Jump to content



Οδηγός συναρμολόγησης ηλεκτρονικού υπολογιστή


Recommended Posts

τον επιλογο ξεχασες βρε....

το 80% των περιπτωσεων οταν συναρμολογεις ενα μηχανημα απο την αρχη αυτο που παρακαλας ειναι να ανοιξει και να post-αρει..αλλιως παλι πισω στους ελεγχους (η να κοιταμε το μονιτορ της motherboard)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

εχεις κανει αρκετη δουλεια λεμε! :T:

αλλα ξεχασες κατι πολυ σημαντικο.. πρεπει να φροντισεις να μην "εχει μεινει" στατικο φορτιο στα parts που θα συναρμολογησεις!!! Αυτο συνηθως γινεται ειτε "χουφτωνοντας" καθε σημειο-ειδικα του κουτιου, ειτε με ενα αντιστατικο strap χεριου που ειναι και πιο βολικο. Θα σου συστηνα να το βαλεις στην αρχη του οδηγου με εντονα γραμματα για να μην εχουμε ατυχηματα και κλαιει καποιος νιουφης τον εξοπλισμο του (δεν ειναι πολυ πιθανο, αλλα συμβαινει)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ωραιος οδηγος... καλη δουλεια...

μια παρατηρηση μονο.... τη θερμοαγωγιμη παστα ειναι καλυτερο να τη βαζουμε με τη μεθοδο Χ... τη βαζουμε σαν Χ στη μεση του cpu και δεν την απλωνουμε με το χερι η οτιδηποτε...(εγω παλια τη απλωνα με μαχαιρι σαν βουτυρο:hang3:)

δειτε το videaki και θα καταλαβετε...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=EyXLu1Ms-q4]YouTube - How Thermal Compound Spreads[/ame]

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική η ιδέα του οδηγού και εννοείται άκρως χρήσιμη.

Έπρεπε όμως να γίνει σταδιακά ώστε να συμπεριληφθούν και να αναλυθούν και άλλες υποπεριπτώσεις (πχ και άλλα sockets, ψύκτρες, τροφοδοσίες μητρικής, κάρτες, τροφοδοσίες components, κλπ) ώστε το όλο thread να αποτελέσει κατά κάποιο τρόπο το "ευαγγέλιο" της συναρμολόγησης.

Link to comment
Share on other sites

τον επιλογο ξεχασες βρε....

το 80% των περιπτωσεων οταν συναρμολογεις ενα μηχανημα απο την αρχη αυτο που παρακαλας ειναι να ανοιξει και να post-αρει..αλλιως παλι πισω στους ελεγχους (η να κοιταμε το μονιτορ της motherboard)

Δεν τον έβαλα επειδή είναι το αυτονόητο το να ανοίξεις το pc (Θα το βάλω όμως ) :)

εχεις κανει αρκετη δουλεια λεμε! :T:

αλλα ξεχασες κατι πολυ σημαντικο.. πρεπει να φροντισεις να μην "εχει μεινει" στατικο φορτιο στα parts που θα συναρμολογησεις!!! Αυτο συνηθως γινεται ειτε "χουφτωνοντας" καθε σημειο-ειδικα του κουτιου, ειτε με ενα αντιστατικο strap χεριου που ειναι και πιο βολικο. Θα σου συστηνα να το βαλεις στην αρχη του οδηγου με εντονα γραμματα για να μην εχουμε ατυχηματα και κλαιει καποιος νιουφης τον εξοπλισμο του (δεν ειναι πολυ πιθανο, αλλα συμβαινει)

Έχεις ένα δίκιο απλός επειδή τα παρτ θα είναι συνήθως καινούρια δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα .

Σωστή και η δίκια σου η παρατήρηση θα το προσθέσω και αυτό :)

Ωραία δουλειά ....είναι κρίμα πάντως να μην έχεις σηκώσει τις εικόνες στο db του thelab....

Δεν της έβαλα γιατί δεν με αφήνει να της βάλω όλες επειδή είναι πολλές .

ωραιος οδηγος... καλη δουλεια...

μια παρατηρηση μονο.... τη θερμοαγωγιμη παστα ειναι καλυτερο να τη βαζουμε με τη μεθοδο Χ... τη βαζουμε σαν Χ στη μεση του cpu και δεν την απλωνουμε με το χερι η οτιδηποτε...(εγω παλια τη απλωνα με μαχαιρι σαν βουτυρο:hang3:)

δειτε το videaki και θα καταλαβετε...

Και αυτός είναι ένας κάλος τρόπος άλλα έμενα με έχει βολέψει αρκετά αυτός ο τρόπος που έβαλα στον οδηγό και απλώνεται η παστά σε όλη την επιφάνεια του επεξεργαστή.

Εξαιρετική η ιδέα του οδηγού και εννοείται άκρως χρήσιμη.

Έπρεπε όμως να γίνει σταδιακά ώστε να συμπεριληφθούν και να αναλυθούν και άλλες υποπεριπτώσεις (πχ και άλλα sockets, ψύκτρες, τροφοδοσίες μητρικής, κάρτες, τροφοδοσίες components, κλπ) ώστε το όλο thread να αποτελέσει κατά κάποιο τρόπο το "ευαγγέλιο" της συναρμολόγησης.

Στην αρχή κάτι τέτοιο ήθελα να κάνω (μιας και έχω από ολα τα socket και τροφοδοτικά κτλ) και δεν θα μου ήταν πρόβλημα. Απλός ο λιγοστός χρόνος που είχα και έχω είναι το πρόβλημα. Αν είναι σε λίγο καιρό που θα κάνω κάποιες αλλαγές στα άλλα μου pc θα ανεβάσω και τα υπόλοιπα socket τροφοδοσίες κτλ. :T:.

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μπράβο φίλε! Πολύ ωράιά δουλειά και φώτο! Ένας πολύ χρήσιμος οδηγός που πιστεύω ότι μπορεί να εμπλουτιστεί με πχ οδηγίες τι να κάνει κάποιος εάν δεν ανάβει ή δεν ξεκινάει το μηχανημα μόλις συναρμολογηθεί! :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ! Μόλις(απ τις 10+ το πρωι, τι μόλις:p) αποσυναρμολόγησα και ξανασυναρμολογησα πλήρως τον υπολογιστη μου(για καθαρισμα και εγκατάσταση ψυκτρας και ραμ) με πλήρη επιτυχια!:fun: Ευκολο είναι, αλλα έγινε δυσκολο λόγω του μικρού κουτιου που έχω.

Δεν το είχα ξανακάνει γιατί όταν τον πήρα τον στήσανε στο πλαίσιο. Ειχανε περασει και τα καλώδια όπως να ναι, αυτός ήταν άλλος ένα λογος.(cable management δεν έχουμε βέβαια, αλλα έκανα ότι καλύτερο μπορούσα πιστεύω..)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για τον όδηγο,πολύ καλή δουλειά!:T:

Μια μικρή παρατήρηση:

Στην εγκατάσταση κάρτας γραφικών,μάλλον ήθελες να γράψεις λαμάκι και όχι λαμπάκι.

Για να μην ψάχνει κάποιος να βρεί λαμπάκι να αφαιρέσει,και δε βρίσκει.:p

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για τον όδηγο,πολύ καλή δουλειά!:T:

Μια μικρή παρατήρηση:

Στην εγκατάσταση κάρτας γραφικών,μάλλον ήθελες να γράψεις λαμάκι και όχι λαμπάκι.

Για να μην ψάχνει κάποιος να βρεί λαμπάκι να αφαιρέσει,και δε βρίσκει.:p

:hehe::hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τα υπόλοιπα παιδιά :T:.

Όσον αναφορά το λαθάκι που έκανα αν μπορεί κάποιος αρμόδιος να το διορθώσει γιατί δεν με αφήνει να κάνω επεξεργασία .

kreach

Πριν από χρονιά από τον οδηγό του Μάκη είχα αρχίσει για πρώτη φορά την συναρμολόγηση του υπολογιστή μου

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Παιδια όταν παιρνω εναν π.χ καινουργιο intel η ψυκτρα χρειαζεται πάστα? γιατι εχω δει απο κάτω υπαρχει κατι σαν παστα .. απορια..!

πάστα χρειάζεται πάντα. δεν έχει σημασία αν ο επεξεργαστής ή η ψύκτρα ειναι καινούργια ή όχι.

Αν εν προκειμένω μιλάς για έτοιμο-στημένο μηχανημα τότε ναι, προφανως θα έχουν ήδη τοποθετήσει αυτοί που το συναρμολόγησαν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.