Jump to content



Επιτέλους το έβαλα το Zalman Reserator!


Trooper

Recommended Posts

Μιας και τελείωσαν οι εξετάσεις, είχα και τη γιορτή μου, εκανα δώρο στον εαυτό μου το Zalman Reserator1 μαζί με το waterblock του. Πήρα και ένα Tagan 480 μιας και το enermax θα το βάλω στο δεύτερο pc.

Κάτι πλάστικά αντικραδασμικά για τους ανεμιστήρες τελικά κάνουν πολύ καλη δουλειά!

Ενα μοντ στο πάνω μέρος του κουτιού για να φύγουν τα παλιά υπολείματα απο το watercooling (βλέπε 2χ120 ανεμιστήρες στην οροφή λόγω 2πλού ψυγείου) για να συμμαζευτεί και να γίνει πιο όμορφο.

Αρκετή δουλειά αλλά έπρεπε να γίνει :)

Πάμε μια φωτό όλο το κουτί (το κλασσικό και παλιό Lian Li PC 60):

overview1.jpg

Φαίνεται το κόψιμο που είχα κάνει επι εποχής prometeia, το Ζαλμαν block , οι 2 σατα δίσκοι και το μαρκούτσι του ταγκαν.

Το μοντ στο πάνω μέρος:

top1.jpg

To plexi κόβεται χαλαρά με το dremel και η 80άρα τρύπα με το ποτηροτρήπανο που έιχα παρει αιώνες πριν. Το πλέξι σφηνώθηκε στη θέση του και το στήριξα με λίγη προμιτότσιχλα :p

Το waterblock της Ζαλμαν για την ΑΤΙ:

waterblock1.jpg

Λιγο μικρό μου φαίνεται, αλλά θα δούμε τι κάνει. Προς το παρόν δουλεύει το pc πάντως :p

2 πιο κοντινές φωτό απο το εσωτερικό:

below1.jpg

.

below2.jpg

Στράτο όντως πολύ καλος ο ανεμιστήρας ο Panaflo :)

Μου έχει μείνει να βάλω τη λάμπα UV (αν τη βρώ ποτέ) και να καλύψω λίγο τα καλώδια με το πράγμα που αγόρασα απο το hac. (πολύ μπέρδεμα ρε παιδί μου)

Θερμοκρασίες μη με ρωτάτε, μου φαίνονται λίγο ανεβασμένες σε σχέση με πρίν, μαλλον δεν εχει πατήσει καλα το block απο ότι κατάλαβα.

Η διαφορά πάντως σε σχέση με πριν οσον αφορά το θόρυβο ειναι απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ! Δε το περίμενα να είναι ΤΟΣΟ αθόρυβο το pc.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Δηλαδή είχες ήδη σύστημα υδροψυξης και πήγες στην έτοιμη λύση?

Και όλα αυτά τα έκανες για το θόρυβο? Τότε γιατί δεν επιβράδυνες πολύ τους ανεμιστήρες στο ήδη υπάρχον σύστημα? Το ίδιο αποτέλεσμα δε θα είχες?

Αυτό που πρέπει να παραδεχτώ όμως είναι ότι είναι πολύ ποιο τακτοποιημένο από ένα χειροποίητο σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

Το block του reserator για καποιο λογο που δεν εχω καταλαβει πληρως πρεπει να τοποθετηθει ακριβως με προσεγγιση χιλιοστου, αλλιως δεν αποδιδει σωστα, εγω παιδευτηκα μερες μεχρι να βρω καποια θεση που να μου δωσει αποτελεσματα και μιλαμε για μετατοπιση χιλιοστων.

Παρατηρησα μεταβολες θερμοκρασιας μεχρι και 4 βαθμους, λογικα δεν θα επρεπε να συμβαινει κατι τετοιο αφου ουτως η αλλως η εισαγωγη του νερου δεν παει ποτε ακριβως πανω στον πυρηνα, τελος παντων καποια εξηγηση θα εχει και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Δηλαδή είχες ήδη σύστημα υδροψυξης και πήγες στην έτοιμη λύση?

Και όλα αυτά τα έκανες για το θόρυβο? Τότε γιατί δεν επιβράδυνες πολύ τους ανεμιστήρες στο ήδη υπάρχον σύστημα? Το ίδιο αποτέλεσμα δε θα είχες?

Αυτό που πρέπει να παραδεχτώ όμως είναι ότι είναι πολύ ποιο τακτοποιημένο από ένα χειροποίητο σύστημα!

Παλιά είχα custom watercooling, μετα είχα prometeia.. Δε το πήρα το Ζαλμαν για το αποτέλεσμα, το πήρα γιατι μου άρεσε εμφανησιακά και γιατι ήθελα να ρίξω το θόρυβο οσο γινόταν περισσότερο. Και τα κατάφερα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747

Φιλε Trooper, το μπλοκ της vga εχω την εντυπωση οτι ειναι διπλο ετσι? Εχει και κατι ram heatsinks... Δεν τα εβαλες ολα?

Εχει 2 μπλοκ, ενα για ΑΤΙ και ενα για NVidia. Εχει και 8 ραμσινκς αλλα δε τα έβαλα.

Link to comment
Share on other sites

Trooper

Μερικες ερωτησεις...επειδη σκεφτομαι λογω ελειψης χρονου(16 χρονων ειμαι..δεν δουλευω!λοοοοολ!)να παρω κατι ετοιμο απο το κατσω να ψαχνομαι μια εβδομαδα....

1.Τι διατομη εχουν οι σωληνες του?Αν δεν εχει 1/2"...μπορου

2.Αξιζει το μπλοκ της VGA ή να παρω καποιο αλλο?

3.Θερμοκρασιες πριν-μετα?

4.Μπαινει αλλη αντλια? Η L30 χωραει μεσα ή αναγκαστικα εξω? να μπουν?Αν ναι πως?

Αυτα για τωρα...θα θυμηθω κι αλλα...ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K

Trooper

Μερικες ερωτησεις...επειδη σκεφτομαι λογω ελειψης χρονου(16 χρονων ειμαι..δεν δουλευω!λοοοοολ!)να παρω κατι ετοιμο απο το κατσω να ψαχνομαι μια εβδομαδα....

1.Τι διατομη εχουν οι σωληνες του?Αν δεν εχει 1/2"...μπορου

2.Αξιζει το μπλοκ της VGA ή να παρω καποιο αλλο?

3.Θερμοκρασιες πριν-μετα?

4.Μπαινει αλλη αντλια? Η L30 χωραει μεσα ή αναγκαστικα εξω? να μπουν?Αν ναι πως?

Αυτα για τωρα...θα θυμηθω κι αλλα...ευχαριστω!

1. Οι σωλήνες ειναι 8/12 δηλαδή ειναι λιγο μικρότεροι απο τους 1/2 (ενα νούμερο μικρότεροι)

2. Το μπλοκ δε το έχω τεστάρει για o/c ακόμα, παντως σε default τη δουλειά του την κάνει μια χαρά. Σίγουρα θα υπάρχουν και καλύτερα αλλά είναι αρκετά ακριβότερα, πχ το maze 4 , κανει γύρω στα 60 ευρώ ισως και παραπάνω.

Θα ποστάρω εντυπώσεις απο το vga block σύντομα.

3. Θερμοκρασίες είναι λίγο ανεβασμένες σε σχέση με την αερόψυξη, ισως φταίει το δωμάτιο που είναι ζεστό, ισως φταίει οτι δεν έχει πατήσει καλα το μπλοκ , δε ξέρω τι. Ειναι γεγονός οτι εξαρτάται πάρα πολύ απο τη κυκλοφορία αέρα μέσα στο δωμάτιο, πράγμα που σημαίνει οτι εχει που το έχωσα εγώ, πίσω απο την οθόνη, δεν ειναι ότι καλύτερο. Παντως μετά απο μερικές ωρες seti, δεν είχα κανένα πρόβλημα , το reserator ομως ήταν αρκετά ζεστό, εως πολύ ζεστό.

4. Αλλη αντλία μόνο εξωτερικά...μέσα λιγο δύσκολο το βλέπω εκτος και αν στριμωχτεί...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.