Jump to content



Οδηγός συναρμολόγησης ηλεκτρονικού υπολογιστή


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
ωραιος οδηγος... καλη δουλεια...

μια παρατηρηση μονο.... τη θερμοαγωγιμη παστα ειναι καλυτερο να τη βαζουμε με τη μεθοδο Χ... τη βαζουμε σαν Χ στη μεση του cpu και δεν την απλωνουμε με το χερι η οτιδηποτε...(εγω παλια τη απλωνα με μαχαιρι σαν βουτυρο:hang3:)

δειτε το videaki και θα καταλαβετε...

Παιδιά έστησα έναν υπολογιστή τελευταία και αρκέστηκα στην πάστα που είχε η πλακέτα της CPU από την εταιρία ..Ο επεξεργαστής είναι νεοαγορασμένος της Intel o INTEL PENTIUM DUAL CORE E5700 3.00GHZ LGA775 - 800 FSB - BOX και αποτελεί μέρος του κίτ αναβάθμισης με μνήμη Μushkin 2 GB και μητρική Μini ATX της ΑSROCK..Η χρήση θα είναι δουλειές γραφείου και Internet Browsing..Χρειάζεται να τον αποσυναρμολογήσω και να του ξαναπεράσω νέα πάστα;;Υπάρχει κίνδυνος αν τον αφήσω έτσι με την πάστα από την εταιρία του;;Ευελπιστώ σε απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Θα το κρινεις απο τη θερμοκρασια που θα ανεβασει ο επεξ. σε αδρανεια. Αν δεν ειναι νορμαλ τιμες τοτε αποσυναρμολογησε το. Προσφατα εβαλα νεα παστα μετα απο χρονια σε παλιο υπολογιστη Ρ4 και κερδισα 10 βαθμους κελσιου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έστησα έναν υπολογιστή τελευταία και αρκέστηκα στην πάστα που είχε η πλακέτα της CPU από την εταιρία ..Ο επεξεργαστής είναι νεοαγορασμένος της Intel o INTEL PENTIUM DUAL CORE E5700 3.00GHZ LGA775 - 800 FSB - BOX και αποτελεί μέρος του κίτ αναβάθμισης με μνήμη Μushkin 2 GB και μητρική Μini ATX της ΑSROCK..Η χρήση θα είναι δουλειές γραφείου και Internet Browsing..Χρειάζεται να τον αποσυναρμολογήσω και να του ξαναπεράσω νέα πάστα;;Υπάρχει κίνδυνος αν τον αφήσω έτσι με την πάστα από την εταιρία του;;Ευελπιστώ σε απάντηση...

αν η παστα ειναι σε καλη κατασταση και δεν θα o.c. αφησε την. Φυσικα θα ριξεισ μια ματια στην θερμοκρασια πανω απο 50 c δεν πρεπει να σηκωνει .

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 weeks later...

πολυ ωραιος ο οδηγος!

να ρωτησω κατι για τον στατικο ηλεκτρισμο. τι πρεπει να κανουμε? βρηκα αυτο, πως το χρησιμοποιω ακριβως?

αν και ποτε δεν ειχα προβλημα τοσα χρονια που τους συνδεω ετσι απλα, αλλα να εχουμε και το κεφαλι μας ησυχο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μπραβο ραφαηλ ο οδηγος σου ειναι πολυ βοηθητικος και κατατοπιστικος!!!

τα παιδια του φορουμ με βοηθησαν πολυ στην επιλογη των κομματιων και τα περιμενω πως κ πως για τη πρωτη μου προσπαθεια να στησω το δικο μου pc και ο οδηγος σου θα ειναι μονιμα ανοιχτος οταν το επιχειρω!!!

εχω μια πρωτη απορια για το στατικο ηλεκτρισμο...

τι πρεπει να κανω για να ειμαι οκ?

(γιατι δεν εχω το καταλληλο βραχιολι):look:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Aν είναι να κρατήσουμε κάτι απο το συγκεκριμένο thread ειναι η σωστή εναπόθεση θερμοαγώγιμης πάστας.

Η μέθοδος Χ οπως αναφέρθηκε είναι η καλύτερη και ποτέ μα ποτέ δεν την απλώνουμε σαν βούτυρο. :rap:

Ακόμα και μαμα ψυχτρες αν παρατηρήσετε είναι σαν τριφύλλι ( 4 μικρά σφαιράκια), ή το κλασσικό Χ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

θέλω να ρωτήσω κατι :Ρ αν και μπορει να μαι αρκετα εκτός θέματος! κανω αναβάθμιση το Pc και πήρα ενα μεταχειρίσμενο κουτί (Tower Case Sharkoon rebel 12) Και χει κατι βουναλάκια για την board...πρεπει παλι να βάλω αποστάτες; και καμια ιδεα που μπορω να βρώ βιδες και αποστάτες;

Link to comment
Share on other sites

Οι αποστάτες βρισκοντε στο σακουλάκι της mobo. Αφού λογικα μεταφέρεις το προηγούμενο σου setup πάρε και τους αποστάτες.

Sent from my Nexus 4

οχι λέω να πάρω καινούργια! θα χει μέσα; και βιδες ε; μια ερώτηση ακομη...το case που πήρα έχει κάτι βουναλάκια...είναι για να μην βάλω αποστάτες ε;

Link to comment
Share on other sites

Οι αποστάτες πάνε μαζί με το ΚΟΥΤΙ και όχι με τη μητρική.

Το κάθε κουτί έχει και άλλη απόσταση απο το I/O γι' αυτό και οι mobo δεν συνοδεύονται από αποστάτες.

Ποιο case πήρες [MENTION=24456]icedimos[/MENTION]?

edit: Το είδα το μοντέλο πιο πάνω.

To κουτί σου δεν έχει τα παλιά βουναλάκια όπως λες

Αυτό εδώ δεν ειναι;

http://www.sharkoon.com/?q=en/content/rebel12-value

Αν ναι έχει πάσα (πολλές τρύπες στο εσωτερικό εκεί που κάθεται η μητρική σου) και εκεί πρέπει να είναι βιδωμένη οι αποστάτες αφού το πήρες μετάχειρο.

Αν δεν είναι ψάξε στα παρελκόμενα.

Αν δεν είναι ούτε εκεί επικοινώνησε με τον πωλητή.

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

παιδια, και εγω αγορασα το συγκεκριμενο κουτι μονο που ειναι το economy. δεν θα υπαρξει προβλημα λογικα αν χρησιμοποιησω βιδες και αποστατες απο το haf-x ?

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] λογικα πηρα το ιδιο κουτι με τον φιλο απο πανω , και ο πωλητης μου-μας ειπε οτι δεν εχει βιδες να μας δωσει

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με αποστατες αμα εχεις απο αλλο κουτι να δεις αν το ι/ο της μητρικης καθεται καλα

Αλλα τελικα δεν εχω καταλαβει κατι. Το κουτι ειναι αυτο πουεδειξα πιο πανω ή ειναι αλλο και εχει βουναλακια οπως αναφερει το παλικαρι?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.