνια.

Εν ολίγοις είμαι καλός άνθρωπος όπως είμαι, γιατί δε μ'αρέσει να προξενώ κακό σε άλλους ανθρώπους/όντα. Και τα καταφέρνω και μόνος μου έτσι, χωρίς απειλές για κόλαση και χωρίς αφεντικά στην συνείδησή μου και θεούς που τιμωρούν.

Αν κάποιος έχει προδιάθεση να κάνει κακό σε άλλους ανθρώπους και το μόνο που τον σταματάει είναι το να πιστεύει σε κάτι που δεν έχει δει ποτέ, τότε αυτό το άτομο είναι επικίνδυνο και θα το προτιμούσα σε μια ειδική κλινική ή ακόμα και στην φυλακή, αντί για ένα προαιρετικό ίδρυμα σαν την Εκκλησία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προσβλητικό το να θεωρεί κάποιος ότι δε μπορώ να είμαι καλός άνθρωπος χωρίς να με απειλήσει κάποιος με την κόλαση και την τιμωρία.

Αν δεν παρεξηγώ αυτά που γράφεις και αν έχω καταλάβει σωστά τι γράφεις τότε σου ξέφυγαν κάποια "μπορεί" σε αυτό που έγραψα. Χώρια το ότι στο ποστ μου δεν νομίζω να δίνω σε κάποιο σημείο την εικόνα ότι η θρησκεία είναι ο παράγοντας που καθορίζει την συμπεριφορά του ατόμου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.