Jump to content



Επιτέλους το έβαλα το Zalman Reserator!


Trooper

Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Ενα μικρο update, μετά απο μερικές μέρες χρήσης.

Το ψυγείο ειναι πάρα πολύ ζεστό, δε νομίζω οτι μπορεί να ανταπεξέλθει στο cpu και vga μαζί. Μόνο για το cpu ισως να είναι οκ, αλλά και για τα δυο μαζί, δε το βλέπω. Ειδικά για overclocking.

Στην αρχή ειναι κρύο και όσο περνάει η ώρα ζεσταίνεται σιγά σιγά, μέχρι που ζεστένεται πάρα πολύ. Ολόκληρο, Η αντλία δουλεύει μια χαρά αλλά από οτι κατάλαβα εξαρτάται απο το χώρο του δωματίου και τη ροή του αέρα. Εγώ το έβαλα πίσω απο την TFT, στο πλαι και δεν αερίζεται καλά. Ειδα CPU temp στο bios 54 βαθμούς. Με την Zalman 7000 είχα 36.

Επίσης το εσωτερικό του ξέβαψε με αποτέλεσμα το νερό να γίνει μπλέ. Το άλλαξα μια φορά για να το καθαρίσω λίγο.

Εμενα δε με πειράζει για τις θερμοκρασίες, στην ανάγκη ανάβουμε και το a/c ;) Αλλά για κάποιον που το θέλει για o/c δε θα το συνιστούσα. Σαν αθόρυβο όμως λέει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kostas578 [Χθες, στις 22:19]

Τα μπλοκς ειναι απο χαλκο ή απο αλουμινιο?

Το μπλοκ ειναι αλουμινένιο με βάση από χαλκό.

το μπλε τμήμα είναι αλουμίνιο και το χρυσό είναι καθαρός χαλκός επιχρυσομένος

περισσότερες πληροφορίες για το μπλοκ εδώ:

http://www.zalman.co.kr/usa/product/view.asp?idx=84&code=005009

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apotsi [Σήμερα, στις 13:16]

Αν δεν κάνω λάθος φοράει μιά μικρούλα. Αν την αλλάξεις με μιά L30 εξωτερική, νομίζω ότι θα είναι καλύτερα.

Έχει μία των 300λ/ώρα! Και μια L20 πιστεύω είναι υπεραρκετή.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι το πρόβλημα είναι η αντλία, νομίζω απλά οτι το ψυγείο δεν προλαβαίνει να αποβάλλει τη θερμότητα. Εαν το φύσαγε ενας ανεμιστήρας θα ηταν πολύ καλύτερα. Θα το δοκιμάσω οταν έχω λίγο χρόνο.

Επισης νόμιζα οτι η αντλία δε δούλευε καλά, οποτε την έβγαλα την ώρα που δούλευε για να δω πως πετάει το νερό. Και όντως είχε αρκετή πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσες οι αποψεις των φιλων, εγω το δοκιμασα με εξτρα ψυγειο πριν το block και ειχε διαφορα αλλα σκεφτομαι κι εγω για μια αλλη αντλια, ισως ειναι καλυτερα απο το ψυγειο, αν εχω την ευκαιρια θα το δοκιμασω.

Το εσωτερικο το κοιταξα αλλα δεν εχει ξεβαψει καθολου, δεν μπορω να καταλαβω πως ξεβαψε το δικο σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apotsi [Σήμερα, στις 14:54]

Έχω διαβάσει όμως παντού ότι με μιά L20 ή με μιά L30 δεν προλαβαίνει το νερό να ζεσταθεί τόσο πολύ.....

μα δε θελουμε να ζεσταθει το νερο. να μεινει κρυο θελουμε

πως το εννοεις ακριβως;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

......πως το εννοεις ακριβως;

Αρχική απάντηση από apotsi

Αν δεν κάνω λάθος φοράει μιά μικρούλα. Αν την αλλάξεις με μιά L30 εξωτερική, νομίζω ότι θα είναι καλύτερα.

;)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι! (εδω είμαι λαθος)

Εδώ έχουμε δυο αντικρουόμενα «συμφέροντα»

Από τη μια το μπλοκ το βοήθα να αποδώσει καλύτερα μια ισχυρότερη αντλία καθώς με αυτή φεύγει όσο το δυνατό ταχύτερα το Θερμό νερό και από την άλλη το ψυγείο το βοήθα να αποδώσει τα μέγιστα μια αδύναμη αντλία καθώς με αυτή το νερό θα παραμείνει για περισσότερο χρονικό διάστημα στο εσωτερικό του έτσι ώστε να προλάβει να πέσει η θερμοκρασία

’ρα σωστότερη επιλογή θα ήταν μια ισορροπημένοι λύση και όχι μια υπερβολικά ισχυρή αντλία. (ώς εδω ειναι το λαθος)

(Αυτη ειναι μια ιδεα δεν ειναι λαθος)

Υπάρχει τρόπος με κάποιο mod να βάλετε μια σωλήνα μέσα στο δοχείο που να στέλνει το νερό κατ ευθείαν ψηλά και κατόπιν αυτό καθώς κρυώνει να κατεβαίνει προς την έξοδο για το μπλοκ?

Όποιος έχει όρεξη και χρόνο ας το δοκιμάσει!

Link to comment
Share on other sites

ας μου εξηγησει καποιος, γιατι πρεπει να μεινει για πολυ ωρα το νερο μεσα στο ψυγειο για να κρυωσει, γιατι εγω δεν το καταλαβαινω.

απο την αλλη, καταλαβαινω γιατι οι μπυρες πρεπει να μεινουν για πιο πολλη ωρα στο ψυγειο για να κρυωσουν.

και γιατι το μπλοκ θελει μεγαλη αντλια, και το ψυγειο μικρη; η ιδια φυσικη δεν ισχυει και για τα δυο; απαγωγη θερμοτητας δεν εχουμε και στις 2 περιπτωσεις; γιατι δηλαδη το νερο χρειαζεται μεγαλη ροη στο μπλοκ για να το κρατησει κρυο, αλλα πρεπει να εχει μικρη ροη στο ψυγειο για να κρυωνει;

Link to comment
Share on other sites

στο μπλοκ το νερό "παίρνει" θερμότητα οπότε θέλουμε στη μονάδα του χρόνου να τραβήξει όσο το δυνατόν περισσότερο μπορεί...

στο ψυγείο την αφήνει. οπότε αυτοί που λένε ότι θέλει αργή ταχύτητα εκεί, θεωρούν ότι όσο παραμένει εκεί, αποβάλλονται περισσότερα watt. από την αλλη και γρήγορα να περάσει το νερό, μπορεί κάποιος να πει ότι περνάει μεγαλύτερη ποσότητα νερού και αποβάλλεται η θερμότητα που μεταφέρει.

δεν είναι στο γνωστικό μου επίπεδο να πω τί υπερισχύει...

επίσης φαντάζομαι ότι σε κάποιο βαθμό η μεγάλη ταχύτητα δημιουργεί πιο δυνατούς στροβιλισμούς στο μπλοκ αλλά και μεγαλύτερες τριβές. συν η πιο μεγάλη αντλία ζεσταίνεται πιο πολύ. το θέμα είναι τί συντελεστή συμμετοχής έχει η κάθε μεταβλητή στο τελικό αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.