Jump to content



Recommended Posts

Σε λίγες ωρούλες θα δωθεί στην διάθεση του κοινού η νέα έκδοση του γνωστού general system benchmark της FutureMark, το PCMark 7 που έρχεται μετά το PCMark Vantage για να πάρει την θέση του στα general system ( overall ) benchmarks.

Το PCMark7 ακολουθεί ευτυχώς τα χνάρια του αγαπημένου μας PCMark05 και όχι του PCMark Vantage.

Στην βασική "δωρεάν" έκδοση θα μπορείτε να τρέξετε μόνο την default test suite ( System Test Suite ) που δίνει το official score, όσες φορές θέλετε ( και αν δεν έχω καταλάβει λάθος, θα μπορείτε να βάζετε online στο ORB ( Online Result Browser ) όσα αποτελέσματα θέλετε, με όλα τους να είναι προσβάσιμα σε όλους ( public ) ).

Για τους λάτρεις του extreme overclocking & competitive benchmarking υπάρχει δυστυχώς μια λεπτομέρεια ( πρός το παρών τουλάχιστον ) που θα "απομακρύνει" κάποιους από το benchmark αυτό, από default το PCMark 7 θα τρέχει την test suite σε 3 loops, κάνοντας το run μεγάλο σε διάρκεια ( περί τα 15 λεπτά σύνολο σε ένα σχετικά σύγχρονο PC, περί τα 5 λεπτά η κάθε loopα ).

fmpcmsevencguo.jpg

Τα λέμε σε λίγες ώρες ( στις 15:00 ώρα Ελλάδος ) με περισσότερα screenshots και τα πρώτα scores :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Πάμε να δούμε το interface και τα test suites του προγράμματος:

PCMark_Suite.jpg

Results.jpg

Log.jpg

Help.jpg

Lightweight_Suite.jpg

Productivity_Suite.jpg

Entertainment_Suite.jpg

Creativity_Suite.jpg

Computation_Suite.jpg

System_Storage_Suite.jpg

Secondary_Storage_Suite.jpg

Ανεβάζω τώρα και ένα video από ένα run του default test suite ( PCMark Suite ) σιγά σιγά ( transcoding & uploading to youtube... )

Εδώ μερικά scores με low-mid end systems που δοκίμασα μέσα στον πανικό της δουλειάς...

AMD Athlon II X3 450 ( 3.2GHz ) + 4GB DDR3-1600 + Radeon HD5850 1GB + OCZ Vertex 2 60GB

AMD Athlon II X3 450 @ 3.9GHz + 4GB DDR3-1600 + Radeon HD5850 1GB @ 825MHz/1250MHz + OCZ Vertex 2 60GB

Intel Pentium Dual-Core E5300 @ 2.6GHz + 2GB DDR2-1066 + AMD Radeon HD4550 512MB + Maxtor 300GB

Link to comment
Share on other sites

Ετρεξα και εγώ τη free έκδοση μονο με το pc mark suite και το αποτέλεσμα:

http://3dmark.com/pcm7/7740

Συστημα :

Intel Core 2 Quad Processor Q9550 2.8 o.c:3570 MHz

2 x NVIDIA GeForce 9600 GT 1024MB με SLI : ON

Core :750 MHz

Memory clock :960 MHz

SHADERS : 1875 MHZ

64-bit Windows 7 (6.1.7601)

Motherboard: ASUSTeK Computer INC. P5N-T DELUXE

Memory : 4096 MB (2x 2048mMB Geil ) 1005 MHZ

SCORE : 2466 PCMarks

Για 1,5 χρόνο σύστημα καλό είναι ;

Αντε για ποστάρετε και οι υπόλοιποι να δούμε ....

Link to comment
Share on other sites

χμμμ για να βλεπω κοσμο να testαρει :D

Τί να τεστάρει ? Αφού καραδοκείς στη γωνία...εννοώ στη γωνία στα 10χλμ μπροστά....unfair....:D

Φέυγω, οπότε θα τσεκάρω αύριο τί ψάρια πιάνει το δικό μου....:beer:

Link to comment
Share on other sites

Normal είναι

Κάτι παίζει με το σύστημα μου γιατί απο ότι βλέπω όλοι βγάζουν τουλάχιστον 3000 kb/s στην κατηγορία video transcoding ενώ το δικό μου βγάζει 1191kb/s. :hm:

EDIT: http://3dmark.com/pcm7/7522;jsessionid=huglzw8c219l?show_ads=true&page=%2Fpcm7%2F7522%3Fkey%3DB5wfnFasU9urHeachqxBuUcSzjK7MJ

Τώρα καλύτερα.Παίζει bug άμα έχεις ενεργοποιήσει στον CCC το hardware accelaration για την κάρτα γραφικών

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.