Jump to content



Αναζήτηση Raidbox (κυρίως) και Raid Controller


zomg

Recommended Posts

...εδώ και πολλά χρόνια αναζητώ ένα raidbox. Οι απαιτήσεις μου: να παίρνει 4-8 σκληρούς, (με 5 συμβιβάζομαι ας 'πούμε) να έχει μια λογική τιμή (ταβάνι 400€) και μια αξιοπρεπή ταχύτητα. (όχι τρελά πράματα) Παλιότερα κοίταζα διάφορες επιλογές NAS όπως το Western Digital ShareSpace 8TB, το Drobo και άλλες, που απορρίφτηκαν όλες λόγω το ότι η καλύτερη ταχύτητα σύνδεσης που είχαν ήταν αυτή της USB 2. (να συνδέεται σε network δεν με νοιάζει, με ένα PC θα συνδεθεί μόνο) Πλέον, εντόπισα κάποια πρόσφατα raidboxes με σύνδεση E-SATA και μου κίνησαν το ενδιαφέρον. Data Robotics Drobo S 2G USB 3.0 5 Bay Storage Array eSATA/FW800 - DRDR4A21 (Black) Hard Drive Array, Newegg.com - AMS DS-2350S Aluminum Black eSATA 5 bay SATA Enclosure, DELOCK EXTERNAL 4-BAY RAID BOX USB3.0/E-SATA - - E-SHOP.GR, Sharkoon 5-Bay RAID Box. Το Drobo S πολύ ακριβό, το AMS δε το βρίσκω Ελλάδα, οποτέ ανάμεσα στο Sharkoon και το Delock, θα προτιμούσα το Sharkoon λόγω το ότι παίρνει περισσότερους σκληρούς. Η τιμή του είναι άκρως δελεαστική. Για ταχύτητα, όπως είπα δε ζητώ τρελά πράματα, κάτι ανάλογο της SATA2 ας πούμε. Το ότι θα είναι -μάλλον- θορυβώδες, το γνωρίζω, αλλά θα λειτουργεί μόνο τις ώρες που θα κρατώ back-ups (από μεγάλα αρχεία εικόνας/video/ήχου) και στη τελική ίσως γίνει καμιά πατέντα με μεγαλύτερα φουρφούρια. Εσείς τι λέτε, για τους λόγους που προανέφερα αξίζει να το πάρω; Θα μπορεί να πιάσει τη ταχύτητα που αναφέρω ή και παραπάνω; Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο;

Εναλλακτικά, αν και δεν το θέλω, άμα κατέληγα στην αγορά ενός controller, με ταβάνι 400€ και υποστήριξη 5-8 σκληρούς (2GB ο καθένας) τί επιλογές υπάρχουν;

Τέλος, ενδιαφέρομαι για έναν raid controller που θα κουμπώσω μόνο 2 σκληρούς των 2GB. Τώρα χρησιμοποιώ έναν Silicon Image Sil 3114, ο οποίος είναι της πλάκας. Κάνει δουλειά, αλλά θα ήθελα κάτι γρηγορότερο/καλύτερο. Καμιά πρόταση για εδώ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αφού το θέλεις μόνο για backup δεν έχει νόημα να κολλάς στην ταχύτητα, το usb2 ή ακόμα καλύτερα usb3 αν υπάρξει θα σε καλύψει μια χαρά.

Το θέμα επίσης είναι ότι ξεκίνησες για εξωτερική συσκευή με 4-8 δίσκους, μετά είπες για controller με 5-8 δίσκους και κατέληξες σε raid controller με 2.

Ξαναλέω λοιπόν πως αφού το θέλεις μόνο για backup πάρε ENDEIKTIKA κάτι σαν αυτό: Western Digital Studio II 2TB External HDD (USB, FW, e-sata) - Εξωτερικοί Σκληροί δίσκοι - plaisio.gr και είτε το συνδέσεις με usb2 είτε με e-sata θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Τί δεν κατάλαβες; :slap:

Για το Raidbox ΚΑΙΓΟΜΑΙ, ψάχνω εδώ και χρόνια κάτι καλό. Τον controller για 5-8 σκληρούς το 'γραψα ως τελική

επιλογή άμα τελικά κανένα Raidbox δεν αξίζει. Toν Controller που θα κουμπώσω 2 σκληρούς, κι αυτόν τον θέλω...

Για USB2 δεν ενδιαφέρομαι ούτε για συνολικό μέγεθος λιγότερο απο 8TB. (4 2GB σκληρούς)

Link to comment
Share on other sites

για σωστό raidbox θέλεις και controller πιο εύκολο και οικονομικό είναι να φτιάξεις ένα μεντια μπακ απ πισι και τελείωσες.

Raidbox με usb & esata δεν θα το εμπιστευόμουν ούτε τα cookies μου να βάλω ιδίος με αυτά που έχω βιώσει με backup to usb and esata.

http://www.areca.us/support/download/5BaySubSystem/Manual_Spec/ARC_8040_Specification.zip

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

...βαριές και ασήκωτες οι κουβέντες του titlevrou...

Οι υπόλοιποι τί έχετε να πείτε; Υπάρχει κανα raidbox

ή nas που έχει τα χαρακτηριστικά που ζητώ;

Συνεχίζοντας την έρευνα μου, εντόπισα και άλλα

2 μοντέλα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον:

Cisco NSS 326 Network Attached Storage Hard Drive NSS326D00-K9

QNAP TS-509 Pro Review - Page 1/7 | techPowerUp

Αυτό που διάβασα και με τάραξε είναι πως κανένα μοντέλο

που διαθέτει E-SATA θήρα, δεν συνδέεται μέσω αυτής με

τον υπολογιστή, αλλά την έχει αποκλειστικά για να συνδέεις

σκληρούς σε αυτήν. Κανά μοντέλο που συνδέεται μέσω E-SATA

με τον υπολογιστή υπάρχει/γνωρίζουμε;

Βοηθήστε ωρέ παλικάρια καίγομαι. :fist:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα απο την στιγμή που μας λες για Cisco 1,5k $ η πρόταση μου είναι πολύ φτηνιάρικη αλλά για δες και αυτό

Raidsonic Icy Box HDD Cage 4x3.5 Sata Raid to USB 2.0/eSATA/FireWire 400/2x FireWire 800 - Accessories Σκληρών Δίσκων - plaisio.gr

Δυνατότητα RAID 0, 1, 5, 5+HotSpare, 0+1

Συνδέσεις: 1x USB 2.0, 1x eSATA, 1x FireWire 400, 2x FireWire 800

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.